Πολιτισμικό Σοκ!

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
καλα καλε κ εσυ τι το πηρες προσωπικα δικο τους λαθος ηταν... αφου σου ειπαν οτι ειχε στην αρχη....ας προσεχαν....
και αληθεια τι επρεπε να κανουν να περιμενουν να τελειωσεις την εφημεριδα κ μετα να στο πουνε....τοτε ηταν που θα τους εβριζες γιατι θα περιμενες αρκετη ωρα...
αυτο να υποθεσω οτι ηταν αντιποινα επειδη εγραψα για το ρεθυμνο χαχα
γεια σου κρητικε.... εδω σε μας αλλα ελεγες...

δεν μου υπέβαλες τέτοιες ερωτήσεις παρά πάλι για ταξίδια λέγαμε.

αυτά που είδες στο Ρέθυμνο μάλλον σε κυνηγούσαν σαν να στο έκαναν επίτηδες.

ποτέ δεν έχω δει άτομα με περίστροφα στη μέση ακόμη και στα χωριά που πάω και έχει μαυροπουκαμισάδες. όσο για τις σφαίρες άλλου είδους μαγαζί ήταν
και είχε κι σφαίρες για κυνήγι. μη λες παραμύθια.
όσο για τις κρητικές λέξεις να ξέρεις ότι όταν ήμασταν μικροί και μπαίναμε
σπίτι μετά το παιχνίδι και πετάγαμε καμία κρητικιά λέξη που είχαμε ακούσει απ έξω, βουνίσια τη λέγαμε, έπεφτε σφαλιάρα.
θα τα πούμε από κοντά άλλη μέρα, τότε που θα σου φέρω και το καλάσνικωφ!
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
δεν μου υπέβαλες τέτοιες ερωτήσεις παρά πάλι για ταξίδια λέγαμε.

αυτά που είδες στο Ρέθυμνο μάλλον σε κυνηγούσαν σαν να στο έκαναν επίτηδες.

ποτέ δεν έχω δει άτομα με περίστροφα στη μέση ακόμη και στα χωριά που πάω και έχει μαυροπουκαμισάδες. όσο για τις σφαίρες άλλου είδους μαγαζί ήταν
και είχε κι σφαίρες για κυνήγι. μη λες παραμύθια.
όσο για τις κρητικές λέξεις να ξέρεις ότι όταν ήμασταν μικροί και μπαίναμε
σπίτι μετά το παιχνίδι και πετάγαμε καμία κρητικιά λέξη που είχαμε ακούσει απ έξω, βουνίσια τη λέγαμε, έπεφτε σφαλιάρα.
θα τα πούμε από κοντά άλλη μέρα, τότε που θα σου φέρω και το καλάσνικωφ!
καλα καλα.... οσοι ηταν φοιτητες στο ρεθυμνο την εποχη μου ξερουν πολυ καλα τι λεω... και λιγα ειπα....
τωρα αν θελετε να τα κρυβουμε αλλο θεμα.....
οποιος καταλαβε καταλαβε...
εξαλλου εσυ δεν εισαι απο ρεθυμνο.... και απο οτι ξερω δεν ειστε και ιδια φυλη....
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
δεν μου υπέβαλες τέτοιες ερωτήσεις παρά πάλι για ταξίδια λέγαμε.

αυτά που είδες στο Ρέθυμνο μάλλον σε κυνηγούσαν σαν να στο έκαναν επίτηδες.

ποτέ δεν έχω δει άτομα με περίστροφα στη μέση ακόμη και στα χωριά που πάω και έχει μαυροπουκαμισάδες. όσο για τις σφαίρες άλλου είδους μαγαζί ήταν
και είχε κι σφαίρες για κυνήγι. μη λες παραμύθια.
όσο για τις κρητικές λέξεις να ξέρεις ότι όταν ήμασταν μικροί και μπαίναμε
σπίτι μετά το παιχνίδι και πετάγαμε καμία κρητικιά λέξη που είχαμε ακούσει απ έξω, βουνίσια τη λέγαμε, έπεφτε σφαλιάρα.
θα τα πούμε από κοντά άλλη μέρα, τότε που θα σου φέρω και το καλάσνικωφ!

ωχ σφαλιάρα??? γιατί καλέ?? τόσο κακό είναι να μιλάει κανείς την τοπική του διάλεκτο που και που??? κι αν κρίνω από το όνομα σου από Σούδα είσαι?? δλδ Χανιώτης....
και να φανταστείς εμείς οι Χανιώτες έχουμε πιο light προφορά...φαντάσου τι ξύλο πέφτει σε άλλους νομούς δλδ....αχ κατακαημένη Κρήτη
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
καλα καλα.... οσοι ηταν φοιτητες στο ρεθυμνο την εποχη μου ξερουν πολυ καλα τι λεω... και λιγα ειπα....


ήταν την εποχή σου δηλαδή των πανεπιστημίων και δεν ήταν

την δική μου εποχή;;;;;;;;;;

γνωρίζω το πρόβλημα των φοιτητών, αλλά υπερβολικά τα λεγόμενα σου.

οχιιιιι Χανιά- Ρέθυμνο πάνε μαζί!!!!!!!!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
ωχ σφαλιάρα??? γιατί καλέ?? τόσο κακό είναι να μιλάει κανείς την τοπική του διάλεκτο που και που??? κι αν κρίνω από το όνομα σου από Σούδα είσαι?? δλδ Χανιώτης....
και να φανταστείς εμείς οι Χανιώτες έχουμε πιο light προφορά...φαντάσου τι ξύλο πέφτει σε άλλους νομούς δλδ....αχ κατακαημένη Κρήτη[/quote

Αργυρό εκεί δεν έπεφτε ξύλο, η προφορά δεν αλλάζει με τίποτα

αλλά λέμε για λέξεις κι όχι για προφορά.
Τότε κακό ήταν. σε θεωρούσαν βουνίσιο, αγράμματο.
Σήμερα όμως δεν πρέπει να ξεχνάμε πότε-πότε τη διάλεκτο μας και ξαναναστήθηκαν λέξεις, χοροί, μουσική, και μουσικοί, Καζαντζάκηδες και άλλοι, σε μεγάλο βαθμό γιατί αυτά μας έμειναν να "πουλήσουμε"!!!!!!!!
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
ωχ σφαλιάρα??? γιατί καλέ?? τόσο κακό είναι να μιλάει κανείς την τοπική του διάλεκτο που και που??? κι αν κρίνω από το όνομα σου από Σούδα είσαι?? δλδ Χανιώτης....
και να φανταστείς εμείς οι Χανιώτες έχουμε πιο light προφορά...φαντάσου τι ξύλο πέφτει σε άλλους νομούς δλδ....αχ κατακαημένη Κρήτη[/quote

Αργυρό εκεί δεν έπεφτε ξύλο, η προφορά δεν αλλάζει με τίποτα

αλλά λέμε για λέξεις κι όχι για προφορά.
Τότε κακό ήταν. σε θεωρούσαν βουνίσιο, αγράμματο.
Σήμερα όμως δεν πρέπει να ξεχνάμε πότε-πότε τη διάλεκτο μας και ξαναναστήθηκαν λέξεις, χοροί, μουσική, και μουσικοί, Καζαντζάκηδες και άλλοι, σε μεγάλο βαθμό γιατί αυτά μας έμειναν να "πουλήσουμε"!!!!!!!!
μα κι εγώ για λέξεις μίλησα...."μιλάμε τοπική διάλεκτο" γράφω παραπάνω...όσο για την προφορά που αναφέρω μετά...εννοώ ότι δεν μιλάμε τόσο βαριά κρητικά....
βουνίσιο??? αγράμματο??? για ποιά εποχή μιλάμε ρε παιδιά???
κι εγώ βουνίσια είμαι,από ορεινό χωριό ένα βήμα πριν τα Λευκά Όρη........ευτυχώς που δεν μιλάω κρητικά γιατί θα είχα φάει το ξύλο της αρκούδας....Θεέ μου....
ίσως εννοείς κάτι άλλο γιατί ειλικρινά δεν μπορώ να σε καταλάβω...
ίσως κάποιοι "βουνίσιοι" είναι "αγράμματοι"...επειδή εκείνα τα χρόνια δεν ήταν όλα τόσο εύκολα....όπως τώρα που όλοι έχουμε ένα πτυχίο...αν και "βουνίσιοι"...
φιλικά Αργυρώ ;)
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Nα πω και εγω μια δικια μου εμπειρια που με παραξενεψε πολυ!
Εγινε στο Καιρο.Ειχαμε παει σε ενα απο αυτα τα κρουαζιεροπλοια που ειναι αραγμενα πανω στις οχθες του Νειλου και εχουν εστιατοριο μεσα.Ειχαμε παει λοιπον να φαμε.Καποια στιγμη παω στην τουαλετα να πλυνω τα χερια μου.Εκει ειχε εναν υπαλληλο του οποιου η δουλεια ηταν να κοβει χαρτι και να σου δινει να σκουπησεις τα χερια σου αφου τα πλυνεις.
Ε λοιπον εγω ξεκιναω να πλυνω τα χερια μου και μετα κλεινω τη βρυση για να βαλω σαπουνι.Ε αυτος με βλεπει και κανει ενα παφ και μου ξανανοιγει τη βρυση μπροστα μου!Εκει εμεινα.Εμ δεν εχεις νερο (μες την ερημο εισαι) εμ και το σπαταλας ετσι ενω υπαρχουν κανονες για τη διατηρηση του!!
Μπορει να μη φαινεται κατι σημαντικο αλλα εμενα μου εκανε μεγαλη εντυπωση!
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Nα πω και εγω μια δικια μου εμπειρια που με παραξενεψε πολυ!
Εγινε στο Καιρο.Ειχαμε παει σε ενα απο αυτα τα κρουαζιεροπλοια που ειναι αραγμενα πανω στις οχθες του Νειλου και εχουν εστιατοριο μεσα.Ειχαμε παει λοιπον να φαμε.Καποια στιγμη παω στην τουαλετα να πλυνω τα χερια μου.Εκει ειχε εναν υπαλληλο του οποιου η δουλεια ηταν να κοβει χαρτι και να σου δινει να σκουπησεις τα χερια σου αφου τα πλυνεις.
Ε λοιπον εγω ξεκιναω να πλυνω τα χερια μου και μετα κλεινω τη βρυση για να βαλω σαπουνι.Ε αυτος με βλεπει και κανει ενα παφ και μου ξανανοιγει τη βρυση μπροστα μου!Εκει εμεινα.Εμ δεν εχεις νερο (μες την ερημο εισαι) εμ και το σπαταλας ετσι ενω υπαρχουν κανονες για τη διατηρηση του!!
Μπορει να μη φαινεται κατι σημαντικο αλλα εμενα μου εκανε μεγαλη εντυπωση!
πιθανον να προσπαθουσε να σου δειξει ποσο χρησιμος ηταν, για να του αφησεις πουρμπουαρ :)
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Ειχα παει και εγω στην Κρητη διακοπες, με φιλοξενουσε μια φιλη που ηταν δασκαλα σε ενα χωριο. Οχι μονο δεν μας ενοχλησε κανεις αλλα σκοπια ηταν εξω απο το σπιτι για να μην μας πειραξει κανεις.
Οι Κρητικοι εχουν πολλα ελατωματα αλλα με τις γυναικες ειναι ιπποτες
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
Ειχα παει και εγω στην Κρητη διακοπες, με φιλοξενουσε μια φιλη που ηταν δασκαλα σε ενα χωριο. Οχι μονο δεν μας ενοχλησε κανεις αλλα σκοπια ηταν εξω απο το σπιτι για να μην μας πειραξει κανεις.
Οι Κρητικοι εχουν πολλα ελατωματα αλλα με τις γυναικες ειναι ιπποτες
ναι ...λιγο αποπνικτικοι ιπποτες σε καποιες περιπτωσεις ...
 
Last edited by a moderator:

kanaliotis

Member
Μηνύματα
143
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το μεγαλύτερο πολιτισμικό σοκ το έχω δυστυχώς υποστεί στην Ελλάδα. Και αναφέρω.
Εδώ και κάποια χρόνια κάνουμε κάποιες μέρες το καλοκαίρι ελεύθερο κάμπιγκ στον Αχέροντα ποταμό με ένα κολλητό μου. Μια χρονιά λοιπόν αποφασίζουμε να κάνουμε την επίσκεψή μας στον αρχαιολογικό χώρο του διάσημου στην αρχαιότητα Νεκρομαντείου!
Ξεκινόντας τη βόλτα μας ανάμεσα στα αρχαία διαπιστώσαμε ότι είναι αδύνατο να καταλάβουμε τι βλέπουμε μιας και δεν υπήρχε καμιά ταμπέλα να μας καθοδηγήσει. Για ξεναγό...δεν το συζητώ!
Αγοράσαμε λοιπόν ένα βιβλιαράκι από το κιόσκι στην είσοδο, που περιέγραφε την ιστορία του Νεκρομαντείου κτλ κτλ.
Αράξαμε πάνω σε κάτι αρχαία χαλάσματα, ανάψαμε το τσιγαράκι μας και το φιλαράκι μου άρχισε να διαβάζει μεγαλόφωνα το βιβλιαράκι. Και εδώ αρχίζει το γούστο!
Παρατηρούμε ότι έξω από τον αρχαιολογικό χώρο, γυρνάει κάποιος και προσπαθεί να μας ακούσει- να μας δει. Σημειώνω ότι βλέπουμε μόνο το κεφάλι του, μιας και το υπόλοιπο σώμα του "κρύβεται" από το χαμηλό τοιχάκι του αρχαιολογικού χώρου. Διακόπτουμε προς στιγμήν την ανάγνωση και λέμε με το φίλο μου "Τί μας κοιτάει ρε αυτός ο μ...?" και συνεχίζουμε το διάβασμα.
Ωσπου μας φωνάζει το παλικάρι: " Ρε παιδιά, έχετε την καλοσύνη να με βοηθήσετε να μπώ στον χώρο? Είμαι σε αναπηρικό καροτσάκι, δεν έχει ράμπα, και πρέπει να με σηκώσεται μαζί με το καροτσάκι!"
Για την ιστορία, το παλικάρι ήταν ομογενής από τη Γερμανία και ήρθε με ένα συμφοιτητή του να γνωρίσουν την αρχαία Ελλάδα. Στο Νεκρομαντείο μπήκε στο χώρο ο Γερμανός και έμεινε το παιδί με το καρότσι απ'έξω μπάς και βρεί βοήθεια 2-3 άτομα να τον σηκώσουν.

Το τί νιώσαμε δεν υπάρχει λόγος να το γράψω. Πάντως αποδείξαμε σε ένα χώρο του πολιτισμού, πόσο απολίτιστοι είμαστε!
 
Last edited by a moderator:

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Είναι η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ φορά που διαγράφεται μήνυμα άσχετο στο θέμα. Κάθομαι σαν ηλίθιος και σβήνω μηνύματα και πάτε και τα ξαναγράφετε!!

Όποιος ξαναγράψει κάτι off topic έχει ΔΩΡΟ ban δυο μέρες από μένα, να χαλαρώσει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.895
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom