Πολωνία Πολωνία - Βαρσοβία - Κρακοβία

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Για αυτήν την Παρασκευή! :rolleyes:
Δυστυχώς έχουν εξαντληθεί. Άργησες να κλείσεις. Αν θες οργανωμένη ξενάγηση αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις κάποιο γραφείο στην Κρακοβία που οργανώνει τέτοια τουρ και που περιλαμβάνει και τη μεταφορά ως το Αουσβιτς με το ανάλογο κόστος. Θυμάμαι η @underwater ανέφερε κάτι σχετικό στην ιστορία της. Θα έλεγα όμως να το ψάξεις διαδικτυακά από δω και να μην περιμένεις να πας στην Κρακοβία.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Δυστυχώς έχουν εξαντληθεί. Άργησες να κλείσεις. Αν θες οργανωμένη ξενάγηση αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις κάποιο γραφείο στην Κρακοβία που οργανώνει τέτοια τουρ και που περιλαμβάνει και τη μεταφορά ως το Αουσβιτς με το ανάλογο κόστος. Θυμάμαι η @underwater ανέφερε κάτι σχετικό στην ιστορία της. Θα έλεγα όμως να το ψάξεις διαδικτυακά από δω και να μην περιμένεις να πας στην Κρακοβία.
Έκανα βλακεία. Πριν λίγο καιρό είχα δει ότι είχε στις 10:30 αλλά δεν τα κλείσαμε γιατί δεν ξέραμε πώς θα κυλλήσει το πρόγραμμα βάσει καιρού κλπ. Αν πάω στις 9:00 με τα εισιτήρια τα ατομικά που έχω κλείσει, υπάρχει πιθανότητα να βρούμε κάτι σε γκρουπ και να τα αλλάξουμε; Αν υπάρχει κάποιο κενό πχ. Τι στο καλό, όλο και κάποιος Άγγλος θα μεθύσει και δε θα σηκωθεί να πάει το πρωί! :bleh:
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Αν πάω στις 9:00 με τα εισιτήρια τα ατομικά που έχω κλείσει, υπάρχει πιθανότητα να βρούμε κάτι σε γκρουπ και να τα αλλάξουμε;
Δεν έχω ιδέα. Όμως τι θα κάνεις; Θα περιμένεις μέχρι τις 10:20 μήπως και υπάρξει κάποια ακύρωση για το τουρ των 10:30; Και για πόσα άτομα; Άσε που λογικά θα χάσεις και τα εισιτήρια των 9. Too risky. Είναι όμως πιθανό να υπάρχουν ξεναγοί έξω από το Αουσβιτς που να αναλαμβάνουν πριβέ ξενάγηση. Όμως δεν είμαι σίγουρη και δεν θυμάμαι καθόλου τι φάση έπαιζε όταν είχα πάει. Μπορεί κάποιος συμφορουμίτης που πήγε πρόσφατα να ξέρει κάτι παραπάνω. Ή ίσως ο @ThanasisU2.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Δεν έχω ιδέα. Όμως τι θα κάνεις; Θα περιμένεις μέχρι τις 10:20 μήπως και υπάρξει κάποια ακύρωση για το τουρ των 10:30; Και για πόσα άτομα; Άσε που λογικά θα χάσεις και τα εισιτήρια των 9. Too risky. Είναι όμως πιθανό να υπάρχουν ξεναγοί έξω από το Αουσβιτς που να αναλαμβάνουν πριβέ ξενάγηση. Όμως δεν είμαι σίγουρη και δεν θυμάμαι καθόλου τι φάση έπαιζε όταν είχα πάει. Μπορεί κάποιος συμφορουμίτης που πήγε πρόσφατα να ξέρει κάτι παραπάνω. Ή ίσως ο @ThanasisU2.
Δυστυχώς ο Θανάσης απαξιει να απαντάει σε όλους!
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Δεν έχω ιδέα. Όμως τι θα κάνεις; Θα περιμένεις μέχρι τις 10:20 μήπως και υπάρξει κάποια ακύρωση για το τουρ των 10:30; Και για πόσα άτομα; Άσε που λογικά θα χάσεις και τα εισιτήρια των 9. Too risky. Είναι όμως πιθανό να υπάρχουν ξεναγοί έξω από το Αουσβιτς που να αναλαμβάνουν πριβέ ξενάγηση. Όμως δεν είμαι σίγουρη και δεν θυμάμαι καθόλου τι φάση έπαιζε όταν είχα πάει. Μπορεί κάποιος συμφορουμίτης που πήγε πρόσφατα να ξέρει κάτι παραπάνω. Ή ίσως ο @ThanasisU2.
Είχε διαθέσιμα ατομικά και στων 10:20 που είναι πιο κοντά με το αγγλικό γκρουπ των 10:30. Έκλεισα και με αυτό και τους έστειλα αίτημα ακύρωσης για των 9:00 και τους ρωτάω και για τα υπόλοιπα. Γενικά τα έχω κάνει λίγο σαλάτα. :confused: Ελπίζω να απαντήσουν.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Για το κάστρο Wawel διάβασα πως έχει αρκετά δωμάτια και όλα έχουν είσοδο! Σε ποιο αξίζει πιστεύετε να μπούμε?
Επειδή είμαι λίγο βαρεμένος με την ιστορία, για μένα άξιζε περισσότερο, εκέινο που είχε τις πανοπλίες με τα φτερά, των ιππέων του πολωνο-λιθουανικού ιππικού. Στην δεύτερη πολιορκία της Βιέννης, το 1683 , ισοπέδωσαν τους Τούρκους πολιορκητές. Ήταν μπροστάρηδες στην μεγαλύτερη επέλαση ιππικού της ιστορίας. Περίπου 20,000 ιπππείς εκ των οποίων αυτοί ήταν περίπου 3000 Η νίκη τους ήταν καθοριστική ώστε να λυθεί η πολιορκία.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Δυστυχώς ο Θανάσης απαξιει να απαντάει σε όλους!
Δεν απαξιώ, απλά δεν βρίσκω τον χρόνο να απαντώ, και στο φόρουμ μπαίνω να κάνω χαβαλέ...
Άλλη όρεξη δεν είχα να απαντάω σε facebook/PM τα ίδια και τα ίδια, μιας και εσείς βαριέστε να ανοίξετε το google...

Χώρια έχω σταματήσει τις ξεναγήσεις (μόνο σε γνωστούς και φίλους κάνω) λόγο προβλήματος υγείας

Είναι νεκρή περίοδος, και εύκολα θα βρείτε ξεναγό στα αγγλικά στο Πρώην Γερμανικό Ναζιστικό Στρατόπεδο Συγκέντρωσης.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Δεν απαξιώ, απλά δεν βρίσκω τον χρόνο να απαντώ, και στο φόρουμ μπαίνω να κάνω χαβαλέ...
Άλλη όρεξη δεν είχα να απαντάω σε facebook/PM τα ίδια και τα ίδια, μιας και εσείς βαριέστε να ανοίξετε το google...

Χώρια έχω σταματήσει τις ξεναγήσεις (μόνο σε γνωστούς και φίλους κάνω) λόγο προβλήματος υγείας

Είναι νεκρή περίοδος, και εύκολα θα βρείτε ξεναγό στα αγγλικά στο Πρώην Γερμανικό Ναζιστικό Στρατόπεδο Συγκέντρωσης.
Αρχικά τι πάει να πει χαβαλές μέσα σ ένα φορουμ που είναι για ταξίδια και ο καθένας αναζητά πληροφορίες ? Εδω μέσα μόνο για χαβαλέ δεν μπαίνουμε, μπαίνουμε για να βοηθά ο ένας τον άλλον νομίζω βεβαία..

Όταν λες εμείς βαριόμαστε? Μας ξέρεις και από χτες για να λες πως ''βαριόμαστε'' να ψάξουμε ? Σε πληροφορώ αγαπητέ έχω ψάξει απίστευτα πάνω στο κομμάτι της Ελληνικής ξενάγησης αλλά άκρη μηδέν.

Ίσα ίσα θα ήταν χαρά μας να έχουμε έναν άνθρωπο έμπιστο μέσα από εδώ. Απλα ρε αδερφέ άπαντα και πες ένα δεν κάνω ποια ξεναγήσεις. Τόσο απλό. Μην περιμένει κάποιος τσάμπα.

Σου εύχομαι να είσαι καλά στην υγεία σου!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Συγνώμη, όταν κάποιος μου στέλνει μνμ, αν χρειάζεται διαβατήριο για ταξίδι στην Πολωνία, ε ναι, το σηκώνει να κάνεις χαβαλέ. Μισό λεπτό δουλειά στο google
Μετά άλλο, πως να πάω από το Modlin στο κέντρο. Άσχετα που έχει χιλιόαπαντηθει, θα μου στείλουν μνμ, αντι να κοιτάξουν το επίσημο site.

Και άλλα πολλά. Απλά είμαι 8-12 ώρες στο Fly4Free, και δεν έχω το χρόνο πια.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Συγνώμη, όταν κάποιος μου στέλνει μνμ, αν χρειάζεται διαβατήριο για ταξίδι στην Πολωνία, ε ναι, το σηκώνει να κάνεις χαβαλέ. Μισό λεπτό δουλειά στο google
Μετά άλλο, πως να πάω από το Modlin στο κέντρο. Άσχετα που έχει χιλιόαπαντηθει, θα μου στείλουν μνμ, αντι να κοιτάξουν το επίσημο site.

Και άλλα πολλά. Απλά είμαι 8-12 ώρες στο Fly4Free, και δεν έχω το χρόνο πια.
Οκ καταλαβαινω τι θες να πεις. Απλα αλλο το ενα αλλο το αλλο. Οπως θα ξερεις και ο ιδιος το να βρει καποιος Ελληνα ξεναγο σε καποια μερη ε ειναι δυσκολο. Οπως και να χει να εισαι καλα.
 

Raccoon

Member
Μηνύματα
74
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Όσον αφορά για το site που σου είπα https://www.le.cz/i.php?page=krok_1&actga=searchLine βάζεις τις ημερομηνίες που θέλεις και τη διαδρομή που θες και σου βγάζει τα δρομολόγια και τις τιμές

Αν και ήταν αρκετά περιορισμένος ο χρόνος μου στην Κρακοβία, με το περπάτημα που έριξα δεν είδα πουθενά για ξενάγηση στα ελληνικά και στο ίντερνετ που έψαξα. Τώρα αν δεν θέλετε ξενάγηση στα αγγλικά υπάρχουν λογικά οδηγοί στα ελληνικά δεν γνωρίζω αν σου δίνουν εκεί, είχα πάει με γκρουπ, ή μπορείς να αγοράσεις κάποιον.

Τελικά έχεις κλείσει για στρατόπεδα και αλατορυχεία;
 

Raccoon

Member
Μηνύματα
74
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
20171207_155238.jpg
Θυμάμαι κάτι είχες πει για μαγαζί με σοκολάτες δεν ξέρω αν είναι αυτό που ήθελες, αλλά μόλις το είδα λέω ας το βγάλω μια φωτο μπας και..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.239
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom