Πολωνία Πολωνία - Βαρσοβία - Κρακοβία

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Σας ευχαριστω πολυ και τους 2 για τις πληροφοριες.

@Raccoon να εισαι καλα που μπηκες στον κοπο να με βοηθησεις.
 

Raccoon

Member
Μηνύματα
74
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Δεν έκανα και τίποτα, να'σαι καλά και να περάσεις σούπερ στην Κρακοβία. Εγώ την αγάπησα.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Δεν έκανα και τίποτα, να'σαι καλά και να περάσεις σούπερ στην Κρακοβία. Εγώ την αγάπησα.
Να εισαι καλα κ εσυ. Και εμεις το ιδιο πιστευουμε θα κανουμε..Μια απορια..Απο την παλια πολη μεχρι την Καζιμιερζ το βραδυ με τα ποδια ειναι ασφαλες;
 

paolog4

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
Καλησπέρα θα επισκεφθώ την Κρακοβία 1-4 Μαρτίου,και θα ήθελα να σας ζητήσω κάποιες πληροφορίες !
Αρχικά για τη διαμονή υπάρχει καμία συνοικία που πρέπει να αποφύγουμε για διαμονή;
Όσον αφορά το τουρ στο Άουσβιτς - Αλατορυχεια ,έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο τουρ,γιατί βλέπω έχει τιμες από 15 ευρώ και φτάνουν και 100! Τι αξίζει από όλα αυτά;
Τέλος κάθε πρόταση για καλό φαγητό - street food - οτιδήποτε θα ήταν ευπρόσδεκτο!
Έχω διαβάσει αρκετά εδώ μέσα για Κρακοβία απλά κάποια είναι από το 2009 !
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Τέλος κάθε πρόταση για καλό φαγητό - street food - οτιδήποτε θα ήταν ευπρόσδεκτο!
Έχω διαβάσει αρκετά εδώ μέσα για Κρακοβία απλά κάποια είναι από το 2009 !
Street food - το ντονεράδικο έξω ακριβώς από το σταθμό των λεωφορείων. Bosacka με Topolowa.
Milky bars - Restauracja Polakowski (Miodowa 39) και Bar Mleczny "Pod Temidą (Grodzka 43). Ωραίο και φθηνό φαγητό. Κατάλληλο για γρήγορα μαγειρευτά γεύματα.
Ταβέρνα - Pod Wawelem (Świętej Gertrudy 26-29). Πολύ ωραίος χώρος και καλό φαγητό. Από τιμές είναι οκ. Σαν φθηνή ελληνική ταβέρνα. 12-17€.
Μπύρα - House of Beer (Świętego Tomasza 35). Ωραίο μαγαζί με πολλές μπύρες. Έχει πολύ κόσμο. Omerta Pub & more (Kupa 3). Πιο μικρό και λίγο πιο οικονομικό. Εμπνευσμένο από το Νονό.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
2 σημεία για street food στην Εβραική γειτονιά. Το πρώτο είναι στην Judah Food Square, Skwer Judah, ul. Św Wawrzyńca 16, πολλές επιλογές και το δεύτερο είναι στην Plac Nowy.
Για milk bar δοκίμασε το Τomasza milk bar σε βολικό σημείο στο κέντο,Świętego Tomasza 24, 33-332 με αρκετές και φθηνές επιλογές σε φαγητό.
Δοκιμάστε επίσης το bar Alchemia που είναι πανέμορφο και ιδιαίτερο από άλλη εποχή.
Για φαγητό σε ταβέρνα Morskie Oko,plac Szczepański 8 φθηνό αλλά αρκετά folk.
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γυρος του Κοσμου
Καλησπέρα θα επισκεφθώ την Κρακοβία 1-4 Μαρτίου,και θα ήθελα να σας ζητήσω κάποιες πληροφορίες !
Αρχικά για τη διαμονή υπάρχει καμία συνοικία που πρέπει να αποφύγουμε για διαμονή;
Όσον αφορά το τουρ στο Άουσβιτς - Αλατορυχεια ,έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο τουρ,γιατί βλέπω έχει τιμες από 15 ευρώ και φτάνουν και 100! Τι αξίζει από όλα αυτά;
Τέλος κάθε πρόταση για καλό φαγητό - street food - οτιδήποτε θα ήταν ευπρόσδεκτο!
Έχω διαβάσει αρκετά εδώ μέσα για Κρακοβία απλά κάποια είναι από το 2009 !
Εμεις με την παρεα μου πηγαμε τον Δεκεμβρη λιγο πριν τα Χριστουγεννα και μειναμε στην εβραικη συνοικια...δεν ειδαμε κατι περιεργο τις ωρες που γυρνουσαμε και συνηθως ηταν αργα 3-4 τα ξημερωματα.
Για τα τουρ σε Αουσβιτς και αλατορυχεια να τα κλεισετε πιο νωρις.Ειδικα στα αλατορυχεια δεν ειχαμε κανει κρατηση και τελικα δεν μπορεσαμε να παμε γιατι πρεπει να κανεις κρατηση μεχρι 3 μερες πριν αν πας μονος σου χωρις γραφειο, αλλιως αν βρεις με καποιο γραφειο θα σου πουν πολυ ακριβα εμεις τουλαχιστον αυτο παθαμε.
Για φαγητο εννοειτε να πατε εκει που προτεινε και ο φιλος στο Pod wawelen απεναντι απο το καστρο του Βαβελ,πολυ καλες τιμες και πολυ ωραιο φαγητο. Να δοκιμασετε παραδοσιακα φαγητα και σουπες που φτιαχνουν εκει οπως το μπιγκος.
Επισης ενα πολυ ωραιο μαγαζι για να φας το πρωινο σου η να πιεις ενα καφε ειναι το https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...w_Lesser_Poland_Province_Southern_Poland.html
Ενα ακομα ωραιο μαγαζακι για street food ειναι αυτο που φτιαχνει τα πιεροτζι αλλα δεν εχει χωρο να καθισεις παρα μονο να τα παρεις στο χερι https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...w_Lesser_Poland_Province_Southern_Poland.html. Σου προτεινω ανεπιφυλακτα να πας και στα 3 μαγαζια εστω μια φορα.
Για νυχτερινη ζωη εχει πολλα μαγαζια στους δρομους γυρω απο την κεντρικη πλατεια...οτιδηποτε αλλο χρειαστεις ειμαι στη διαθεση σου για οποιαδηποτε πληροφορια!
 

paolog4

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
Εμεις με την παρεα μου πηγαμε τον Δεκεμβρη λιγο πριν τα Χριστουγεννα και μειναμε στην εβραικη συνοικια...δεν ειδαμε κατι περιεργο τις ωρες που γυρνουσαμε και συνηθως ηταν αργα 3-4 τα ξημερωματα.
Για τα τουρ σε Αουσβιτς και αλατορυχεια να τα κλεισετε πιο νωρις.Ειδικα στα αλατορυχεια δεν ειχαμε κανει κρατηση και τελικα δεν μπορεσαμε να παμε γιατι πρεπει να κανεις κρατηση μεχρι 3 μερες πριν αν πας μονος σου χωρις γραφειο, αλλιως αν βρεις με καποιο γραφειο θα σου πουν πολυ ακριβα εμεις τουλαχιστον αυτο παθαμε.
Για φαγητο εννοειτε να πατε εκει που προτεινε και ο φιλος στο Pod wawelen απεναντι απο το καστρο του Βαβελ,πολυ καλες τιμες και πολυ ωραιο φαγητο. Να δοκιμασετε παραδοσιακα φαγητα και σουπες που φτιαχνουν εκει οπως το μπιγκος.
Επισης ενα πολυ ωραιο μαγαζι για να φας το πρωινο σου η να πιεις ενα καφε ειναι το https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...w_Lesser_Poland_Province_Southern_Poland.html
Ενα ακομα ωραιο μαγαζακι για street food ειναι αυτο που φτιαχνει τα πιεροτζι αλλα δεν εχει χωρο να καθισεις παρα μονο να τα παρεις στο χερι https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...w_Lesser_Poland_Province_Southern_Poland.html. Σου προτεινω ανεπιφυλακτα να πας και στα 3 μαγαζια εστω μια φορα.
Για νυχτερινη ζωη εχει πολλα μαγαζια στους δρομους γυρω απο την κεντρικη πλατεια...οτιδηποτε αλλο χρειαστεις ειμαι στη διαθεση σου για οποιαδηποτε πληροφορια!
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τους από πάνω!!
Τα Αλατορυχεια αξίζουν ξεναγό; Στο Άουσβιτς δεν το συζητώ!
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Τα Αλατορυχεια αξίζουν ξεναγό; Στο Άουσβιτς δεν το συζητώ!
Μην τα συζητάς ούτε για τα αλατορυχεια. Και να θέλεις, χωρίς ξεναγό δεν επιτρέπεται η είσοδος. Η ξενάγηση περιλαμβάνεται στο εισιτήριο.
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γυρος του Κοσμου
Ακριβως οπως τα λεει ο triplover ειναι, ακομα και αν πας μονο σου και βγαλετε εισητηρια απο εκει στην ξεναγηση πας με ξεναγο και νομιζω οτι ειναι γκρουπ των 30 ατομων...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom