Πολωνία Πολωνία - Βαρσοβία - Κρακοβία

delalex

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλημέρα σε όλους σας.Μεσα στο Δεκέμβριο έχω κλείσει για Πολωνία.Εκλεισα ξενοδοχείο (χωρίς ακύρωση) στην βαρσοβια για όλες της μέρες.Σιγουρα δεν ήταν σωστή η επιλογή μου γιατί θέλω να πάω και κρακοβια.Μπορει μήπως κάποιος να με συμβουλέψει πως να φτιάξω τοβπροφραμμα μου ώστε να δω όλο και περισσότερα;Επίσης βαρσοβια κρακοβια πως θα πάω και εάν ξέρει κάποιος και ποσο κοστίζει.Θα είμαι εκεί 6 μέρες.Ευχαριστω πολύ
 

Raccoon

Member
Μηνύματα
74
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Καλημέρα σε όλους σας.Μεσα στο Δεκέμβριο έχω κλείσει για Πολωνία.Εκλεισα ξενοδοχείο (χωρίς ακύρωση) στην βαρσοβια για όλες της μέρες.Σιγουρα δεν ήταν σωστή η επιλογή μου γιατί θέλω να πάω και κρακοβια.Μπορει μήπως κάποιος να με συμβουλέψει πως να φτιάξω τοβπροφραμμα μου ώστε να δω όλο και περισσότερα;Επίσης βαρσοβια κρακοβια πως θα πάω και εάν ξέρει κάποιος και ποσο κοστίζει.Θα είμαι εκεί 6 μέρες.Ευχαριστω πολύ[/QUOTE

Κρακοβία μπορείς να πας είτε με τρένο είτε λεωφορείο, αλλά θα σου πρότεινα το λεωφορείο γιατί είναι πιο φθηνό. Μπορείς να δεις εδώ http://www.polskibus.com/en/index.htm

Τώρα όσον αφορά τις μέρες στη Βαρσοβία, ναι η αλήθεια είναι ότι είναι αρκετές για να κάτσεις μόνο εκεί. Δες εδώ για αξιοθέατα, μουσεία κτλ τι σε ενδιαφέρει https://www.tripadvisor.com.gr/Tourism-g274856-Warsaw_Mazovia_Province_Central_Poland-Vacations.html

Γενικά από Βαρσοβία για άλλες πόλεις που αξίζει για μένα να πας όπως Κρακοβία, Βρότσλαβ, Γκντανσκ, Πόζναν είναι κάπως μακρυά. Βέβαια μπες στο πρώτο λινκ στο Polskibus και τσέκαρε ώρες απόστασης και δρομολόγια και ίσως να βρεις κάτι που να σε βολεύει, αλλά σίγουρα θα είναι λίγο ταλαιπωρία. Μπορείς να πας μονοήμερη στο Τόρουν είναι γύρω στις 3,30 ώρες και είναι ωραία τις γιορτές.
ΞΑΝΑΓΡΑΦΩ την απάντησή μου δεν ξέρω πριν γιατί μου βγήκε έτσι

Κρακοβία μπορείς να πας είτε με τρένο είτε λεωφορείο, αλλά θα σου πρότεινα το λεωφορείο γιατί είναι πιο φθηνό. Μπορείς να δεις εδώ http://www.polskibus.com/en/index.htm

Τώρα όσον αφορά τις μέρες στη Βαρσοβία, ναι η αλήθεια είναι ότι είναι αρκετές για να κάτσεις μόνο εκεί. Δες εδώ για αξιοθέατα, μουσεία κτλ τι σε ενδιαφέρει https://www.tripadvisor.com.gr/Tourism-g274856-Warsaw_Mazovia_Province_Central_Poland-Vacations.html

Γενικά από Βαρσοβία για άλλες πόλεις που αξίζει για μένα να πας όπως Κρακοβία, Βρότσλαβ, Γκντανσκ, Πόζναν είναι κάπως μακρυά. Βέβαια μπες στο πρώτο λινκ στο Polskibus και τσέκαρε ώρες απόστασης και δρομολόγια και ίσως να βρεις κάτι που να σε βολεύει, αλλά σίγουρα θα είναι λίγο ταλαιπωρία. Μπορείς να πας μονοήμερη στο Τόρουν είναι γύρω στις 3,30 ώρες και είναι ωραία τις γιορτές.
 
Last edited by a moderator:

Giotou

Member
Μηνύματα
36
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία -Βαρσοβία
Καλημέρα σε όλους σας.Μεσα στο Δεκέμβριο έχω κλείσει για Πολωνία.Εκλεισα ξενοδοχείο (χωρίς ακύρωση) στην βαρσοβια για όλες της μέρες.Σιγουρα δεν ήταν σωστή η επιλογή μου γιατί θέλω να πάω και κρακοβια.Μπορει μήπως κάποιος να με συμβουλέψει πως να φτιάξω τοβπροφραμμα μου ώστε να δω όλο και περισσότερα;Επίσης βαρσοβια κρακοβια πως θα πάω και εάν ξέρει κάποιος και ποσο κοστίζει.Θα είμαι εκεί 6 μέρες.Ευχαριστω πολύ

Δες και το τρενο εχει καποια δρομολογια που βγαινουν 10 ευρω η διαδρομη. https://www.intercity.pl/en/
Το λεωφορειο ναι μεν ειναι φτηνο αλλα κανει και 5 ωρες.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ξεναγηση στα Ελληνικα για στρατοπεδο και αλατωρυχείο υπαρχει παιδια;
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Μιας και τα εισιτήρια για Κρακοβία κλείστηκαν σε σούπερ τιμή για τον Γενάρη 4 βράδια αρχίσαμε κιόλας να σχεδιάζουμε κάποια πράγματα. Ειναι ένα μέρος που δεν έχουμε ξαναπάει και οι απορίες είναι πολλές. Έχουμε διαβάσει αρκετές ιστορίες από αλλά παιδιά και γενικά ψάξαμε αρκετά μέσα στο φόρουμ απλά θέλουμε να τα έχουμε μαζεμένα..
Ευχαριστούμε προκαταβολικά όλους!

1) Προσγειώνομαστε 8:00 το πρωί. Από το αεροδρόμιο για να πάμε στην στάση του τρένου KrakowGlowny τι πρέπει να κάνουμε; Όταν πάρουμε το τρένο μετά απο πόσες στάσεις κατεβαίνουμε; Υπάρχει κάτι μέσα στο τρένο που μπορούμε να βλέπουμε σε ποιά στάση πηγαίνει;

2) Ποιά αξιοθέατα προτείνεται να δούμε; Επίσης θέλουμε να πάμε στα στρατόπεδα και στο αλατωρυχειο και ένας φίλος απο εδώ μέσα μας είπε να τα σπάσουμε σε 2 μέρες να μην πάμε και στα δύο σε μία μέρα.

3) Για το αλατωρυχειο και για τα στρατόπεδα πιστεύεται πως είναι καλύτερα να κλείσουμε μέσω ίντερνετ; Επίσης κάτι που είναι πολύ σημαντικό για εμάς και είδα ότι κάποιοι λένε ότι υπάρχει είναι το αν μπορούμε να βρούμε κάποιον ξεναγό στα ελληνικά όποτε παρακαλώ πολύ αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας το μοιραστεί μαζί μας.

4) Όποιος έχει πάει Γενάρη μπορεί να μας πει τι να περιμένουμε απ τον καιρό; Φανταζόμαστε πως θα έχει πολύ κρύο.

5) Για φαγητό και ποτό έχουμε δει στο TripAdvisor διάφορα μαγαζιά έχετε να προτείνεται κάποιο μαγαζί που δεν πρέπει να χασουμε; Επίσης από έναν φίλο διάβασα για ένα μαγαζί με σοκολάτες απλά δεν μπορώ να βρω το θέμα. Όποιος γνωρίζει να μας πει.

Και γενικά ότι άλλο έχετε να μας πείτε καλοδεχούμενο είναι!!

Σας ευχαριστούμε πολύ!
 

Raccoon

Member
Μηνύματα
74
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
1) Βρήκα αυτό από το google maps https://www.le.cz/i.php?page=krok_1&actga=searchLine

2) Το τι αξιοθέατα ή μουσεία θα δείτε εξαρτάται από τι θέλετε να δείτε. Από αξιοθέατα ντάξει λίγο πολύ θα τα δείτε όλα κάνοντας βόλτα στην παλιά πόλη, αλλά και στην εβραϊκή συνοικία. Θα πρότεινα να πάτε στο εργοστάσιο του Σίντλερ (εγώ για να σκεφτείς πήγα πριν λίγο καιρό Κρακοβία και δεν πρόλαβα να πάω στο μουσείο αυτό, για αυτό και θα ξαναπάω την επόμενη βδομάδα). Εννοείται αλατορυχεία και στρατόπεδα σε ξεχωριστή μέρα. Θα είναι πολύ κουραστικό για εσάς να τα βάλετε σε μια μέρα.

3) Στα αλατορυχεία είχε τρελή αναμονή. Περιμέναμε μια ώρα και.. Αν υπάρχει τέτοια επιλογή στο site τους ναι να το κάνετε. Τώρα στα στρατόπεδα είχε κόσμο, αλλά δεν περίμενες και πάρα πολύ. Αν βρείτε κάποιον ξεναγό που μιλάει ελληνικά έχει καλώς, αλλά εμείς που είχαμε ξεναγό στα αγγλικά δεν ήταν καθόλου δύσκολη η κατανόηση. Είχαμε πολύ καλό ξεναγό και μας εξηγούσε τα πάντα με λεπτομέρειες. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος ξεναγός που να μιλάει ελληνικά, αλλά θα προσπαθήσω να ψάξω και την επόμενη βδομάδα που , θα'μαι Κρακοβία.

4) Αν και δεν έχω ζήσει το χειμώνα στην Πολωνία σίγουρα θα έχει κρύο. Εγώ μένω στο Λοτζ και μέχρι τώρα είναι υποφερτά. Δεν θεωρώ ότι πρέπει να ντύνεσαι σαν το κρεμμύδι για να κυκλοφορείς. Εγώ φοράω ότι και στην Ελλάδα, απλά έχω ένα ζεστό μπουφάν και πάντα κασκόλ, σκουφάκι και γάντια, όπως επίσης και χοντρές κάλτσες. Μπορείς να τσεκάρεις και για θερμοκρασίες από εδώ https://www.accuweather.com/en/pl/krakow/274455/weather-forecast/274455

5) Η αλήθεια είναι ότι επειδή είμαι φοιτήτρια δεν συνηθίζω να πηγαίνω σε εστιατόρια και τρώω κάτι πιο πρόχειρο όταν ταξιδεύω, αλλά θα σας πρότεινα για φαγητό να πάτε στην εβραϊκή συνοικία. Έχει πολύ ωραία μπαρ και εστιατόρια, όταν ήμουν στην Κρακοβία είχε έρθει και μια φίλη μου και είχε πει τα καλύτερα λόγια. Ελπίζω να βοήθησα έστω και λιγάκι. Θα πάω και στις 7/12, οπότε κάτι άλλο που έχεις να ρωτήσεις θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω. Τώρα όσον αφορά για το μαγαζί με τις σοκολάτες δεν γνωρίζω, αλλά θα προσπαθήσω να βρω κάτι.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
1) Βρήκα αυτό από το google maps https://www.le.cz/i.php?page=krok_1&actga=searchLine

2) Το τι αξιοθέατα ή μουσεία θα δείτε εξαρτάται από τι θέλετε να δείτε. Από αξιοθέατα ντάξει λίγο πολύ θα τα δείτε όλα κάνοντας βόλτα στην παλιά πόλη, αλλά και στην εβραϊκή συνοικία. Θα πρότεινα να πάτε στο εργοστάσιο του Σίντλερ (εγώ για να σκεφτείς πήγα πριν λίγο καιρό Κρακοβία και δεν πρόλαβα να πάω στο μουσείο αυτό, για αυτό και θα ξαναπάω την επόμενη βδομάδα). Εννοείται αλατορυχεία και στρατόπεδα σε ξεχωριστή μέρα. Θα είναι πολύ κουραστικό για εσάς να τα βάλετε σε μια μέρα.

3) Στα αλατορυχεία είχε τρελή αναμονή. Περιμέναμε μια ώρα και.. Αν υπάρχει τέτοια επιλογή στο site τους ναι να το κάνετε. Τώρα στα στρατόπεδα είχε κόσμο, αλλά δεν περίμενες και πάρα πολύ. Αν βρείτε κάποιον ξεναγό που μιλάει ελληνικά έχει καλώς, αλλά εμείς που είχαμε ξεναγό στα αγγλικά δεν ήταν καθόλου δύσκολη η κατανόηση. Είχαμε πολύ καλό ξεναγό και μας εξηγούσε τα πάντα με λεπτομέρειες. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος ξεναγός που να μιλάει ελληνικά, αλλά θα προσπαθήσω να ψάξω και την επόμενη βδομάδα που , θα'μαι Κρακοβία.

4) Αν και δεν έχω ζήσει το χειμώνα στην Πολωνία σίγουρα θα έχει κρύο. Εγώ μένω στο Λοτζ και μέχρι τώρα είναι υποφερτά. Δεν θεωρώ ότι πρέπει να ντύνεσαι σαν το κρεμμύδι για να κυκλοφορείς. Εγώ φοράω ότι και στην Ελλάδα, απλά έχω ένα ζεστό μπουφάν και πάντα κασκόλ, σκουφάκι και γάντια, όπως επίσης και χοντρές κάλτσες. Μπορείς να τσεκάρεις και για θερμοκρασίες από εδώ https://www.accuweather.com/en/pl/krakow/274455/weather-forecast/274455

5) Η αλήθεια είναι ότι επειδή είμαι φοιτήτρια δεν συνηθίζω να πηγαίνω σε εστιατόρια και τρώω κάτι πιο πρόχειρο όταν ταξιδεύω, αλλά θα σας πρότεινα για φαγητό να πάτε στην εβραϊκή συνοικία. Έχει πολύ ωραία μπαρ και εστιατόρια, όταν ήμουν στην Κρακοβία είχε έρθει και μια φίλη μου και είχε πει τα καλύτερα λόγια. Ελπίζω να βοήθησα έστω και λιγάκι. Θα πάω και στις 7/12, οπότε κάτι άλλο που έχεις να ρωτήσεις θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω. Τώρα όσον αφορά για το μαγαζί με τις σοκολάτες δεν γνωρίζω, αλλά θα προσπαθήσω να βρω κάτι.
Αρχικά σε ευχαριστούμε για την απάντησή.

2) Γνωρίζεις πόσο κοστίζει το εισιτήριο;

3) Στα αλατορυχεία είχατε πάει μόνοι σας η με Group? Γιατί διάβασα πως το γκρουπ σε παίρνει από Κρακοβία με βαν η πούλμαν και όταν φθάσετε περνάς κατευθείαν. Αυτό με τον ξεναγό το έχω διαβάσει δεκάδες φορές εδώ μέσα αλλά κάνεις δεν έχει δώσει περισσότερες πληροφορίες. Θα ήταν τέλεια αν ερχόσουν και μας έφερες καλά νέα.

4) Ναι σίγουρα θα έχουμε όλα τα απαραίτητα μαζί αλλά ας πούμε φαντάσου τώρα βλέπω κάτι -1 φαντάσου τον Γενάρη.

5) Για την Εβραϊκή συνοικία έχω ακούσει και εγώ τα καλύτερα.

Σ Ευχαριστούμε και πάλι .
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γυρος του Κοσμου
Κανείς άλλος κάτι παραπάνω παιδιά ? :D
Εμεις πεταμε 16/12 για Κρακοβια....κλεισαμε μεσω ιντερνετ για ορυχεια γιατι λεει οτι εχει και ξεναγο μεσα...για Αουσβιτς δεν βρισκουμε ακρη για το πως θα παμε μονοι μας και μαλλον θα κλεισουμε με γραφειο...
Μηπως μπορεις να βοηθησεις πως θα παμε μονοι μας? Ειδα οτι παιρνουμε το τρενο απο το κεντρο της πολης αλλα στο σαιτ του Αουσβιτς δεν μπορω να βρω πως θα κλεισουμε τα εισητηρια μονοι μας γιατι ολα οσα ειναι με ξεναγο μου βγαζουν μονο οτι ειναι διατεθειμενα στα Πολωνικα.
Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Εμεις πεταμε 16/12 για Κρακοβια....κλεισαμε μεσω ιντερνετ για ορυχεια γιατι λεει οτι εχει και ξεναγο μεσα...για Αουσβιτς δεν βρισκουμε ακρη για το πως θα παμε μονοι μας και μαλλον θα κλεισουμε με γραφειο...
Μηπως μπορεις να βοηθησεις πως θα παμε μονοι μας? Ειδα οτι παιρνουμε το τρενο απο το κεντρο της πολης αλλα στο σαιτ του Άουσβιτς δεν μπορω να βρω πως θα κλεισουμε τα εισητηρια μονοι μας γιατι ολα οσα ειναι με ξεναγο μου βγαζουν μονο οτι ειναι διατεθειμενα στα Πολωνικα.
Ευχαριστω εκ των προτερων!
Καλησπερα φιλε μου! Γενικα εμεις ακομα δεν εχουμε βγαλει ακρη με κανενα απο τα 2! Απλα απο τι διαβασα για το Άουσβιτς καλυτερα να πας εκει να βγαλεις εισιτήρια και νομιζω πως μετα απο τις 3 ειναι Δωρεαν!
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Καλησπερα φιλε μου! Γενικα εμεις ακομα δεν εχουμε βγαλει ακρη με κανενα απο τα 2! Απλα απο τι διαβασα για το Άουσβιτς καλυτερα να πας εκει να βγαλεις εισιτήρια και νομιζω πως μετα απο τις 3 ειναι Δωρεαν!
Επειδή διαβάζω συνέχεια μηνύματά σου που λες ότι δεν έχεις βγάλει άκρη με τα εισιτήρια για το Αουσβιτς, εξήγησέ μας αν θες τι ακριβώς σε δυσκολεύει. Εγώ βλέπω στο επίσημο σάιτ πως υπάρχουν εισιτήρια για μεμονωμένους επισκέπτες από τις 7.30 το πρωί μέχρι τις 14.40 το μεσημέρι τα οποία είναι δωρεάν. Επίσης υπάρχει η δυνατότητα να ενταχθείς σε κάποιο τουρ 3,5 ωρών με κόστος 45 ζλότυ το άτομο. Συγκεκριμένα για ξενάγηση στα αγγλικά έχει στις 10.30, 11.30 και 12.30. Μπες στο σάιτ http://auschwitz.org/en/ και θα τα βρεις όλα.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Επειδή διαβάζω συνέχεια μηνύματά σου που λες ότι δεν έχεις βγάλει άκρη με τα εισιτήρια για το Αουσβιτς, εξήγησέ μας αν θες τι ακριβώς σε δυσκολεύει. Εγώ βλέπω στο επίσημο σάιτ πως υπάρχουν εισιτήρια για μεμονωμένους επισκέπτες από τις 7.30 το πρωί μέχρι τις 14.40 το μεσημέρι τα οποία είναι δωρεάν. Επίσης υπάρχει η δυνατότητα να ενταχθείς σε κάποιο τουρ 3,5 ωρών με κόστος 45 ζλότυ το άτομο. Συγκεκριμένα για ξενάγηση στα αγγλικά έχει στις 10.30, 11.30 και 12.30. Μπες στο σάιτ http://auschwitz.org/en/ και θα τα βρεις όλα.
Καλησπέρα! Εγώ δεν έχω πει πουθενά ότι δεν έβγαλα άκρη με τα εισιτήρια! Ίσως εννοείς τον φίλο παραπάνω! Βασικά δεν έχω ψάξει καν για τα εισιτήρια ακόμα! Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν βρίσκω με τίποτα Ελληνα ξεναγό! Αυτό ναι το είδες κ άλλου λογικά :D
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Εμεις πεταμε 16/12 για Κρακοβια....κλεισαμε μεσω ιντερνετ για ορυχεια γιατι λεει οτι εχει και ξεναγο μεσα...
Και από εκεί να κλείσεις και πάλι έχει ξεναγό. Βασικά δεν επιτρέπεται η είσοδος δίχως ξεναγό στους χώρους του ορυχείου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom