Πολωνία Πολωνία - Βαρσοβία - Κρακοβία

greco

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Ποτέ δεν ήμουν υπέρ της συμπτυξης αυτής, εκτός κι αν ο χρόνος είναι πολύ πιεσμένος.
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Για να αποδειξει οτι γινεται :) Τα αλατωρυχεια κλεινουν στις 17.00 αρα πρεπει να τα κανει σχεδον σερι :)
Copy paste από την σελίδα του αλατωρυχείου για τον Απρίλιο.

The route is open from 07:30 am to 07:30 pm, and the tour in English-speaking takes place at the following times: 08:30 am to 06:00 pm every 30 minutes .

Το νόημα δεν είναι να αποδειχθεί ότι γίνεται. Αυτό είναι δεδομένο. Στην αρχική ερώτηση τέθηκε ότι θα έχουν στην ουσία 2 διαθέσιμες μέρες στην Κρακοβία. Με αυτό τον τρόπο θα μπορέσει να δει και την πόλη, η οποία έχει αρκετά αξιοθέατα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Επειδή έχω άποψη σχετικά πρόσβατη, θεωρώ μεγάλο λάθος να πραγματοποιήσει κάποιος και τις δύο αυτές περιηγήσεις μέσα σε μια μέρα. Σεβαστές οι γνώμες όλων, αλλά επιτρέψτε μου να διαφωνήσω κάθετα με όποιον το κάνει.
Κατ αρχάς θέλεις περίπου 1 ώρα μέχρι να φτάσεις στο Άοσβιτς από τη πόλη, και άλλη τόση να γυρίσεις. Μιλάμε για ένα δρόμο που έχει πάντα κίνηση φυσικά και η μία ώρα μεταξύ αξιοθεάτων είναι το λιγότερο δυνατό.
Επίσης, διανύοντας περίπου 4-5 χιλιόμετρα με τα πόδια σε Άοσβιτς και Μπιρκεναου προκειμένου να τα δεις, φτάνεις στο αλατορυχείο αρκετά κουρασμένος και καλείσαι να διαχειριστείς άλλο τόσο περπάτημα, έχοντα αρκετή κούραση και όχι τόσο καλή πνευματική διαύγεια.
Τα νούμερα που παραθέτω δεν είναι τυχαία , καθώς συμβουλεύτηκα και το ρολόι tracker που έχω, διαπιστώνωντας ότι κόβαμε γενικότερα πολλά χιλιόμετρα στη Κρακοβία.
Δε κατηγορώ κανέναν που είναι χρονικά πιεσμένος και συνδυάζει και τα δύο σε μια μέρα, απλά συμβουλεύω όποιον έχει χρόνο να τα βάλει εναλλάξ.
Είναι κάτι που μας ανέφεραν και δικοί μας φίλοι που είχαν πάει κάτι μήνες πριν, με την επισήμανση ''μη κάνετε αυτό το λάθος'', καθώς δεν ευχαριστήθηκαν τα ορυχεία που ήταν η απογευματινή τους ξενάγηση...
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Copy paste από την σελίδα του αλατωρυχείου για τον Απρίλιο.

The route is open from 07:30 am to 07:30 pm, and the tour in English-speaking takes place at the following times: 08:30 am to 06:00 pm every 30 minutes .

Το νόημα δεν είναι να αποδειχθεί ότι γίνεται. Αυτό είναι δεδομένο. Στην αρχική ερώτηση τέθηκε ότι θα έχουν στην ουσία 2 διαθέσιμες μέρες στην Κρακοβία. Με αυτό τον τρόπο θα μπορέσει να δει και την πόλη, η οποία έχει αρκετά αξιοθέατα.
Screenshot_20200219-183003.jpg
 

domino

Member
Μηνύματα
292
Likes
272
καλημερα σε ολους , θα παμε και εμεις βαρσοβια και κρακοβια ( ειμαστε 2 ζευγαρια ) το πασχα για 5 μερες. φτανουμε 18 απριλιου στης 17:00 και φευγουμε 23 απριλιου στης 5:40 το πρωι. Σκεφτομαστε με το που φτασουμε στο αεροδρομιο της βαρσοβιας mondlin να νοικιασουμε αμαξι μια που ειμαστε 4 ατομα και να παμε κατευθειαν κρακοβια , οπου θα φτασουμε κατα της 9 το βραδυ στο δωματιο και μια βολτα για φαγητο. την επομενη να παμε αουσβιτς και αλατορυχεια και να διανυκτερευσουμε παλι στην κρακοβια. και την επομενη να βολταρουμε στην πολη και το απογευμα να παμε βαρσοβια οπου θα μεινουμε τα επομενα 3 βραδυα πριν φυγουμε. τι λετε ?

δεν μας τα λες καλά και παρασέρνεις και τους σχολιαστές

  1. έχεις 4 ημέρες και όχι πέντε
  2. Άμα προσγειωθείς στις 17:00 στο Modlin θα φτάσεις στο δωμάτιο της Κρακοβίας στις 21:00 ?
  3. και θα βγεις και για φαγητό?
  4. και θα ξυπνήσεις την επόμενη στις 6 ?
  5. και την μεθεπόμενη θα δεις την Κρακοβία αρα θα φτάσεις - με το ταξίδι - το βράδυ Βαρσοβία
  6. και την τελευταία σου μέρα θα βγάλεις μονοήμερη την Βαρσοβία μετά απο τόση κούραση;
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλό θα είναι να ψάχνουμε ανάλογα με τον μήνα της επίσκεψης. Στο αρχικό μήνυμα ο @kpv αναφέρει ότι θα πάει 19 Απριλίου. View attachment 297422
Μην κοιτας τι ωρα κλεινει ο χωρος αλλα τι ωρα ειναι το τελευταιο τουρ...18.00 λοιπον ειναι η τελευταια ξεναγηση και οχι 19.30...Παιζουμε με τις λεξεις ειτε 17.00 ειτε 18.00 αφου εχει κ αλλη μερα ειναι ταλαιπωρια να τα κανεις σερι ολα αυτα ....
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Μην κοιτας τι ωρα κλεινει ο χωρος αλλα τι ωρα ειναι το τελευταιο τουρ...18.00 λοιπον ειναι η τελευταια ξεναγηση και οχι 19.30...Παιζουμε με τις λεξεις ειτε 17.00 ειτε 18.00 αφου εχει κ αλλη μερα ειναι ταλαιπωρια να τα κανεις σερι ολα αυτα ....
Ξέρω πολύ καλά να διαβάζω αγγλικά. Υπέθεσα και εσείς για αυτό και δεν μετέφρασα. Εγώ σίγουρα δεν παίζω με τις λέξεις. Παραθέτω ακριβή στοιχεία, με βάση αυτό που με ρώτησαν και με την προσωπική μου εμπειρία. Ελπίζω αυτή να μην την αμφισβητήσεις. Κανείς δεν αρνήθηκε ότι πρόκειται για σχετικά κουραστική μέρα. Αλλά με το δεδομένο του περιορισμένου χρόνου, προσωπική μου γνώμη είναι ότι έτσι θα μπορέσει να δει και σε κάποιο βαθμό την Κρακοβία (εννοείται ότι δεν φτάνει η 1 μέρα που του μένει!).
 

kpv

Member
Μηνύματα
29
Likes
17
δεν μας τα λες καλά και παρασέρνεις και τους σχολιαστές

  1. έχεις 4 ημέρες και όχι πέντε
  2. Άμα προσγειωθείς στις 17:00 στο Modlin θα φτάσεις στο δωμάτιο της Κρακοβίας στις 21:00 ?
  3. και θα βγεις και για φαγητό?
  4. και θα ξυπνήσεις την επόμενη στις 6 ?
  5. και την μεθεπόμενη θα δεις την Κρακοβία αρα θα φτάσεις - με το ταξίδι - το βράδυ Βαρσοβία
  6. και την τελευταία σου μέρα θα βγάλεις μονοήμερη την Βαρσοβία μετά απο τόση κούραση;
φιλε μου τα υπολογισες λαθος
1. modlin με κρακοβια με google maps 3.30 ωρες , οποτε 9 με 9:30 θα φτασουμε και ναι το να καθομαστε 3.30 ωρες στο αμαξι δεν μας κουραζει , απλα παινομαστε.
2. 19 απριλιου σηκωνομαστε 8 και 9:30 ειμαστε αουσβιτς , οποτε κατα της 14:00 λογικα εχουμε τελειωσει και ειτε παμε αλατορυχεια , ειτε πισω στην κρακοβια οπου εχουμε αλλη μια διανυκτερευση.
3. 20 απριλιου κρακοβια ( και αν δεν εχουμε παει αλατωρυχεια ) και απογευμα φευγουμε για να φτασουμε βραδυ βαρσοβια.
4. βαρσοβια εχουμε 2 μερες φουλ και οχι μια. 21 και 22 απριλιου
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ξέρω πολύ καλά να διαβάζω αγγλικά. Υπέθεσα και εσείς για αυτό και δεν μετέφρασα. Εγώ σίγουρα δεν παίζω με τις λέξεις. Παραθέτω ακριβή στοιχεία, με βάση αυτό που με ρώτησαν και με την προσωπική μου εμπειρία. Ελπίζω αυτή να μην την αμφισβητήσεις. Κανείς δεν αρνήθηκε ότι πρόκειται για σχετικά κουραστική μέρα. Αλλά με το δεδομένο του περιορισμένου χρόνου, προσωπική μου γνώμη είναι ότι έτσι θα μπορέσει να δει και σε κάποιο βαθμό την Κρακοβία (εννοείται ότι δεν φτάνει η 1 μέρα που του μένει!).
Αφου ξερεις να διαβαζεις Αγγλικα αν εγω παω 19.29 που λες οτι κλεινει μπορω να μπω μεσα;
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Αφου ξερεις να διαβαζεις Αγγλικα αν εγω παω 19.29 που λες οτι κλεινει μπορω να μπω μεσα;
Δεν έχω εγγραφεί σε αυτό το forum για προσωπικές αντιπαραθέσεις αλλά γνωρίζω να απαντώ. Αρχικά έκανα copy paste από την σελίδα του Αλατωρυχείου αυτούσιο το μήνυμα που εμφανίζει για τον Απρίλιο απαντώντας στην λανθασμένη ανάρτησή σου σχετικά με το ότι τα αλατωρυχεία κλείνουν στις 17.00. Στην συνέχεια, αφού επισύναψες screenshot με στοιχεία για τον Φεβρουάριο, που καθόλου δεν αφορούν τον ερωτώντα, σου έστειλα το ακριβές screenshot για τον Απρίλιο. Είναι σαφές από τα στοιχεία της ιστοσελίδας ότι το τελευταίο τουρ είναι στις 18.00. Προσπάθησα να δώσω όσο πιο σωστές πληροφορίες γίνεται σε αυτόν που έθεσε το ερώτημα. Δεν μπορώ να φανταστώ λοιπόν, γιατί με βάση τα στοιχεία που παρέθεσα θα σκεφτεί κάποιος να μπει 19.29.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Δεν έχω εγγραφεί σε αυτό το forum για προσωπικές αντιπαραθέσεις αλλά γνωρίζω να απαντώ. Αρχικά έκανα copy paste από την σελίδα του Αλατωρυχείου αυτούσιο το μήνυμα που εμφανίζει για τον Απρίλιο απαντώντας στην λανθασμένη ανάρτησή σου σχετικά με το ότι τα αλατωρυχεία κλείνουν στις 17.00. Στην συνέχεια, αφού επισύναψες screenshot με στοιχεία για τον Φεβρουάριο, που καθόλου δεν αφορούν τον ερωτώντα, σου έστειλα το ακριβές screenshot για τον Απρίλιο. Είναι σαφές από τα στοιχεία της ιστοσελίδας ότι το τελευταίο τουρ είναι στις 18.00. Προσπάθησα να δώσω όσο πιο σωστές πληροφορίες γίνεται σε αυτόν που έθεσε το ερώτημα. Δεν μπορώ να φανταστώ λοιπόν, γιατί με βάση τα στοιχεία που παρέθεσα θα σκεφτεί κάποιος να μπει 19.29.
Σημασια δεν εχει τι ωρα κλεινει αλλα μεχρι ποια ωρα μπορεις να μπεις μεσα .Ουσιαστικα 18.00 κλεινει το λοιπον σε αυτο που εστειλες....Η εισοδος γινεται σε γκρουπ απο τη στιγμη που 18.00 μπει το τελευταιο δεν μπορεις να μπεις στον χωρο...Γελαω που προτεινεις 6 ξυπνημα 1.30 ωρα δρομο 3-4 ωρες τουρ 1.30 ωρα επιστροφη και μετα αλλη μια ωρα πηγαινε ελα αλατωρυχεια ...τουρ εκει 2-3 ωρες κ μετα λες προλαβαινεις κ βολτα στο κεντρο...Ολο αυτο δεν μου μοιαζει εκδρομη αλλα προγραμμα στρατοπεδου....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.632
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom