Πολωνία Πολωνία - Βαρσοβία - Κρακοβία

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
Σημασια δεν εχει τι ωρα κλεινει αλλα μεχρι ποια ωρα μπορεις να μπεις μεσα .Ουσιαστικα 18.00 κλεινει το λοιπον σε αυτο που εστειλες....Η εισοδος γινεται σε γκρουπ απο τη στιγμη που 18.00 μπει το τελευταιο δεν μπορεις να μπεις στον χωρο...Γελαω που προτεινεις 6 ξυπνημα 1.30 ωρα δρομο 3-4 ωρες τουρ 1.30 ωρα επιστροφη και μετα αλλη μια ωρα πηγαινε ελα αλατωρυχεια ...τουρ εκει 2-3 ωρες κ μετα λες προλαβαινεις κ βολτα στο κεντρο...Ολο αυτο δεν μου μοιαζει εκδρομη αλλα προγραμμα στρατοπεδου....
Μπορείς να γελάς όσο θες. Το γεγονός είναι ότι έδωσα αυτούσια τα στοιχεία από την ιστοσελίδα του αλατωρυχείου, για να διορθώσω την λανθασμένη πληροφορία που έδωσες.
Από εκεί και πέρα ο συνδυασμός Άουσβιτς και Αλατωρυχείων δεν είναι εύκολος αλλά δεν είναι και τόσο δύσκολος. Κατά την γνώμη μου και την εμπειρία μου γίνεται να συνδυαστούν. Από άποψη χιλιομέτρων στο Άουσβιτς είναι γύρω στα 4 - 5 χιλιόμετρα και η διαδρομή στα Αλατωρυχεία 3,5 χιλιόμετρα. Το δύσκολο δεν είναι τόσο το περπάτημα. Το δύσκολο (που το ανέφερα και στο πρώτο μήνυμά μου κάπως αόριστα) είναι ότι αυτά που βλέπεις στο Άουσβιτς μένουν βαθιά χαραγμένα στο μυαλό και αυτό δυσχεραίνει το να εκτιμήσεις πλήρως όσα βλέπεις στα Αλατωρυχεία. Ο ερωτών θέλει σε 2 μέρες να δει Κρακοβία, Άουσβιτς και Αλατωρυχεία. Κατά την προσωπική μου γνώμη, με αυτόν τον τρόπο θα μπορέσει να έχει μια πιο πλήρη εικόνα της Κρακοβίας και να την δει και πρωί και βράδυ.
Μπορείς να διαφωνήσεις. Μπορείς και να γελάσεις. Πάντως εγώ πήγα και για μπύρες το βράδυ. Άλλωστε δεν είμαστε όλοι το ίδιο ούτε έχουμε ίδιες προτιμήσεις.
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
O συνδυασμός αλατωρυχεία Άουσβιτς είναι απλός και εύκολος ακόμα και με χρήση ΜΜΜ. Άλλωστε τα αλατωρυχεία είναι στην ουσία σε ένα - ας πούμε - προάστιο της Κρακοβίας. Επίσης το απόγευμα είναι νομίζω η καλύτερη ώρα να επισκεφτείς το χώρο του Άουσβιτς και του Μπίρκεναου μιας και τότε έχουν φύγει τα γκρουπ και υπάρχει περισσότερη ησυχία.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Μπορείς να γελάς όσο θες. Το γεγονός είναι ότι έδωσα αυτούσια τα στοιχεία από την ιστοσελίδα του αλατωρυχείου, για να διορθώσω την λανθασμένη πληροφορία που έδωσες.
Από εκεί και πέρα ο συνδυασμός Άουσβιτς και Αλατωρυχείων δεν είναι εύκολος αλλά δεν είναι και τόσο δύσκολος. Κατά την γνώμη μου και την εμπειρία μου γίνεται να συνδυαστούν. Από άποψη χιλιομέτρων στο Άουσβιτς είναι γύρω στα 4 - 5 χιλιόμετρα και η διαδρομή στα Αλατωρυχεία 3,5 χιλιόμετρα. Το δύσκολο δεν είναι τόσο το περπάτημα. Το δύσκολο (που το ανέφερα και στο πρώτο μήνυμά μου κάπως αόριστα) είναι ότι αυτά που βλέπεις στο Άουσβιτς μένουν βαθιά χαραγμένα στο μυαλό και αυτό δυσχεραίνει το να εκτιμήσεις πλήρως όσα βλέπεις στα Αλατωρυχεία. Ο ερωτών θέλει σε 2 μέρες να δει Κρακοβία, Άουσβιτς και Αλατωρυχεία. Κατά την προσωπική μου γνώμη, με αυτόν τον τρόπο θα μπορέσει να έχει μια πιο πλήρη εικόνα της Κρακοβίας και να την δει και πρωί και βράδυ.
Μπορείς να διαφωνήσεις. Μπορείς και να γελάσεις. Πάντως εγώ πήγα και για μπύρες το βράδυ. Άλλωστε δεν είμαστε όλοι το ίδιο ούτε έχουμε ίδιες προτιμήσεις.
Εχεις κολλησει στο λαθος γτ δεν ειδα οτι εχει βαλει συγκεκριμενη ημερομηνιά.Εγω ουσιαστικα μιλησα για την τελευταια ωρα που μπορεις να μπεις μεσα και οχι το ποτε φευγουν οι υπαλληλοι και το 17.00 ειναι η ωρα που μπαινει το τελευταιο γκρουπ μεσα στην σημερινη ημερομηνια κ σε αυτο που εβαλες εσυ 18.00...Η ουσια δεν αλλαζει με τη μια ωρα, μονο οι εντυπωσεις...Κ εγω πηγα στη Ρωμη εννια φορες , την τελευταια ειχα μαζι ενα ζευγαρι που δεν ειχε παει ποτε ξανα κ πηγαμε ταξιδι αστραπη μια μερα!!!!! Καναμε σε 24 ωρες 30 χιλ με τα ποδια ολοι επαθαν τραβηγματα αλλος στους προσαγωγους αλλος στη γαμπα, το προγραμμα βγηκε τα ειδαν ολα κ κυριολεκτικα κ μεταφορικα.Εγω δεν καταλαβα τιποτα σαν ενεργεια αθλητης αλλα το παραδεχομαι ηταν μεγαλο λαθος μου αυτο που εκανα...Τι εκδρομη απολαυσαν; Τους εκανα μαραθωνιο αλλα εστω κ αν ειχα μονο μια μερα ηταν λαθος μου....Φοντανα τι τρεβι τσεκ, πιατσα ναβονα τσεκ,καμπο ντι φιορι τσεκ....Δεν ειναι ετσι τα ταξιδια, να πιεις κ τον καφε σου, να απολαυσεις την στιγμη...Η διαφορα μας ειναι οτι εγω αυτο που εκανα δεν το προτεινω για να αποδειξω οτι βγαινει....Φυσικα κ βγαινει αν δεν παιρνεις ανασα καθε λογης προγραμμα, ειδικα αν ο καιρος βοηθαει..Αυτα το αναλυσαμε πολυ με τη λογικη,ομως καποιων ας πανε τα παιδια ημερησια πρω πρωι αουσβιτς, μετα καπακια μεσημερι αλατωρυχεια μετα κεντρο βολτα κ μετα αμαξι πισω Βαρσοβια...Βγαινει, εχω ενα φιλο φορτηγατζη που το εχει κανει :)
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
Εχεις κολλησει στο λαθος γτ δεν ειδα οτι εχει βαλει συγκεκριμενη ημερομηνιά.Εγω ουσιαστικα μιλησα για την τελευταια ωρα που μπορεις να μπεις μεσα και οχι το ποτε φευγουν οι υπαλληλοι και το 17.00 ειναι η ωρα που μπαινει το τελευταιο γκρουπ μεσα στην σημερινη ημερομηνια κ σε αυτο που εβαλες εσυ 18.00...Η ουσια δεν αλλαζει με τη μια ωρα, μονο οι εντυπωσεις...Κ εγω πηγα στη Ρωμη εννια φορες , την τελευταια ειχα μαζι ενα ζευγαρι που δεν ειχε παει ποτε ξανα κ πηγαμε ταξιδι αστραπη μια μερα!!!!! Καναμε σε 24 ωρες 30 χιλ με τα ποδια ολοι επαθαν τραβηγματα αλλος στους προσαγωγους αλλος στη γαμπα, το προγραμμα βγηκε τα ειδαν ολα κ κυριολεκτικα κ μεταφορικα.Εγω δεν καταλαβα τιποτα σαν ενεργεια αθλητης αλλα το παραδεχομαι ηταν μεγαλο λαθος μου αυτο που εκανα...Τι εκδρομη απολαυσαν; Τους εκανα μαραθωνιο αλλα εστω κ αν ειχα μονο μια μερα ηταν λαθος μου....Φοντανα τι τρεβι τσεκ, πιατσα ναβονα τσεκ,καμπο ντι φιορι τσεκ....Δεν ειναι ετσι τα ταξιδια, να πιεις κ τον καφε σου, να απολαυσεις την στιγμη...Η διαφορα μας ειναι οτι εγω αυτο που εκανα δεν το προτεινω για να αποδειξω οτι βγαινει....Φυσικα κ βγαινει αν δεν παιρνεις ανασα καθε λογης προγραμμα, ειδικα αν ο καιρος βοηθαει..Αυτα το αναλυσαμε πολυ με τη λογικη,ομως καποιων ας πανε τα παιδια ημερησια πρω πρωι αουσβιτς, μετα καπακια μεσημερι αλατωρυχεια μετα κεντρο βολτα κ μετα αμαξι πισω Βαρσοβια...Βγαινει, εχω ενα φιλο φορτηγατζη που το εχει κανει :)
Εγώ που δεν είμαι αθλήτρια πάντως τράβηγμα δεν έπαθα. Και η συγκεκριμένη διαδρομή δεν είναι 30 χιλιόμετρα αλλά 7 με 9. Για την ιστορία στην καθημερινότητά μου παίρνω αμάξι για να πάω ακόμα και στο περίπτερο για τσίχλες (καθόλου δεν με τιμά αυτό).
Συγγνώμη αν σε ενόχλησε η διόρθωσή μου αλλά είπα να δώσω τα σωστά στοιχεία. Στην πραγματικότητα θα είναι νωρίτερα από τις 17.00 στα αλατωρυχεία. Άλλωστε το περπάτημα, αν θέλουν να δουν την Κρακοβία, δεν θα το γλιτώσουν ακόμα και αν πάνε την επόμενη μέρα στα αλατωρυχεία.
Δεν πρότεινα κάτι για εντυπωσιασμό (σε ποιον άλλωστε; ) αλλά για να δώσω την βέλτιστη - κατά τη γνώμη και εμπειρία μου - λύση με βάση ένα συγκεκριμένο ερώτημα.
Έχεις διαφορετική άποψη. Απόλυτα σεβαστό. Εσύ μην το κάνεις. Ο συμφορουμίτης που έθεσε το ερώτημα μπορεί να αποφασίσει με βάση τα δεδομένα και τις διαφορετικές απόψεις πού διάβασε.
Υ.Γ. Η πρόταση του @North66 μου φάνηκε ωραία. Πρώτα αλατωρυχεία και μετά Άουσβιτς. Έτσι θα εκτιμηθούν πρώτα τα αλατωρυχεία χωρίς να καπελωθούν από την συναισθηματική ένταση του Άουσβιτς.
 
Last edited by a moderator:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Εγω απογευμα που πηγα λιγο πριν την ωρα που λεει ο North γινοταν χαμος απο γκρουπ κ αρχιζε να νυχτωνει κ δεν το ευχαριστηθηκαμε...Στην δε επιστροφη καναμε 2 ωρες να φτασουμε Κρακοβια απο την κινηση κ πριν ειχαμε κ το αγχος μηπως δεν βρουμε θεση στο λεωφορειο..Τα παιδια θα εχουν μονο το θεμα της κινησης λογω αυτοκινητου ...Το αλλο θεμα ειναι αν θα παρουν ξεναγηση ή θα μπουν μονοι....Μονο σου σε αφηναν ή πολυ πρωι ή μετα τις 17.00 για να παρει τη δωρεαν....Θελει οργανωση το πραγμα, ειδικα οταν πας 2 μερες μονο γιατι καθε λαθος στοιχιζει...
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Ας μας πει τη γνώμη του και ο @georgeant που τα επισκέφτηκε και τα δύο την ίδια μέρα με αυτοκίνητο.
Προφανώς και γίνεται και δεν είναι καν σκότωμα. Εμείς μπήκαμε Άουσβιτς με το γκρουπ των 11:30 (είχε και στις 10:30, για εκείνο στοχεύαμε αλλά δεν είχαμε κάνει προκράτηση και είχε γεμίσει όταν πήγαμε). Τελειώσαμε από το Άουσβιτς κατά τις 15:30, σε 1-1,5 ώρα ήμασταν Βιελίτσκα στα Αλατορυχεία. Προλάβαμε οριακά το τελευταίο γκρουπ των 17:30 γιατί είχε κίνηση, αλλά όπως και να'χει μπήκαμε. Αν είχαμε μπει με το γκρουπ των 10:30 στο Άουσβιτς όλα θα ήταν πολύ άνετα. Σε κάθε περίπτωση, προφανώς και έχει να κάνει με τους ρυθμούς που αρέσει στον καθένα να κινείται. Απαντώ στο αν γίνεται να βάλεις και τα δύο σε μια μέρα. Γίνεται. Και χωρίς να είναι αγώνας δρόμου. Ούτε χρειάζεται να ξυπνήσει κάποιος στις 6 το πρωί για όλα αυτά.
 
Last edited:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Προφανώς και γίνεται και δεν είναι καν σκότωμα. Εμείς μπήκαμε Άουσβιτς με το γκρουπ των 11:30 (είχε και τις 10:30, για εκείνο στοχεύαμε αλλά δεν είχαμε κάνει προκράτηση και είχε γεμίσει όταν πήγαμε). Τελειώσαμε από το Άουσβιτς κατά τις 15:30, σε 1-1,5 ώρα ήμασταν Βιελίτσκα στα Αλατορυχεία. Προλάβαμε οριακά το τελευταίο γκρουπ των 17:30 γιατί είχε κίνηση, αλλά όπως και να'χει μπήκαμε. Αν είχαμε μπει με το γκρουπ των 10:30 στο Άουσβιτς όλα θα ήταν πολύ άνετα. Σε κάθε περίπτωση, προφανώς και έχει να κάνει με τους ρυθμούς που αρέσει στον καθένα να κινείται. Απαντώ στο αν γίνεται να βάλεις και τα δύο σε μια μέρα. Γίνεται. Και χωρίς να είναι αγώνας δρόμου. Ούτε χρειάζεται να ξυπνήσει κάποιος στις 6 το πρωί για όλα αυτά.
Αν δηλαδη ειχε 5 λεπτα ακομα καθυστερηση στον δρομο θα χανατε το τελευταιο γκρουπ και θα ειχατε παει μεχρι εκει τζαμπα.Τοτε θα μιλουσαμε για αλλη εμπειρια κ θα επρεπε να πατε ξανα και την επομενη ημερα. Σαν τις ταινιες που απενεργοποιουν τις βομβες ενα δευτερολεπτο πριν εκραγουν....Με εξιταρει κ μενα σαν ιδεα να τρεξω να προλαβω, αλλα οχι οταν ειμαι διακοπες...Αφου εχει και την επομενη μερα το πρωι Κρακοβια γιατι να το κανει αυτο στον εαυτο του αναρωτιεμαι.....Τεσπα απο οτι βλεπω στο μυαλο τους εχουν καποιοι να βγαλουν τα δυο μακρινα σε μια μερα για να φυγουν απο τη μεση, χωρις να εχουν παει μονοημερη, ετσι απλα για να φορτωθει το προγραμμα και να ειναι πιο χαλαροι την επομενη..Δεν ειναι κακο καμια φορα να υπαρχει και ισορροπια αναμεσα στις μερες γιατι αν πχ βρεχει το Αουσβιτς ισως του παρει παραπανω ωρα η ξεναγηση και στον δρομο η κινηση θα ειναι ακομα μεγαλυτερη...Καλο λοιπον ειναι να μην ειναι τοσο σφιχτα τα προγραμματα για να μπορουμε να ανταπεξελθουμε σε τυχον ασταθμητους παραγοντες...Αν δεν ειναι σκοτωμα να το κανει αυτο καποιος 12 ωρες σερι τοτε τι ειναι απολαυση;
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Αν δηλαδη ειχε 5 λεπτα ακομα καθυστερηση στον δρομο θα χανατε το τελευταιο γκρουπ και θα ειχατε παει μεχρι εκει τζαμπα.Τοτε θα μιλουσαμε για αλλη εμπειρια κ θα επρεπε να πατε ξανα και την επομενη ημερα. Σαν τις ταινιες που απενεργοποιουν τις βομβες ενα δευτερολεπτο πριν εκραγουν....Με εξιταρει κ μενα σαν ιδεα να τρεξω να προλαβω, αλλα οχι οταν ειμαι διακοπες...Αφου εχει και την επομενη μερα το πρωι Κρακοβια γιατι να το κανει αυτο στον εαυτο του αναρωτιεμαι.....Τεσπα απο οτι βλεπω στο μυαλο τους εχουν καποιοι να βγαλουν τα δυο μακρινα σε μια μερα για να φυγουν απο τη μεση, χωρις να εχουν παει μονοημερη, ετσι απλα για να φορτωθει το προγραμμα και να ειναι πιο χαλαροι την επομενη..Δεν ειναι κακο καμια φορα να υπαρχει και ισορροπια αναμεσα στις μερες γιατι αν πχ βρεχει το Αουσβιτς ισως του παρει παραπανω ωρα η ξεναγηση και στον δρομο η κινηση θα ειναι ακομα μεγαλυτερη...Καλο λοιπον ειναι να μην ειναι τοσο σφιχτα τα προγραμματα για να μπορουμε να ανταπεξελθουμε σε τυχον ασταθμητους παραγοντες...Αν δεν ειναι σκοτωμα να το κανει αυτο καποιος 12 ωρες σερι τοτε τι ειναι απολαυση;
Όπως ανέφερα, προλάβαμε οριακά το τελευταίο γιατί δεν είχαμε προνοήσει να κλείσουμε το γκρουπ των 10:30 στο Άουσβιτς και όλο το πρόγραμμα πήγε μία ώρα μετά. Παρ'όλα αυτά και παρ'όλη την κίνηση που βρήκαμε στο δρόμο, προλάβαμε.
Οι ξεναγήσεις στα αγγλικά στο Άουσβιτς ξεκινούν από τις 9:30.
Η ερώτηση ήταν αν κάποιος προλαβαίνει να κάνει και τα δύο την ίδια ημέρα και η απάντηση είναι ναι, με μια υποτυπώδης οργάνωση προλαβαίνει και μάλιστα άνετα. Κανείς δεν είπε ότι δεν γίνεται να πάει τη μία ημέρα στο Άουσβιτς και την άλλη στα Αλατορυχεία.
Ο καθένας κινείται στα ταξίδια του με όποιο τρόπο του αρέσει, δεν κρίνουμε αυτό εδώ. Αλλουνού του αρέσει να ξυπνάει από το χάραμα και να περπατάει όλη μέρα, αλλουνού του αρέσει να ξυπνάει το μεσημέρι γιατί την προηγούμενη μπορεί να ξενύχτησε στα "eat pussy" που λέει κι o @giannismits . Το τι θεωρεί σκότωμα και τι απόλαυση κάποιος είναι εντελώς υποκειμενικό.

ps. Οι ξεναγήσεις στο Άουσβιτς δεν επηρεάζονται από τον καιρό. Είναι standard η διάρκεια που κρατάνε γιατί στο καπάκι ακολουθούν άλλες, σε πολύ συγκεκριμένες ώρες.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Ε ναι το κάναμε μεσανατολικό το θέμα ρε παιδιά. Εσύ @vagar78 φαγώθηκες ότι αυτό δεν είναι απόλαυση, να ξυπνάς νωρίς, να περπατάς τρελές ώρες κτλ. Δεν είναι αυτό το θέμα μας όμως. Είπαμε ο καθένας ξέρει τις δικές του αντοχές και γουστάρει να φτιάξει το πρόγραμμα του όπως θέλει. Τα δυο αυτά αξιοθέατα βγαίνουν σε μια μέρα είτε άνετα είτε με θρίλερ.

Να πω και το άλλο αν και θα το γράψω στην ιστορία που τελειώνω. Εγώ κινήθηκα με τα μέσα μεταφοράς από πολύ πρωί. Θα έβγαινε η επίσκεψη αλλά οριακά όντως δεν πρόλαβα την τελευταία ξενάγηση στα αλατωρυχεία γιατί είχε πολύ κίνηση. Όμως είχαμε περίπου 3 ώρες στην Κρακοβία όταν επιστρέψαμε από Άουσβιτς. Αυτό όμως μας έκανε να είμαστε χαλαροί και να χάσουμε χρόνο. Το προηγούμενο αστικό να παίρναμε για Βιελίτσκα θα το προλαβαίναμε άνετα.

Αυτό δεν το λέω για να πεις ''δικαιώθηκα ορίστε δεν προλάβατε''. Επαναλαμβάνω εγώ κινήθηκα με ΜΜΜ και πάλι ήταν δικό μου το λάθος. Όμως με αυτοκίνητο γίνεται άνετα. Δεν υπάρχει λάθος ή σωστό. Είναι τι βολεύει στον καθένα και πως θέλει να οργανώσει το πρόγραμμά του. Φεύγοντας από το Άουσβιτς δεν ένιωθα καθόλου κουρασμένος! Προσωπικά έχω τόσες αντοχές που δεν με κουράζει τίποτα και δεν μου ταιριάζει η χαλαρότητα στα περισσότερα ευρωπαϊκά μου ταξίδια.
 
Last edited:

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Πρόσφατα είδα σε πρόγραμμα γραφείου που ειδικεύεται στη Μέση Ανατολή σε μια μέρα είχε Πέτρα, Wadi Rum και Νεκρα θάλασσα. Απίστευτο ε? Βγαίνει, το θέμα είναι τι μένει τελικά. Και μην ξεχνάμε κάτι που δεν έθιξε κάνεις, το συναισθηματικο κομματι. Προσωπικά μετά το Άουσβιτς, ψυχικά ήμουν πτώμα και χωρίς διάθεση για τίποτε άλλο.
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
Πρόσφατα είδα σε πρόγραμμα γραφείου που ειδικεύεται στη Μέση Ανατολή σε μια μέρα είχε Πέτρα, Wadi Rum και Νεκρα θάλασσα. Απίστευτο ε? Βγαίνει, το θέμα είναι τι μένει τελικά. Και μην ξεχνάμε κάτι που δεν έθιξε κάνεις, το συναισθηματικο κομματι. Προσωπικά μετά το Άουσβιτς, ψυχικά ήμουν πτώμα και χωρίς διάθεση για τίποτε άλλο.
Και όμως αναφέρθηκε. Ίσως όχι τόσο έντονα βέβαια.
Ένα αρνητικό είναι ότι μετά το Άουσβιτς το μυαλό μένει κολλημένο σε αυτά που είδες εκεί
Το δύσκολο (που το ανέφερα και στο πρώτο μήνυμά μου κάπως αόριστα) είναι ότι αυτά που βλέπεις στο Άουσβιτς μένουν βαθιά χαραγμένα στο μυαλό και αυτό δυσχεραίνει το να εκτιμήσεις πλήρως όσα βλέπεις στα Αλατωρυχεία.
Υ.Γ. Η πρόταση του @North66 μου φάνηκε ωραία. Πρώτα αλατωρυχεία και μετά Άουσβιτς. Έτσι θα εκτιμηθούν πρώτα τα αλατωρυχεία χωρίς να καπελωθούν από την συναισθηματική ένταση του Άουσβιτς.
Για να μιλήσω με βάση την εμπειρία μου εμένα με επηρέασε πολύ και δσκολεύτηκα να ξεκολλήσω το μυαλό μου. Η παρέα μου βρήκε θετικό το ότι είχαμε αμέσως μετά την ξενάγηση στα αλατωρυχεία. Όχι γιατί είναι αναίσθητοι ή γιατί "ξεχάστηκαν" αλλά γιατί είδαν κάτι εντυπωσιακό που τους απέδειξε με θετικό τρόπο τι μπορεί να κάνουν οι άνθρωποι.

Στην προκειμένη περίπτωση τώρα έχουν 2 μέρες στην Κρακοβία (μαζί με Άουσβιτς και αλατωρυχεία), άρα σίγουρα θα πρέπει γυρνώντας από το Άουσβιτς να δουν και να "γνωρίσουν" την πόλη. Ξέρω ότι θα μου πεις ότι θα μπορέσουν να είναι πιο χαλαροί κλπ αλλά όπως είπε και ο @giannismits αυτό τελικά τους στέρησε χρόνο, που στην περίπτωση του ερωτώντα είναι πολύ περιορισμένος. Φυσικά υπάρχει και αυτό που πρότεινε ο @North66 , δηλαδή να τα επισκεφθούν με αντίστροφη σειρά.

Άλλωστε, όπως έχει γραφεί πολλάκις και σε αυτό και σε άλλα νήματα, ο καθένας ταξιδεύει διαφορετικά, ζητάει αλλά πράγματα και ζει διαφορετικές εμπειρίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.597
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom