Πολωνία Πολωνία - Βαρσοβία - Κρακοβία

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Υποχρεωτικά με ξεναγό, δεν υπάρχει επιλογή για ελεύθερη περιήγηση. Εξάλλου, πέρα από το γεγονός ότι δεν είναι δυνατόν να βρεις άκρη μόνος σου, ο ξεναγός εξηγεί πολλές λεπτομέρειες που δεν θα έπαιρνες καν είδηση.
Υπάρχουν ξεναγήσεις σε πολωνικά και αγγλικά σίγουρα αλλά τουλάχιστον το ‘17 που είχα πάει εγώ δεν είχε για άλλες γλώσσες.
Έχει άλλες 4-5 γλώσσες αν βολεύει κάποιον, συνήθως μία ή δύο φορές την ημέρα. Κατά την αγορά ηλεκτρονικού εισιτηρίου επιλέγεις γλώσσα ξενάγησης και βλέπεις τις επιλογές.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Πως έκλεισες χωρίς ξεναγό στο σαιτ τους ; γιατί εγώ που μπήκα τωρα να κλείσω για Νοέμβρη εχει μόνο επιλογή με ξεναγό.
Επίσης άλλοι λένε ότι αξίζει ο ξεναγός γιατί σου εξηγεί και άλλοι λένε ότι είναι καλύτερο να πας δίπλα να αγοράσεις έναν χάρτη στα ελληνικά και να περιηγήθεις μόνος σου για να πηγαίνεις όπου εσύ θες και με όποιο ρυθμό θες
με ενα γρηγορο ψαξιμο και μια τυχαια ημερομηνια (19/11) μπορεις να δεις πως υπαρχει χωρις ξεναγο..(tour for individuals without an educator)
Zabezpieczenie Captcha - Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Υποχρεωτικά με ξεναγό, δεν υπάρχει επιλογή για ελεύθερη περιήγηση. Εξάλλου, πέρα από το γεγονός ότι δεν είναι δυνατόν να βρεις άκρη μόνος σου, ο ξεναγός εξηγεί πολλές λεπτομέρειες που δεν θα έπαιρνες καν είδηση.
Υπάρχουν ξεναγήσεις σε πολωνικά και αγγλικά σίγουρα αλλά τουλάχιστον το ‘17 που είχα πάει εγώ δεν είχε για άλλες γλώσσες.
απο που προκυπτει οτι δεν υπαρχει??? καλυτερα να μην δινουμε οτι να ναι πληροφοριες σε καποιον που επιθυμει να ταξιδεψει!! φιλικα το λεω..
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.253
Likes
6.731
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
απο που προκυπτει οτι δεν υπαρχει??? καλυτερα να μην δινουμε οτι να ναι πληροφοριες σε καποιον που επιθυμει να ταξιδεψει!! φιλικα το λεω..
Για τα αλατορυχεία μιλάμε, όχι για το Άουσβιτς. Χωρίς ξεναγό εκεί δεν μπαίνεις. Στο Άουσβιτς κι εγώ χωρίς ξεναγό μπήκα.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Για τα αλατορυχεία μιλάμε, όχι για το Άουσβιτς. Χωρίς ξεναγό εκεί δεν μπαίνεις. Στο Άουσβιτς κι εγώ χωρίς ξεναγό μπήκα.
Κατάλαβα λάθος ,με συγχωρείς!! Εσύ προτείνεις να συνδυασει καποιος αλατορυχεια και Άουσβιτς την ίδια μέρα?? Είναι πολύ τρέξιμο και σκότωμα??
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.253
Likes
6.731
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Κατάλαβα λάθος ,με συγχωρείς!! Εσύ προτείνεις να συνδυασει καποιος αλατορυχεια και Άουσβιτς την ίδια μέρα?? Είναι πολύ τρέξιμο και σκότωμα??
Και αυτό το έχω πει σε προηγούμενη ανάρτηση. Όχι, δεν το προτείνω, το θεωρώ πολύ εξουθενωτικό. Και όχι μόνο σωματικά …
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Και αυτό το έχω πει σε προηγούμενη ανάρτηση. Όχι, δεν το προτείνω, το θεωρώ πολύ εξουθενωτικό. Και όχι μόνο σωματικά …
Ναι το είδα για αυτό ανέφερα το σκότωμα που είπες.. διάβασα πως για Άουσβιτς θες περίπου 4 ώρες ,και αλατορυχεια άλλες 2 ,οπότε δεν το θεώρησα ακατόρθωτο!! Αλλά αναφέρεις πως δεν είναι μόνο σημαντικό το σκότωμα οπότε με έπεισες .
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.253
Likes
6.731
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Ναι το είδα για αυτό ανέφερα το σκότωμα που είπες.. διάβασα πως για Άουσβιτς θες περίπου 4 ώρες ,και αλατορυχεια άλλες 2 ,οπότε δεν το θεώρησα ακατόρθωτο!! Αλλά αναφέρεις πως δεν είναι μόνο σημαντικό το σκότωμα οπότε με έπεισες .
Στο Άουσβιτς μαζί με το Μπιρκενάου μπορείς να μείνεις ακόμα περισσότερες ώρες. Πρόσθεσε 2 ώρες μίνιμουμ το πήγαινε -έλα στην Κρακοβία θα φας ένα 6ώρο τουλάχιστον. Επίσης1,5 ώρα το πήγαινε - έλα στην Βιέλιτσα συν ένα δίωρο στα ορυχεία. Έχουμε σύνολο 9,5 ώρες το μίνιμουμ.
 

giorgos vzr

Member
Μηνύματα
75
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
?
Πως έκλεισες χωρίς ξεναγό στο σαιτ τους ; γιατί εγώ που μπήκα τωρα να κλείσω για Νοέμβρη εχει μόνο επιλογή με ξεναγό.
Επίσης άλλοι λένε ότι αξίζει ο ξεναγός γιατί σου εξηγεί και άλλοι λένε ότι είναι καλύτερο να πας δίπλα να αγοράσεις έναν χάρτη στα ελληνικά και να περιηγήθεις μόνος σου για να πηγαίνεις όπου εσύ θες και με όποιο ρυθμό θες




Η γνώμη για τα αλατορυχεια ποια ειναι; πας μόνο με ξεναγό ή και μόνος σου ; και τι αξίζει από τα δύο;
σου απαντησαν ηδη,εχει επιλογη Tour for individuals without an educator ,απ οτι ειδα εχει και τον νοεμβριο που θες.
 

Maria.st

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
σου απαντησαν ηδη,εχει επιλογη Tour for individuals without an educator ,απ οτι ειδα εχει και τον νοεμβριο που θες.
Οκευ απλα εγω πάτησα για 11 που με βολεύει εμενα Νοέμβρη και δνε βρήκα κάτι και απλά ρώτησα μήπως είναι σε άλλο σημείο του σαιτ και δεν το βλέπω
 

giorgos vzr

Member
Μηνύματα
75
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
?
Οκευ απλα εγω πάτησα για 11 που με βολεύει εμενα Νοέμβρη και δνε βρήκα κάτι και απλά ρώτησα μήπως είναι σε άλλο σημείο του σαιτ και δεν το βλέπω
επειδη εχουν συγκεκριμενο αριθμο και ειναι μιικρος, εχουν συμπληρωσει.θελει αρκετο καιρο πριν να κανεις κρατηση.
 

Maria.st

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
επειδη εχουν συγκεκριμενο αριθμο και ειναι μιικρος, εχουν συμπληρωσει.θελει αρκετο καιρο πριν να κανεις κρατηση.
Βρήκα τελικά και χωρίς ξεναγό είσοδο
Αλλα δε ξέρω τι είναι καλύτερο; κάπου διάβασα που κάποιος έλεγε πως πουλάνε εκεί πέρα χάρτες και στα ελληνικά που σου δείχνουν τι είναι που και δεν πας στα χαμένα.
Δε ξέρω οι απόψεις διίστανται απλα μου φαίνεται κάπως κουραστικός 4 ώρες να ακούς μονίμως κάποιον να σου εξηγει και χωρίς καν να είναι στη μητρική σου γλώσσα.
Ακούω προτάσεις 🤣🤣
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.476
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom