Πολωνία Πολωνία - Βαρσοβία - Κρακοβία

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δε ξέρω οι απόψεις διίστανται απλα μου φαίνεται κάπως κουραστικός 4 ώρες να ακούς μονίμως κάποιον να σου εξηγει και χωρίς καν να είναι στη μητρική σου γλώσσα.
Ακούω προτάσεις 🤣🤣
Γνώμη μου είναι ότι η εμπειρία στο Αουσβιτς είναι η μισή της μισής χωρίς τον ξεναγό...Οχι μόνο είναι τεράστια η έκταση και θα περιφέρεσαι χωρίς να ξέρεις καν που βρίσκεσαι αλλά η πληροφορία που σου παρέχουν είναι συγκλονιστική και καθόλου κουραστική. Δεν είναι 4 ώρες μονοκοπανιά...γύρω στη μιάμισι με δύο ώρες κρατάει η πρώτη φάση στο Αουσβιτς όπου βλέπεις και τα (εκθέματα) , έπειτα κάνεις διάλειμμα και συνεχίζεις άλλη μία ώρα στο Μπίρκεναου.
Τα αγγλικά της ξεναγού ήταν Basic οπότε αν μιλάς στοιχειωδώς μπορείς να καταλάβεις άνετα.
Επειδή το έχω πρόσφατο θέλω να πω πως όταν τελείωσε η ξενάγηση σκέφτηκα πόση μεγάλη χαζομάρα θα είχα κάνει αν είχα πάει μόνη μου (το είχα σκεφτεί) .
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Γνώμη μου είναι ότι η εμπειρία στο Αουσβιτς είναι η μισή της μισής χωρίς τον ξεναγό...Οχι μόνο είναι τεράστια η έκταση και θα περιφέρεσαι χωρίς να ξέρεις καν που βρίσκεσαι αλλά η πληροφορία που σου παρέχουν είναι συγκλονιστική και καθόλου κουραστική. Δεν είναι 4 ώρες μονοκοπανιά...γύρω στη μιάμισι με δύο ώρες κρατάει η πρώτη φάση στο Αουσβιτς όπου βλέπεις και τα (εκθέματα) , έπειτα κάνεις διάλειμμα και συνεχίζεις άλλη μία ώρα στο Μπίρκεναου.
Τα αγγλικά της ξεναγού ήταν Basic οπότε αν μιλάς στοιχειωδώς μπορείς να καταλάβεις άνετα.
Επειδή το έχω πρόσφατο θέλω να πω πως όταν τελείωσε η ξενάγηση σκέφτηκα πόση μεγάλη χαζομάρα θα είχα κάνει αν είχα πάει μόνη μου (το είχα σκεφτεί) .
Αν κάνω καμιά μελέτη από πριν ( είδα υπάρχουν σχετικά pdf για το Άουσβιτς) πιστεύεις πως δεν βγάζω άκρη?? Είδα και ένα ποστ που ένα παιδί εξηγούσε αρκετά πράγματα!! Το λέω επειδή η κοπέλα μου δεν καταλαβαίνει καθόλου Αγγλικά , και εγώ καταλαβαίνω αλλά δεν είμαι και λατρης!! Και σίγουρα θα κουραστω να ακούω αρκετή ώρα μια γλώσσα που δεν πολυσυμπαθω!!
 

giorgos vzr

Member
Μηνύματα
75
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
?
Βρήκα τελικά και χωρίς ξεναγό είσοδο
Αλλα δε ξέρω τι είναι καλύτερο; κάπου διάβασα που κάποιος έλεγε πως πουλάνε εκεί πέρα χάρτες και στα ελληνικά που σου δείχνουν τι είναι που και δεν πας στα χαμένα.
Δε ξέρω οι απόψεις διίστανται απλα μου φαίνεται κάπως κουραστικός 4 ώρες να ακούς μονίμως κάποιον να σου εξηγει και χωρίς καν να είναι στη μητρική σου γλώσσα.
Ακούω προτάσεις 🤣🤣
θετικο που βρηκες,θα ηταν μισο το ταξιδι αλλιως .δες την ιστορια του @nasos_traveler αν δεν κανω λαθος εκει γραφει για το βιβλιο που λες.
σιγουρα ο ξεναγος θα σου πει κατι που δεν ξερεις,αλλα εμεις θελουμε να το δουμε με τον ρυθμο μας και να δωσουμε χρονο οπου εμεις θεωρουμε λογο και της ιδιαιτεροτητας του μερους.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αν κάνω καμιά μελέτη από πριν ( είδα υπάρχουν σχετικά pdf για το Άουσβιτς) πιστεύεις πως δεν βγάζω άκρη?? Είδα και ένα ποστ που ένα παιδί εξηγούσε αρκετά πράγματα!! Το λέω επειδή η κοπέλα μου δεν καταλαβαίνει καθόλου Αγγλικά , και εγώ καταλαβαίνω αλλά δεν είμαι και λατρης!! Και σίγουρα θα κουραστω να ακούω αρκετή ώρα μια γλώσσα που δεν πολυσυμπαθω!!
Διάβασε τότε όσο μπορείς καλύτερα- κυρίως να είσαι ενήμερος σε ποιό μπλοκ υπάρχει τι, επειδή είναι δεκάδες ...υποθέτω οι χάρτες και τα συνοδευτικά είναι αρκετά κατατοπιστικά. Αφού έχετε θέμα με τη γλώσσα τότε το μη χείρον βέλτιστον! Και σου το λέει κάποια που σιχαίνεται τις αναλυτικές ξεναγήσεις κυρίως γιατί θεωρώ ότι το μυαλό αδυνατεί να συγκρατήσει τόση λεπτομέρεια και τελικά σου μένει μόνο η εικόνα. (κάποτε στο μουσείο της Περγάμου στο βερολίνο κόντεψα να κόψω φλέβα και πλέον δε θυμάμαι τίποτα) Παρόλα αυτά η ξενάγηση εκεί μαζί με αυτή των αλατορυχείων ήταν από τις καλύτερες τις ζωής μου!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Επιβεβαιώνω κι εγώ όσα λέει η @evaT ,μιλάμε για μια πολύ σωστή και προσεγμένη ξενάγηση κάτι που αν δε κάναμε κι εμείς θα είχαμε μετανιώσει. Με το ίδιο σκεπτικό είχαμε ξεκινήσει (χωρίς ξενάγηση) αλλά ευτυχώς τελικά που δε βρήκαμε.
Δε μπορείς ούτε να καταλάβεις πολλές φορές τι βλέπεις, ούτε τα ιστορικά γεγονότα που συνέβησαν σε χώρους, ακόμα ακόμα και που επιτρέπεται να φωτογραφίσεις και που όχι.
Για όσους θέλουν να γλιτώσουν χρόνο μπορούν να δουν και να περιηγηθούν στο δεύτερο στρατόπεδο, το αχανές Μπιρκενάου μόνοι τους, βλέποντας με την ομάδα ξενάγησης μόνο το Αοσβιτς, όπως αναφέρω και στην ιστορία μου.

Για το άλλο θέμα που αναφερθήκαμε και λίγες σελίδες πιο πίσω, Αοσβιτς και αλατωρυχεία την ίδια μέρα, δε το συζητώ καν, το θεωρώ εντελώς λανθασμένη επιλογή.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Εν τω μεταξύ έχει χρησιμοποιήσει κανείς σας το modlinbus πρόσφατα;
Βλέπω τη σελίδα του πεσμένη, αναζητώντας τρόπο μετάβασης από/προς το αεροδρόμιο modlin και τη πόλη της Βαρσοβίας.
Βλέπω ότι είναι ο συνιστώμενος και καλύτερος τρόπος αλλά...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Εν τω μεταξύ έχει χρησιμοποιήσει κανείς σας το modlinbus πρόσφατα;
Βλέπω τη σελίδα του πεσμένη, αναζητώντας τρόπο μετάβασης από/προς το αεροδρόμιο modlin και τη πόλη της Βαρσοβίας.
Βλέπω ότι είναι ο συνιστώμενος και καλύτερος τρόπος αλλά...
Μπορεις να παρεις το λεωφορειο που παει Modlin και απο κει τρενο. Ειναι φτηνοτερο και δεν εχεις κανενα αγχος μην χασεις το modlinbus απο καθυστερηση (το εχω παθει και τη δευτερη φορα επελεξα το τρενο).
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μπορεις να παρεις το λεωφορειο που παει Modlin και απο κει τρενο. Ειναι φτηνοτερο και δεν εχεις κανενα αγχος μην χασεις το modlinbus απο καθυστερηση (το εχω παθει και τη δευτερη φορα επελεξα το τρενο).
Ναι το είδα και αυτό το ενδεχόμενο, πιο πολύ το ανάποδο μ' ενδιαφέρει να σου πω την αλήθεια, το δρομολόγιο προς το αεροδρόμιο. Συνήθως τα τρένα είναι ασφαλέστερη επιλογή.
Έχει και flixbus βέβαια, αλλά εκτός κέντρου, δε ξέρω.
Η modlinbus το έκελεισε το μαγαζί, τι γίνεται;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Ναι το είδα και αυτό το ενδεχόμενο, πιο πολύ το ανάποδο μ' ενδιαφέρει να σου πω την αλήθεια, το δρομολόγιο προς το αεροδρόμιο. Συνήθως τα τρένα είναι ασφαλέστερη επιλογή.
Έχει και flixbus βέβαια, αλλά εκτός κέντρου, δε ξέρω.
Η modlinbus το έκελεισε το μαγαζί, τι γίνεται;
Μηπως την αγορασε η flixbus?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μηπως την αγορασε η flixbus?
Δε ξέρω, flixbus έχει διαθέσιμο αλλά πολύ εκτός του κεντρικου σταθμού.
Η σελίδα τους πάντως είναι πεσμένη και στο fb έχουν να κάνουν ανάρτηση από το καταραμένο Μαρτη του 20, τι να πω.
Ψάχνω τρόπο μετακίνησης.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Δε ξέρω, flixbus έχει διαθέσιμο αλλά πολύ εκτός του κεντρικου σταθμού.
Η σελίδα τους πάντως είναι πεσμένη και στο fb έχουν να κάνουν ανάρτηση από το καταραμένο Μαρτη του 20, τι να πω.
Ψάχνω τρόπο μετακίνησης.
Ακομη κι αν ειναι μακρια απο τον κεντρικο σταθμο, αν εχει μετρο εισαι οκ. Η δυνατοτητα να ακυρωσεις το εισιτηριο πριν ξεκινησεις απο το ελληνικο αεροδρομιο και να κλεισεις αλλο σε καθυστερηση ειναι σημαντικη.

Το Rome2rio προτεινει μονο flixbus, δεν εχει αλλη προταση.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Επειδή με ρωτάνε και θέλω να βοηθήσω, έχει κανείς υπόψιν του κανένα αξιόπιστο γραφείο που να διοργανώνωει εκδρομές από Κρακοβία προς Άοσβιτς & Αλατορυχεία; Από αυτούς που σε παίρνουν και σ' αφήνουν στο ξενοδοχείο σου, έχοντας τα όλα κανονισμένα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.298
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom