Πορτογαλία Πορτογαλία οποιος ενδιαφέρεται και μπορεί να βοηθήσει!

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Καλησπέρα σας!! Έχω κλείσει εισιτήρια για Πορτογαλία τέλη Φεβρουαρίου.... θα σας πω λιγο πρώτα πως θα κυλίση το προγραμμά μου ( τι θα διαβάσετε στην ιστορία της επιστροφής).... Θα πάω με την κοπέλα μου για μια βδομάδα και σχεδών κάθε μέρα θα βρισκόμαστε σε άλλη πόλη. Αρχικά θα παμε στη Γκιμαράες όπου θα μας φιλοξενήσει ένας φίλος μου Πορτογάλος και θα μας ξεναγήση και στην πόλη , όπως μου είπε μία μέρα είναι υπερ αρκετή για να τα δούμε όλα εκει. Την επόμενη μέρα θα πάμε στο Πόρτο (λογικα θα έρθει μαζί μας) ξέρω ότι σε μια μέρα δεν μπορούμε να δούμε πολλά πράγματα αν κάποιος έχει πάει και πιστεύει ότι υπάρχει κάτι που αξίζει να δούμε ας μου το προτείνει ( δεν ενδιαφέρομαι για μουσεία εκτός και αν είναι αρχαιολογικά) . Την 3η μέρα θα πάμε όλοι μαζί στο Αβέιρο μια μικρή πολη την οποία μου πρότεινε ο φίλος μου να επισκεφτούμε αλλά όπως μου είπε και για αυτόν θα είναι ξένη... οποιαδήποτε πρόταση για εδώ καλοδεχούμενη! :) . Την επόμενη μέρα οπωσδήποτε μέχρι μεσημέρι πρέπει να είμαστε Λυσαβόνα!! ( το βράδυ παίζει ο ΠΑΟΚ ) εδώ θα ήθελα ενα καλό ξενοδοχείο στο κέντρο κοντά σε μετρό όποιος έχει να προτείνει 60-70 ευρώ για ένα δύκλινο δωμάτιο με πρωινό... θα έχουμε ενα απογευματάκι και την επόμενη μέρα για να δούμε ότι προλάβουμε και το βράδυ πετάμε για Λονδίνο.... ευχαριστώ σε όσους θα απαντήσουν όποιες προτάσεις καλοδεχούμενες!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Λοιπόν το Γκιμαραες ειναι μια μικρή πόλη , την οποία τη βλέπεις σε μιση μέρα. Η παλια πόλη ειναι πανέμορφη με μικρα μαγαζάκια στην πλατεια . Μου αρεσε πολυ το κάστρο και η θέα απο αυτο , αλλα προφανώς θα σας παει ο φίλος σας. Στο Πορτο θα έβαζα άλλη μια μέρα , αλλα αν δεν μπορείτε δείτε φυσικα τη περιοχή Ribeira πάνω στο ποτάμι , περάστε απέναντι στη πανέμορφη Villa nova de Gaia και επικεφθειτε τον σταθμο των τρένων Sao Bento για να θαυμάσετε τα ajulezos. Το Aveiro δε μου αρεσε καθόλου , έμεινα εκει 2 βραδια και έκοψα φλέβες . Εχει ενα κανάλι με παραδοσιακές βάρκες ζωγραφισμένες με ψιλοπροστυχα σχέδια , η πόλη δεξιά του καναλιού εχει ενα ελάχιστο ενδιαφέρον ... Δοκιμάστε το τοπικό γλυκό Ovos moles .
Για τη Λισαβόνα ότι και να πω ειναι λίγο ! Υπέροχη πόλη , θα πρότεινα να μείνετε στο Rossio
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Στο Porto κι εγώ θα έβαζα μια μέρα ακόμα, αλλά αν δεν μπορείτε, έστω κι έτσι καλά είναι.

Υπάρχουν αρκετές ταξιδιωτικές ιστορίες και πολλές πληροφορίες στο forum για την Πορτογαλία.
Ρίξε μια ματιά και σίγουρα θα βρεις πολλές ιδέες και για αξιοθέατα και βόλτες, αλλά και για προτεινόμενα ξενοδοχεία.

http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=136
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ευρώπη.19/?prefix_id=136

Και ο ταξιδιωτικός μας οδηγός για τη Λισαβόνα:
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικοί-Οδηγοί.203/?prefix_id=486
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Ευχαριστώ πολύ !! με το Ξενοδοχείο μπορείτε να με βοηθήσετε λίγο?? μπήκα στον ταξιδιωτικό οδηγό αλλά όλα τα φτηνά ξενοδοχεία δεν μου τα βγάζει ... Ευαγγελία έχεις σαιτ για το Ροσσιο??
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
το Αβέιρο σωστα πανω απο ενα μισαωρο βαριεσε-πορτο πανεμορφα-μου αρεσε και το Obidos - κ cabo da roca-διπλα στο γηπεδο εχει ενα τεραστιο εμπορικο - πολυ καλο καφε η φαγητο πριν η μετα τον αγωνα http://www.tripadvisor.com/ShowUser...86-r143054871-Colombo-Lisbon_Estremadura.html
ενα καλό ξενοδοχείο-http://www.booking.com/hotel/pt/holiday-inn-lisbon-continental.html?tab=1&origin=hp&error_url=%2Fhotel%2Fpt%2Fholiday-inn-lisbon-continental.el.html%3Faid%3D343336%3Blabel%3Doperasoft-sdO15-343336%3Bsid%3Dd7921c30746c508a7fa6160a417b9ea3%3Bdcid%3D1%3B&do_availability_check=on&aid=343336&dcid=1&label=operasoft-sdO15-343336&lang=el&sid=d7921c30746c508a7fa6160a417b9ea3&checkin_monthday=27&checkin_year_month=2014-2&checkout_monthday=28&checkout_year_month=2014-2#availability_target
κοντα σε μετρο ευκολη προσβαση σε κεντρο κ για το γηπεδο
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Να μην πάμε δηλαδή ? δεν αξίζει??
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Για το Αβέιρο μιλάω... για Πορτογαλία έχουμε κλείσει τα εισητήρια και χθές έκλεισα και ξενοδοχείο στη Λισσαβόνα για 2 βράδια και όχι ένα που σκεφτόμουνα στην αρχή με τα τόσα που άκουσα!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αν μείνετε μόνο 5 ή 6 μέρες, καλύτερα να τις μοιράσετε μόνο ανάμεσα σε Πόρτο και Λισαβόνα.
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Το θέμα είναι ότι θα μας φιλοξενήσει ένας φίλος μου Πορτογάλος απο Γκιμαράες και θα μείνουμε 3 βράδια σπίτι του και 2 Λισσαβόνα ... και το οικονομικό δεν μας παίρνει σε άλλα έξοδα για ξενοδοχείο συν ότι θέλω να τον δω και αυτόν γιατί είναι και γαμώ τα παιδειά! Τελικά καλύτερα να μην πάμε Αβέιρο ? και να παμε ξανά Πόρτο ή Μπράγκα?
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Η Μπράγκα ειναι μια φοιτητουπολη και μονο αυτο ! Το μονο αξιοθέατο που αξίζει εκει κοντά ειναι το Bom Jesus do Monde. Εννοείται ότι πρεπει να διαλέξεις το Πορτο , ασυζητητί
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.438
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom