Πορτοκαλιζετε χωρα που απλα πηγατε στο αερδρομιο?

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γεια σας,εγω προσωπικα οχι δεν εχω πορτοκαλισει τις χωρες που απλα εχω περασει καποιες ωρες στο αεροδρομιο απλα θα ηθελα και την δικια σας γνωμη πανω στο θεμα.εσεις τι κανετε>?
Αν και δεν έχω τέτοιες χώρες (σε όσες έχω κάνει transit, τις έχω επισκευθεί κιόλας εκείνη τη φορά ή άλλη), για μένα προϋποθέσεις "κοκκινίσματος" είναι:
- Να έχω περάσει τα σύνορα (immigration) της χώρας (στάμπες στο διαβατήριο κλπ) ΚΑΙ
- Να έχω δει (επισκευθεί) κάτι από τη χώρα εκτός από συγκοινωνιακές εγκαταστάσεις (όχι μόνο αεροδρόμια, λιμάνια κλπ). Όχι μόνο πέρασμα.

Κριτήριο διανυκτέρευσης δε βάζω, γιατί για κάποιες χώρες είναι άτοπο (π.χ. Μονακό, Λιχτενσταίν, Βατικανό).
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
καλα μιλάμε για τα αυτονόητα..
κατι άλλο θαθελα να πω --θεωρώ λογικό να κιτρινίζουμε ας πουμε μια χώρα στην οποια έχομε παει πάνω απο μια φορά και να την πρασινίζομε αν έχομε παει πανω απο δύο φορές!!
έτσι ναχει και πολυχρωμία ο χάρτης..
έχω να ρίξω αρκετό χρώμα!!!:D
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Να ρωτησω κάτι?? Θα ήταν δυσκολο οι χάρτες να γινοταν οπως αυτοι του tripadvisor δηλαδη να μαρκάραμε τις πολεις που εχουμε επισκεφτει?
 

maria30

Member
Μηνύματα
238
Likes
734
Επόμενο Ταξίδι
??????
Δεν μου πολυαρέσει αυτό με το χάρτη, γιατί είναι λίγο κάπως... ας πούμε έχω κάνει πορτοκαλί την Ισπανία και έχω πάει μόνο Μαδρίτη για 4 μέρες, ή την Γερμανία ακι έχω πάει μόνο Βερολίνο. Καλύτερα θα ήταν να είχαμε κάποιον άλλο τρόπο
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
462
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
οντως αυτο με τις πολεις είναι πιο αντικειμενικο αλλα πιστεύω οτι θα είναι πιο περίπλοκο.Καλά μην τρελενόμαστε κιολας με τον χάρτη, ενδεικτικό είναι ,δεν σημαινει τιποτα άλλο για μενα
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
a) το έχουμε ξανά συζητήσει και τότε είχαμε πει ότι δεν γίνεται (τώρα δεν ξέρω)
b) τι να σας πω βρε παιδιά; εμένα έτσι μ' αρέσει! πας μια Ρωσία κι αμέσως αναπτερώνεται το ηθικό σου! Αισθάνεσαι ότι είσαι στο σωστό δρόμο!!!
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
οντως αυτο με τις πολεις είναι πιο αντικειμενικο αλλα πιστεύω οτι θα είναι πιο περίπλοκο.Καλά μην τρελενόμαστε κιολας με τον χάρτη, ενδεικτικό είναι ,δεν σημαινει τιποτα άλλο για μενα
ακριβώς όμως!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αυτό με τις πόλεις θα το παλέψω, γιατί σχεδιάζω να φτιάξω νέα έκδοση του χάρτη, που θα μπορούμε να το κάνουμε αυτό. :)

Επίσης, ας μην τρελαινόμαστε, εγώ το χάρτη πιο πολύ τον βλέπω σαν παιχνίδι προσωπικό, παρά σαν τρόπο μέτρησης για τις εμπειρίες ενός μέλους, εξάλλου σπανίως παίζει κάποιο ρόλο ο χάρτης στο αν θα ρωτήσω ένα μέλος κάτι για ένα προορισμό.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εγω πορτοκαλιζω αυτες που εχω φιλους ή γνωστους (ασχετα αν εχω παει ή οχι) που μπορουν να με φιλοξενησουν ή να εχω εναν οδηγο τελοσπαντων. Ειναι δηλαδη καθαρα για προσωπικη χρηση ο χαρτης. Αλλα εχω καιρο να τον ανανεωσω. Θα το κανω σημερα!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.529
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom