Πορτοκαλιζετε χωρα που απλα πηγατε στο αερδρομιο?

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Εννοείται ότι δεν πορτοκαλίζω μια χώρα αν απλώς έχω περάσει και δεν έχω μείνει.Τί νόημα θα είχε?Δεν μαθαίνεις τίποτα ούτε εμπλουτίζεις τις ταξιδιωτικές σου γνώσεις απλώς περνώντας.Επίσης ίσως παίζει ρόλο για το πόσα γνωρίζεις για μια χώρα με το πόσες φορές έχες πάει.Νόμιζω π.χ. ότι πιο καλά γνωρίζω το Λονδίνο που έχω πάει μερικές φορές από π.χ.τη Σμύρνη που ως τώρα έχω επισκεφτεί μόνο μια φορά.:)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Τώρα με τη κρίση που βαθαίνει μας βλέπω να μαζευόμαστε σε σπίτια και να κάνουμε προβολές από το google earth. "Πώ πω περάσαμε ωραία στη Γκαμπόν, τι πράσινο, τι ποτάμια... αμ αυτή η Σάντα Λουτσία τι παραλίες.... " Φάτε μάτια ψάρια....
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Τώρα με τη κρίση που βαθαίνει μας βλέπω να μαζευόμαστε σε σπίτια και να κάνουμε προβολές από το google earth. "Πώ πω περάσαμε ωραία στη Γκαμπόν, τι πράσινο, τι ποτάμια... αμ αυτή η Σάντα Λουτσία τι παραλίες.... " Φάτε μάτια ψάρια....
χαχαχαχα πες το ψεματα..θα πεισουμε τους εαυτους μας οτι οντως ταξιδεψαμε..

εγω τις προαλλες εκανα ενα ωραιοτατο σαφαρι στην κενυα στο παρκο μασαι μαρα:rolleyes::cool:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εγώ χτες το βράδυ έβλεπα ότι ήμουν στο Μπάνσκο, προχτές στο Λονδίνο, αντιπροχθές στο Μιλάνο.
Μάλλον με έχει χτυπήσει η οικονομική κρίση και βλέπω τα ταξίδια μόνο στον ύπνο μου...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Έχω και εγώ μια παρόμοια απορια, αν διασχίσεις με τρένο μια χώρα πολλές φορές αλλά δεν πάτησες ποτέ το πόδι σου στο χώμα της, μετράει?
(τις ομορφότερες εικόνες τις έχω από Σλοβενία και Αυστρία όπου όμως δεν πάτησα ποτέ το πόδι μου, φυσικά δεν είναι στον χάρτη)
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Τώρα με τη κρίση που βαθαίνει μας βλέπω να μαζευόμαστε σε σπίτια και να κάνουμε προβολές από το google earth. "Πώ πω περάσαμε ωραία στη Γκαμπόν, τι πράσινο, τι ποτάμια... αμ αυτή η Σάντα Λουτσία τι παραλίες.... " Φάτε μάτια ψάρια....
Καλο ειναι οι συνευρισκομενοι να φορανε και τοπικες ενδυμασιες για να ζουν καλυτερα την ατμοσφαιρα. Αν μαγειρεψουν και ντοπια φαγητα θα ειναι σαν να επισκεφθηκαν τη χωρα.
Στην περιπτωση αυτη προτεινω αντι για κιτρινισμα να τοποθετουμε επανω στη χωρα ενα φάσκελο με κατεύθυνση προς την Πλατεία Συντάγματος.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Έχω και εγώ μια παρόμοια απορια, αν διασχίσεις με τρένο μια χώρα πολλές φορές αλλά δεν πάτησες ποτέ το πόδι σου στο χώμα της, μετράει?
(τις ομορφότερες εικόνες τις έχω από Σλοβενία και Αυστρία όπου όμως δεν πάτησα ποτέ το πόδι μου, φυσικά δεν είναι στον χάρτη)
Αν κατουρησες εκει μετραει. Μπορει να μην πατησες το ποδι σου αλλα αφησες αλλιως τα στιγματα σου...
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
Σνομπαρω πολυ την πατριδα μας και οχι μονο δεν την τσεκαρα ποτε,αλλα ουτε καν την προσεξα στο χαρτη....:D:Dαφου-ακομα-εδω μενω γιατι να τη χρωματισω??:haha::haha:..παντως,τωρα που το σκεφτομαι,απο πεισμα και μονο θα παω και θα χρωματισω την αναθεματισμενη την Κολομβια,ετσι ρε γαμωτο για να την μπω στο ματι των -δεν διαφθειρομαι ποτε-στρατιωτικων φρουρων της χωρας...ασχετα που δεν ειδαμε τιποτα,περα απο καποιες ωρες,την πολη-στολιδι της χωρας,την μαγευτικη Κουκουτα..:haha::haha::haha:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.720
Likes
11.422
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Γεια σας,εγω προσωπικα οχι δεν εχω πορτοκαλισει τις χωρες που απλα εχω περασει καποιες ωρες στο αεροδρομιο απλα θα ηθελα και την δικια σας γνωμη πανω στο θεμα.εσεις τι κανετε>?
Μα για να θεωρηθεί ότι έχεις μπει σε κάποια χώρα δεν αρκεί απλά να πας στο αεροδρόμιο, αλλά να περάσεις τα σύνορά της, κάτι που γίνεται στο immigration. Εγώ ας πούμε πέρασα προχθές 5 ώρες στο αεροδρόμιο του Μόντρεαλ σε restricted area. Επίσης, όταν έκανα βόλτα με καραβάκι στο Νιαγάρα είδα και την καναδική πλευρά. Αλλά το αεροδρόμιο και λίγα λεπτά στα χωρικά ύδατα της χώρας δεν αποτελούν επίσκεψη ώστε να την προσθέσω στον χάρτη μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.243
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom