Ποσο x-treme ειστε?

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Εγώ δεν είμαι καθόλου extreme τύπος...αλλά αυτοί είναι....


 
Last edited by a moderator:

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Για μενα εχοντας κανει τη soft εκδοση τους, δυο ειναι τα πιο extreme σπορ που θελουν πολλαααα κιλα cojones ακομη και να τα δοκιμασεις. Η καταβαση στο σκι (downhill) και ο ιστιοπλοικος αγωνας Whitbread.

Για να καταλαβετε τι εννοω (οσοι δεν τα γνωριζουν), στο πρωτο κατεβαινεις με 180km/h τη πλαγια, και να ελεγχεις το γλυστριμα για να στριψεις εχοντας ως μονο μοχλο αλλαγης πορειας τους μυες που εχεις στα ποδαρακια σου και την ικανοτητα σου ως σκιερ. Αν παρεπιπτοντως "σου φυγει λιγουλακι" και δεν αντεξουν τα προστατευτικα δυκτια την προσκρουση τοτε θα καταληξεις λιγο πιο περα που τελειωνει η πιστα. Δηλαδη συνηθως σε ελευθερη πτωση (χωρις αλεξιπτωτο) απο 2 - 3.000 μετρα!

Το δε Whitbread ειναι ο γυρος τους Νοτιου ημισφαιριου της Γης με ιστιοπλοικο. Ενας αγωνας που διαρκει μερικους μηνες και εχεις να αντιμετωπισεις απο καταιγιδες εως και τυφωνες, προσπαθωντας παντοτε να δεις και να αποφυγεις τα παγοβουνα που βρισκονται (κυριως) κατω απο την επιφανεια της θαλασσας. ολα αυτα ενω εξω η θερμοκρασια ειναι γυρω στο 0 και εσυ να προσπαθεις να γας, να κοιμηθεις και να κανεις τις "φυσικες αναγκες" σου εν πλω! Φυσικα στερια θα πατησεις σε μερικες εβδομαδες.
 

harilander

Member
Μηνύματα
557
Likes
400
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
καλά για το whitbread χρειάζεται και φοβερά αποθέματα ψυχης καθως δεν ειναι μονο η στιγμιαια αδρεναλίνη αλλά ενας συνεχης πόλεμος που κρατάει μερες και σε δοκιμάζει σωματικά και ψυχικά.
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Αξιζει να το δειτε ολο:

I Believe I can Fly (
Καλέ!!! Αδρεναλινιάστηκα και μόνο που το είδα!!! Μαμά μου!!!! Καλά ο ένας προς το τέλος έκανε ισορροπία χωρίς ΚΑΝ σκοινιά που να τον κρατήσουν σε περίπτωση αναποδιάς?? Αυτό ξεπερνάει το εξτρίμ του θέματος... Φανταστικό βιντεάκι, χαράς το κουράγιο τους, εμένα με έπιασε η καρδιά μου!!! Σοβαρά!

Το μόνο εξτρίμ που έχω κάνει είναι αρκετά χρόνια πριν, στην Πούντα της Πάρου, bungee jumbing. Tην πρώτη χρονιά έπεσα αγκαλίτσα με μια ξαδέρφη μου, την δεύτερη μόνη μου. Φοβερό το συναίσθημα! Να μην ξεχάσω να ευχαριστήσω την αδερφή μου έστω και μετά από τόσα χρόνια που ανέβηκε μαζί μου για υποστήριξη και καλά (όταν έπεσα μόνη μου) και το μόνο που μου έλεγε ήταν "ωχ ρε Μαράκι, είναι πολύ ψηλά πως θα πηδήξεις από δω πάνω!! Μα δεν φοβάσαι? Ξανασκέψου το! ". Ο συνοδός μόνο που δεν την έστειλε από το κουτί, χωρίς προστατευτικά σκοινιά φυσικά! Τελικά αρκέστηκε στο να μου λέει για να με πείσει πως ετοιμάζομαι για το "καλύτερο πήδημα της ζωής μου"! :haha: Όταν σε βάζουν να πηδήξεις μετράς 1-2-3 και πηδάς, αν κάτσεις και το σκεφτείς, την πάτησες..

Φφφφ, φοβερό feeling, χαίρομαι που το χω βιώσει, γιατί δεν το κόβω να το ξανάκανα!! Όσο μεγαλώνεις, φοβάσαι και περισσότερο...
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
[ame=http://vimeo.com/15274584]SKYLINERS - A Documentary by Seb Montaz on Vimeo, εχω φαει κολλημα με αυτους τους Γαλλους. Οι εικονες των τελευταιων λεπτων ειναι απλα καταπληκτικες.
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓

alliaks

Member
Μηνύματα
177
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Μίκυ Σίτυ
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Ράφτινγκ επιπέδου 4+ στον ποταμό Kicking Horse στους 3 βαθμούς πάνω από το μηδέν και μετά δείπνο στο Kicking Horse Resort, το εστιατόριο με το μεγαλύτερο υψόμετρο στον Καναδά.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Αυτούς τους τύπους τους έχετε πάρει χαμπάρι τι κάνουν...?

 
Last edited by a moderator:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom