Ποσο x-treme ειστε?

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.690
Likes
50.584
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχω κάτι πιράνχας από Εκουαδόρ, λιοντάρια στο μισό μέτρο από το τζιπ στην Αφρική, μέγα τάπιρο να περνάει δίπλα μου (χωρίς φωτό, σφαίρα ήτανε) πολλά φιδάκια, ρινόκερο, ιπποπόταμο (επικίνδυνος αυτός), νεροβούβαλους στο μισό μέτρο (πάρκαραν έξω από τη σκηνή μου κι άντε να καταφέρω να μπω να κοιμηθώ) και σκοπέυω κάποια στιγμή να κάνω κι αυτό με το κλουβάκι με τους καρχαρίες, με εξιτάρει. Μύγες τσε-τσε δεν είδα, αλλά πέρασα κι από εκεί και χάρηκα που δεν τις γνώρισα. ΄Τέλος πάντων, μην το κάνουμε και National Geographic.

Διάβασα για ένα σχετικά (θα'ναι πάνω από πενταετία νομίζω) νέο κόλπο στη Νέα Ζηλανδία όπου σε βάζουν στο εσωτερικό μιας τεράστιας μπάλας από ελαστικό υλικό και μετά σε πετάνε σε μια κατηφόρα από κάποιο ύψωμα, με σκοπό να κουτρουβαλάς... Έχει καταλάβει κανείς περί τίνος πρόκειται;
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Διάβασα για ένα σχετικά (θα'ναι πάνω από πενταετία νομίζω) νέο κόλπο στη Νέα Ζηλανδία όπου σε βάζουν στο εσωτερικό μιας τεράστιας μπάλας από ελαστικό υλικό και μετά σε πετάνε σε μια κατηφόρα από κάποιο ύψωμα, με σκοπό να κουτρουβαλάς... Έχει καταλάβει κανείς περί τίνος πρόκειται;[/quote]


Ναι,λεγεται zorbing και μπορεις να το κανεις στο roturua.Δε το εκανα,το βρηκα λιγο μετα το skydiving.Επισης αν θες σου βαζουν και νερο μεσα στην μπαλα.Nεα ζηλανδια ειναι η χωρα των extreme sport.Αλλο που εκανα στο queenstown ειναι το shotover jet,το προτεινω αλλα οχι μια μερα που χιονιζει,απο εμπειρια μιλαω..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.690
Likes
50.584
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για κοίτα ρε τι μαθαίνει κανείς βραδιάτικα... Πολύ ενδιαφέρον...

Πόσο έκανε η βολτίτσα σε χρήμα και σε χρόνο;
 
Last edited by a moderator:

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Για κοίτα ρε τι μαθαίνει κανείς βραδιάτικα... Πολύ ενδιαφέρον...

Πόσο έκανε η βολτίτσα σε χρήμα και σε χρόνο;

Μιση ωρα η βολτα και γυρω στα 100 δολλαρια νεας ζηλανδιας.Εχω και γω το δικο μου βιντεο,με ενα θεοπαγωμενο προσωπο...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το shotover jet φαινεται πολυ καλο! Ευχαριστως θα το δοκιμαζα και ειμαι σιγουρη οτι ο Mr.go2 που ειναι λατρης της ταχυτητας θα πορωνοταν.

Παραπεντε , bungie jumping, skydive και οτι εχει σχεση με υψος δεν το μπορω..πραγματικα ζηλευω αυτους που μπορουν και το κανουν!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.032
Αυτό το bungie jumping δεν το έχω δοκιμάσει και πρέπει. Παραπέντε έκανα και δε με ενθουσίασε, αλλά το skydiving μου φαίνεται καταπληκτική ιδέα και μιας που είναι και φτηνό στην Κούβα λέω να το δοκιμάσω φέτος. Οι καταδύσεις δυσυχώς με φοβίζουν, πάντα φοβάμαι ότι θα σπάσουν τα αυτιά μου.

Εμένα μου αρέσουν τα ζωάκια. Εκεί ανεβαίνει η αδρεναλίνη μου. Βουαλά (ναι εγώ είμαι):

Ο κυριούλης δίπλα στο pet είναι τύπου εκπαιδευτής και θα επέμβει σε περίπτωση που αγριέψει το ζωάκι ή μιλάμε για εντελώς άγρια ύαινα?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.690
Likes
50.584
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν υπάρχει εκπαιδευτής, ούτε κάτι το προστατευτικό (γαντι, όπλο, δίκτυ, κάτι...) δε νομίζω να εκπαιδεύονται οι ύαινες γενικώς. Ο τύπος είναι ένας τρελός που τις ταϊζει σχεδόν κάθε βράδυ, τον έχει βγάλει και το CNN κι έγινε φίρμα. Οι κάτοικοι της πόλης δεν τον συμπαθούν διότι οι ύαινες είναι ψιλοάγριες, έχουν επιτεθεί σε ενήλικες και κυρίως σε παιδιά (έχουν σημειωθεί αρκετοί θάνατοι από ύαινες στην Αιθιοπία, τα βράδια γυροφέρνουν σε αρκετά χωριά) και ως εκ τούτου το βραδυ στην περιοχή δε βγαίνουν οι κάτοικοι, λόγω του καπρίτσιου ενός τρελού, που όμως είναι κάτι σαν celebrity και τον ανέχονται. Έτσι κι αλλιως πάει και τις ταϊζει στις παρυφές της πόλης, οπότε δεν ενοχλεί...πολύ. Αυτός πάλι λέει ότι από τότε που άρχισε να τις ταϊζει ο πατέρας του (που ήταν χασάπης και το έβρσκε ως 'ενα τρόπο να ξεφορτώνεται τα σάπια κρέατα της ημέρας) οι ύαινες έχουν μειώσει κατά πολύ τις επιθέσεις.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το ειδα στο ΣΚΑΙ προχθες και μου το θυμισε η κουβεντα σας..δειτε επιθεση σε δυτη μετα το 3ο λεπτο του βιντεο. Αν δεν κανω λαθος ειναι στα νησια Σιμιλαν και ο τυπος δινει στη σμερνα λουκανικα οποτε οταν καθυστερει να της ξαναδωσει , εκεινη επιτιθεται σε αυτο που μοιαζει με το φαγητο:D....ο αντιχειρας τελικα αντικατασταθηκε με καποιο δαχτυλο του ποδιου. Ανατριχιαστικο!
 
Last edited by a moderator:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.032
Το ειδα στο ΣΚΑΙ προχθες και μου το θυμισε η κουβεντα σας..δειτε επιθεση σε δυτη μετα το 3ο λεπτο του βιντεο. Αν δεν κανω λαθος ειναι στα νησια Σιμιλαν και ο τυπος δινει στη σμερνα λουκανικα οποτε οταν καθυστερει να της ξαναδωσει , εκεινη επιτιθεται σε αυτο που μοιαζει με το φαγητο:D....ο αντιχειρας τελικα αντικατασταθηκε με καποιο δαχτυλο του ποδιου. Ανατριχιαστικο!


Τραγικό! :(
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Γιούπι! Αφού θεωρούνται και οι καταδύσεις να συμπληρώσω ότι έχω περπατήσει και σε βυθό με σκάφανδρο (Μαυρίκιος) και με υποθαλάσσιο όχημα scuba-doo (Δομήνικος). Super και τα 2!!!
Κατ’ αρχήν, καλώς σας βρίσκω όλους! Διαβάζω πολλά ωραία εδώ, και χαίρομαι!
VarioAthens, μια και βλέπω αδυναμία στις υποβρύχιες καταστάσεις, σου βρήκα κάτι για να περάσεις την ώρα σου την επόμενη φορά που θα τύχεις στο Darwin. Ιδού, λοιπόν, σου παρουσιάζω, το


ΚΛΟΥΒΙ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ!!!​


Για τους ‘γενναίους παίκτες’, λέει λοιπόν το άρθρο, που δεν αισθάνονται άβολα με την παρέα ενός ευέξαπτου κροκόδειλου, μια νέα τουριστική ατραξιόν στην Αυστραλία προσφέρει την ευκαιρία για μια στενή επαφή, από την ασφάλεια ενός διάφανου ακρυλικού κουτιού, γνωστού ως το ‘κλουβί του θανάτου’.
Μόλις 4 εκατοστά ακρυλικού, μια μάσκα κι ένα μαγιό, χωρίζουν όσους αναζητούν συγκινήσεις από τα σαγόνια του Τσόπα, ενός κροκοδείλου του αλμυρού νερού (Γκουλπ! Ζούνε και στη θάλασσα;;;)

croc1.jpg
Το κλουβί δε διαθέτει κάγκελα, αντίθετα με αυτά που χρησιμοποιούνται για βουτιές παρέα με καρχαρίες, αλλά βαθιές γρατζουνιές από δόντια είναι ορατές σε όλες τις πλευρές, πράγμα που αποθαρρύνει τους διστακτικούς συμμετέχοντες. Οι τολμηροί περνούν 15 λεπτά μέσα στο κλουβί που έχει ύψος σχεδόν τρία μέτρα, παρατηρώντας τον Τσόπα, που έχασε και τα δυο του μπροστινά πόδια σε καυγά με άλλους κροκοδείλους, να προσπαθεί να τους κάνει μια χαψιά.Η ατραξιόν του CrocosaurusCove, στην καρδιά του Darwin βρίσκεται ψηλά στις προτιμήσεις των ‘πορωμένων για αδρεναλίνη’.
Οι κροκόδειλοι του αλμυρού νερού είναι οι μεγαλύτεροι στο είδος τους, με τα αρσενικά να φτάνουν σε μήκος τα 6 μέτρα και βάρος τον ένα τόνο (!!!!!).

Μόλο που οι κροκόδειλοι του είδους είναι επικίνδυνοι, οι θανάσιμες επιθέσεις εναντίον ανθρώπων είναι σπάνιες στην Αυστραλία, όπου αναφέρονται ένα με δύο περιστατικά το χρόνο. (Ουφ! Ήρθε η καρδιά μου στη θέση της…)
 
Last edited by a moderator:

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Κι άλλη μια φωτό από Darwin, τώρα που πήρα το κολάι!!!

croc2.jpg
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.032
Κατ’ αρχήν, καλώς σας βρίσκω όλους! Διαβάζω πολλά ωραία εδώ, και χαίρομαι!
VarioAthens, μια και βλέπω αδυναμία στις υποβρύχιες καταστάσεις, σου βρήκα κάτι για να περάσεις την ώρα σου την επόμενη φορά που θα τύχεις στο Darwin. Ιδού, λοιπόν, σου παρουσιάζω, το


ΚΛΟΥΒΙ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ!!!​


Για τους ‘γενναίους παίκτες’, λέει λοιπόν το άρθρο, που δεν αισθάνονται άβολα με την παρέα ενός ευέξαπτου κροκόδειλου, μια νέα τουριστική ατραξιόν στην Αυστραλία προσφέρει την ευκαιρία για μια στενή επαφή, από την ασφάλεια ενός διάφανου ακρυλικού κουτιού, γνωστού ως το ‘κλουβί του θανάτου’.
Μόλις 4 εκατοστά ακρυλικού, μια μάσκα κι ένα μαγιό, χωρίζουν όσους αναζητούν συγκινήσεις από τα σαγόνια του Τσόπα, ενός κροκοδείλου του αλμυρού νερού (Γκουλπ! Ζούνε και στη θάλασσα;;;)

View attachment 2249
Το κλουβί δε διαθέτει κάγκελα, αντίθετα με αυτά που χρησιμοποιούνται για βουτιές παρέα με καρχαρίες, αλλά βαθιές γρατζουνιές από δόντια είναι ορατές σε όλες τις πλευρές, πράγμα που αποθαρρύνει τους διστακτικούς συμμετέχοντες. Οι τολμηροί περνούν 15 λεπτά μέσα στο κλουβί που έχει ύψος σχεδόν τρία μέτρα, παρατηρώντας τον Τσόπα, που έχασε και τα δυο του μπροστινά πόδια σε καυγά με άλλους κροκοδείλους, να προσπαθεί να τους κάνει μια χαψιά.Η ατραξιόν του CrocosaurusCove, στην καρδιά του Darwin βρίσκεται ψηλά στις προτιμήσεις των ‘πορωμένων για αδρεναλίνη’.
Οι κροκόδειλοι του αλμυρού νερού είναι οι μεγαλύτεροι στο είδος τους, με τα αρσενικά να φτάνουν σε μήκος τα 6 μέτρα και βάρος τον ένα τόνο (!!!!!).

Μόλο που οι κροκόδειλοι του είδους είναι επικίνδυνοι, οι θανάσιμες επιθέσεις εναντίον ανθρώπων είναι σπάνιες στην Αυστραλία, όπου αναφέρονται ένα με δύο περιστατικά το χρόνο. (Ουφ! Ήρθε η καρδιά μου στη θέση της…)
SUPER!!! Σε ευχαριστώ!!!:)
Υ.Γ. Αλλά μου πέφτει πολύ μακρυά.... κλάψ!:(
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.130
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom