Ταϊλάνδη Πουκετ

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Από οτι διάβασα στην Μπανγκοκ έχει εγκληματικότητα.. Φασαρία.. Πολυκοσμία..
Λοιπόν σκέφτομαι να μείνω προς Patong.
Αν θέλεις να αποφύγεις πολυκοσμία και φασαρία η Πατόνγκ δεν είναι και η πιο σοφή επιλογή!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Η Μπανγκοκ αξίζει επίσκεψη, ναι έχει βαβούρα και πολυκοσμία, αλλά έχει ένα σωρό ενδιαφέροντα μέρη να δεις. Δική σου η επιλογή να την αφήσεις για άλλη φορά...εξάλλου πιστεύω θα ξαναπάς Thai.:)

Για την οδήγηση αφού έχεις οδηγήσει ανάποδα και δεν είχες πρόβλημα όλα καλά..

Λοιπόν σκέφτομαι να μείνω προς Patong.. Να πάω PhiPhi κάποιες μέρες να μείνω.. Έχετε να προτείντε και κανένα άλλο κοντινό νησάκι;;; Θέλω τις καλύτερες παραλίες :)
Ο Hugin έχει δίκιο για την Πατόνγκ, είναι ότι πιο τουριστικό και φασαριόζικο στο νησί. Για τα Πιπι, φαντάζομαι ξέρεις οτι η Maya bay είναι κλειστή για το κοινό. Το λέω γιατί είναι η πιο δημοφιλής της περιοχής και πολλοί πηγαίνουν μόνο για αυτήν.

Κοντινά νησάκια με ωραίες παραλίες, θα έλεγα τα Similan (παρόλο που εγώ δεν είχα πάει). Επίσης σε μια εκδρομή που κάναμε στο Coral island, είχαμε κάνει στάση για ποτό στο νησάκι Koh Khai Nok, που τότε είχε μια υπαίθρια καλύβα για μπητσόμπαρο, αλλά είχαμε μείνει άφωνοι με την παραλιάρα που είχε. Σήμερα έχει 'αναβαθμιστεί' , αλλά η παραλία παραμένει φοβερή!
 

Andreas92

Member
Μηνύματα
41
Likes
20
Καλησπέρα στο φόρουμ. Έχοντας ψάξει γενικά για πληροφορίες στα θέματα του φόρουμ νομίζω αξίζει και ένα αποκλειστικά για πληροφορίες διαμονής στο Πουκετ.

Κάνοντας εγώ λοιπόν την αρχή έχω προβληματιστεί πολύ στο που να κλείσω ξενοδοχείο στο Πουκετ. Τελικά αποφάσισα να ρωτήσω σε ξεχωριστό θέμα την γνώμη σας γιατί δεν μπορώ να αποφασίσω.

Τα δεδομένα:
9 διανυκτερεύσεις τον Ιανουάριο
Ζευγάρι

Τι ζητάμε:
Όμορφες παραλίες
Δοκιμές φαγητών
Βόλτες και ηρεμία για ζευγάρια. Θα κάνουμε και την βόλτα μας φυσικά bangla κτλπ αλλά δεν είναι ότι θα κάνουμε clubbing και πρέπει να μένουμε δίπλα στα μαγαζιά
Ξενοδοχείο με πρωινό. Ιδανικά μέσα σε βλάστηση,γενικά να έχει ένα τροπικό κλίμα(σαν χώρος). Δυστυχώς το budget μας δεν μπορεί να ανέβει στα πολύ ακριβά resort που είναι ακριβώς μπροστά στις παραλίες. Περίπου 80ε/νυχτα υπολογίζω στην καλύτερη.

Οι σκέψεις μου:

Η πρώτη σκέψη ήταν να μείνουμε πολύ κοντά στην Patong (50-250μ μακρυά από την παραλία) έτσι ώστε να έχουμε και την παραλία κάθε πρωί δίπλα μας, και το απόγευμα προς βράδυ να είμαστε δίπλα στα μαγαζιά για φαγητό/ποτό/βόλτα.
Ενδεικτικά καταλύματα που έχω βρεί:
X2 Vibe Phuket Patong Hotel
Hyatt Place Phuket Patong
Sunset Beach Resort


Ψάχνοντας μέρα με την μέρα, άρχιζαν να μπαίνουν σκέψεις ότι η Patong δεν θα μας καλύψει και άρχιζα και κοίταζα προς Karon Beach, Surin Beach. Σαν πιο όμορφες(?) θεωρητικά παραλίες και με λιγότερο κόσμο από την Patong. Αξίζει πιστεύετε να κοιτάξουμε προς τα εκεί? Τα ταξί προς το κέντρο πόσο περίπου θα κοστίσουν σε περίπτωση που δεν έχουμε μηχανάκι?
Ενδεικτικά καταλύματα που έχω βρεί:
AM Surin Place
Surintra Boutique Resort
Anda Beachside Hotel


Τέλος σήμερα, διαβάζοντας ιστορίες, κοίταξα και λίγο τελείως εκτός κέντρου. Πχ Rawai beach . Σίγουρα πιο ωραίο περιβάλλον , πιο ηρεμία, μικρότερες και πιο παρθένες παραλίες. Αρκετά μακρυά από bangla όμως (25χλμ). Θυσιάζουμε το κέντρο για θεωρητικά πιο φυσική ομορφιά ?
Ενδεικτικά καταλύματα που έχω βρεί:
Baan Thai Break

Προφανώς δεν θα είμαστε κάθε μέρα ξενοδοχείο - παραλία - ξενοδοχείο - φαγητό. Θα κλείσουμε και τις μονοήμερες εκδρομές μας και θα προσπαθήσουμε να πάμε και σε διάφορες παραλίες άσχετα που θα μένουμε.

Συγγνώμη για το μεγάλο πόστ, ξέρω ότι σας απασχόλησα αρκετά και πιθανόν να έχω γράψει και αρκετές ανακρίβειες, όμως ψάχνω και διαβάζω συνεχώς και κάθε μέρα μαθαίνω λίγο καλύτερα τον προορισμό.
Καλησπέρα παιδιά, ενώ αρχικά είχα κλείσει για Karon , σκέφτομαι να το ξαναλλάξω. Τα δεδομένα είναι τα ίδια με το παραπάνω μήνυμα αλλά η σκέψη έχει αλλάξει ως εξής:

9 διανυκτερεύσεις χωρισμένες σε:

Με χρονολογική σειρά που θα γίνουν
3 Patong
2 Phi phi Islands
2 Ko Lanta
2 Kata Beach

Το σκεπτικό είναι να φτάσουμε και να μείνουμε Patong ώστε να πάρουμε μια πρώτη γεύση από Πουκετ από τα πάντα ( και παραλία και τουριστικά και λίγο βαβούρα).

Μέτα νησάκια για χαλάρωση σε παραλίες και bungalows ενδεχομένως. Δεν πάμε κατευθείαν Ko Lanta γιατί από ότι έψαξα είναι 4,5ώρες από Πουκετ και γίνεται στάση στα Phi Phi έτσι και αλλιώς. Θεωρητικά αξίζει(?) να κάτσουμε και Phi Phi

Επιστροφή Kata(επιλογή ως θεωρητικά καλύτερης παραλίας από Patong στο Πουκετ) για τις τελευταίες δύο διανυκτερεύσεις για να πάμε και χαλαροί τελευταία μέρα στο αεροδρόμιο.

Πως σας φαίνεται θα αλλάζατε κάτι?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Αφού τα δεδομένα δεν άλλαξαν (θες ησυχία, βόλτες και ωραία παραλία), γιατί προσανατολίζεσαι προς Patong? Είναι ότι χειρότερο υπάρχει στο Πουκέτ και χαλαρά μέσα στα τρια χειρότερα μέρη της χώρας.
 

Andreas92

Member
Μηνύματα
41
Likes
20
Αφού τα δεδομένα δεν άλλαξαν (θες ησυχία, βόλτες και ωραία παραλία), γιατί προσανατολίζεσαι προς Patong? Είναι ότι χειρότερο υπάρχει στο Πουκέτ και χαλαρά μέσα στα τρια χειρότερα μέρη της χώρας.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Διαβάζοντας και γενικά από απόψεις ανθρώπων που έχουν πάει, έχω καταλάβει ότι είναι κάτι σαν το επίκεντρο του Πουκετ. Οπότε έλεγα να περάσουμε τις πρώτες μέρες εκεί στην τουριστική βαβούρα αλλά και σαν πρόσβαση στις δραστηριότητες/εκδρομές που θα θέλουμε να κάνουμε και μετά να πάμε στα πιο χαλαρά.

Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη για αλλαγές οι παρατηρήσεις στο σκεπτικό που εχω γράψει παραπάνω για τα μέρη και πως θα χωρίσω τις διανυκτερεύσεις.

Θα ήταν πχ καλύτερα να μην μείνουμε καθόλου Πατονγκ αλλά όσο είμαστε Πουκετ να δούμε προς Κατα μόνο? ίσως και σουριν? για τα νησιά κάποια άποψη? Κο Λαντα το έχουμε σίγουρο, για Phi Phi το σκεφτομαι, μηπως αξιζει κατι αλλο κοντινο πιο πολυ?
 

Vanessa tzn

Member
Μηνύματα
92
Likes
120
Ευχαριστώ για την απάντηση. Διαβάζοντας και γενικά από απόψεις ανθρώπων που έχουν πάει, έχω καταλάβει ότι είναι κάτι σαν το επίκεντρο του Πουκετ. Οπότε έλεγα να περάσουμε τις πρώτες μέρες εκεί στην τουριστική βαβούρα αλλά και σαν πρόσβαση στις δραστηριότητες/εκδρομές που θα θέλουμε να κάνουμε και μετά να πάμε στα πιο χαλαρά.

Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη για αλλαγές οι παρατηρήσεις στο σκεπτικό που εχω γράψει παραπάνω για τα μέρη και πως θα χωρίσω τις διανυκτερεύσεις.

Θα ήταν πχ καλύτερα να μην μείνουμε καθόλου Πατονγκ αλλά όσο είμαστε Πουκετ να δούμε προς Κατα μόνο? ίσως και σουριν? για τα νησιά κάποια άποψη? Κο Λαντα το έχουμε σίγουρο, για Phi Phi το σκεφτομαι, μηπως αξιζει κατι αλλο κοντινο πιο πολυ?
Καλησπέρα κ εγω δεν θα εμένα στην πατονγκ εμείς μείναμε καρον και εκεί έχουμε ξανακλείσει να μείνουμε ξανά τον Γενάρη που τα έχει όλα κ παραλία και ζωή μαγαζιά ,η πατονγκ για μενα είναι για μια βραδινή βόλτα,φαγητό και τίποτα άλλο έχετε επιλέξει πολυ ωραια μέρη να επισκεφτείτε αλλά πολλές μετακινήσεις αν είναι στο στυλ των ταξιδιών σας οκ εμεις μείναμε πουκετ γιατί έχει πολλα να δεις και να κανεις κ κάναμε εκδρομές από εκεί για phi phi κ monkey island, bamboo island και αυτή τη φορά θα πάμε krabi Αλλά αυτό έχει να κάνει με τα γούστα σας,καλά να περάσετε!
 

n_siou90

Member
Μηνύματα
13
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Καλησπέρα στην ομάδα, αποφασίσαμε με την γυναίκα μου να κάνουμε ένα μακρινό ταξίδι για τον γάμο μας που έγινε πρόσφατα κάπου εξωτικά, οι μέρες μας λόγο εργασίας δεν είναι πολλές όμως καλή διάθεση να υπάρχει, όρεξη και αγάπη!

Έχουμε αποφασίσει για το Πουκέτ, σκεφτόμαστε να το κανονίσουμε μόνοι μας χωρίς ταξιδιωτικό γραφείο καθώς γλιτώνουμε τα μισά χρήματα! Πτήση από Αθήνα με Scoot και διαμονή στο Burasari Phuket Resort!

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι πολύ σημαντικό αν γνωρίζετε να με βοηθήσετε, είμαστε και οι δυο εμβολιασμένοι, τι άλλο χρειάζεται αυτή την στιγμή για την είσοδο στην χώρα; Κάτι διάβασα για το Thailand Pass και για μια ασφάλεια, τι κόστος υπάρχει γιαυτο, αν είναι υποχρεωτικό και από που εκδίδετε!

Επίσης εκεί που είναι ο τρόπος ζωής και η οικονομία; Έχω ακούσει ποκυ φθηνές τιμές σε όλα. Ισχύει κάτι τέτοιο ή έχουν αλλάξει σε σχέση με παλιά;

Σας ευχαριστώ πολύ!
 
Μηνύματα
133
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπέρα στην ομάδα, αποφασίσαμε με την γυναίκα μου να κάνουμε ένα μακρινό ταξίδι για τον γάμο μας που έγινε πρόσφατα κάπου εξωτικά, οι μέρες μας λόγο εργασίας δεν είναι πολλές όμως καλή διάθεση να υπάρχει, όρεξη και αγάπη!

Έχουμε αποφασίσει για το Πουκέτ, σκεφτόμαστε να το κανονίσουμε μόνοι μας χωρίς ταξιδιωτικό γραφείο καθώς γλιτώνουμε τα μισά χρήματα! Πτήση από Αθήνα με Scoot και διαμονή στο Burasari Phuket Resort!

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι πολύ σημαντικό αν γνωρίζετε να με βοηθήσετε, είμαστε και οι δυο εμβολιασμένοι, τι άλλο χρειάζεται αυτή την στιγμή για την είσοδο στην χώρα; Κάτι διάβασα για το Thailand Pass και για μια ασφάλεια, τι κόστος υπάρχει γιαυτο, αν είναι υποχρεωτικό και από που εκδίδετε!

Επίσης εκεί που είναι ο τρόπος ζωής και η οικονομία; Έχω ακούσει ποκυ φθηνές τιμές σε όλα. Ισχύει κάτι τέτοιο ή έχουν αλλάξει σε σχέση με παλιά;

Σας ευχαριστώ πολύ!
Καλησπέρα φίλε και να ζήσετε! Μόνο χαρές και υγεία πάνω απ'όλα! Αρχικά πότε θα πάτε; Πόσες μέρες έχετε στην διάθεσή σας; Γιατί μόνο Πουκετ; Scoot δεν έχω ταξιδέψει, εμείς είχαμε πάει με Qatar.Ψάξε τα εισιτήρια γιατι ίσως η διαφορά να είναι ελάχιστη! Εννοείται να πάτε μόνοι σας είναι πανευκολο να ταξιδέψεις Ταϊλάνδη μόνος σου. Αρκετά οικονομικά σε σχέση με Ελλάδα. Στείλε εισερχόμενο οτιδήποτε θέλεις
 
Last edited:

n_siou90

Member
Μηνύματα
13
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Καλησπέρα φίλε και να ζήσετε! Μόνο χαρές και υγεία πάνω απ'όλα! Αρχικά πότε θα πάτε; Πόσες μέρες έχετε στην διάθεσή σας; Γιατί μόνο Πουκετ; Scoot δεν έχω ταξιδέψει, εμείς είχαμε πάει με Qatar.Ψάξε τα εισιτήρια γιατι ίσως η διαφορά να είναι ελάχιστη! Εννοείται να πάτε μόνοι σας είναι πανευκολο να ταξιδέψεις Ταϊλάνδη μόνος σου. Αρκετά οικονομικά σε σχέση με Ελλάδα. Στείλε εισερχόμενο οτιδήποτε θέλεις
Για την πρώτη εβδομάδα του Σεπτεμβρίου λέμε να πάμε. Αν και σήμερα με αποθάρρυναν για της βροχές εκείνη την περίοδο και με είπαν να το ξανά σκεφτώ
Οι μέρες μας δεν είναι πολλές, 7 νύχτες στο πουκετ και εκδρομουλες δεξιά αριστερά για να δούμε τα μέρη.
 
Μηνύματα
133
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Για την πρώτη εβδομάδα του Σεπτεμβρίου λέμε να πάμε. Αν και σήμερα με αποθάρρυναν για της βροχές εκείνη την περίοδο και με είπαν να το ξανά σκεφτώ
Οι μέρες μας δεν είναι πολλές, 7 νύχτες στο πουκετ και εκδρομουλες δεξιά αριστερά για να δούμε τα μέρη.
Αν μπορείτε πηγαίνετε μετά τον Νοέμβριο απο θέμα καιρού. 7 νύχτες Πουκετ; Υπερβολικά πολλές! Εμείς πήγαμε 5 νύχτες (παρότι μας είχαν πει και γνωστοί μας και παιδιά απο το φόρουμ ότι είναι πάρα πολλές) και την 3η μέρα λέγαμε αμάν να περάσουν οι μέρες να φύγουμε για Khao Sok! Δείτε μήπως πάτε έστω δύο νύχτες στο Khao Sok (είναι MUST!!!). Μόλις 3 ώρες απο το Πουκετ και είσαι στον παράδεισο! Στείλε μου Inbox για αναλυτικά
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Αν μπορείτε πηγαίνετε μετά τον Νοέμβριο απο θέμα καιρού. 7 νύχτες Πουκετ; Υπερβολικά πολλές! Εμείς πήγαμε 5 νύχτες (παρότι μας είχαν πει και γνωστοί μας και παιδιά απο το φόρουμ ότι είναι πάρα πολλές) και την 3η μέρα λέγαμε αμάν να περάσουν οι μέρες να φύγουμε για Khao Sok! Δείτε μήπως πάτε έστω δύο νύχτες στο Khao Sok (είναι MUST!!!). Μόλις 3 ώρες απο το Πουκετ και είσαι στον παράδεισο! Στείλε μου Inbox για αναλυτικά
Πες και σε εμάς τα tips πως να πάμε στον παράδεισο!!! ;)
Πετάς ένα Khao Sok και τρέχουμε και εμείς να γκουγκλάρουμε πως είναι ο παράδεισος που δεν είδαμε! :cool::D

Εμείς πάντως τέλος Οκτωβρίου βροχή δεν είδαμε 5 μέρες στην Μπανγκόκ. Μάλλον ήμασταν πολύ τυχεροί!
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
1.997
Likes
2.084
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Μια ερώτηση παιδιά. Βρήκα εισητηριο για πουκετ αρχές Νοέμβρη με scoot πήγαινε-ελα 344€. Νομίζετε ότι θα βρω καλύτερη τιμή αργότερα ή να τα κλείσω;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom