Που ΔΕΝ θα πηγαινα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

vagelis

Member
Μηνύματα
58
Likes
47
Που ΔΕΝ θα πηγαινα

Ελεγα μηπως ειχε ένα καποιο ενδιαφερον, ένα νέο «αντεστραμμενο» θεμα, για προορισμους που ΔΕΝ μας ενδιαφερουν.Οφειλω, φυσικα, να το ξεκινησω:

Mαλδιβες : H απορριψη ενός τοσο ονειρεμενου προορισμου, μπορει να φαινεται (και να είναι) περιεργη.Οφειλεται σε ενα ονειρο, που ειδα καποτε :

Ειμαι, λεει, ξαπλωμενος στην αμμο, σε καποια ατολη των Μαλδιβων, με το σουπερ μπαγκαλουζ πισω μου, πανω σε πασσαλους και τη σουπερ γαλαζοπρασινη λιμνοθαλασσα μπροστα μου.Μου αρεσει να σκαβω λακκους και να σκαλιζω σαχλαμαρες στην αμμο κι ετσι αρχιζω να σκαβω ένα λακκο, διπλα στο κυμα.Εχοντας σκαψει καμια εικοσαρια ποντους, παρατηρω κατι περιεργο : δεν εχω βρει ακομα νερο, ενώ θαπρεπε, το ξερουν και τετραχρονα πιτσιρικια αυτό.Συνεχιζω το σκαψιμο, πουθενα νερο.Με πιανει μια μανια και σκαβω ακομα πιο βαθια, η τρυπα μεγαλωνει, αλλα από νερο τιποτα.
Μετα από καμποση ωρα, η τρυπα εχει φτασει εναμισυ μετρο βαθος και τοτε τα νυχια μου συναντανε κατι συμπαγες.Καθαριζω την αμμο και βλεπω στο βαθος, μια συμπαγη υποκιτρινη επιφανεια, σαν ζελατινα από τεφλον κι από κατω πολυουρεθανη.
Ξυνω επιμονα την επιφανεια και διακρινω μια ταμπελιτσα : Mitsubishi Heavy Industries.

ΔΕΝ θα πηγαινα σ΄ένα μερος, που εχει μονο φοινικες, resorts, γκαρσονια και παραλιες, αλλα όχι ανθρωπους, όχι χωρια, όχι παρελθον.ΔΕΝ θα πηγαινα σ΄ένα μερος, που θα μπορουσε ναχει κατασκευαστει στην Ιαπωνια, μεταφερθει ρημουλκουμενο πανω από ένα υφαλο, ποντιστει σαν εξεδρα πετρελαιου, συμπληρωθει με αμμο και μπανανιες, επανδρωθει με γκαρσονια και «κατοικηθει» από Τεξανους νεονυμφους και ΚΑΠΗ από την Οκλαχομα.
ΔΕΝ θα πηγαινα σ’ ένα μερος, που θα μπορουσε ναναι ψευτικο.ΔΕΝ θα πηγαινα σ’ ένα μερος που εχει στο επικεντρο του εμενα και μαλιστα στη χειροτερη εκδοχη μου, αυτην του τουριστα, όχι του ταξιδιωτη.ΔΕΝ θα πηγαινα σ’ ένα μερος που με χρειαζεται για να υπαρξει.ΔΕΝ θα πηγαινα σ’ ένα μερος, που τα χωματα του δεν «ποτιστηκαν» ποτε με χαρα και με πονο.ΔΕΝ θα πηγαινα σ’ ένα μερος που δεν τρεχαλανε φασαριοζικα πιτσιρικια.
ΔΕΝ με ενδιαφερει.Ασε που μου θυμιζει ένα αγχογονο ονειρο που ειδα παλια.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Βαγγελη εχεις δικιο στα περισσοτερα που λες , και μπορω να σου προσθεσω 5-6 ακομα λογους για τους οποιους δε θα τις προτιμουσα απο καποιο αλλο μερος , αν και οι Μαλδιβες εχουν χαρακτηριστικα απο τα τοπια που αγαπω.
Ομως δεν παυουν να ειναι θαυματα της φυσης για τα οποια εκεινη δουλευει εκατομμυρια χρονια απιθωνοντας κοραλλακι προς κοραλλακι για να σχηματιστουν. Αυτο δεν μπορουμε να το στερησουμε απο τις Μαλδιβες οσο κι αν οπως λες εμεις οι ανθρωποι εχουμε κατασκευασει κατι παρομοιο. Απλα ηθελα να υπαρχει ενας λογος υπερασπισης για τα νησια του Ινδικου. Κατα τ'αλλα συμφωνουμε..

Με τη σειρα μου να πω , οτι δε θα πηγαινα σε μια μεγαλουπολη με εκατονταδες ουρανοξυστες να μου δημιουργουν κλειστοφοβια και ασφυξια , κοσμο να τρεχει στις δουλειες του αγχωνοντας με σε περιοδο που υποτιθεται οτι θελω να ξεαγχωθω και εξατμισεις , κινηση , θορυβο να επιμενουν οτι δεν εφυγα απο αυτα που ηθελα να φυγω.

Ενδιαφερον θεμα , περιμενω να ακουσω κι αλλες γνωμες.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Που ΔΕΝ θα πηγαινα

Ελεγα μηπως ειχε ένα καποιο ενδιαφερον, ένα νέο «αντεστραμμενο» θεμα, για προορισμους που ΔΕΝ μας ενδιαφερουν.Οφειλω, φυσικα, να το ξεκινησω:

Mαλδιβες : H απορριψη ενός τοσο ονειρεμενου προορισμου, μπορει να φαινεται (και να είναι) περιεργη.Οφειλεται σε ενα ονειρο, που ειδα καποτε :

Ειμαι, λεει, ξαπλωμενος στην αμμο, σε καποια ατολη των Μαλδιβων, με το σουπερ μπαγκαλουζ πισω μου, πανω σε πασσαλους και τη σουπερ γαλαζοπρασινη λιμνοθαλασσα μπροστα μου.Μου αρεσει να σκαβω λακκους και να σκαλιζω σαχλαμαρες στην αμμο κι ετσι αρχιζω να σκαβω ένα λακκο, διπλα στο κυμα.Εχοντας σκαψει καμια εικοσαρια ποντους, παρατηρω κατι περιεργο : δεν εχω βρει ακομα νερο, ενώ θαπρεπε, το ξερουν και τετραχρονα πιτσιρικια αυτό.Συνεχιζω το σκαψιμο, πουθενα νερο.Με πιανει μια μανια και σκαβω ακομα πιο βαθια, η τρυπα μεγαλωνει, αλλα από νερο τιποτα.
Μετα από καμποση ωρα, η τρυπα εχει φτασει εναμισυ μετρο βαθος και τοτε τα νυχια μου συναντανε κατι συμπαγες.Καθαριζω την αμμο και βλεπω στο βαθος, μια συμπαγη υποκιτρινη επιφανεια, σαν ζελατινα από τεφλον κι από κατω πολυουρεθανη.
Ξυνω επιμονα την επιφανεια και διακρινω μια ταμπελιτσα : Mitsubishi Heavy Industries.

ΔΕΝ θα πηγαινα σ΄ένα μερος, που εχει μονο φοινικες, resorts, γκαρσονια και παραλιες, αλλα όχι ανθρωπους, όχι χωρια, όχι παρελθον.ΔΕΝ θα πηγαινα σ΄ένα μερος, που θα μπορουσε ναχει κατασκευαστει στην Ιαπωνια, μεταφερθει ρημουλκουμενο πανω από ένα υφαλο, ποντιστει σαν εξεδρα πετρελαιου, συμπληρωθει με αμμο και μπανανιες, επανδρωθει με γκαρσονια και «κατοικηθει» από Τεξανους νεονυμφους και ΚΑΠΗ από την Οκλαχομα.
ΔΕΝ θα πηγαινα σ’ ένα μερος, που θα μπορουσε ναναι ψευτικο.ΔΕΝ θα πηγαινα σ’ ένα μερος που εχει στο επικεντρο του εμενα και μαλιστα στη χειροτερη εκδοχη μου, αυτην του τουριστα, όχι του ταξιδιωτη.ΔΕΝ θα πηγαινα σ’ ένα μερος που με χρειαζεται για να υπαρξει.ΔΕΝ θα πηγαινα σ’ ένα μερος, που τα χωματα του δεν «ποτιστηκαν» ποτε με χαρα και με πονο.ΔΕΝ θα πηγαινα σ’ ένα μερος που δεν τρεχαλανε φασαριοζικα πιτσιρικια.
ΔΕΝ με ενδιαφερει.Ασε που μου θυμιζει ένα αγχογονο ονειρο που ειδα παλια.
Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω. Παρ'όλα αυτά έχω κάνει τις παρασπονδίες μου (κάτι σα παρενέργειες σε ένα σπουδαίο προορισμό) με επισκέψεις στην Disneyland ή στο πάρκο του Αστερίξ στο Παρίσι και σε διάφορα πάρκα με μνημεία-μινιατούρες σε διάφορα μέρη της Ευρώπης αν αυτά μπορούν να θεωρηθούν προορισμοί και όχι απλά αξιοθέατα. Πάντως ούτε εγώ θα έδινα λεφτά να πάω στην Dubai-land. Ας με συγχωρήσουν οι φίλοι που πήγαν και τους άρεσε.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Βαγγελη εχεις δικιο στα περισσοτερα που λες , και μπορω να σου προσθεσω 5-6 ακομα λογους για τους οποιους δε θα τις προτιμουσα απο καποιο αλλο μερος , αν και οι Μαλδιβες εχουν χαρακτηριστικα απο τα τοπια που αγαπω.
Ομως δεν παυουν να ειναι θαυματα της φυσης για τα οποια εκεινη δουλευει εκατομμυρια χρονια απιθωνοντας κοραλλακι προς κοραλλακι για να σχηματιστουν. Αυτο δεν μπορουμε να το στερησουμε απο τις Μαλδιβες οσο κι αν οπως λες εμεις οι ανθρωποι εχουμε κατασκευασει κατι παρομοιο. Απλα ηθελα να υπαρχει ενας λογος υπερασπισης για τα νησια του Ινδικου. Κατα τ'αλλα συμφωνουμε..

Με τη σειρα μου να πω , οτι δε θα πηγαινα σε μια μεγαλουπολη με εκατονταδες ουρανοξυστες να μου δημιουργουν κλειστοφοβια και ασφυξια , κοσμο να τρεχει στις δουλειες του αγχωνοντας με σε περιοδο που υποτιθεται οτι θελω να ξεαγχωθω και εξατμισεις , κινηση , θορυβο να επιμενουν οτι δεν εφυγα απο αυτα που ηθελα να φυγω.

Ενδιαφερον θεμα , περιμενω να ακουσω κι αλλες γνωμες.
Και συμφωνώ και διαφωνώ μαζί σου... Βεβαιώτατα και συμφωνώ με την άποψη σου περί υπεράσπισης των νησιών του Ινδικού μια που όντως σαν τοπία πρέπει να είναι υπέροχα (δυστυχώς δεν έχω προσωπική άποψη) άσχετα αν εμείς οι ίδιοι βιάσαμε το τοπίο και το καταντήσαμε ένα αποστειρωμένο τουριστικό πάρκο...

Εκεί βέβαια που έχω εντονότατες ενστάσεις είναι με την άποψή σου περί των μεγαλουπόλεων... Λατρεύω τις μεγαλουπόλεις, εμπνέομαι από την κουλτούρα τους , θαυμάζω την πολυποίκιλη αρχιτεκτονική τους, χαλαρώνω στα πάρκα τους , απολαμβάνω το φαγητό τους , θαμπώνομαι από τον πολιτιστικό τους πλούτο, ξεχνιέμαι στα μουσεία τους... Από τις ωραιότερες ταξιδιωτικές εμπειρίες, να περιπλανιέσαι άσκοπα σε μια μεγαλούπολη, να χάνεσαι στις γειτονιές της, να παρατηρείς τον τρόπο ζωής των κατοίκων της... Ναι σίγουρα ένα ταξίδι σε μια μεγαλούπολη σε κάνει να ξεφεύγεις από την ρουτίνα σου , σου ανοίγει ορίζοντες , σε κάνει πλουσιότερο...
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Θα συμφωνήσω κι εγώ σχετικά με τις Μαλδίβες....αλλά θα συμφωνήσω και με τον Traveller σχετικά με τις μεγαλουπόλεις..λατρέυω τις πόλεις!!!μεγάλες και μικρές..
δεν μπορώ να σκεφτώ πάντως ένα μέρος που δεν θα ήθελα να πάω...απλά είναι ολα ιεραρχημένα..σε κάποια μέρη(όπως οι Μαλδίβες!!) θα πήγαινα μονο αν μου έκανε δώρο κάποιος το ταξίδι:)):)).....
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Εγώ πάλι παιδιά θα ήθελα να πάω παντού,
πιστεύω ότι κάθε τόπος έχει να προσφέρει κάτι αξιόλογο.
Φυσικά έχω κάποιες προτεραιότητες και κάποες χώρες που
τις έχω αφήσει στα αζήτητα,π.χ.εκεί που η θερμοκρασία
αγγίζει το πολύ μείον.Δεν το αντέχω το κρύο με τίποτα
οπότε καταλαβαίνετε ποιες χώρες είναι black liste.:lol:
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
Εγώ πάλι θα μιλήσω για το παρόν... αυτές τις χώρες που μου φέρνουν κατάθλιψη με την φτώχεια, και την βία τους δεν θα ήθελα να τις αντικρύσω μέσα από ταξιδάκι αναψυχής. Ισως σε μια ιεραποστολή προσφέροντας κάτι σε αυτούς τους λαούς και πάλι θα πρέπει να γίνω αρκετά χοντρόπετση για να το κάνω... Όλα τα άλλα δεν με ενοχλούν στον κόσμο, ούτε το κρύο ούτε η ζέστη, ούτε το τεχνητό ούτε το φυσικό, όλα έχουν την ομορφιά τους… παρά μόνο ή εξαθλίωση, και η καταπάτηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, γι’ αυτό δεν μπορώ να είμαι τουρίστρια σε χώρες που υποφέρουν...
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
vagelis, εξαιρετικό το θέμα που ξεκίνησες! Λοιπόν...

ΔΕΝ θα πήγαινα ΠΟΤΕ σε κάποιο μέρος, που θα κινδύνευε η ζωή μου! Από κει και πέρα, δεν υπάρχει προορισμός που θα απέρριπτα και οι λόγοι είναι πολλοί :

- Θεωρώ ότι όλος ο πλανήτης έχει ενδιαφέρον, μακάρι να μπορούσα να ταξιδέψω σε κάθε γωνιά του!
- Επειδή αυτό για μένα είναι ανέφικτο, επιδιώκω κάθε μου ταξίδι ν΄αφορά, ει δυνατόν, μια άλλη ήπειρο, άλλα ήθη κι έθιμα, άλλες παραστάσεις...
- Για μένα δεν υπάρχουν άσχημοι προορισμοί. Ευτυχώς, μέχρι σήμερα, σε όσα μέρη έχω πάει, γύρισα ενθουσιασμένη, όλα τα θυμάμαι με αγάπη, όλα μου έδωσαν σπουδαία πράγματα...
- Μετά από είκοσι χρόνια που ταξιδεύω με εύκολες και δύσκολες συνθήκες, δεν με πειράζει καθόλου να νοιώσω και μια και δυό φορές ''τουρίστας'' , όπως στο Dubai! Δεν με χάλασε καθόλου αυτή η αλλαγή...:)Ηταν κι αυτό μια ωραία εμπειρία!
-Ρωσία, Κένυα, Ν.Αφρική, Μαδαγασκάρη, Κίνα και τόσα άλλα...ηχούν στ΄αυτιά μου, το ίδιο μαγευτικά!

Με αυτά θέλω λοιπόν, αγαπητέ μου, να σου πω ότι δεν έχω "στεγανά". Μου αρκεί να μπορώ να ταξιδεύω είτε για να ειπράξω πολιτισμό, είτε για να χαθώ σε τυρκουάζ νερά, είτε για να χαζεύω άσκοπα σε τεράστιες λεωφόρους, είτε για να κοιμάμαι σε χλιδάτα 5άστερα ή σε πανσιόν πλάι στο κύμα......
'Ολα για μένα είναι μαγεία και ανάσες ζωής:D:D

v.z. προσυπογράφω την άποψή σου!

Και βέβαια, να συνεχίσετε να γράφετε όλοι τις ιστορίες σας για να με ταξιδεύετε κι εκεί που ...ίσως....δεν θα προλάβω να πάω {δεν θα ζήσω δα και...100 χρόνια:haha::haha:}
 

DRIVER

Member
Μηνύματα
108
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
ΥΠΟ ΣΚΕΨΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
vagelis ΔΕΝ θα πηγαινα σ΄ένα μερος, που εχει μονο φοινικες, resorts, γκαρσονια και παραλιες, αλλα όχι ανθρωπους, όχι χωρια, όχι παρελθον""
Με βρισκεις να συμφωνω απολυτα μαζι σου,μου αρεσει να αλλαζω συνεχως
παραστασεις δεν αντεχω στις διακοπες η τα ταξιδια μου την επαναληψη .
Προτιμω τις μεγαλες πολεις αποεξωτικα νησια γιατι με τρομαζει η ιδεα της
ολοημερις ξαπλας σε μια παραλια.
 

KONSTANTINA

Member
Μηνύματα
66
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κουφονήσια
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Εγώ πάλι θα μιλήσω για το παρόν... αυτές τις χώρες που μου φέρνουν κατάθλιψη με την φτώχεια, και την βία τους δεν θα ήθελα να τις αντικρύσω μέσα από ταξιδάκι αναψυχής. Ισως σε μια ιεραποστολή προσφέροντας κάτι σε αυτούς τους λαούς και πάλι θα πρέπει να γίνω αρκετά χοντρόπετση για να το κάνω... Όλα τα άλλα δεν με ενοχλούν στον κόσμο, ούτε το κρύο ούτε η ζέστη, ούτε το τεχνητό ούτε το φυσικό, όλα έχουν την ομορφιά τους… παρά μόνο ή εξαθλίωση, και η καταπάτηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, γι’ αυτό δεν μπορώ να είμαι τουρίστρια σε χώρες που υποφέρουν...
Συμφωνώ και γω μαζί σου! Έτσι είναι όπως τα λες! Πολύ φοβάμαι ότι σε λίγα χρόνια δεν θα μπορούμε να πάμε πουθενά, η φτώχεια και η εξαθλίωση έχουν πάρει μορφή επιδημείας.

Να προσθέσω ότι δεν θα πήγαινα στην Ανταρκτική γιατί η περιέργεια μου είναι πολύ πολύ μικρότερη από την οικολογική μου συνείδηση, ας αφήσουμε και κάτι όρθιο σε αυτόν τον πλάνητη..
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.034
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom