Που ΔΕΝ θα πηγαινα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

vagelis

Member
Μηνύματα
58
Likes
47
Δεν θα πήγαινα στο Dubai δηλαδή...
Σαφως, αλλα εδω υπαρχει ενας επιπροσθετος λογος.Αυτα τα τεχνητα νησια, που κατασκευαζονται σε σχημα φοινικα, μαιανδρου κλπ. σχεδιαζονται με προβλεψη υδροδοτησης αμερικανικων προδιαγραφων (500lt/ατομο και ημερα), διπλασιο σχεδον απο τις Ευρωπαικες αντιστοιχες.Αυτο σημαινει οτι η λειτουργια τους "στραγγιζει" τα λιγοστα αποθεματα της Αραβικης Γης και το νερο που αντιστοιχει στους ντοπιους κατοικους της.
Θα πηγαινα, αν εφτιαχναν ενα νεο τεχνητο νησι, σε σχημα ανοιχτης παλαμης.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Vagelis σε παρακαλώ μην με φτιάχνεις χειρότερα... όταν είχα πρωτοποστάρει εδώ μίλαγα για προορισμούς σαβούρα και πέσανε όλοι να με φάνε... Dubai η επιτομή του προορισμού σαβούρα... αλλά όπως έχουμε όλοι συμφωνήσει γούστα είναι αυτά... Η πλάκα όμως είναι που πολλοί πάνε και το πιστεύουν οτι είναι και ωραία... Καλό τους ταξίδι...

Υ.Γ. Τα όσα έγραψα αποτελούν δικές μου σκέψεις και δεν περιέχουν προσωπικές αιχμές για κανένα από τα μέλη του φόρουμ, μέλη που και σέβομαι και εκτιμώ...
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Δεν θα πηγαινα σε χωρες που ειναι γεωγραφικα αφιλοξενες δηλ.
καλυπτονται απο παγο η ερημους.
Ισως εχουν κι αυτες την δικια τους ομορφια και διαφορετικοτητα αλλα παντα θα ευρισκα αλλες επιλογες πιο προσιτες.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Vagelis σε παρακαλώ μην με φτιάχνεις χειρότερα... όταν είχα πρωτοποστάρει εδώ μίλαγα για προορισμούς σαβούρα και πέσανε όλοι να με φάνε... Dubai η επιτομή του προορισμού σαβούρα... αλλά όπως έχουμε όλοι συμφωνήσει γούστα είναι αυτά... Η πλάκα όμως είναι που πολλοί πάνε και το πιστεύουν οτι είναι και ωραία... Καλό τους ταξίδι...

Υ.Γ. Τα όσα έγραψα αποτελούν δικές μου σκέψεις και δεν περιέχουν προσωπικές αιχμές για κανένα από τα μέλη του φόρουμ, μέλη που και σέβομαι και εκτιμώ...
Συμφωνώ απόλυτα.
Θα κανα ομως μια μικρή παρέκκλιση στις αρχές μου, αν το ταξίδι στο Ντουμπάι ήταν δώρο.
(Πως μερικοι βλέπουν τα τηλεσκουπίδια, για να χουν άποψη και να μπορουν να τα καταγγείλουν μετά;)
 

Greta

Member
Μηνύματα
95
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη-Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εγώ πάλι θα μιλήσω για το παρόν... αυτές τις χώρες που μου φέρνουν κατάθλιψη με την φτώχεια, και την βία τους δεν θα ήθελα να τις αντικρύσω μέσα από ταξιδάκι αναψυχής. Ισως σε μια ιεραποστολή προσφέροντας κάτι σε αυτούς τους λαούς και πάλι θα πρέπει να γίνω αρκετά χοντρόπετση για να το κάνω... Όλα τα άλλα δεν με ενοχλούν στον κόσμο, ούτε το κρύο ούτε η ζέστη, ούτε το τεχνητό ούτε το φυσικό, όλα έχουν την ομορφιά τους… παρά μόνο ή εξαθλίωση, και η καταπάτηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, γι’ αυτό δεν μπορώ να είμαι τουρίστρια σε χώρες που υποφέρουν...
:clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap:

Κι αφού υπερθεματίσω, να προσθέσω και στο εξής: Σε τέτοια μέρη, νιώθω πως σαν τουρίστας που αφήνω το συνάλλαγμά μου, στην ουσία ενισχύω απολυταρχικά καθεστώτα που καταπατούν τα ανθρώπινα δικαιώματα και ενθαρρύνουν κοινωνίες δυο ταχυτήτων που αποτελούνται από πατρίκιους και πληβείους.

Όσο για Ντουμπάι, Ντίσνεϊλαντ, κι όλους αυτούς τους τεχνητούς παραδείσους... για μένα έχουν ένα μόνο ενδιαφέρον : Πως μπορούν περιοχές χωρίς παράδοση, ιστορία, πολιτισμό, μνήμεια - να δημιουργήσουν από το τίποτα ένα ελκυστικό κιτς.
Ξέρω πως οι λέξεις "ελκυστικό" και "κιτς" αοτελούν σχήμα οξύμωρο. Αλλά μόνο έτσι μπορώ να περιγράψω τέτοιους προορισμούς. Θέλω, λοιπόν, τους επισκεφτώ ΜΙΑ φορά, αλλά σαφώς δεν είναι και για χόρταση.

(Βέβαια, αν λοξοδρομήσεις λίγο από τις λαμπερές λεωφόρους του Ντουμπάι και τα χλιδάτα ξενοδοχεία κι επισκεφτείς τις συνοικίες που ζουν οι ντόπιοι;
Τότε θα δεις την άλλη όψη του λαμπερού νομίσματος: Λαθρομετανάστες στοιβαγμένοι σαν τα ζώα, κάτω από άθλιες συνθήκες ζουν σε παράγκες-χαμοκέλες φτιαγμένες πρόχειρα απ' ότι έχει περισσέψει από τα πεταμένα οικοδομικά υλικά των πολυτελών ουρανοξυστών.)
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Παρέκκλιση έκανα και μάλιστα χωρίς αυτή να ναι δωράκι.
Άλλωσττε η δυσφήμιση αποτελεί διαφήμιση σε πολλές περιπτώσεις.
Πολλά άσχημα είχαν αναφερθεί για το συγκεκριμένο μέρος (Ντουμπάι)πηγαίνοντας
όμως διαπίστωσα ότι δεν είναι ακριβώς έτσι,πάντα κατά τη γνώμη μου.
Ίσως η τόση προκατάλειψη να λειτούργησε στην περιπτωσή μου ακριβώς αντίθετα.
Ανήκω λοπόν σ αυτούς που πήγαν και βρήκαν αρκετά ωραία πράγματα.

Λοξοδρόμησα στα στενάκια μακριά από τις λεωφόρους και δεν διαπίστωσα τίποτα
περισσότερο απ αυτό που συμβαίνει σε πολλές Ευρωπαικές και Αμερικάνικες μεγαλουπόλεις
που θεωρούνται top προορισμοί. Αναφέρομαι στις φαβέλες,στις νεκροπόλεις,στους άστεγους,ή μήπως αυτά ανήκουν στον πολιτισμό ?
Έχτισαν στην άμμο,γιατί αυτό έχουν και αυτό προσπαθούν να εκμεταλευτούν στο μέλλον.
Φτιάχνουν όμως δεν χαλάνε,φυτεύουν δεν καίνε.
Όλα αυτά είναι η άποψή μου,μπορεί να κάνω και λάθος.Δεκτό.
Ίσως πάλι οι εικόνες από τα ταξίδια μου να μην είναι τόσες,όσες άλλων ταξιδευτών και να κρίνω τελείως διαφορετικά ή τέλος πάντων να ενθουσιάζομαι ευκολότερα.
Προς Θεού δεν θελω μ αυτά μου τα λόγια να πω ότι όλα είναι καλά καμωμένα
αλλά δεν μπορώ να δεχτώ το ταξίδι σαβούρα.:)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Να ρωτησω κατι που με απασχολει και κυριως τον Traveller:Με ποια λογικη θεωρειται (και κατακρινεται) το Dubai ως τεχνητο κατασκευασμα (που φανταζομαι οτι εμπεριεχει περισσοτερο την κατηγορια του ταχυτατα σχεδιαμενου και εκτελεσμενου πολεοδομικου εργου, γιατι ουτως η αλλως καθε πολη ειναι ανθρωπινο κατασκευασμα) και σε αλλο post του περιγραφεται εξαιρετικα γλαφυρα (με τροπο που με εκανε να θελω να το επισκεφθω) το Las Vegas, που επισης ειναι μια τεχνητη πολη της ερημου. Δηλαδη, που εγγειται η διαφορα; Εγω δεν εχω επισκεφθει τιποτε απο τα δυο και δεν εχω αποψη, αλλα αν μου δινοταν η ευκαιρια θα ηθελα να τα επισκεφθω και τα δυο. Η ερωτηση φυσικα απευθυνεται και σε οποιον αλλον εχει αποψη επι του θεματος.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Λοξοδρόμησα στα στενάκια μακριά από τις λεωφόρους και δεν διαπίστωσα τίποτα
περισσότερο απ αυτό που συμβαίνει σε πολλές Ευρωπαικές και Αμερικάνικες μεγαλουπόλεις
που θεωρούνται top προορισμοί. Αναφέρομαι στις φαβέλες,στις νεκροπόλεις,στους άστεγους,ή μήπως αυτά ανήκουν στον πολιτισμό ?
Έχτισαν στην άμμο,γιατί αυτό έχουν και αυτό προσπαθούν να εκμεταλευτούν στο μέλλον.
Φτιάχνουν όμως δεν χαλάνε,φυτεύουν δεν καίνε.
Όλα αυτά είναι η άποψή μου,μπορεί να κάνω και λάθος.Δεκτό.
Ίσως πάλι οι εικόνες από τα ταξίδια μου να μην είναι τόσες,όσες άλλων ταξιδευτών και να κρίνω τελείως διαφορετικά ή τέλος πάντων να ενθουσιάζομαι ευκολότερα.
Προς Θεού δεν θελω μ αυτά μου τα λόγια να πω ότι όλα είναι καλά καμωμένα
αλλά δεν μπορώ να δεχτώ το ταξίδι σαβούρα.:)
Κανείς Ντίνα δεν κατηγόρησε το Dubai γιατί έχει φαφέλες και άστεγους και κανείς δεν υποστηρίζει ότι κακώς κάνουν και χτίζουν ξενοδοχεία στην άμμο γιατί απλά αυτή έχουν...
Δεν με χαλάνε οι ουρανοξύστες και οι μεγάλοι δρόμοι αυτά είναι δείγματα πολιτισμού.Άλλα με χαλάνε...

Το μεμπτό κατ εμέ με το Dubai είναι ότι αρνείται την φύση του φτιασιδώνετε για να εντυπωσιάσει και κατά την γνώμη μου πάντα γελοιοποιείτε... Αν είχε διατηρήσει το χρώμα του θα μπορούσε κατά κάποιο τρόπο να είναι ενδιαφέρον προορισμός αλλά τώρα? Χιονοδρομικά κέντρα στην έρημο , τεράστια υπερκιτς ξενοδοχεία , λιμνουπόλεις και άλλα γραφικά... Αυτά συγνώμη σε ποιόν απευθύνονται και γιατί? Με χαλάει λοιπόν η τεράστια αδιαφορία ενός μεγαλομανούς εμίρη που με την βοήθεια των πετροδολλαρίων του ξεπουλάει την όποια πολιτιστική κληρονομιά του τόπου του και χτίζει στην άμμο παλάτια κατά το τραγούδι... Κάτι σαν τον Μαικλ Τζάκσον που ήθελε να γίνει λευκός... Δηλαδή ειλικρινά τι σου προσφέρει το Dubai? Κλίμα? Θάλασσες? Πολιτισμό? Ζωή? Ενδιαφέροντα? Ούτε καν και αυτά που διαφημίζονται σαν τα καλύτερα στον κόσμο, τα ξενοδοχεία και τα εμπορικά κέντρα δεν είναι άξια λόγου... Σιγά τώρα αν κάποιος με λεφτά θέλει να ψωνίσει μην πάει στο Dubai... To Μιλάνο, το Παρίσι, η Ν.Υόρκη, η Σιγκαπούρη είναι παρασάγγες μπροστά... Για καλά ξενοδοχεία στο Dubai θα πάω? Μην τρελαθούμε... Δυστυχώς λοιπόν για τους ντόπιους λάθος τρόπο διάλεξαν να διαφημίσουν τον τόπο τους. Εμένα το μόνο που μου έμεινε από το 30ωρο stop over μου εκεί ήταν το μαγευτικό ηλιοβασίλεμα στο απέραντο της ερήμου και η βόλτα με ένα παραδοσιακό βαρκάκι στο Creek... όλα τα άλλα παλάτια στην άμμο...

Αυτά είχα να πω. Εννοείτε οτι δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν... Κουβέντα κάνουμε, σκέψεις ανταλλάσουμε....
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Παρέκκλιση έκανα και μάλιστα χωρίς αυτή να ναι δωράκι.
Άλλωσττε η δυσφήμιση αποτελεί διαφήμιση σε πολλές περιπτώσεις.
Πολλά άσχημα είχαν αναφερθεί για το συγκεκριμένο μέρος (Ντουμπάι)πηγαίνοντας
όμως διαπίστωσα ότι δεν είναι ακριβώς έτσι,πάντα κατά τη γνώμη μου.
Ίσως η τόση προκατάλειψη να λειτούργησε στην περιπτωσή μου ακριβώς αντίθετα.
Ανήκω λοπόν σ αυτούς που πήγαν και βρήκαν αρκετά ωραία πράγματα.

Λοξοδρόμησα στα στενάκια μακριά από τις λεωφόρους και δεν διαπίστωσα τίποτα
περισσότερο απ αυτό που συμβαίνει σε πολλές Ευρωπαικές και Αμερικάνικες μεγαλουπόλεις
που θεωρούνται top προορισμοί. Αναφέρομαι στις φαβέλες,στις νεκροπόλεις,στους άστεγους,ή μήπως αυτά ανήκουν στον πολιτισμό ?
Έχτισαν στην άμμο,γιατί αυτό έχουν και αυτό προσπαθούν να εκμεταλευτούν στο μέλλον.
Φτιάχνουν όμως δεν χαλάνε,φυτεύουν δεν καίνε.
Όλα αυτά είναι η άποψή μου,μπορεί να κάνω και λάθος.Δεκτό.
Ίσως πάλι οι εικόνες από τα ταξίδια μου να μην είναι τόσες,όσες άλλων ταξιδευτών και να κρίνω τελείως διαφορετικά ή τέλος πάντων να ενθουσιάζομαι ευκολότερα.
Προς Θεού δεν θελω μ αυτά μου τα λόγια να πω ότι όλα είναι καλά καμωμένα
αλλά δεν μπορώ να δεχτώ το ταξίδι σαβούρα.:)
Ντινα μου εμενα προσωπικα με επεισες οταν μου τα ειπες μερικες μερες μετα την επιστροφη σας απο το Ντουμπαι γι αυτο κι εγω προγραματισα να το επισκεφτω συντομα(τον Αυγουστο μετα την κρουαζιερα).
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Να ρωτησω κατι που με απασχολει και κυριως τον Traveller:Με ποια λογικη θεωρειται (και κατακρινεται) το Dubai ως τεχνητο κατασκευασμα (που φανταζομαι οτι εμπεριεχει περισσοτερο την κατηγορια του ταχυτατα σχεδιαμενου και εκτελεσμενου πολεοδομικου εργου, γιατι ουτως η αλλως καθε πολη ειναι ανθρωπινο κατασκευασμα) και σε αλλο post του περιγραφεται εξαιρετικα γλαφυρα (με τροπο που με εκανε να θελω να το επισκεφθω) το Las Vegas, που επισης ειναι μια τεχνητη πολη της ερημου. Δηλαδη, που εγγειται η διαφορα; Εγω δεν εχω επισκεφθει τιποτε απο τα δυο και δεν εχω αποψη, αλλα αν μου δινοταν η ευκαιρια θα ηθελα να τα επισκεφθω και τα δυο. Η ερωτηση φυσικα απευθυνεται και σε οποιον αλλον εχει αποψη επι του θεματος.
Γράφω λοιπόν για να φρεσκάρω μνήμες Έρση στο report μου για το Las Vegas....

Η πρώτη εντύπωση που αποκομίζεις από την πόλη - διασκεδαστήριο είναι εντυπωσιακή. Τα πάντα στον υπερθετικό… Ξενοδοχεία, εστιατόρια, show, malls θηριώδη, λαμπερά, κιτς. Τα πάντα προς τέρψη του αμφιβληστροειδούς, γυαλιστερό περιτύλιγμα, ιλουστρασιόν συσκευασία…. Το Αμερικανικό όνειρο στην κορύφωση του… Όλοι με ρωτούν, είναι τελικά το Las Vegas ένας κιτς μύθος; Θα απαντήσω απερίφραστα πως ναι. Είναι κιτς σίγουρα αλλά είναι και ένας μύθος συνάμα που δεν τον συναντάς εύκολα αλλού…
Nαι, ναι το Luxor, το Venetian, το Paris είναι κιτσάτοι ξενοδοχειακοί κολοσσοί αλλά σε πολύ λίγα άλλα μέρη του κόσμου θα βρεις τέτοια υπερμοδάτα καταστήματα, τόσο εντυπωσιακά show, τόσο gurme εστιατόρια και όλα αυτά ουσιαστικά σε 5-6 χιλιόμετρα δρόμο, στο περίφημο strip…

Όπως διαβάζετε λοιπόν σαν κιτς περιέγραψα το μέρος , εντυπωσιακό μεν κιτς δε και όχι σαν κανένα παράδεισο... Το ξαναλέω λοιπόν το Las Vegas είναι ένα εντυπωσιακά κιτς μέρος που αξίζει κάποιος να επισκεφθεί μια φορά στη ζωή του...

Να κάνουμε λοιπόν ένα crash test...

H κεφαλαιώδης λοιπόν διαφορά είναι ότι το ένα βρίσκεται στην Αμερική και το άλλο στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα. Εσύ Έρση μου που θα διάλεγες για να ζήσεις, στα Εμιράτα με κελεμπία ή στην Αμερική με ταγεράκι? Συνεχίζω...

Στο Las Vegas λοιπόν έχεις κάθε βράδυ χιλιάδες επιλογές. Να παίξεις στο καζίνο να φας σε εκπληκτικά εστιατόρια, να χαζέψεις καμιά ωραία γυναίκα,να παρακολουθήσεις τα εντυπωσιακότερα show του κόσμου, να δεις την Σερ και την Μπάρμπαρα Στρειζαντ live. Στο Dubai θα πας σε καραόκε, θα φας σε εστιατόρια που η σύγκριση με τα Αμερικανικά αποτελεί ύβρη, θα δεις τις καμήλες και θα πεις να το θηλαίων και live βλέπεις στην καλύτερη την Κινέζικη εκδοχή της Σερ και στην χειρότερη Ρουμάνες ξοφλημένες μπαργούμεν... Α ξέχασα θα δεις και χορό της κοιλιάς από Ουζμπέκες χορεύτριες και θα κάνεις σκι...

Σε απόσταση βολής από το Las Vegas βλέπεις το υπερθέαμα του Grand Canyon ενώ έξω από το Dubai βλέπεις έρημο , έρημο και έρημο...

Έτσι έχουν τα πράγματα Έρση και πίστεψέ με δεν είμαι υπερβολικός. Ελπίζω να σε βοήθησα να διαλέξεις σε ποιό από τα δύο θα πας... Κελεμπία ή ταγεράκι Έρση, αυτή στην τελική είναι απόφαση... Ελπίζω να σε κάλυψα...
 
  • Like
Reactions: GTS

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση, αγαπητε Traveller. Αν με ρωτας εμενα, δε θα ηθελα να ζησω ουτε στα Εμιρατα, ουτε στην Αμερικη. Θα προτιμουσα Ευρωπη (προσωπικο μου γουστο) και μαλιστα Παρισι και ισως και Ισπανια.
Απο την αλλη εχω σιχαθει τα ταγιερακια, οποτε οι κελεμπιες δε με χαλανε καθολου και τις θεωρω κιολας και πιο ανετα ρουχα.
Εχουμε και λεμε λοιπον:
Δυο κιτς προορισμοι.
Ο ενας σχετικα διπλα (πεντε ωρες πτηση). Ο αλλος αρκετα μακρια (ποσες ωρες πτησης αραγε;) και με ανταποκρισεις.
Ενα επιπλεον μειονεκτημα ειναι οτι ο αμερικανικος προορισμος απαιτει μια διαδικασια βιζας ουσιαστικα αδυνατη για εμας τους βορειοελλαδιτες.
Στα συν του ειναι οτι το δολλαριο αυτη την εποχη ειναι σε πολυ καλη ισοτιμια. Στα μειον του προορισμου του Dubai ειναι που ειναι πολυ ακριβο λογω του οτι εκει συχναζουν πολυ πλουσιοι πετρελαιαδες.
Στα συν του Las Vegas ειναι τα shows που απο οτι ξερω ειναι συνηθως σε πολυ καλες τιμες και ως κερασακι στην τουρτα το Gran Canyon παραδιπλα.
Δηλαδη: Στο Dubai μπορει να παει καποιος για τρεις τεσσερεις μερες, ταξιδι τυπου Disneyland, ενω για Las Vegas πρεπει να αποτελεσει μερος ενος αλλου μεγαλυτερου ταξιδιου στην Αμερικη.
Tωρα για εμπορικα κεντρα δεν καταλαβα τι παιζει, αλλα και δε με νοιαζει κιολας γιατι δεν ενδιαφερομαι για τετοιου ειδους ψωνια.
Αρα μαλλον το Las Vegas υπερισχυει σε ολα, αλλα μας πεφτει μακρια (συν η βιζα), ενω το Dubai ειναι μεν γειτονια, αλλα πρεπει να βγαινει πολυ πιο ακριβο (αν δοκιμασεις τα καλα του ξενοδοχεια τα καλα του εστιατορια, τα αεροστατα κ.ο.κ) γιατι αλλιως δεν εχει και νοημα να βρεθεις εκει.
Αρα σε τελευταια αναλυση εξαρταται απο το ποσες μερες εχει καποιος στη διαθεση του γιατι δεν νομιζω οτι στην τελικη ειναι και ντιπ της φθηνειας το Las Vegas.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Το "ΔΕΝ θα ήθελα να πάω" στην πραγματικότητα για μένα δεν αποτελεί τίποτα άλλο παρά την τελευταία θέση στη λίστα ταξιδιωτικών προτεραιοτήτων μου. Είμαι μισθωτός και κάνω κυριολεκτικά αιματηρές οικονομίες για να τις ξοδέψω στο Dubai ή στο Las Vegas όταν τεράστιος αριθμός προορισμών με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον για μένα βρίσκονται πολύ ψηλά στην παραπάνω λίστα και είναι απόλυτα βέβαιο οτι δεν πρόκειται να επισκεφθώ ποτέ. Αυτό και μόνο βγάζει τους παραπάνω προορισμούς από τις προτιμήσεις μου. Υπάρχουν και πολλοί άλλοι που βγάζω από τη λίστα μου για άλλους λόγους (αδυναμία, ακραίαες συνθήκες, ασφάλεια κ.λ.π.) αλλά ο πλανήτης μας είναι τόσο μεγάλος με τόσα να δεις που πάντα θα μένει η αίσθηση του ανικανοποίητου. Δε βαριέσαι. Νάμαστε καλά να ταξιδεύουμε εκεί που θέλουμε.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.076
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom