Που ΔΕΝ θα πηγαινα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
πού ήσουνα βρε Γιώργο τόσο καιρό ??μου αρέσει οπως τα λές και αισθάνομαι οτι εισαι πολύ ώριμος και στις συζητήσεις σου και στον τρόπο που απαντάς χωρίς να προσβάλεις κανέναν ...μου αρέσεις και μπράβο σου .....ταπεινότητα παιδιά ....γιατί χανόμαστε ....οι κόντρες ειναι για τις μοτοσυκλέτες ,και κείνα τα άτιμα που κάνουν σούζες για να τα δούμε ....( τα θαυμάζω απο μέσα μου τα αγρίμια ).. μαζί σου και σένα stella ...εσύ "γράφεις " γενικώς .....
ηρεμήστε λέμε !!!!!!!!!

Σαφως, αλλα εδω υπαρχει ενας επιπροσθετος λογος.Αυτα τα τεχνητα σε σχημα ανοιχτης παλαμης.
χι χι χι !!!!!! ναι πές τα !!!!!!!!!!!!!:clap:
μακρυά ααααααααα.............

Vagelis σε παρακαλώ μην με φτιάχνεις χειρότερα... όταν είχα

Υ.Γ. Τα όσα έγραψα αποτελούν δικές μου σκέψεις και δεν περιέχουν προσωπικές αιχμές για κανένα από τα μέλη του φόρουμ, μέλη που και σέβομαι και εκτιμώ...
ωραία η διευκρίνηση ...έτσι !!!!!
κερδίζεις πόντους traveller........:clap:
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Renata, άσε τα τις αδρεναλίνες να τρέξουν...
Ταξιδευτές είμαστε όχι ιεραπόστολοι....
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Renata, άσε τα τις αδρεναλίνες να τρέξουν...
Ταξιδευτές είμαστε όχι ιεραπόστολοι....
γεια σου stella σωτήρα μου !!!!
εσύ θα εισαι ο λογος που θα παω χωρίς το σ----ούπ....στην περσία ....
το νου σου!!!!
εχομε πολλα να πούμε ακόμα !!!:bleh:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
δεν θα πήγαινα ,
εκεί που δεν θα το άντεχε η τσέπη μου!!!!!!!!
και.......στις υποκειμενικές μου σαβούρες .....
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Αγαπητοί συμφορουμίτες respect. Πραγματικά απολαμβάνω τη συζήτηση.

Γιώργο, δεν μπορώ να σχολιάσω τα λεγόμενά σου περί Κούβας. Δεν έχω πάει. Η οπτική γωνία που βλέπεις τα πράγματα όμως, με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.

Στέλλα, έχει δίκιο η Renata, "γράφεις" γενικώς.

Μια και κάνω αυτό το post, να πω ότι κατά την άποψή μου η απόσταση που μας χωρίζει από ανθρώπους που ζουν σε άθλιες συνθήκες (εμείς στην Ελλάδα και αυτοί στην Αιθιοπία πχ) δε βελτιώνει τη ζωή τους. Η επίσκεψή μας εκεί μπορεί και να το κάνει για κάποιους. Έστω για λίγο.

Εν κατακλείδι, δεν ξέρω τελικά αν υπάρχει μέρος που δεν θα πήγαινα. Το μόνο που υπάρχει είναι μια προτίμηση προτεραιότητας, που και αυτή δεν είναι απόλυτη.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
1. Δεν ξέρω ποιος μύθος καταρρίφθηκε, αν ήταν πιο συγκεκριμένος ο φίλος ίσως να το κατανοούσα.
2. Το αμερικάνικο διαβατήριο δεν αποτελεί καμία ανασφάλεια. Αντιθέτως, οι πιο καλοδεχούμενοι τουρίστες είναι οι Αμερικανοί...ΜΑΚΡΑΝ. Ο μόνος κίνδυνος που υπάρχει είναι να μη σου βάλουν πρόστιμο οι...ΗΠΑ που απαγορεύουν στους πολίτες τους να επισκεφθούν την Κούβα. Η Κούβα σκίζεται για να προσελκύσει αμερικάνους τουρίστες, οι ΗΠΑ είναι που θέτουν τις απαγορεύσεις στα πλαίσια της ανθρωπιστικής πολιτικής και της... προώθησης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων στο νησί (βλέπε τρομοκρατικές ενέργειες κατά Κούβας, Γκουαντάναμο, εμπάργκο, πρόσληψη ψυχοπαθών που δολοφονούσαν Κουβανούς πολίτες στα παράλια όταν έκαναν μπάνιο με τις οικογένειές τους, υπόθαλψη εγκληματιών που ομολογούν πως ανατίναξαν κουβανικά αεροπλάνα, κλπ). Το μόνο επικίνδυνο μέρος στην Κούβα για κατόχους αμερικάνικων διαβατηρίων είναι η πρεσβεία των ΗΠΑ. Οπουδήποτε αλλού είναι ασφαλέστατοι.
3. Η Κούβα δεν έχει ειδικό νόμισμα για τους τουρίστες. Έχει δύο νομίσματα τα οποία χρησιμοποιούνται εξίσου και από ντόπιους και από τουρίστες. Αν ένας τουρίστας θέλει να φάει σε εστιατόριο με το φτηνό νόμισμα, μπορεί να το κάνει. Αν ένας Κουβανός πάει σε κλαμπ με σκληρό νόμισμα, επίσης μπορεί να το κάνει. Σε κάθε περίπτωση πληρώνετε ακριβώς τα ίδια για ακριβώς τις ίδιες υπηρεσίες. Όποιος τουρίστας θέλει μπορεί να χρησιμοποιήσει το φτηνό νόμισμα και να μείνει στα επιδοτούμενα καμπίσμος, πληρώνοντας το αντίστοιχο των 0,20 ευρώ, εγώ το έχω κάνει επανειλημμένως. Οι μόνες περιπτώσεις όπου οι Κουβανοί πληρώνουν λιγότερο από τους τουρίστες είναι η διαμονή (κι αυτή μόνο σε ιδιωτικά σπίτια, αλλού πληρώνετε τα ίδια), ο πολιτισμός και οι μεταφορές, που είναι επιδοτούμενες, ώστε να μπορεί και ο μέσος Κουβανός να απολαύσει αυτά που μπορεί κι ο πλουσιότερος τουρίστας. Είναι στα πλάισια της κοινωνικής πολιτικής, όπως ακριβώς η Ελλάδα δίνει δελτία κοινωνικού τουρισμού ή φοιτητικά εισιτήρια στο σινεμά. Λέγεται ενίσχυση των αδυνάμων και το βρίσκω αξιέπαινο και όχι μεμπτό. Μακάρι να μπορούσαν όλοι οι λαοί να πηγαίνουν στο σινεμά με 0,04 ευρώ, στην όπερα με τα μισά και να κάνουν εσωτερικές πτήσεις με 3 δολλάρια, ο πλανήτης μας θα ήταν καλύτερος.
4. Δεν ξέρω με ποιο σκεπτικό λες ότι η Κούβα δε θέλει να προσφέρει τίποτα στον τουρίστα. Η Κούβα έχει κάνει τρελές θυσίες για να προσφέρει ό,τι περισσότερο γίνεται. Και προσφέρει πολλά: φύση, την καλύτερη αρχιτεκτονική στην ήπειρο, ρυθμό και χρώμα, μια ματιά σε ένα διαφορετικό πολιτικοκοινωνικό σύστημα, οικοτουρισμό και πάνω απ' 'ολα πολιτιστικό τουρισμό σε συνθήκες απόλυτης ασφάλειας. Κι όλα αυτά με επενδύσεις που έγιναν υό συνθήκες εμπάργκο και συνεχή πόλεμο από τους "πρωταθλητές της δημοκρατίας".
5. "Δεν είναι δυνατό το νόμισμα της Κούβας να είναι από τα ισχυρότερα στον κόσμο". Ε, αφού είναι; Γιατί να μην είναι; Ακόμη κι έτσι, η Κούβα είναι ο φτηνότερος προορισμός στην Καραϊβική. Επιπλέον η Κούβα δε βγάζει δα και τόσα λεφτά από τον τουρισμό, που αυτή τη στιγμή αποφέρει μόλις 2,2 δις δολάρια το χρόνο και είναι η τέταρτη πηγή εσόδων της χώρας (και σύντομα θα είναι η πέμπτη).
Στα όσα σωστά και ενδιαφέροντα έγραψε ο φίλος Υorgos έχω να κάνω 2-3 παρατηρησούλες...

Πρώτα απ όλα να δηλώσω θαυμαστής της Κούβας και της Κουβανέζικης κουλτούρας. Θαυμάζω τον Κουβανέζικο λαό και τιμώ τους αγώνες του ενάντια στο μεγάλο γείτονα αλλά μην πάμε και στο άλλο άκρο... Μέτρον άριστον...

1. Κι εγώ δεν κατάλαβα ποιος μύθος καταρρίφθηκε...
2. Σωστότατος ο Yorgos δεν υπάρχει καμιά ανασφάλεια για τους κατέχοντες Αμερικανικά διαβατήρια...Οι Κουβανοί δεν έχουν κανένα πρόβλημα με τον Αμερικανικό λαό με την κυβέρνηση έχουν... μια διόρθωση μόνο, Αμερικάνικη πρεσβεία δεν υπάρχει στην Αβάνα...
3. Η Κούβα τυπικά δεν έχει ειδικό νόμισμα για τους τουρίστες. Η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν δυο νομίσματα και το σκληρό-ακριβό ουσιαστικά απευθύνετε μόνο στους τουρίστες.Παντού πλήρωνες παλιά μόνο σε δολάρια , τώρα σε ευρώ , ή σε σκληρό νόμισμα. Στα μπαρ, τα δωμάτια , το φαγητό, την βενζίνη... Ουσιαστικά είναι αδύνατο ο τουρίστας να πληρώσει ένα καλό ξενοδοχείο ή ένα εστιατόριο ή να βάλει βενζίνη με το νόμισμα που χρησιμοποιεί ο Κουβανός. Απόδειξη αυτού είναι ότι όταν θέλεις να αλλάξεις χρήματα σoυ δίνουν το σκληρό νόμισμα που είναι δεμένο με το ευρώ... Εξάλλου πια θα ήταν η χρησιμότητα του διπλού νομίσματος αν τα δυο νομίσματα είχαν την ίδια αξία. Πρακτικά εγώ την μόνη φορά που χρησιμοποίησα μη σκληρό νόμισμα ήταν όταν αγόρασα φρούτα σε ένα χωριό κοντά στη Santa Clara... Oι κοινωνικές παροχές ασφαλώς και υπάρχουν αλλά και πάλι ο μέσος Κουβανός δεν έχει την δυνατότητα να πάει διακοπές και να μείνει σε υπερπολυτελές ξενοδοχείο σαν και αυτά που μένουν οι τουρίστες. Απλά απαγορεύετε... Το 2001 θυμάμαι χαρακτηριστικά είχε απαγορευτεί ακόμη και οι είσοδος σε Κουβανούς που δεν έχουν δουλειά στην τουριστική πόλη του Βαραδέρο...
4.Είναι αστείο να υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι υποστηρίζουν οτι η Κούβα δεν έχει να προσφέρει κάτι στον επισκέπτη. Ασφαλώς και ισχύουν εις την ν όσα γλαφυρά περιέγραψε ο Yorgos...
5. Εδώ Yorgos κάνεις λάθος. Ασφαλώς και το Κουβανέζικο πέσο δεν είναι ισχυρό νόμισμα. Τα πάντα στηρίζονται σε μια οικονομική αλχημεία που έχει κάνει η τοπική κυβέρνηση και συνδέει αυθαίρετα το τοπικό σκληρό νόμισμα με το δολάριο παλιότερα και τώρα με το ευρώ... Τα δύο διαφορετικά νομίσματα που λέγαμε παραπάνω... Το οτι η Κουβανέζικη οικονομία στηρίζετε στον τουρισμό είναι μια μεγάλη αλήθεια... Μην ξεχνάμε ότι το άνοιγμα προς τον τουρισμό ξεκίνησε την δεκαετία του ενενήντα και μετά την κατάρρευση της Σ.Ε... Και επίσης η Κούβα ασφαλώς και δεν είναι ο φτηνότερος τουριστικός προορισμός στην Καραιβική πως θα μπορούσε άλλωστε όταν πληρώνεις τα πάντα σε τιμές ευρώ...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.721
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
"αλλά μην πάμε και στο άλλο άκρο... Μέτρον άριστον..."
Συμφωνώ. Όσο εκνευρίζομαι με αυτούς που τα βρίσκουν όλα μαύρα, άλλο τόσο τα παίρνω και με αυτούς που τα βρίσκουν όλα "τέλεια, φανταστικά και σοσιαλιστικά" στο νησί. Απαντώ ένα προς ένα με διάθεση διαλόγου κι όχι αντιδικίας, ίσα-ίσα με τιμά που πήρες το χρόνο να γράψεις τόσα πολλά με αφορμή τις αράδες μου.

"μια διόρθωση μόνο, Αμερικάνικη πρεσβεία δεν υπάρχει στην Αβάνα..."
Ε, δε λέγεται αμερικάνικη πρσβεία, αλλά ντε φάκτο είναι. Η επίσημη ονομασία της είναι "Κτίριο των Ενδιαφερόντων των ΗΠΑ", είναι το τεράστιο κίριο στην παραλιακή και εκδίδει βίζες για να πας Αμερική, οι εργαζόμενοι εκεί είναι αμερικανοί διπλωμάτες, εκεί πρέπει να απευθύνεται όποιος Αμερικανός πολίτης έχει πρόβλημα. Όλοι πρεσβεία το λέμε, για χάρη συντομίας και αποτελεί τον επίσημο δίαυλο επικοινωνίας μεταξύ των δύο χωρών (αντίστοιχο κτίριο υπάρχει και στην Αμερική ως "κτίριο ενδιαφερόντων της Κούβας", πάλι με μεσολάβηση της Ελβετίας, όπως και στην Αβάνα. Ο λόγος για τον οποίο είπα ότι μόνο εκεί κινδυνεύουν οι Αμερικανοί πολίτες είναι ότι ένας φίλος που έχασε το αμερικάνικο διαβατήριο του πήγε να εκδώσει άλλο εκεί και παρότι του υποσχέθηκαν ότι δε θα τον "κατέδιδαν" στην Υπηρεσία Δίωξης Συναλλαγών με την Κούβα (ναι, υπάρχει και τέτοιο πράγμα στις ΗΠΑ!), όχι μόνο τον καρφώσανε, αλλά δώσανε και προσωπικά του στοιχεία, με αποτέλεσμα να φάει 80.000$ πρόστιμο "για επανειλημμένες επισκέψεις στην Κούβα". Τόσο καλή διπλωματική υποστήριξη σε έναν άνθρωπο που απλά έχασε το διαβατήριό του...

"Η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν δυο νομίσματα και το σκληρό-ακριβό ουσιαστικά απευθύνετε μόνο στους τουρίστες."
΄Δεν είναι έτσι. Όλοι οι Κουβανοί χρησιμοποιούν το CUC (σκληρό) και η οικονομία τους στηρίζεται σε αυτό. Σεόλα τα μη επιδτούμενα εστιατόρια, κλαμπ, σούπερ μάρκετ, ξενοδοχεία, μαγαζιά με ρούχα/ηλεκτρονικά/είδη κατοικίας κλπ οι Κουβανοί ψωνίζουν σε CUC. Μπες σε όποιο κατάστημα θες κι αν δεις κανένα να ψωνίζει με CUP (μαλακό) ΄να με βράσεις. Λάστιχο για ποδήλατο θες και το πηρώνεις σε CUC.

"Παντού πλήρωνες παλιά μόνο σε δολάρια , τώρα σε ευρώ , ή σε σκληρό νόμισμα. Στα μπαρ, τα δωμάτια , το φαγητό, την βενζίνη... Ουσιαστικά είναι αδύνατο ο τουρίστας να πληρώσει ένα καλό ξενοδοχείο ή ένα εστιατόριο ή να βάλει βενζίνη με το νόμισμα που χρησιμοποιεί ο Κουβανός."
Ναι αλλά κι ο Κουβανός στο ίδιο νόμισμα πληρώνει. Δεν πληρώνει διαφορετικά. Επίσης, οι τουρίστες μπορούν να φάνε όσο θέλουν σε οποιδήποτε εστιατόριο ή κατάστημα σίτισης που λειτουργεί σε CUP (φτηνό). Μάλιστα, τα εστιατόρια αυτά αποτελούν και την πλειοψηφία. Ουσιαστικά η Κούβα είνια από τις φτηνότερες χώρες στον κόσμο για φαγητό. Δεν ξέρω πού αλλού πίνεις καφέ με 0,04 ευρώ, τρως κοτοπουλάκι με ρύζι για 0,30 ευρώ και καλή πίτσα με 0,20 ευρώ. Αν πας σε εστιατόριο CUC, πληρώνεις σε CUC. Αν πας σε εστιατόριο με CUP, πληρώνεις σε CUP, όπως κάνουν και στις δύο περιπτώσεις και οι Κουβανοί, καμία διαφορά μεταξύ τουρίστα και ντόπιου, καμί απολύτως. Απλά οι περισσότεροι τουρίστες πάνε και τρώνε σε CUC, δικό τους θέμα, από άγνοια ή επιλογή.

"Απόδειξη αυτού είναι ότι όταν θέλεις να αλλάξεις χρήματα σoυ δίνουν το σκληρό νόμισμα που είναι δεμένο με το ευρώ..."
Δεν είναι δεμένο με το ευρώ, με το δολάριο είναι. Η αντιστοιχία με το δολάριο είναι σταθερή (1,08), ενώ αυτή με το ευρώ ποικίλλει ανάλογα με το πόσο ανέβηκε ή κατέβηκε, λόγος για τον οποίο αφού ανέβηκε το ευρώ, η Κούβα έγινε 40% φτηνότερη (όσο δηλαδή ανέβηκε το ευρώ έναντι του δολλαρίου). Επίσης κάνεις λάθος στο ότι δε μπορείς να πάρεις μαλακό νόμισμα. Μπορείς και παραμπορείς, σε οποιαδήποτε τράπεζα ή ανταλλακτήριο της χώρας, αρκεί να το ζητήσεις.

"Εξάλλου πια θα ήταν η χρησιμότητα του διπλού νομίσματος αν τα δυο νομίσματα είχαν την ίδια αξία."
Μεγάλο θέμα, που θέλει 5 σελίδες ανάλυση. Σε γενικές γραμμές ο λόγος ήταν να υπάρχει εύκολος τρόπος επιδότησης προϊόντων και υπηρεσιών για τους ντόπιους, των οποίων το εισόδημα δε΄θα αρκούσε για τίποτε αν οι τουρίστες επηρέαζαν πληθωριστικά τις τιμές.

"Πρακτικά εγώ την μόνη φορά που χρησιμοποίησα μη σκληρό νόμισμα ήταν όταν αγόρασα φρούτα σε ένα χωριό κοντά στη Santa Clara..."
Εγώ πάλι (όπως και πολλοί ξένοι που έρχονται στην Κούβα) το χρησιμοποιώ για τις μεταφορές μου, τα εστιατόρια, τα φρούτα, τα σνακ, το σινεμά, το θέατρο, το παγωτό, τις συναυλίες και πολλές γραφειοκρατικές συναλλαγές με το κράτος. Πρόσφατα είχα επίσκεψη Έλληνα φίλου από το Dubai και ταξιδέψαμε όλη την Κούβα πάμφθηνα, χρησιμοποιώντας CUP. Στη Λας Τούνας για παράδειγμα, φάγαμε εξαιρετικό ψαράκι με 3CUP (0,12 ευρώ) ήπιαμε κρασάκι, πήγαμε σε πολυτελές πιάνο μπαρ και είπαμε και δυο κοκτέηλ ο καθένας, όλα αυτά με λιγότερο από 1 ευρώ. Τώρα άμα θες να πας στο Τροπικάνα και να φας στο Φλοριντίτα...ε, θα πληρώσεις τα μαλλιά σου, όπως θα τα πληρώσουν και οι Κουβανοί που θα κάθονται δίπλα σου.

"Oι κοινωνικές παροχές ασφαλώς και υπάρχουν αλλά και πάλι ο μέσος Κουβανός δεν έχει την δυνατότητα να πάει διακοπές και να μείνει σε υπερπολυτελές ξενοδοχείο σαν και αυτά που μένουν οι τουρίστες. Απλά απαγορεύετε..."
Όχι μόνο δεν απαγορεύεται, αλλά επιδοτείται κιόλας. Π.χ το Νασιονάλ φιλοξενεί σχεδόν δωρεάν χιλιάδες (κυριολεκτικά) Κουβανούς κάθε χρόνο στη χαμηλή σαιζόν. Όποιος Κουβανός θέλει, μπορεί να πάει σε ένα από τα άπειρα γραφεία κοινωνικού τουρισμού και να κλείσει δωμάτια στα καμπίσμος (που δεν είναι κάμπιγκ) αλλά μπαγκαλόουζ, πολά με air-con, πισίνα και πάντα σε εξαιρετικές τοποθεσίες. Το κόστος είναι γελοίο και ορισμένα (π.χ στο Κάγιο Κόκο) είναι καλύετρα από πολλά 3-4 αστέρων. Ορισμένα δέχονατι και τουρίστες. ΟΛΑ τα ξενοδοχεία που είναι 100% κρατικά φιλοξενούν Κουβανούς σε πολυ χαμηλές τιμές. Αυτά που δεν είναι 100% κρατικά΄κι έχουν ξένο επενδυτή μέσα, απαιτούν από τους Κουβανούς να πληρώσουν ό,τι και οι τουρίστες, γι'αυτό και οι μόνοι Κουβανοί που πάνε εκεί είναι οι φιγουρατζήδες και οι πλούσιοι (δηλαδή το 1% του πληθυσμού).

"Το 2001 θυμάμαι χαρακτηριστικά είχε απαγορευτεί ακόμη και οι είσοδος σε Κουβανούς που δεν έχουν δουλειά στην τουριστική πόλη του Βαραδέρο..."
Αυτό που απαγορεύτηκε ήταν η διαμονή σε ξενοδοχεία στο Βαραδέρο σε Κουβανούς χωρίς κουπόνια κοινωνικού τουρισμού. Η είσοδος στην πόλη δεν απαγορεύτηκε...δηλαδή μπορούσαν να σουλατσάρουν στην πόλη και να κάνουν μπάνιο, αρκεί να μην έμπαιναν στα ξένων ενδιαφερόντων ξενοδοχεία για λόγους που όσοι ζήσαμε το Βαραδέρο το 97 και το 98 καταλαβάινουμε απόλυτα... Σκληρή απόφαση, αλλά είχε αποτέλεσμα με συνέπεια πλέον να καταργηθεί. Πλέον όποιος Κουβανός θέλει, μπορεί να κάνει ό,τι γουστάρει στο Βαραδέρο...αλλά η περιοχή ήθελε καθάρισμα, το οποίο έγινε άκομψα μεν, αποτελεσματικά δε.

"Τα πάντα στηρίζονται σε μια οικονομική αλχημεία που έχει κάνει η τοπική κυβέρνηση και συνδέει αυθαίρετα το τοπικό σκληρό νόμισμα με το δολάριο παλιότερα και τώρα με το ευρώ..."
Δεν είναι συνδεδεμένο με το ευρώ...με το δολάριο είναι. Το αυθάιρετα δεν το καταλαβαίνω. Δηλαδή η δραχμή ήταν "αυθαίρετα" δεμένη με το ευρώ στα 340,75; Το μπολίβαρ με το δολάριο; Το αργεντίνικο πέσο με το δολάριο; Το κινέζικο γιουάν με το δολάριο; Δικαίωμα κάθε Κεντρικής Τράπεζας είναι να κάνει την οικονομική πολιτική που θέλει. Η Κούβ αυτό που κάνει συστηματικά είναι να ενισχύει το μαλακό νόμισμα των πολιτών της απέναντι στο σκληρό, με σκοπό να καταφέρει να φτάσει την οικονομία και τα εισοδήματα εκί που ήταν το '87, όταν ο καθένας ζούσε άνετα με το μισθό του και η τλευταία καθαρίστρια μπορούσε να μείνει στη σουίτα του οποουδήποτε 5άστερου ξενοδοχείου. Μετά έπεσε η ΕΣΣΔ και το πέσο έπεσε στα 1 προς 120 με το δολάριο. Πριν λίγα χρόνια ήταν στο1-50, πριν 4 χρόνια στο 1-28, τώρα είναι στο 1-24 και πάμε καλύτερα. Όταν φτάσει στο 1-1 (θα πάρει κάποια χρόνια ακόμη), τότε ο μισθος των 240CUP θα ισοδυναμεί με τα αξιοπρεπέστατα 240$ το μήνα, που είνια και ο στόχος. Άντε να δούμε πότε θα φτάσουμε εκεί, να εξαλιφθούν και τα φαινόμενα παραοικονομίας που κάνουν θραύση...

"Μην ξεχνάμε ότι το άνοιγμα προς τον τουρισμό ξεκίνησε την δεκαετία του ενενήντα και μετά την κατάρρευση της Σ.Ε"
Σωστό, αν και τουρισμός υπήρχε και πιο πριν... οι Καναδοί άρχισαν να έρχονται από το '82 και η απόφαση για επενδύσεις στον τουρισμό έχει παρθέι από το '84.

"Και επίσης η Κούβα ασφαλώς και δεν είναι ο φτηνότερος τουριστικός προορισμός στην Καραιβική πως θα μπορούσε άλλωστε όταν πληρώνεις τα πάντα σε τιμές ευρώ..."
Πώς τα πληρώνεις σε τιμές ευρώ; Πού τρως εσύ αστακό με 6 ευρώ; Πού κάνει η βενζίνη 0,55 ευρώ; Πού μπορείς να ταξιδέψεις με νοικιασμένο αμάξι, διαμονή σε ενοικιαζλομενα δωμάτια εποχής, φαγητά όσα θες, εισόδους κλπ με μπάτζετ 50 ευρώ την ημέρα; Σεπροκαλώ να μου πεις πού είναι φτηνότερα στην Καραϊβική. Στον Άγιο Δομίνικο; Στις Μπαχάμες; Τα Μπαρμπάδος, το Κey West, το St Kitts; Για Καραϊβική η Κούβα είναι πολύ φτηνή κατά τη γνώμη μου, αρκεί να τη μελετήσεις λίγο πριν πας. Πρόσφατα ήρθε φίλος και ιδρώναμε να ξοδέψουμε πάνω από 45 ευρώ την ημέρα, έχοντας και αμάξι και κάνοντας τις απίθανες διαδρομές (πάνω από 3.500 χλμ). Δε θα'λεγα ότι είναι τιμές ευρώ...στην ευρωζώνη ούτε κάμπινγκ δεν κάνεις με αυτά τα χρήματα.

Ο τουρισμός αποφέρει λιγότερα χρήματα από το νικέλιο, την εξαγωγή προσωπικού (το νέο χρυσορυχείο της Κούβας), τον ιατρικό τουρισμό και από φέτος και από τα γεωργικά προϊόντα. Συνεχίζει να είναι σημαντικό, αλλά όσο το 50% πάει στους ξένους επενδυτές κι ένα μεγάλο κομμάτι στους ξένους οπερέητορ (διεθνής τάση γενικά, δυστυχώς), αυτό που μένει στην Κούβα είναι ψίχουλα. Οι εξαγόμενοι γιατροί, καθηγητές, αθλητές, καλλιτέχνες, εργαζόμενοι σε κρουαζιερόπλοια κλπ να'ναι καλά... δηλαδή το΄σύστημα υγειας και παιδείας...και ο Τσάβες.

Ξαναλέω ότι η Κούβα έχει χίλια προβλήματα, πολλά εκ των οποίων δεν είναι ούτε λόγω του εμπάργκο, ούτε λόγω του κακού ιμπεριαλισμού, αλλά λόγω μιας ξεροκέφαλης και αναχρονιστικής κυβέρνησης που δε λέει να αφήσει την εξουσία. Αλλά στο θέμα του τουρισμού, ο φίλος που την κατακεραύνωσε δεν έχει δίκιο.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Yorgo ειλικρινά σε ευχαριστώ που ξεκαθάρισες πολλά πράγματα γύρω από το θέμα Κούβα... Ειδικά στο θέμα πέσο-δολάριο-ευρώ, μια και έχω να πάω 6 χρόνια, είχα εσφαλμένη εντύπωση...

Το θέμα με τα δύο νομίσματα πάντως για μένα θεωρείτε παγκόσμια οικονομική πρωτοτυπία κάτι σαν την Κίνα πριν από πολλά χρόνια... Επί της ουσίας το ίδιο πάντως λέμε, όταν θες να πας στα "καλά" μέρη της Κούβας είτε ντόπιος είσαι είτε τουρίστας θα πληρώσεις και μάλιστα θα ακριβοπληρώσεις με σκληρό νόμισμα... Πρακτικά λοιπόν ο τουρίστας αν θέλει να σηκώσει χρήματα από ένα ΑΤΜ δεν θα πάρει σκληρό νόμισμα? Όταν θα νοικιάσει ένα αυτοκίνητο πάλι σε σκληρό νόμισμα δεν θα πληρώσει , όταν θα θελήσει να μείνει σε ένα καλό ξενοδοχείο, να φάει σε ένα εστιατόριο , να μείνει σε ένα casa particular, να φάει σε ένα paladar, να πάρει το λεωφορείο της Viaazul ή μια τοπική αεροπορική πτήση? Πρακτικά λοιπόν βρε Γιώργο το "μαλακό " νόμισμα που σου χρειάζεται? Να φας σε ένα εστιατόριο για ντόπιους, να αγοράσεις φρούτα και να πας σινεμά? Αν είναι να πάω διακοπές και να ψάχνω να βρω που είναι κρυμμένο το εστιατόριο που δέχεται μαλακό νόμισμα, να κάνω παζάρια μπας και πληρώσω ένα casa particular σε μαλακό νόμισμα και να κάνω τις μεταφορές μου με τις θρυλικές καμήλες, τότε χωρίς ίχνος σνομπισμού αυτές οι διακοπές μου έρχονται λίγο στραβά...γιατί βρε διάολε πάω για 10 μέρες κάπου να χαλαρώσω και όχι να κάνω τον ντετέκτιβ για να βρω μέρη που θα πληρώσω με μαλακό νόμισμα...Με αυτή την λογική είπα οτι η Κούβα δεν είναι φτηνή και μάλιστα ακριβότερη και από την Αϊτή και από την Τζαμάικα και από τον Αγ.Δομίνικο... Ξέρεις πόσο κοστίζει μια βραδιά στην Tropicana και πόσο ο χυμός στο Νational? Αστακό πάντως με 6 ευρώ δεν βρήκα πουθενά ούτε βέβαια στη γιαγιά που με φιλοξενούσε στο Sienfuegos ούτε σε κάποιο από τα παραθαλάσσια σπίτια Guanabacoa που ρωτούσα αν έχει τίποτε να φάω... Για την βενζίνη ας είναι καλά ο Ούγκο, αλλά πριν από αυτόν και δύσκολα την έβρισκες και ακριβή ήταν...

Άλλη απορία μου, μπορεί ο μέσος Κουβανός πληρώνοντας έστω σε σκληρό νόμισμα, να μείνει σε ένα "καλό" ξενοδοχείο ξένων συμφερόντων στην Αβάνα ή στο Βαραδέρο?
Για το Βαραδέρο και τους Κουβανούς με κάλυψες πλήρως...

Σαφέστατα και η κεντρική τράπεζα κάθε χώρας μπορεί να ακολουθεί όποια πολιτική θέλει και αυτή να την οδηγεί σε απανωτές υποτιμήσεις , βλέπε Ελλάδα του 80, ή σε οικονομικές καταστροφές βλέπε Αργεντινή του 2000. Με αυτή την λογική λοιπόν είπα οτι αυθαίρετα η οικονομία μιας χώρας στους αριθμούς μπορεί να ακμάζει αλλά στην ουσία να ασθμένει...

Σε ευχαριστώ και πάλι για την ωραία μας κουβέντα...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.721
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να' σαι καλά ρε traveller.

Απαντώ επιγραμμαικά και το κλεινουμε να δούμε και την Ισπανία μας (παίζει κι ε΄νας φίλος στην ομάδα... αν και δεν τον βάζει αυτός ο γέρος, ο Αλέφαντος της Ισπανίας)

"Το θέμα με τα δύο νομίσματα πάντως για μένα θεωρείτε παγκόσμια οικονομική πρωτοτυπία"
Είναι. Αλλά θα καταργηθεί σε λίγα χρόνια, μόλις φτάσουμε στο 3-1 ή 4-1. Υπομονή...

"Επί της ουσίας το ίδιο πάντως λέμε, όταν θες να πας στα "καλά" μέρη της Κούβας είτε ντόπιος είσαι είτε τουρίστας θα πληρώσεις και μάλιστα θα ακριβοπληρώσεις με σκληρό νόμισμα... "
Εξαρτάται τι εννοείς "καλό". Το Τροπικάνα ας πούμε για μένα είναι μια τουριστική παγίδα, σα να πηγαίνεις στην πλάκα να δεις τα τσολιαδάκια να χορεύουν συρτάκι. Με 1 ευρώ βλέπεις κάτι μπάντες... Ο Μάνου Τσάο πέρυσι τσάμπα ήταν.

"Πρακτικά λοιπόν ο τουρίστας αν θέλει να σηκώσει χρήματα από ένα ΑΤΜ δεν θα πάρει σκληρό νόμισμα?"
Ναι, αλλά πάει στην τράπεζα και το αλλάζει. Δεν απαγορεύεται.

" Όταν θα νοικιάσει ένα αυτοκίνητο πάλι σε σκληρό νόμισμα δεν θα πληρώσει , όταν θα θελήσει να μείνει σε ένα καλό ξενοδοχείο, να φάει σε ένα εστιατόριο , να μείνει σε ένα casa particular, να φάει σε ένα paladar, να πάρει το λεωφορείο της Viaazul ή μια τοπική αεροπορική πτήση?"
Ναι σε όλα. Αλλά πάλι είναι φτηνότερα από την Ευρώπη ή οπουδήποτε στην Καραϊβική. Εμείς νοικιάσαμε ολοκαινουριο αμάξι με 22ευρώ την ημέρα, μέσα κι η ασφάλεια.

"Πρακτικά λοιπόν βρε Γιώργο το "μαλακό " νόμισμα που σου χρειάζεται? Να φας σε ένα εστιατόριο για ντόπιους, να αγοράσεις φρούτα και να πας σινεμά? Αν είναι να πάω διακοπές και να ψάχνω να βρω που είναι κρυμμένο το εστιατόριο που δέχεται μαλακό νόμισμα"
Ε, όχι και κρυμμένο! Τα περισσότερα σε μαλακό είναι! Μόνο στην παλιά πόλη της Αβάνας θέλουν λίγο ψάξιμο, αλλά εκεί είναι η Πλάκα της Αβάνας, όπως πάνε οι τουρίστες στο Μοναστηράκι και πληρώνουν τη σαλάτα nine euros.

"με τις θρυλικές καμήλες,"
Πάαααααανε αυτές. Πλέον έχουμε σούπερ ντούπερ κινέζικα λεωφορεία με κλιματισμό κι έρχονται κάθε 10 λεπτά. Α, όλα κι όλα, σε αυτό τον τομέα έχουμε φτιάξει πολύ.

"Ξέρεις πόσο κοστίζει μια βραδιά στην Tropicana και πόσο ο χυμός στο Νational?"
το 1/3 από μια νύχτα στη Βανδή και φραπέ στο Di Capo ή τη Μεγάκη Βρεττανία; Αυτή είναι η αντιστοιχία...

"Αστακό πάντως με 6 ευρώ δεν βρήκα πουθενά ούτε βέβαια στη γιαγιά που με φιλοξενούσε στο Sienfuegos ούτε σε κάποιο από τα παραθαλάσσια σπίτια Guanabacoa που ρωτούσα αν έχει τίποτε να φάω..."
Η στάνταρ τιμή είναι 15CUC για δύο άτομα σε casa particular.

"Για την βενζίνη ας είναι καλά ο Ούγκο, αλλά πριν από αυτόν και δύσκολα την έβρισκες και ακριβή ήταν..."
Πάααααει κι αυτό. Πλέον παντού είναι και με τιμές 2000.

"Άλλη απορία μου, μπορεί ο μέσος Κουβανός πληρώνοντας έστω σε σκληρό νόμισμα, να μείνει σε ένα "καλό" ξενοδοχείο ξένων συμφερόντων στην Αβάνα ή στο Βαραδέρο?"
Τώρα πια ναι. Ώρα ήτανε. Και θα εκπλαγείς με το πόσοι πάνε... Μέχρι και ειδικές πτήσεις για το Κάγιο Λάργκο βάλανε για τους Κουβανούς (170CUC το τριήμερο, φτηνά είναι).

"Για το Βαραδέρο και τους Κουβανούς με κάλυψες πλήρως..."
Άστα, όταν πρωτομπήκανε οι εργαζόμενες κοπέλες στα ξενοδοχεία, γινόταν χαμός... **************************... Τώρα πια όλα ήσυχα κι οι Κουβανοί πάνε όπου θέλουν ,αρκεί να πληρώσουν.

"Με αυτή την λογική λοιπόν είπα οτι αυθαίρετα η οικονομία μιας χώρας στους αριθμούς μπορεί να ακμάζει αλλά στην ουσία να ασθμένει..."
Μεγάλο θέμα. Της Κούβας πάντως πάει πολύ καλά, αναμφισβήτητα. Έχει ακόμη πολλάαααα χιλιόμετρα μέχρι να φτάσει σε υποφερτά επίπεδα, αλλά η άνοδος είναι αλματώδης, όσο θυμάμαι το '96 γελάω... με φασόλια τη βγάζαμε και κάθε Παρασκευή είχε διανομή σάπιου κοτόπουλου!

"Σε ευχαριστώ και πάλι για την ωραία μας κουβέντα..."
Ομοίως.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Κύριοι,
Yorgos + Traveller
Ξιφομαχήσατε, υποκλιθήκατε ως ιππότες κι εμείς μάθαμε όλη την οικονομία της Κούβας
Να είστε καλά.
Εγώ όταν πήγα εκεί, ξετρελλάθηκα τόσο με τα ποτά και τα τραγούδια, που ως άμαθη στα οινοπνευματώδη, βρισκόμουν σε μια ημίχαζη κατάσταση και όλα μου φαινόντουσαν όμορφα, χωρίς να τα ψάχνω και πολύ.
Πέρασα όμως πανέμορφα.
Από τότε έχω να πιω....
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
οποιος μετα απο ολα αυτα που διαβασε δεν εμαθε τα παντα για την Οικονομια της Κουβας αυριο θα κοπει στο διαγωνισμα που θα μπει για το θεμα.. (πλακα κανω .... )

Αγαπητοι traveller + Yorgos εγω προσωπικα το απολαυσα .Αμφιβαλω αν ο αντρας μου που ειναι Κουβανος ξερει τοσα πραγματα ... Αποψε μετα το ματς θα περασει διαγωνισμα !!!

Να εισαστε καλα και οι δυο και καληνυχτα ...

Εξαλλου "αρχιζει το ματς αδειασαν οι δρομοι...." Viva Espana ,ολε
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
παιδια συγνωμη δεν ξερω τι λετε εσεις εγω ημουν κουβα προπερσυ τα χριστουγεννα εκει και μας μαδισαν..90 ε πληρωσαμε εισοδο στην τροπικανα σε πισω θεσεις 50 ε στο κασα ντε μιουζικα 5 ε πληρωσα για το περιβοητο παγωτο με τρισαθλιο σερβις σε πλαστικο μπολ με κουταλα χωρις πετσετα 3 μπαλες και το ταξι επισης ηταν πολυ ακριβο.μαλιστα εχουν βγαλει ενα δεντρο ' τουριστα' γιατι ειναι μαυρο και μαδαει οπως μαδανε τον τουριστα..ειναι πανακριβη χωρα και μεχρι τοτε που πηγα τα λεωφορεια καμηλες ηταν τρισαθλια με κρεμασμενους ανθρωπους απο την πορτα ..αυτο πριν 2 χρονια και σορυ δεν ξερω τι λετε αλλα εγω πιστευω οτι ειδαν τα ματια μου..ευχαριστω
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.376
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom