Που ΔΕΝ θα πηγαινα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.595
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ε, καλά αν πραγματικά θες να επισκεφθείς το Ισραήλ και ο μόνος λόγος που δεν το κάνεις είναι η απαγόρευση εισόδου σε κάποιες αραβικές χώρες, μπορείς να πας στο Ισραήλ και μετά να αλλάξεις διαβατήριο (δηλώνοντας απώλεια π.χ) και να πας όπου θες χωρίς πρόβλημα.
 
Μηνύματα
39
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Εμ...ο γύρος του κόσμου;
Δε χρειάζεται ούτε να μη πας Ισραήλ, ούτε να πας και να αλλάξεις διαβατήριο. Στον έλεγχο διαβατηρίων στο Τελ Αβίβ σου σφραγίζουν χαρτί αποσπώμενο από το διαβατήριο αν το θες, ακριβώς για αυτό το λόγο. Συνεπώς δεν καταλήγεις με σφραγισμένο διαβατήριο. Αυτό κάνανε τουλάχιστον μέχρι πρόπερσι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.595
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σωστά, αλλά γίνεται κατά περίπτωση και δεν έχεις εξασφάλιση 100%. Ειδικά από τις αρχές του έτους είναι αρκετές οι περιπτώσεις όπου αρνούνται να το κάνουν, μειοψηφία μεν, υπαρκτές δε, εξαρτάται σε ποιον θα πέσεις. Το ίδιο ισχύει και για τους Αμερικάνους που πάνε Κούβα μέσω Μεξικού, οι Μεξικάνικες αρχές πλέον είναι όπου σε πετύχουν με το θέμα του σφραγίσματος και τα εικοσαδόλλαρα δεν έχουν πια 100% επιτυχία.

Δε χρειάζεται ούτε να μη πας Ισραήλ, ούτε να πας και να αλλάξεις διαβατήριο. Στον έλεγχο διαβατηρίων στο Τελ Αβίβ σου σφραγίζουν χαρτί αποσπώμενο από το διαβατήριο αν το θες, ακριβώς για αυτό το λόγο. Συνεπώς δεν καταλήγεις με σφραγισμένο διαβατήριο. Αυτό κάνανε τουλάχιστον μέχρι πρόπερσι.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ε, καλά αν πραγματικά θες να επισκεφθείς το Ισραήλ και ο μόνος λόγος που δεν το κάνεις είναι η απαγόρευση εισόδου σε κάποιες αραβικές χώρες, μπορείς να πας στο Ισραήλ και μετά να αλλάξεις διαβατήριο (δηλώνοντας απώλεια π.χ) και να πας όπου θες χωρίς πρόβλημα.
Παιδια τι φωτια μου αναψατε τωρα;:rolleyes:
εχω ταξει στη μανα μου να την συνοδευσω στου αγιους τοπους (δηλ.Ισραηλ) και πρωτη φορα ακουω για μετεπειτα προβλημα για εισοδο σε αραβικες χωρες.
Ξερει κανεις ποιες ειναι αυτες;

Ειχα παει Ισραηλ το 1994 αλλά δεν μου ειχαν σφραγισει διαβατηριο.

Πριν 2 ημερες εβγαλα καινουργιο διαβατηριο ,οποτε λογω Ισραηλ να ξαναξοδευω χρηματα για καινουργιο δεν μου πολυαρεσει....
 

cosette

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ
Εγώ θα μπορούσα να πω μόνο που δεν θα ΞΑΝΑ-πήγαινα, δεν νομίζω πως υπάρχει μέρος που θα μπορούσα κατηγορηματικά να πω πως δεν θα πήγαινα, αφού δεν έχω άποψη για αυτό :cool:
Και επειδή τα λίγα ταξίδια που έχω κάνει μου άρεσαν πάρα πολύ, θα πήγαινα παντού!
 

playergeo

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Να μείνω όσο θέλω.
Εγώ προσωπικά δεν θέλω να πάω Τουρκία, τουλάχιστον για τα επόμενα 200 χρονιά.:harakiri:
Και γενικά οι μουσουλμανικές χώρες δεν με ενθουσιάζουν τόσο για να της επισκεφτώ.:bash:
 

lena

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΥΠΕΡΣΙΒΗΡΙΚΟΣ
Εγώ πάλι παιδιά θα ήθελα να πάω παντού,
πιστεύω ότι κάθε τόπος έχει να προσφέρει κάτι αξιόλογο.
Φυσικά έχω κάποιες προτεραιότητες και κάποες χώρες που
τις έχω αφήσει στα αζήτητα,π.χ.εκεί που η θερμοκρασία
αγγίζει το πολύ μείον.Δεν το αντέχω το κρύο με τίποτα
οπότε καταλαβαίνετε ποιες χώρες είναι black liste.:lol:
Συμφωνω μαζι σου, το καθε μέρος εχει σίγουρα κατι ενδιαφέρων,
το θέμα είναι τι θα δει ο καθένας στο καθε μέρος... τι θέλει να δεί για την ακρίβεια.
Μόλις γύρισα απο τη Λιβύη, αν θές πληροφορίες, με μεγάλη χαρά.
 

lena

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΥΠΕΡΣΙΒΗΡΙΚΟΣ
Εγώ προσωπικά δεν θέλω να πάω Τουρκία, τουλάχιστον για τα επόμενα 200 χρονιά.:harakiri:
Και γενικά οι μουσουλμανικές χώρες δεν με ενθουσιάζουν τόσο για να της επισκεφτώ.:bash:

Οταν πας σε μια απο αυτές τοτε θα μπορέις να εισαι σίγουρος γι αυτό. Καλύτερα όμως ξεκίνα απο τη Συρία και οχι απο την Τουρκία, και προαπάθησε να εχεις ανοιχτά μάτια. Θα με θυμηθείς ....
 

playergeo

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Να μείνω όσο θέλω.
Οταν πας σε μια απο αυτές τοτε θα μπορέις να εισαι σίγουρος γι αυτό. Καλύτερα όμως ξεκίνα απο τη Συρία και οχι απο την Τουρκία, και προαπάθησε να εχεις ανοιχτά μάτια. Θα με θυμηθείς ....
Sorry αλλά δεν με κατάλαβες, Πάντα της χώρες που επισκέπτομαι της βλέπω αντικειμενικά, άλλωστε αυτό με γοητεύει, η διαφορετικότητα. Αλλά συγκεκριμένα για την Τουρκία δεν ξέρω αλλά μου βγαίνει μια αντιπάθεια και δεν θα ήθελα να τους δω από κοντά. Όσο για της υπόλοιπες μουσουλμανικές χώρες απλά δεν με ενθουσιάζει η δεν μου αρέσει, εάν προτιμάς, αυτή η εξάρτηση ο μυστικισμός και ο φανατισμός που έχουν με την θρησκεία. Απλά προτιμώ προς το παρόν χώρες με ποιο χαρούμενους και ελεύθερος ανθρώπους.
 

thch81

Member
Μηνύματα
92
Likes
70
Γενικα θελω να ταξιδεψω παντου, σε ολα τα γεωγραφικα μηκη και πλατη της γης. Δε θα πηγαινα ομως σε μερη που ειναι πολυ επικινδυνα, πχ εχουν πολεμο ή προσφατες φυσικες καταστροφες. Δηλαδη τη παρουσα χρονικη στιγμη δεν θα επελεγα να επισκεφτω τη Βαγδατη. Επισης σε περιοδο Χριστουγεννων- Πρωτοχρονιας δε θα πηγαινα Πραγα, καθως τη συγκεκριμενη εποχη η μιση Ελλαδα ταξιδευει εκει. Οταν παω εξωτερικο, δεν μπορω να ακουω συνεχεια ελληνικα, ειναι σαν να εμεινα Ελλαδα. Ασε που μπορει να συναντησεις απο γειτονες μεχρι συγγενεις σου. Ειχε παει ενας φιλος μου και συναντησε παρεες απο τη γειτονια του και παλιους συμμαθητες απο το γυμνασιο. θελω να παω καπου για να αλλαξω παραστασεις!
Απο Ελλαδα δε θα πηγαινα ιουλιο και αυγουστο στη Μυκονο και σαββατοκυριακο Αραχωβα τον χειμωνα. υπαρχουν και αλλοι χειμερινοι και θερινοι προοροσμοι, δε βρισκω το λογο να φυγω απο αθηνα για να ξεκουραστω και να φαω περισσοτερο μποτιλιαρισμα στην Αραχωβα απ οτι στη Κηφισιας και στη Βουλιαγμενης.
 

ptsingan

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι χωρίς προορισμό
Ναι, you 've got a point, που λέμε στην Ελλάδα. Κι εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί οι Ελληνες τα κάνουν όλα όλοι μαζί, εκτός από αυτά που θα 'πρεπε! Συμφωνώ απόλυτα, επίσης, ότι ταξιδεύουμε για να ανακαλύψουμε κάτι διαφορετικό, ίσως άγνωστο, να βιώσουμε νέες εμπειρίες, να ανοίξουν οι αισθήσεις μας. Ας είμαστε δημιουργικοί στην αναζήτηση των προορισμών μας!
 

antigoni87

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη! 20-27/3/2009
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Eπηρεασμένη από τον ναυτικό πατέρα μου δεν θα πήγαινα Ντουμπάι (είπε ότι ήταν το πιο ανούσιο μέρος από όλα όσα έχει επισκεφτεί σε όλη τη ζωή του-και μ' έπεισε η λέξη "ανούσιο" αλλά και αρκετοί φίλοι ταξιδευτές σ' αυτή τη συζήτηση!). Επίσης, δε θα ήθελα να πάω στη Χαβάη (ποτέ δε θα περάσει η μόδα της; ) και στη Ρουάντα (δε συμπαθώ τους Χούτου).
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.228
Μηνύματα
884.346
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom