Που ΔΕΝ θα πηγαινα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.109
Εγώ πάλι θα προτιμούσα να μην κάνω βαρύγδουπες δηλώσεις του στυλ "Δεν θα πήγαινα ΠΟΤΕ εκεί....." και γενικά διαφωνώ με την λογική "απορρίπτω έναν προορισμό χωρίς ποτέ να έχω πάει" βασιζόμενη δηλαδή μόνο σε ότι έχω διαβάσει, ακούσει ή δει σε φωτογραφίες.

Κάθε τι έχει κάτι να σου δώσει αρκεί να ξέρεις γιατί πας!

Εννοείται πως δεν θα επιλέξεις κάποιο από τα τεχνητά θεματικά πάρκα (π.χ. Disneyland) ή κάποια από τις τεχνητές πόλεις (π.χ. Las Vegas) για ταξίδι πολιτισμού αλλά με τη λογική ότι πας σε έναν προορισμό για αναψυχή και διασκέδαση!
 

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Παιδια σχετικα με το θεμα που εθιξαν τα μελη KOSTIS, Yorgos, Hunting a Shadow, KIKI για το Ισραηλ να αναφερω τα εξης. Επισκεφτηκα το Ισραηλ το Σεπτεμβριο του 2008 (και οταν οι Ελληνες πανε Ισραηλ εννοουνε κυριως Αγιους Τοπους) και εννοειται οτι μας σφραγισαν κανονικα τα διαβατηρια μας, χωρις να μας ρωτησουν αν επιθυμουμε να μη μας τα σφραγισουν. Αυτο ελειπε να μας ρωτησουν κιολας. Στο αεροδρομιο του Τελ-Αβιβ ειμασταν 3 ωρες πριν τη πτηση μας μονο και μονο για να περασουμε απο ολους τους εξονυχιστικους ελεγχους που θελανε. Επεσε φουλ ανακριση (για ποιο λογο ηρθατε? ποια μερη επισκεφτηκατε? τι ψωνισατε? αν γνωρισατε κανενα κλπ), μας ανοιξαν κανονικα τις βαλιτσες και επεσε ανακριση για τα πραματα που ειχαμε μεσα και γενικα δε τολμουσες να βγαλεις κιχ! στο αεροδρομιο οχι που θα τους ελεγες κιολας "μη μου σφραγιζετε το διαβατηριο γιατι θελω να επισκεφτω αλλες αραβικες χωρες". Μαλιστα επειδη ειχα επισκεφτει το Μαιο του 2008 την Ιορδανια και παλαιοτερα την Αιγυπτο μολις ειδαν τισ αντιστοιχες σφραγιδες - βιζα των χωρων με ρωτησαν για ποιο λογο επισκεφτηκα μεσα σε 5 μηνες Ιορδανια και Ισραηλ και γενικα γιατι επισκεφτομαι αραβικες χωρες. Δε νομιζω οτι εγω προσωπικα επεσα σε ιδιοτροπο αυστηρο υπαλληλο, αφου και τα υπολοιπα μελη του γκρουπ δεινοπαθησαν σαν εμενα. Αυτα συνεβησαν Σεπτεμβρη του 2008 δηλ. 5 μηνες πριν, φανταζομαι τωρα (μετα το πολεμο στη Γαζα) τα πραματα θα ειναι ιδια και χειροτερα. Ναι οντως αν εχεις επισκεφτει το Ισραηλ και εννοειται οτι θα σου εχουν σφραγισει το διαβατηριο μετα δε μπορεις να επισκεφτεις σιγουρα τη Συρια. Για τη Συρια ξερω σιγουρα νομιζω ισως και το Λιβανο. Για μενα παντως ηταν πιο σημαντικο να επισκεφτω τους Αγιους Τοπους παρα τη Συρια, και δε με πειραζει αν δεν την επισκεφτω ποτε εξαιτιας αυτου του λογου. Για να απαντησω και στο θεμα μας δε θα πηγαινα ποτε σε ενα προορισμο χωρις καλη παρεα, για μενα ειναι το Α και το Ω. Παντως οι λεγομενοι επικινδυνοι προορισμοι θα ελεγα οτι με εξιταρουν και δε θα ειχα προβλημα να επισκεφτω καποιον απο αυτους, αν και πιστευω ακομα και η εννοια της λεξης επικινδυνο ειναι υποκειμενικο για τον καθενα μας.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Όταν πηγαίνεις στο Ισραήλ πρέπει να είσαι προετοιμασμένος ότι θα συναντήσεις τέτοια συμπεριφορά... Δεν είναι περίεργο αν λάβεις υπόψιν σου ότι το αεροδρόμιο και η ELAL είναι μακράν από τους μεγαλύτερους στόχους Αράβων τρομοκρατών...

Ανάκριση φυσικά και γίνετε κυρίως για να σε ψυχολογίσουν και να δουν τις αντιδράσεις σου... Δεν νομίζω οτι τους ενδιαφέρουν οι απαντήσεις απλά σε τσεκάρουν ψυχολογικά...

Όσον αφορά την σφραγίδα στο διαβατήριο ασφαλώς και εσύ πρέπει να τους ζητήσεις με ευγενικό τρόπο να μην στην βάλουν... ούτε κακό ούτε παράνομο είναι και ασφαλώς δεν νομίζω ότι θα τους παραξενέψει γιατί είναι μια τακτική που ακολουθήτε κατά κόρον...
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
σε χωρες που ο κοσμος βρωμαει πχ. Πακισταν!

και Αλβανια γιατι εχω την εντυπωση οτι δεν εχει τιποτα να μου προσφερει.

επισης στη Χιο γιατι οι ανθρωποι εκει ειναι ηλι...οι και το γελιο ειναι το παραδεχονται κιολας .. .
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
σε χωρες που ο κοσμος βρωμαει πχ. Πακισταν!

και Αλβανια γιατι εχω την εντυπωση οτι δεν εχει τιποτα να μου προσφερει.

επισης στη Χιο γιατι οι ανθρωποι εκει ειναι ηλι...οι και το γελιο ειναι το παραδεχονται κιολας .. .
...πλάκα μας κάνεις?

τεσ παν...
Δε θα πήγαινα στον Άρη γιατί δεν έχει οξυγόνο και γιατί δε μπορώ να συνεννοηθώ με τα Alien -τουλάχιστον με αυτά που έχω συναντήσει στη Γη.
Γενικά είμαι και γω τις άποψης (που έχει ήδη εκφραστεί) ότι δεν απορρίπτω τίποτα απλά κάποια είναι πιο χαμηλά σε προτεραιότητες...
 
Last edited by a moderator:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.109
σε χωρες που ο κοσμος βρωμαει πχ. Πακισταν!

και Αλβανια γιατι εχω την εντυπωση οτι δεν εχει τιποτα να μου προσφερει.

επισης στη Χιο γιατι οι ανθρωποι εκει ειναι ηλι...οι και το γελιο ειναι το παραδεχονται κιολας .. .
Τι γενικεύσεις είναι συτές? Από ισοπεδωτική έως ρατσιστική τοποθέτηση!
Ενώ εδώ άμα μπεις σε λεωφορείο οι φίλτατοι συμπατριώτες μας μοσχοβολάνε ΟΛΟΙ....
Για τους δε Χιώτες επειδή τυγχάνει να έχω φίλους μόνο ηλίθιοι δεν είναι! Εσύ δηλαδή έχεις γνωρίσει όλο τον πληθυσμό του νησιού και κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
σε χωρες που ο κοσμος βρωμαει πχ. Πακισταν!

και Αλβανια γιατι εχω την εντυπωση οτι δεν εχει τιποτα να μου προσφερει.

επισης στη Χιο γιατι οι ανθρωποι εκει ειναι ηλι...οι και το γελιο ειναι το παραδεχονται κιολας .. .
Αν είσαι κάτω από 18 χρονών και γράφεις αυτά που γράφεις κάτι δεν πάει καλά με την ανατροφή σου...

Αν είσαι πάνω από 18 κάτι δεν πάει καλά με τα μυαλά σου...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
neraida και εγώ δεν συμφωνώ με αυτά που ξεφουρνίζεις σε καμία περίπτωση!!!!!!!!!!!!!!
δεν θέλω να σου απευθύνω κρώξιμο,αλλα .......μην με κεντρίζεις να το κάνω!
 

antigoni87

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη! 20-27/3/2009
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ναι οντως αν εχεις επισκεφτει το Ισραηλ και εννοειται οτι θα σου εχουν σφραγισει το διαβατηριο μετα δε μπορεις να επισκεφτεις σιγουρα τη Συρια. Για τη Συρια ξερω σιγουρα νομιζω ισως και το Λιβανο. Για μενα παντως ηταν πιο σημαντικο να επισκεφτω τους Αγιους Τοπους παρα τη Συρια, και δε με πειραζει αν δεν την επισκεφτω ποτε εξαιτιας αυτου του λογου.
Με αφορμή το ποστ της Dancing Queen και χωρίς καμία πρόθεση να κρίνω την επιλογή της:), εγώ προσωπικά δε θα επισκεφτόμουν ποτέ (εκτός αν υπήρχε ανάγκη) έναν προορισμό, οποιονδήποτε, που θα μου στερούσε την ευκαιρία να επισκεφτώ άλλους. Πηγαίνοντας σ' αυτό το χ-ψ μέρος, αυτομάτως θα στερούσα από τα μάτια, την ακοή, την αφή και την όσφρησή μου την ευκαιρία να γνωρίσουν κάποιο ή κάποια μέρη ενός μοναδικού πλανήτη. Και η Γαλλία ή το Περού ή οι Μπαχάμες να με στάμπαραν έτσι, αν δεν υπήρχε σοβαρότατος λόγος δε θα πήγαινα. Έτσι νομίζω!:rolleyes:
 

antigoni87

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη! 20-27/3/2009
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
σε χωρες που ο κοσμος βρωμαει πχ. Πακισταν!

επισης στη Χιο γιατι οι ανθρωποι εκει ειναι ηλι...οι και το γελιο ειναι το παραδεχονται κιολας .. .
:russianroulette: Θα ακουστεί κλισέ να πω ότι ήταν τουλάχιστον ανώριμη η τοποθέτησή σου...

(Αλήθεια, εσύ από πού είσαι, από τη νεραϊδοχώρα που όλα μυρίζουν λεβάντα :haha:;; )
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.413
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom