Που έχετε ταξιδέψει 2+ φορές επειδή ενθουσιαστήκατε;

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Φαίνεται ότι έχει περισσότερο νόημα να λέμε ποιες περιοχές έχουμε ξανα επισκεφθεί. Δηλαδή το να έχει πάει κάποιος 5 φορές Ιταλία και είναι 1 Τοσκάνη, 1 Ρώμη, 1 Βένετο, 1 Σικελία και 1 Σαρδηνία, είναι τελείως διαφορετικό ταξίδι το ένα με το άλλο.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Έχω πάει Ρώμη 2 φορές και ευχαρίστως θα ξαναπήγαινα άλλες 13. Ιταλία έχω πάει τρεις σε διαφορετικές περιοχές, Λονδίνο 2. Και Λονδίνο θα ξαναπήγαινα. Γενικά Ρώμη και Λονδίνο θα πήγαινα και θα ξαναπήγαινα. Γαλλία 2 αλλά θα ήθελα να δω κι άλλα μέρη πέραν του Παρισιού και της Αλσατίας.
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
4 φορες Κρηταρα,η τελευταία ειδικά ήταν το αποκορύφωμα,η ακτοπλοϊκή ταλαιπωρία είναι το μόνο πρόβλημα αλλιώς θα τις είχα κάνει 40 τις φορές
3φορες λακωνική Μάνη,η μία καλύτερη από την άλλη,αν ακούσει κάποιος να πωλείται σπίτι με 3.000€ απλά ενημερώστε με!
2 φορές Ζαγοροχώρια, έφευγα και τώρα μπουσουλωντας ξαναπήγαινα
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.703
Likes
11.140
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Βλέπω πολλές επισκέψεις (5+) που φαντάζομαι δεν έγιναν λόγω ενθουσιασμού αλλά από ανάγκη (σπουδές, επαγγελματικά ταξίδια, έτερο ήμισυ κλπ.).
Το ζητούμενο είναι η επανάληψη του ταξιδιού γιατί μας άρεσε πραγματικά το μέρος το οποίο επισκεφτήκαμε 2 ή 3 φορές και δεν συνδέεται από κάποια υποχρέωση..
Εγώ πάντως σε καμία από τις χώρες που έβαλα δεν πήγα για αυτούς τους λόγους (την περίοδο ενός έτους που έζησα Σκωτία την εξαίρεσα από τις υπόλοιπες φορές που έχω πάει Ηνωμένο Βασίλειο).

Ζω για τη στιγμή που θα με πληρώσει κάποιος για να ταξιδέψω κάπου για επαγγελματικούς λόγους, έστω που θα μου καλύψει μεταφορικά και ημερήσια έξοδα (ακόμα δε μου έχει τύχει), ενώ για χάρη έρωτα μόνο μέχρι τη Βόρεια Ελλάδα έχει φτάσει η χάρη μου. :haha:

Γενικά θεωρώ ότι υπάρχει μια άποψη ότι είναι απαραίτητο να "ερωτευτείς" ένα μέρος για να μπεις στον κόπο να το επισκεφτείς ξανά. Ίσως να έχει να κάνει και με τη fast food κουλτούρα της εποχής που εστιάζει στην ποσότητα και όχι στην ποιότητα, οπότε το "λογικό" φαίνεται να "συλλέγεις" όσο περισσότερες χώρες/πόλεις μπορείς και όχι να εστιάζεις εις βάθος σε λιγότερες.

Προσωπικά δεν "κεραυνοβολήθηκα" με όλες τις χώρες στις οποίες έχω πάει παραπάνω από μία φορά, αλλά σίγουρα όλες μου έκαναν κλικ. Και η αλήθεια είναι ότι πολλές φορές μπορεί να μας δοθεί ένα έναυσμα κι έτσι να ξαναεπισκεφτούμε ένα χ μέρος από τα δέκα που ενδεχομένως να έχουμε στο μυαλό μας (φιλικό πρόσωπο που μένει εκεί, φτηνά εισιτήρια, κάποιος γάμος, μια συναυλία κλπ). Δεν το βρίσκω κακό.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Έχω πολλές επισκέψεις στις ίδιες χώρες, αλλά επειδή φαντάζομαι το νόημα είναι συγκεκριμένα μέρη ή πόλεις, έχω επισκεφθεί πάνω από μια φορά λόγω αγάπης και ενθουσιασμού το Λονδίνο, το Παρίσι, τη Ρώμη, την Κωνσταντινούπολη, το Βερολίνο, το Άμστερνταμ και τη Μπανγκοκ. Κάποιες από αυτές τις πόλεις τις είδα μάλιστα δυο φορές μέσα στην ίδια χρονιά (πχ Άμστερνταμ) κι αυτό λέει πολλά. Εχω πάει και σε άλλες πόλεις πάνω από μια φορά (πχ Μπογκοτά, Καιρό) αλλά για λόγους ενθουσιασμού είναι οι πολεις που εγραψα παραπάνω. Όχι ότι δε θα πήγαινα και αλλου για δεύτερη και χιλιοστή φορά (πχ στη Βολιβία ή στο Ιράν) αλλά πέφτουν λίγο μακριά…
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.229
Likes
7.626
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Μετά τα σημερινά νέα για το (Lift)Travel ban ( US to ease travel restrictions on fully vaccinated foreign visitors ) των Αμερικάνων στους Ευρωπαίους και Βρετανούς πολίτες ελπίζω σύντομα στο 10+ της Αμερικής ..... (Συγγνώμη για το ειρωνικό το σχόλιο στην συνέχεια , χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν !!!) τι να ασχοληθείς με 2ες και 3ες Ρώμες ,Βουδαπέστες ,Βερολίνα και Λονδίνα (δεν έχω πάει Αγγλία)....
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Μετά τα σημερινά νέα για το (Lift)Travel ban ( US to ease travel restrictions on fully vaccinated foreign visitors ) των Αμερικάνων στους Ευρωπαίους και Βρετανούς πολίτες ελπίζω σύντομα στο 10+ της Αμερικής ..... (Συγγνώμη για το ειρωνικό το σχόλιο στην συνέχεια , χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν !!!) τι να ασχοληθείς με 2ες και 3ες Ρώμες ,Βουδαπέστες ,Βερολίνα και Λονδίνα (δεν έχω πάει Αγγλία)....
Αν και το να πάω ΗΠΑ και συγκεκριμένα Νέα Υόρκη είναι στα ονειρικά μου ταξίδια διαφωνώ στα υπόλοιπα που γράφεις. Πιστεύω ότι το Λονδίνο θα το λάτρευες. Κάποιος μου είπε αν σου αρέσει το Λονδίνο θα σου αρέσει και η Νέα Υόρκη και το αντίστροφο. Δεν ξέρω αν ισχύει βέβαια. Όπως και να έχει ας μην υποτιμάμε τα διαμάντια της Ευρώπης αν και φαντάζομαι ότι το έγραψες χιουμοριστικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom