Που έχετε ταξιδέψει 2+ φορές επειδή ενθουσιαστήκατε;

MakisSRV

Member
Μηνύματα
23
Likes
141
Λοιπόν παντού στο εξωτερικό έχω πάει 1 φορά στην κάθε πόλη, αλλα ως χωρες: 3 φορές Γαλλία, 2 Ιταλία, 2 Αυστρία, 4 Γερμανία.
Ελλαδα: σε αρκετά μέρη έχω πάει πάνω από δυο φορές, όμως επειδή το θέμα λέει για επίσκεψη από ενθουσιασμό, και όχι απλά επειδή από εκεί ήταν ο δρόμος για να πάω κάπου αλλού, τότε είναι:
1.η Μυκονος, έχω πάει 2 φορες και αν μπορούσα κάθε χρόνο θα την επισκεπτομουν. Φέτος θα είναι η τρίτη καλά να είμαστε.Τι να πω; κακό για το νησί μπορεί να πει ένας που δεν το έχει επισκεφτεί ή ένας που το επισκέφτηκε μεταξύ 15 Ιουλίου και 30 Αυγούστου και δεν το απόλαυσε λόγω πολυκοσμία. Απίστευτη χώρα, πανέμορφες παραλίες, φαγητό κ διαμονή για όλα τα πορτοφόλια. Και μια σημειωση: στη Μύκονο αν πληρώσεις 100+ το βραδι να ξέρεις ότι θα κοιμηθείς και σε αντίστοιχων προδιαγραφών δωμάτιο με τις αντίστοιχες υπηρεσίες και πρωινό. Όχι σαν αλλού που μπορεί να τα δώσεις και να είναι απλά αποδεκτό το δωμάτιο. Εδώ η εξυπηρέτηση είναι Τοπ.
2. Νάξος, μια φορα με τους γονείς 14-15 χρόνων και 1 με τη γυναίκα μου. Στην Νάξο βρίσκεις τα πάντα. Αρχαία, τοπική κουζίνα, αξιόλογες παραλίες, (όχι σαν Μύκονο ή Μηλο αλλά ένα τσακ πιο κατω, μαζί με την Πάρο), ορεινά χωριά (Απειρανθος). Εξαιρετικό νησί είτε είσαι ζευγάρι είτε οικογένεια, είτε μόνος. Πλήρες νησί. Με χαρά θα ξαναπήγαινα.
Όπως κ να έχει ο έρωτας που έχω για τις Κυκλάδες είναι μεγάλος και πιστεύω ότι τις περισσότερες θα τις επισκεπτώ πάνω από δύο φορές στα επόμενα χρόνια.
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Επειδή το θέμα αναφέρεται κυρίως στα του "εξωτερικού" ...
Καταρχήν απεχθάνομαι τα "Ομαδικά ταξίδια" όταν πρόκειται για προορισμούς κυρίως εκτός Ευρώπης. "Ομαδικό" πήγα (γιατί ήταν επικίνδυνο και δύσκολο) Ιορδανία, Σρι Λάνκα, Μαλδίβες, Αίγυπτο (οάσεις), Τυνησία, Μαρόκο κλπ κλπ ,,,
...και δικαιολογώ το γιατί πήγα περισσότερες από 1 φορές στα παρακάτω...
Μου αρέσει να διοργανώνω "θεματικές" εκδρομές ... πχ τη Γαλλία δεν μπορείς να την εξερευνήσεις ούτε σε ένα μήνα ... Οπότε Την πρώτη φορά πήγα "Παρίσι και γύρω" περιοχές, την δεύτερη "Κάστρα του Λίγηρα" και την τρίτη φορά "Νορμανδία με Mont-Saint-Michel" κλπ

Ίσως ξεχνάω κάποιες αλλά οι κυριότερες είναι:
3 φορές Γαλλία (οι 2 με το ΙΧ μου)
Ιταλία (Βόρεια & Νότια) Καμιά 10ρια φορές (έχω χάσει το λογαριασμό) :p και Σικελία κλπ
2 φορές Ελβετία
2 φορές Κροατία
3 φορές Ισπανία
2 φορές Αίγυπτο, (μια "κλασική" με πυραμίδες-κρουαζιέρα Νείλου-μουσεία κλπ και μια "Οάσεις" με διανυκτερεύσεις στην Έρημο και άλλα τρελά !!!) και άφησα τελευταία την Αίγυπτο γιατί θα παω τουλάχιστον 1 φορά ακόμα γιατί έχω μια τρέλα με αυτή τη χώρα ... Ο φίλος μου Αιγύπτιος Hamada Kaddora μου είχε πει "αν πιεις νερό απ τον Νείλο θα ξαναρθεις" και όταν του απάντησα "μα αφού μόνο εμφιαλωμένο νερό πίνω" μου απάντησε "οι χυμοί που έπινες στο καράβι από νερό του Νείλου ήταν" ... Αυτό δεν μπορούσα να το φανταστώ μιας και το νερό αυτού του ποταμού δεν είναι και το καθαρότερο του κόσμου ,,,, Όμως τελικά είχε δίκιο !
 
Μηνύματα
771
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Όσες φορές και αν πάω, πάλι να ξαναγυρίζω θέλω. Και θα αναφερθώ σε πόλεις, καθώς οι χώρες είναι μεγάλες και με πολλούς διαφορετικούς προορισμούς η καθεμία, οπότε δεν έχει ουσία να λέω έχω ταξιδέψει στην Ιταλία 10 φορές, στην Ταϋλάνδη 6 κ.ο.κ. Σε τυχαία σειρά λοιπόν οι πόλεις που δεν τις χορταίνω είναι:
1. Σιγκαπούρη
2. Βενετία
3. Σεβίλλη
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
759
Likes
3.828
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Πάνω από 2 φορές έχω ταξιδέψει Ρόδο , Σύμη και Κάλυμνο , πολύ όμορφα νησιά που δεν τα βαριέσαι ποτέ , τώρα εκτός Ελλάδος δεν έχει τύχει να πάω δύο φορές σε μια πόλη του εξωτερικού ...
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
6.703
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Από 2 φορές σε Ρώμη, Πράγα, Βουδαπέστη και θα ξαναπήγαινα και στις τρεις άνετα.
Επίσης Νέα Υόρκη 2 φορές αλλά δεν θα ξαναπήγαινα παρά μόνο εξ' ανάγκης.
Από Ελλάδα, Κύθνο 5, Σέριφο 2, Μάνη 3, Κρήτη 8 και ειδικότερα Χανιά 5, Ναύπλιο ούτε και θυμάμαι πόσες, Κυνουρία 5 (Λεωνίδιο 3 και Άστρος 2), Αίγινα 5+, Πάρο 2.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Ρώμη 5 φορές παρότι έχω κάνει λίγα ταξίδια. Μου αρέσει πολύ σαν πόλη λόγω της ζεστασιάς της τόσο κλιματολογικά αλλά και στους ανθρώπους και για το ότι είναι ένα δωρεάν τεράστιο υπαίθριο μουσείο.

Ένας βασικός λόγος βέβαια είναι και το ότι βολεύει πάρα πολύ για τον τύπο των ταξιδιών της μία ημέρας που θέλω:)
 
Last edited:

Iris_90

Member
Μηνύματα
759
Likes
3.828
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Ρώμη 5 φορές παρότι έχω κάνει λίγα ταξίδια. Μου αρέσει πολύ σαν πόλη λόγω της ζεστασιάς της τόσο κλιματολογικά αλλά και στους ανθρώπους και για το ότι είναι ένα δωρεάν τεράστιο υπαίθριο μουσείο.

Ένας βασικός λόγος βέβαια είναι και το ότι βολεύει πάρα πολύ για τον τύπο των ταξιδιών της μία ημέρας που θέλω:)
@kabamarou Η Ρώμη δεν χορταίνεται , θες κι άλλο !!!
 
Last edited:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.356
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Έχω ξαναπάει Σιγκαπούρη και Ταυλάνδη και σε ένα μήνα ξαναπάω Δομινικανή δημοκρατία, στην αγαπήμένη χερσόνησο Σαμανά γιατί είναι από τα ωραιότερα μέρη που έχω βρεθεί. Ελπίζω να έχει παραμείνει όσο το δυνατό πιο απείραχτη από τον τουρισμό...οι παραλίες που λάτρεψα τουλάχιστον.
 

romeohellas

Member
Μηνύματα
108
Likes
60
Κωνσταντινουπολη η πολη της πολης των πολεων οσες φορες και να πας ανακαλυπτεις κατι καινουργιο καθε φορα μπορεις να βρεις να ασχοληθεις με κατι διαφορετικο δεν παιζεται ειναι χωρις αντιπαλο και ειναι διπλα μας
 

IlianaK

New Member
Μηνύματα
2
Likes
8
Έχω πάει 2 φορές στο Παρίσι και 5 φορές στη Ρώμη. Θα μπορούσα φυσικά να πηγαίνω συνέχεια στην Αιώνια Πόλη, δεν την βαριεμαι ποτε. Από τις πόλεις που έχω πάει μόνο μια φορά αλλά θα ξαναπηγαινα με μεγάλη χαρά είναι η Νέα Υόρκη και η Μπρατισλάβα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.781
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom