Κύθηρα Που να μεινω στα κυθηρα??

matinaki_kt

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλημέρα,
πήγα τον 15αυγουστο του 2019 και μπορώ να πω ότι είχε κόσμο το νησί αλλά όχι τόσο όσο σε Κυκλάδες 15αυγουστο. Είναι και μεγάλο νησί οπότε δεν το καταλαβαίνεις τόσο. Πέτυχα κάποιες παραλίες μετά τις 12 γεμάτες... όπως Μελιδόνι, Φούρνοι, Χαλκό κι αυτό γιατί είναι μικρές και οργανωμένες. Σ αυτές να πάτε σχετικά νωρίς το πρωί. Για φαγητό πηγαίναμε νωρίς...γύρω στις 8 οπότε δεν είχαμε θέμα. Βρίσκαμε παντού. Μετά τις 10 το βράδυ το πάρκινγκ της χώρας ήταν γεμάτο.
Tελεια!! Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!!Μακάρι να καταφέρουμε να πάμε..

Καλημέρα!
Απ'οτι φαίνεται έχεις διαβάσει τα προηγούμενα ποστ, αρα εχεις ενα μπούσουλα για το πού είναι προτιμότερο να κλείσεις διαμονή.

Θα πρέπει να βιαστείς πολύ γιατί οι ημερομηνίες που θέλεις είναι full season. Γενικά, ακόμα και αυτές τις μέρες δεν νοιώθεις οτι το νησί είναι πλημμύρα στον κόσμο. Οπως εύστοχα είπε και η EleniPa, κάποιες μικρές παραλίες γεμίζουν γρήγορα, αρα πρέπει να πάτε νωρίς. Εστιατόρια υπάρχουν αρκετά, δεν χρειάζεται κράτηση, υπάρχουν εναλλακτικές σε όλα τα χωριά, αν δεν βρείτε στο ένα πάτε στο άλλο.

Ο,τι άλλο θες στη διάθεσή σου
Ευχαριστώ πολύυυ! Ναι έχω πάρει μια ιδέα απ τα δωμάτια και είδα οτι οι πιο πολλοί πρότειναν Καψάλι ή Χώρα. Πήρα αρκέτα τηλέφωνα χθες και οι περισσότεροι ή ηταν γεμάτοι ή ήταν πολύ ακριβοί σε αυτά τα 2 μέρη. Θα κοιτάξω και σε άλλα μέρη, ετσι κι αλλιώς δεν μας ενδιαφέρει οπωσδήποτε να είναι κεντρικά αφου θα έχουμε αμάξι, αρκεί να είναι οικονομικά..
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ευχαριστώ πολύυυ! Ναι έχω πάρει μια ιδέα απ τα δωμάτια και είδα οτι οι πιο πολλοί πρότειναν Καψάλι ή Χώρα. Πήρα αρκέτα τηλέφωνα χθες και οι περισσότεροι ή ηταν γεμάτοι ή ήταν πολύ ακριβοί σε αυτά τα 2 μέρη. Θα κοιτάξω και σε άλλα μέρη, ετσι κι αλλιώς δεν μας ενδιαφέρει οπωσδήποτε να είναι κεντρικά αφου θα έχουμε αμάξι, αρκεί να είναι οικονομικά..
Κοίταξε στην περιοχή του Λιβαδίου, Κάτω Λιβάδι, Τραβασαριάνικα κλπ. Εχει πολλά και κάτι θα βρείς, η δε περιοχή είναι αυτή που προτείνω εγώ. Στο Καψάλι είναι ακριβά, στη Χώρα έχει θέμα με το αυτοκίνητο. Αν θες στείλε μου προσωπικό μήνυμα να σου προτείνω κάποια
 

EleniPa42

Member
Μηνύματα
48
Likes
24
Κι εγώ νομίζω ότι το Λιβάδι είναι μια καλή επιλογής τοποθεσίας και θα βρεις πιο οικονομικά καταλύματα από το Καψάλι.
 

jetry

Member
Μηνύματα
41
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικό
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλησπέρα! Λοιπόν πέρυσι επισκέφτηκα κι εγώ τα Κύθηρα. Δεδομένου οτι εμείς ψάχνουμε για πολύ χαλαρές και ήρεμες διακοπές, το νησί μας φάνηκε ότι είχε πολύ κόσμο. Αυτό το επιβεβαίωσαν και οι ντόπιοι που κατά τα λεγόμενά τους δεν είχαν ποτέ τόσο κόσμο στο νησί όσο πέρυσι τον Αύγουστο. Μάλιστα πολλοί ντόπιοι υποστήριζαν ότι το νησί δεν έχει τις κατάλληλες υποδομές για τόσο κόσμο (και μέχρι ένα σημείο το διαπιστώσαμε και μόνοι μας..) Το νησί είναι φανταστικό, για μένα έχει τον καλύτερο βυθό από όλα τα νησιά που έχω επισκεφτεί και η χώρα του κουκλίστικη. ΟΜΩΣ εμείς κάναμε ένα τεράστιο λάθος.. μείναμε Αγία Πελαγία, γιατί δε βρίσκαμε πουθενά αλλού μιας και το αποφασίσαμε λίγο τελευταία στιγμή.. ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗΝ κανει κανείς αυτό το λάθος.. Είναι πολλά τα χιλιόμετρα, περίεργος ο δρόμος και η θάλασσα μονίμως με πολύ κύμα.. άσε που δεν έχει πραγματικά τίποτα να κάνεις στην Αγία Πελαγία.. Δεν το ήξερα όμως γενικά τα Κύθηρα έχουν πολύ αέρα, με αποτέλεσμα να πρέπει να κάνεις έρευνα για το ποιά παραλία είναι καλή με βάση τη φορά του ανέμου... 10 μέρες μείναμε και δεν καταφέραμε να κάνουμε μπάνιο στην Αγία Πελαγία.. Εμείς όταν με το καλό ξαναπάμε, που θα ξαναπάμε, θα κλείσουμε σίγουρα ή Χώρα ή Καψάλι.. στην τελική τη διαφορά στην τιμή τη βγάζεις αν σκεφτείς τα χιλιόμετρα που πρέπει να κάνεις καθημερινά.. Επίσης να πω οτι το φαγητο ήταν πολύ πολύ μέτριο σε όλο το νησί (ή τουλάχιστον εμείς δεν κάναμε καλή έρευνα) και επίσης οι δρόμοι είναι κακοί.. πολύ κακοί.. πολλές στροφές , στενεύουν απότομα και σε πολλά σημεία δεν έχεις ορατότητα.. Είχαμε διαβάσει οτι υπάρχουν καλά στρωμένοι χωματόδρομοι για πολλές παραλίες, αλλά πραγματικά λυπηθήκαμε το αυτοκίνητο για όσα πέρασε.. Ειδικά στο Μελιδόνι, παρόλο που το αγαπήσαμε, δεύτερη φορά δεν πήγαμε μιας και το αυτοκίνητό μας είναι μεγάλο, και φεύγοντας το βράδυ σε ένα σημείο συναντήσαμε αυτοκίνητο που κατέβαινε και έπρεπε για αρκετά μέτρα να κάνουμε όπισθεν μέχρι να πετύχουμε άνοιγμα , μέσα σε κακό χωματόδρομο, χωρίς φώτα εννοείται, και με πολλές στροφές.. Να πάτε οπωσδήποτε για καφεδάκι (και όχι μόνο) στο Χρυσόψαρο στο Καψάλι. Σερβίρουν καφεδάκι μέσα σε ποτηράκι βάφλας με σοκολάτα, υπέροχο!! Και ο ιδιοκτήτης φοβερός. Όσο περιμέναμε τα καφεδάκια μας για take away, έγινε μια λάθος παραγγελία με μια βάφλα με σοκολάτα. Μαζί μου ήταν η βαφτιστήρα μου και ο αδερφός της και ο ιδιοκτήτης έβαλε και δυο μπάλες παγωτό και την πρόσφερε στα παιδιά , δίνοντάς μας και τραπέζι να τη φάνε, ενώ ήταν μεσημέρι και είχε κόσμο και θα μπορούσε να κρατήσει το τραπέζι για άλλους πελάτες. Γενικά μπορώ να γράφω μέχρι αύριο για τα Κύθηρα!! Οτιδήποτε χρειαστείς εδώ είμαστε!
 

vaggoulas88

New Member
Μηνύματα
1
Likes
2
Γεια σας παιδιά καλησπέρα και από εμένα.
Σκέφτομαι και εγώ φέτος για Κύθηρα για αρχές Αυγούστου. Με ένα γρήγορο ψάξιμο στο booking φαίνονται όλα κλεισμένα για Χώρα και Καψάλι που ενδιαφέρομαι. Πιστεύετε ότι θα προλάβω να βρω κάτι της προκοπής; Εάν δεν βρω κάτι σκέφτομαι και τη Μήλο. Εάν κάποιος έχει πάει παρακαλώ για ένα γρήγορο σχόλιο μεταξύ Κύθηρα vs Μήλος καθώς δεν βρίσκω κάτι σχετικό. (με ενδιαφέρει να έχει ησυχία όσο αυτό είναι δυνατόν αρχές Αυγούστου, να έχει ωραίες παραλίες και ένα μέρος για περατζάδα! :) )
Σχετικά με το μεταφορικό μέσο να πάρω δικό μου αυτοκίνητο ή να νοικιάσω από εκεί? Είναι 2ετίας και φοβάμαι με όλα αυτά που διαβάζω για τους χωματόδρομους κτλ μη το σπάσω :). Απλά σκέφτομαι ότι εάν θα έχω δικό μου αυτοκίνητο θα μπορούσα να το συνδυάσω με ένα έξτρα 2ήμερο - 3ήμερο στην Πελοπόννησο ή Ελαφόνησο.

Σας ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες που μοιράζεστε. Με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ σε πολλά ταξίδια !!!
Βαγγέλης
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Γεια σας παιδιά καλησπέρα και από εμένα.
Σκέφτομαι και εγώ φέτος για Κύθηρα για αρχές Αυγούστου. Με ένα γρήγορο ψάξιμο στο booking φαίνονται όλα κλεισμένα για Χώρα και Καψάλι που ενδιαφέρομαι. Πιστεύετε ότι θα προλάβω να βρω κάτι της προκοπής; Εάν δεν βρω κάτι σκέφτομαι και τη Μήλο. Εάν κάποιος έχει πάει παρακαλώ για ένα γρήγορο σχόλιο μεταξύ Κύθηρα vs Μήλος καθώς δεν βρίσκω κάτι σχετικό. (με ενδιαφέρει να έχει ησυχία όσο αυτό είναι δυνατόν αρχές Αυγούστου, να έχει ωραίες παραλίες και ένα μέρος για περατζάδα! :) )
Σχετικά με το μεταφορικό μέσο να πάρω δικό μου αυτοκίνητο ή να νοικιάσω από εκεί? Είναι 2ετίας και φοβάμαι με όλα αυτά που διαβάζω για τους χωματόδρομους κτλ μη το σπάσω :). Απλά σκέφτομαι ότι εάν θα έχω δικό μου αυτοκίνητο θα μπορούσα να το συνδυάσω με ένα έξτρα 2ήμερο - 3ήμερο στην Πελοπόννησο ή Ελαφόνησο.

Σας ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες που μοιράζεστε. Με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ σε πολλά ταξίδια !!!
Βαγγέλης
Για Μήλο δεν ξέρω να σου πω. Θα πω για Κύθηρα. Κοίταξε στην περιοχή Λιβαδίου για δωμάτια και να ξέρεις πρέπει να το κάνεις το συντομότερο δυνατό. Οι δρόμοι (κατά την άποψή μου) είναι καλοί, όχι τέλειοι. Για κάποιες παραλίες έχει 1-2 χιλ χώμα. Θα πας σιγά και θα απολαύσεις την παραλία. Παρεπιπτόντως ο δρόμος για το Μελιδόνι (που είναι απο τις καλύτερες παραλίες) θα στρωθεί με άσφαλτο το επόμενο δεκαήμερο. Εχεις πολλές επιλογές για παραλίες που έχουν ασφαλτο.

Επίσης για το αυτοκίνητο είναι απαραίτητο. Αν πας μέσω Πελοποννήσου κάνε τηλεφωνική κράτηση απο τώρα για το πήγαινε/ελα, δεν πληρώνεις κάτι, απλά κρατάς το εισιτήριο.
 

EleniPa42

Member
Μηνύματα
48
Likes
24
Για Μήλο δεν ξέρω να σου πω. Θα πω για Κύθηρα. Κοίταξε στην περιοχή Λιβαδίου για δωμάτια και να ξέρεις πρέπει να το κάνεις το συντομότερο δυνατό. Οι δρόμοι (κατά την άποψή μου) είναι καλοί, όχι τέλειοι. Για κάποιες παραλίες έχει 1-2 χιλ χώμα. Θα πας σιγά και θα απολαύσεις την παραλία. Παρεπιπτόντως ο δρόμος για το Μελιδόνι (που είναι απο τις καλύτερες παραλίες) θα στρωθεί με άσφαλτο το επόμενο δεκαήμερο. Εχεις πολλές επιλογές για παραλίες που έχουν ασφαλτο.

Επίσης για το αυτοκίνητο είναι απαραίτητο. Αν πας μέσω Πελοποννήσου κάνε τηλεφωνική κράτηση απο τώρα για το πήγαινε/ελα, δεν πληρώνεις κάτι, απλά κρατάς το εισιτήριο.
Γεια σας παιδιά καλησπέρα και από εμένα.
Σκέφτομαι και εγώ φέτος για Κύθηρα για αρχές Αυγούστου. Με ένα γρήγορο ψάξιμο στο booking φαίνονται όλα κλεισμένα για Χώρα και Καψάλι που ενδιαφέρομαι. Πιστεύετε ότι θα προλάβω να βρω κάτι της προκοπής; Εάν δεν βρω κάτι σκέφτομαι και τη Μήλο. Εάν κάποιος έχει πάει παρακαλώ για ένα γρήγορο σχόλιο μεταξύ Κύθηρα vs Μήλος καθώς δεν βρίσκω κάτι σχετικό. (με ενδιαφέρει να έχει ησυχία όσο αυτό είναι δυνατόν αρχές Αυγούστου, να έχει ωραίες παραλίες και ένα μέρος για περατζάδα! :) )
Σχετικά με το μεταφορικό μέσο να πάρω δικό μου αυτοκίνητο ή να νοικιάσω από εκεί? Είναι 2ετίας και φοβάμαι με όλα αυτά που διαβάζω για τους χωματόδρομους κτλ μη το σπάσω :). Απλά σκέφτομαι ότι εάν θα έχω δικό μου αυτοκίνητο θα μπορούσα να το συνδυάσω με ένα έξτρα 2ήμερο - 3ήμερο στην Πελοπόννησο ή Ελαφόνησο.

Σας ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες που μοιράζεστε. Με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ σε πολλά ταξίδια !!!
Βαγγέλης
Ψάξε δωμάτια εκτός booking. Κάθε καλοκαίρι έτσι βρίσκω, ενώ στο booking φαίνονται όλα κλεισμένα. Και Μήλο και Κύθηρα έκλεισα δωμάτια που δεν υπήρχαν στο booking κι έμεινα πολύ ευχαριστημένη.
Τα δύο νησιά που αναφέρεις δεν νομίζω ότι συγκρίνονται...είναι πολύ όμορφα και τα δύο αλλά πολύ διαφορετικά.
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτικη
Καλησπερα σε ολη την παρεα! Ετοιμαζομαστε κι εμεις με το συζυγο φετος για τα κυθηρα. Λεμε για την πρωτη εβδομαδα του σεπτεμβριου μετα απο μια εβδομαδα στη Σκαφιδια. Επιλεξαμε για διαμονη το καψαλι και θα ειμαστε με δικο μας αυτοκινητο το οποιο δεν ειναι για πολυ χωματοδρομο! Μετα απο πολυ διαβασμα εδω, εχω προβληματιστει λιγο για το οδικο δικτυο του νησιου οσον αφορα την προσβαση στις παραλιες! Αλλα λεω να εμπιστευτω τις οδηγιες του μελους KaterinaJ και να το ρισκαρω. Ηθελα να ρωτησω, επειδη διαβασα οτι το νησι εχει πολυ αερα και μικρη σεζον, αν καποιος ξερει τι γινεται με τις θαλασσες εκεινη την περιοδο. Μηπως πρεπει να προτιμησω την τελευταια εβδομαδα του Αυγουστου και να αντιστρεψω το προγραμμα μου δηλαδη; και φυσικα οποιοδηποτε αλλο tip ειναι ευπροσδεκτο. Ευχαριστω εκ των προτερων
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Καλησπερα σε ολη την παρεα! Ετοιμαζομαστε κι εμεις με το συζυγο φετος για τα κυθηρα. Λεμε για την πρωτη εβδομαδα του σεπτεμβριου μετα απο μια εβδομαδα στη Σκαφιδια. Επιλεξαμε για διαμονη το καψαλι και θα ειμαστε με δικο μας αυτοκινητο το οποιο δεν ειναι για πολυ χωματοδρομο! Μετα απο πολυ διαβασμα εδω, εχω προβληματιστει λιγο για το οδικο δικτυο του νησιου οσον αφορα την προσβαση στις παραλιες! Αλλα λεω να εμπιστευτω τις οδηγιες του μελους KaterinaJ και να το ρισκαρω. Ηθελα να ρωτησω, επειδη διαβασα οτι το νησι εχει πολυ αερα και μικρη σεζον, αν καποιος ξερει τι γινεται με τις θαλασσες εκεινη την περιοδο. Μηπως πρεπει να προτιμησω την τελευταια εβδομαδα του Αυγουστου και να αντιστρεψω το προγραμμα μου δηλαδη; και φυσικα οποιοδηποτε αλλο tip ειναι ευπροσδεκτο. Ευχαριστω εκ των προτερων
Πήγα πρίν 5 χρόνια Σεπτέμβριο(νομίζω δεύτερη εβδομάδα) και ήταν μια χαρά από πλευράς αέρα.Δηλαδή ελάχιστο αέρα.
 

Sanna1971

Member
Μηνύματα
124
Likes
213
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτικη
Πήγα πρίν 5 χρόνια Σεπτέμβριο(νομίζω δεύτερη εβδομάδα) και ήταν μια χαρά από πλευράς αέρα.Δηλαδή ελάχιστο αέρα.
Ευχαριστω fotast. Ας ελπισουμε να βοηθησει ο καιρος γιατι ειμαστε πολυ της θαλασσας.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπερα σε ολη την παρεα! Ετοιμαζομαστε κι εμεις με το συζυγο φετος για τα κυθηρα. Λεμε για την πρωτη εβδομαδα του σεπτεμβριου μετα απο μια εβδομαδα στη Σκαφιδια. Επιλεξαμε για διαμονη το καψαλι και θα ειμαστε με δικο μας αυτοκινητο το οποιο δεν ειναι για πολυ χωματοδρομο! Μετα απο πολυ διαβασμα εδω, εχω προβληματιστει λιγο για το οδικο δικτυο του νησιου οσον αφορα την προσβαση στις παραλιες! Αλλα λεω να εμπιστευτω τις οδηγιες του μελους KaterinaJ και να το ρισκαρω. Ηθελα να ρωτησω, επειδη διαβασα οτι το νησι εχει πολυ αερα και μικρη σεζον, αν καποιος ξερει τι γινεται με τις θαλασσες εκεινη την περιοδο. Μηπως πρεπει να προτιμησω την τελευταια εβδομαδα του Αυγουστου και να αντιστρεψω το προγραμμα μου δηλαδη; και φυσικα οποιοδηποτε αλλο tip ειναι ευπροσδεκτο. Ευχαριστω εκ των προτερων
Καλησπέρα! Λοιπόν για Σεπτέμβριο θα είναι πολύ ωραία, συνήθως δεν έχει και αέρα. Το Καψάλι είναι προστατευμένο απο το βορριά, το επιρρεάζει μόνο ο δυτικός, ο οποίος όμως φυσάει μόνο απόγευμα. Υποθέτω οτι έχετε ήδη κλείσει δωμάτιο στο Καψάλι. Για τον Αυγουστο είναι αμφίβολο οτι θα βρείτε. Αν θες πες μου ποιό έχετε κλείσει να σου πω αν ειναι οκ.

Τώρα σχετικά με τους δρόμους, απ'οτι άκουσα στρώνουν άσφαλτο μέχρι κάτω στο Μελιδόνι που είναι μιά απο τις ωραιότερες παραλίες. Για Χαλκό θα υποστείτε, αν θέλετε, περίπου 1 χιλ. καλό χωματόδρομο αλλά να ξέρετε οτι θα σας ανταμείψει η παραλία.
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
θα παμε με μηχανακι-scooter κ οχι αυτοκινητο..Ελπιζω να μην δυσκολευτουμε..Γενικα με αυτο κινουμαστε κ μεσα στην αθηνα..
Πριν λίγες μέρες γυρίσαμε από Κύθηρα. Θελει πολύ πολύ προσοχή με το μηχανάκι. Εκτος της κεντρικής αρτηρίας πού είναι άσφαλτος, οι περισσότεροι δρόμοι είναι χωματόδρομοι, στενοί καί διασχίζουν άγρια ορεινά τοπία πού πολλές φορές γίνονται επικίνδυνα λόγω των ανέμων. Εμείς με συμβατικό αυτοκίνητο καί τα περισσότερα δεν τα καταφέραμε.
Καλά να περάσετε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.575
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom