Αυστρία Που να μεινω στη Βιέννη

cosafiv

Member
Μηνύματα
214
Likes
450
εχω μεινει στο
ibis Wien Messe
με 50 ευρ την βραδια , ειναι γυρω στα 100 μετρα απο τον σταθμο του τραινου, που περνουν ολα απο εκει, 300 μετρα απο το Πρατεν το λουνα παρκ , εχει διπλα ενα καφε που ετρωγα και σαντουιτς και γλυκα ( η γυναικα μου...) και εχει και διαφορα εστιατορια και πιτσαριες γυρω και ενοιωσα οτι ειναι ασφαλης η περιοχη...
ειναι καθαρο και αξιοπρεπες , οπως ολα τα Ibis...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.758
εχω μεινει στο
ibis Wien Messe
με 50 ευρ την βραδια , ειναι γυρω στα 100 μετρα απο τον σταθμο του τραινου, που περνουν ολα απο εκει, 300 μετρα απο το Πρατεν το λουνα παρκ , εχει διπλα ενα καφε που ετρωγα και σαντουιτς και γλυκα ( η γυναικα μου...) και εχει και διαφορα εστιατορια και πιτσαριες γυρω και ενοιωσα οτι ειναι ασφαλης η περιοχη...
ειναι καθαρο και αξιοπρεπες , οπως ολα τα Ibis...
2 φορες εμεινα, 57 το δικλινο και διπλα στο μετρο. Παροτι περπατιεται αν εχει καποιος ορεξη. Δεν ενιωσα ανασφαλεια ποτε.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλησπέρα, σχεδιάζουμε αρχές Γενάρη ενα 3ημερο στη Βιεννη κι επειδή ειναι και συντομης διαρκειας ειπαμε να μεινουμε στο κέντρο ωστε να αποφυγουμε οσο γινεται τα ΜΜΜ. Είμαστε αναμεσα στα 2 ξενοδοχεία της Κ+K από άποψη VFM με δικαίωμα ακυρωσης που τα βρισκουμε στην ιδια περίπου τιμή. Το K+K Maria Theresia (https://www.booking.com/hotel/at/mariatheresa.en-gb.html) που ειναι στο Spittelberg, απ οτι καταλαβαινω κανα 20λεπτο απο την πλατεια του αγίου στεφανου. Και το K+K Palais (https://www.booking.com/hotel/at/kkpalaishotel.en-gb.html) που φαινεται πιο κεντρικο αλλά στην ακριβως απεναντι πλευρα της πολης προς το ποταμι.
Επίσης είδαμε και το Aviano Boutique Hotel (https://www.booking.com/hotel/at/pensionaviano.en-gb.html) που ειναι το πιο κεντρικο απ΄ όλα, όμως παρόλες τις σχετικα καλές κριτικές οι φωτογραφιες που ειδα στο trip advisor δεν με ενθουσιασαν καθολου.
Εχει μεινει κανεις σε καποιο από τα 3 ή σε κάποιο αλλο κοντινό να πει εντυπώσεις για τα ξενοδοχεία ή την περιοχη αν αξιζει περισσοτερο η πλευρα του Spittelberg ή η απεναντι;
Να σημειωσω πως δεν ειμαστε πολυ των μουσειων οποτε δεν σκοπευουμε να οργώσουμε τα μουσεία της βιεννης, αν αυτο κανει καποια διαφορα!!
Εφόσον δεν είστε των μουσείων θα επέλεγα το Palais, με μικρή διαφορά όμως από το Maria Theresia στο οποιο έχω μείνει και ήταν αξιοπρεπέστατο.

Το Aviano είναι κλάσεις χειρότερο των Κ&Κ σα κατάλυμα. Επίσης δεν το λες ακριβώς ξενοδοχείο καθότι έχει κάποιους ορόφους στο κτίριο. Δεν έχω ακούσει καλές κριτικές.
 

dimidim96

Member
Μηνύματα
12
Likes
6
Καλησπέρα. Θα ταξιδέψουμε σε ένα μήνα στη Βιέννη και ψάχνω σχετικά με τη διαμονή. Έχω βρει ένα ξενοδοχείο το the weekend hotel. Halbgasse 3, 1070 Wien, Αυστρία. Είναι καλή η περιοχή;; κοντά στο κέντρο; μαγαζιά γύρω γύρω κλπ;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα. Θα ταξιδέψουμε σε ένα μήνα στη Βιέννη και ψάχνω σχετικά με τη διαμονή. Έχω βρει ένα ξενοδοχείο το the weekend hotel. Halbgasse 3, 1070 Wien, Αυστρία. Είναι καλή η περιοχή;; κοντά στο κέντρο; μαγαζιά γύρω γύρω κλπ;
Μια χαρα περιοχη, αφετηρια γραμμων τραμ και κομβική σταση Μετρο απο την οποια μπορεις να πας προς ολη την πολη. Κεντρο αν εχεις ορεξη και με τα ποδια, δεν ειναι μακρια, ούτε 2 χιλιομετρα και η Βιεννη ειναι μια πολη που αξιζει να την περπατας.
 

dimidim96

Member
Μηνύματα
12
Likes
6
Μια χαρα περιοχη, αφετηρια γραμμων τραμ και κομβική σταση Μετρο απο την οποια μπορεις να πας προς ολη την πολη. Κεντρο αν εχεις ορεξη και με τα ποδια, δεν ειναι μακρια, ούτε 2 χιλιομετρα και η Βιεννη ειναι μια πολη που αξιζει να την περπατας.
Τέλεια. Σε ευχαριστώ πολύ 😊 μάλλον εκεί θα καταλήξω. Οικονομικό και ωραίο φαίνεται
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Τέλεια. Σε ευχαριστώ πολύ 😊 μάλλον εκεί θα καταλήξω. Οικονομικό και ωραίο φαίνεται
Ρίξε μια ματιά εδώ στην ιστορία μου αν θέλεις για να πάρεις μια γεύση για την περιοχή και τα καταστήματα της όπως και τον κεντρικό σταθμό. Αν έχει καλές κριτικές και είναι εντός του προϋπολογισμού σου κι εγώ θα το προτιμούσα, η περιοχή είναι μια χαρά κατά τη γνώμη μου.
 

alexiakat

Member
Μηνύματα
17
Likes
8
Καλησπέρα, θέλουμε να πάμε Βιέννη και να μείνουμε σε airbnb καλό (καθαρό) και οικονομικό,στο κέντρο. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο που έχετε μείνει?
 
Μηνύματα
8
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Στην Βιέννη για 4η φορά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στην Νορβηγία
Καλησπέρα, θέλουμε να πάμε Βιέννη και να μείνουμε σε airbnb καλό (καθαρό) και οικονομικό,στο κέντρο. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο που έχετε μείνει?
Καλησπέρα στην περιοχή Margareten θα βρεις αρκετές επιλογές και οικονομικές, είναι αρκετά κοντά στο κέντρο και η μετακίνηση είναι εύκολη.
 

Sofia x.

Member
Μηνύματα
18
Likes
5
Καλησπέρα, θέλουμε να πάμε Βιέννη και να μείνουμε σε airbnb καλό (καθαρό) και οικονομικό,στο κέντρο. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο που έχετε μείνει?
Καλησπέρα,εμείς είχαμε μείνει στο modern apartment οδός wimmergaase 4, 1050
πριν 5.5 χρόνια Νοέμβρη μηνα ,αρκετά ζεστό και καθαρό.
Για το κέντρο περνάμε το τραμ να πάμε.
Δεν θυμάμαι αν ήταν κοντά με τα πόδια.
Καλά να περάσεις!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.561
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom