Πού είναι στον κόσμο (v2)

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.936
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
:oops:...άφωνη...

***

Και να φανταστεί κανείς οτι, εχθές για να βρώ τη πόλη ή έστω τη χώρα της φωτογραφίας που έβαλε ο @x7777 έψαχνα στο google map φωτογραφίες απο πόλεις στα Βαλκάνια (η αρχιτεκτονική των κτιρίων εκεί με παρέπεμπε, αφού είχα αποκλείσει τη Ρουμανία και την Ουγγαρία) για να βρω σε ποιες πόλεις έχει ίδιες ή παρόμοιες δημόσιες λάμπες με αυτή που είχε στη φωτογραφία!!! Δεν πρόλαβα να φτάσω πιο βόρεια, με πρόλαβε ο @taver (ναι εδώ γελάμε και μάλιστα πολύ!). Μπορεί αυτό να ακούγεται χαζό σε κάποιους, αλλά για μένα έτσι έχει ενδιαφέρον το παιχνίδι, γιατί, ακριβώς αυτό, είναι παιχνίδι! :rolleyes-80:

Ποιο το νόημα να χρησιμοποιούμε τη παραπάνω εφαρμογή σε ένα τέτοιο παιχνίδι; (που σε άλλη φάση μπορεί να φανεί πολύ χρήσιμη). Δεν θα είχε καθόλου ενδιαφέρον σαν παιχνίδι...
Επίσης, ποιο το νόημα να συμμετέχουμε στο παιχνίδι αν απαντάμε μόνο όταν έχουμε πάει στο μέρος που δείχνει η φωτογραφία...
Και πιο το νόημα να λέμε οτι "το βρήκαμε, αλλά με όχι και τόσο θεμιτό τρόπο", όταν ξέρουμε οτι ο τρόπος που το βρήκαμε δεν είναι θεμιτός;....

Στην τελική, ας πει κάποιος ποιοι είναι οι κανόνες του παιχνιδιού, να ξέρουμε αν μπορούμε να συμμετέχουμε ή όχι!

Υ.Γ. @Δημήτρης X. επειδή πιάστηκα απο το ποστ σου, να διευκρινίσω οτι δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα, αλλά γενικώς.
Δεν ξέρω γιατί γελάμε πολύ, να διευκρινήσω προς κάθε δυνητικά κακόπιστο ότι στο συγκεκριμένο παιγχνίδι δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αθέμιτα μέσα.

Το πρόβλημα με τα google applications το ξέραμε χρόνια τώρα, ήταν ο λόγος που το παιχνίδι είχε σταματήσει το 2012. Όταν προ ημερών επανήρθε, αναφέρθηκε:
Και ναι, σχεδόν 5 χρόνια μετά, σκέφτηκα να δώσουμε λίγη ζωή σε αυτό εδώ το νήμα.
Το νόημα είναι με μαντεψιές (άντε και με καμιά ερώτηση) να βρίσκουμε ποιο είναι το μέρος που απεικονίζεται σε κάθε φωτογραφία. Άμα είναι να πηγαίνετε να τα βρίσκετε στο google photos χαλάει το παιχνίδι
Δυστυχώς, δεν υπάρχει τεχνικός τρόπος να αποκλείσουμε τους χρήστες που χρησιμοποιούν Google Lens. Αν θέλουμε να συνεχίζουμε να παίζουμε, πρέπει να βασιστούμε στην καλή πίστη. Άλλος τρόπος δεν υπάρχει... Το να βάζουμε δικές μας φωτογραφίες (κι όχι από το internet) είναι ένα βήμα. Ένα άλλο, είναι να δοκιμάζουμε τη φωτογραφία στις εφαρμογές της Google πριν την ανεβάσουμε. Προσωπικά βαριέμαι να το κάνω...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.121
Likes
20.350
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δεν ξέρω γιατί γελάμε πολύ,
Εννοώ οτι είναι αστείο και γελάμε. Τίποτα περισσότερο.

Ερώτηση. Τι εννοούμε λέγοντας "google photos", γιατί το "google lens" τώρα το κατάλαβα με το παράδειγμα του Δημήτρη. Δλδ εγώ που έψαχνα μέσω του google map να βρώ τοποθεσίες, που με παρέπεμπε η αρχιτεκτονική ή οτιδήποτε άλλο στη φώτο, είναι λάθος; Αν ναι, οκ να σταματήσω. Θα περιμένω όμως τότε, πότε κάποιος θα ανεβάσει φώτο απο τα μέρη που έχω πάει, και αυτές αν τις αναγνωρίσω. Ήδη ξενέρωσα έτσι.

Αν θέλουμε να συνεχίζουμε να παίζουμε, πρέπει να βασιστούμε στην καλή πίστη.
Ε ναι, αρκεί να ξέρουμε και τους κανόνες. Το ποστ της Earth δεν θυμάμαι να το διάβασα. Λύστε μου και την απορία με το google map, να ξέρω τι μου γίνεται!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Εννοώ οτι είναι αστείο και γελάμε. Τίποτα περισσότερο.

Ερώτηση. Τι εννοούμε λέγοντας "google photos", γιατί το "google lens" τώρα το κατάλαβα με το παράδειγμα του Δημήτρη. Δλδ εγώ που έψαχνα μέσω του google map να βρώ τοποθεσίες, που με παρέπεμπε η αρχιτεκτονική ή οτιδήποτε άλλο στη φώτο, είναι λάθος; Αν ναι, οκ να σταματήσω. Θα περιμένω όμως τότε, πότε κάποιος θα ανεβάσει φώτο απο τα μέρη που έχω πάει, και αυτές αν τις αναγνωρίσω. Ήδη ξενέρωσα έτσι.


Ε ναι, αρκεί να ξέρουμε και τους κανόνες. Το ποστ της Earth δεν θυμάμαι να το διάβασα. Λύστε μου και την απορία με το google map, να ξέρω τι μου γίνεται!
Για μένα είναι οκ να ψάξεις στους χάρτες. Η ουσία είναι να ψάξεις και να σκεφτείς, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο. Όχι να το βρεις έτοιμο. Εξάλλου είναι μέρος της ομορφιάς του παιχνιδιού, ψάχνοντας ν ανακαλύπτεις νέα πράγματα/μερη.


Σέρνεις/drag μια φωτό στην αναζήτηση και σου βγάζει πληροφορίες. Στ αγγλικά είναι "images", είναι στην αρχική του google.

Screenshot_2020-04-08-19-05-55-791_com.android.chrome.jpg
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.687
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom