Πού είναι στον κόσμο;

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Καλά δεν πιστεύω στα μάτια μου! Yorgo μας λές και το όνομα της πόλης? το googlαρα αλλά δεν το βρήκα...
Ας βάλω (ως συνήθως) κάτι εύκολο
 

Attachments

travelina

Member
Μηνύματα
425
Likes
818
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία [√]
Yorgo, γιατί ζουν έτσι σ' αυτήν την πόλη, τι συμβαίνει, πως και δεν κάνουν κάτι;

kalspiros, μήπως είναι Νορβηγία;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τι να κάνουν οι άνθρωποι, 2-3 μήνες το χρόνο είναι βουτηγμένοι στο σκατό, δε γίνεται αλλιώς. Βάζουνε ανεμιστήρες για να φεύγει η μπόχα, έχουν κάνει ομάδες που καθημερινά περνάνε με ένα ταχύπλοο και μαζεύουν τα "χοντρά" με απόχες και τα πετάνε λίγο πιο πέρα, αλλά με τη φύση δεν μπορείς να τα βάλεις. Μας είπαν πως είμαστε άτυχοι που πέσαμε στην εποχή του σκατού, αλλά οι άτυχοι είναι αυτοί που το 20%-30% της ζωής τους πρέπει να υποφέρουν όλο αυτό το πράγμα και είναι σε συνεχή πάλη κι επιφυλακή. Αν θυμάμαι καλά, το φαινόμενο έχει να κάνει με την περιοδική αναπαραγωγή οργανισμών στο νερό, οι οποίοι σε κάποια φάση προκαλούν υπερπληθυσμό και τα απορρίμματά τους βγαίνουν στην επιφάνεια. Είναι κομμάτι της λίμνης Maracaibo, αλλά πέραν τούτου δε θυμάμαι και πολλά. To άλλο κουφό της περιοχής είναι οι ασταμάτητοι κεραυνοί στο Κατατούμπο (πάλι σε ποταμό που εκβάλλει στη Maracaibo), ένα μοναδικό φαινόμενο στον πλανήτη: οι αστραπές είναι ασταμάτητες (χωρίς βροχή!) επί 160 ημέρες, για 10 ώρες κάθε βράδυ...
 

flora

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Αζόρες-Μαδέιρα
πάντως maracaibo το μόνο που μου θυμίζει είναι ένα παλιό ιταλικό τραγούδι...(ντοιγκ!!! μιλησα και εγω η άσχετη)

μήπως είναι η λίμνη como στην ιταλία;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μήπως είναι στον Κορινθιακό;
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Καλά δεν πιστεύω στα μάτια μου! Yorgo μας λές και το όνομα της πόλης? το googlαρα αλλά δεν το βρήκα...
Ας βάλω (ως συνήθως) κάτι εύκολο
Oρεινη Ναυπακτια μου βγαζει....ή κανω λαθος ?
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Oρεινη Ναυπακτια μου βγαζει....ή κανω λαθος ?
Γιώργο το πλησίασες, αλλά:

Εύγε Εύη είναι όντως ορεινή Ναυπακτία. το χωριό που βλέπετε είναι η Αράχωβα (όχι η γνωστή βεβαίως!)
Σειρά σου!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Γιώργο το πλησίασες, αλλά:

Εύγε Εύη είναι όντως ορεινή Ναυπακτία. το χωριό που βλέπετε είναι η Αράχωβα (όχι η γνωστή βεβαίως!)
Σειρά σου!
Θα ελεγα οτι ειναι η Μεσσαρα, αλλα μου τα χαλασε η λιμνη.....:haha::haha::haha:
Μπορει να βαλει καποιος αλλος γιατι ειμαι στο γραφειο και οχι για πολυ στο internet ???

Αντε varsa μη χασομερας !!!:clap::clap::clap::clap::clap:
 

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
σχετικά με τις αστραπές, διάβασα ότι από το Γενάρη του 2010 και μετά το φαινόμενο σταμάτησε (αν και ήταν συνεχές για αιώνες!)

Drought extinguishes Venezuela's lightning phenomenon | World news | guardian.co.uk

άραγε τώρα να επανεμφανίστηκε; το άρθρο είναι από το Μάρτιο
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.032
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom