Αμοργός Πού να μείνω στην Αμοργό;

Labrinik

Member
Μηνύματα
19
Likes
11
Χώρα, Χώρα, και όσες φορές ξαναπάς πάλι στη Χώρα να μείνεις!
Η ομορφιά της χώρας δε συγκρίνεται με καμία ίσως άλλη. Επίσης θα σε βολέψει και λόγω δρομολογίων για τις παραλίες.
Μόνο που πρέπει να βιαστείς, τα καταλύματα είναι ελάχιστα και πολλές φορές με αυξημένες τιμές.
Σ ευχαριστωω πολύ! Μια ερώτηση ακόμη αν γνωρίζεις. Σκέφτομαι να νοικιάσω αμαξι από Κατάπολα που θα φτάσω. Να βρω δωμάτια στην χώρα με πάρκινγκ ή έχει εκεί γύρω κάποιο μέρος για αυτοκίνητα;; ή ακόμη επίσης να μην μην νοικιάσω καθολου; Είναι καλά τα δρομολόγια για παραλίες κλπ;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Να βρω δωμάτια στην χώρα με πάρκινγκ ή έχει εκεί γύρω κάποιο μέρος για αυτοκίνητα;
Μέσα στο κύριο οικισμό της χώρας δε μπαίνει κανένα όχημα, ότι και να κάνεις περιμετρικά θα το αφήσεις, συνήθως είτε στη μία είτε στην άλλη είσοδο της, που έχει και πάρκινγκ.

ή ακόμη επίσης να μην μην νοικιάσω καθολου; Είναι καλά τα δρομολόγια για παραλίες κλπ;
Εξαρτάται. Αν θεωρείς ότι με τις τρεις μέρες που θα μείνεις θες να δεις 3-4 βασικά πράγματα μπορείς και να το αποφύγεις, κινείσαι με τα λεωφορεία.
Αν όμως έχεις σκοπό να γυρίσεις όσο γίνεται το νησί είναι αναπόφευγκτο.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.316
Likes
1.793
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Γεια σας παιδιά!! Θέλω την άποψη σας!!
Που θα λέγατε είναι καλύτερα να μείνω; Κατάπολα και να πηγαίνω με το αμάξι στην χώρα και παραλίες; Ή χώρα και το ανάποδο; Σκέφτηκα και στην Αιγιάλη που είναι φθηνά και ωραία αλλά είναι μακρυά . Εχω μπερδευτεί. Όποιος γνωρίζει καλά το νησί ας βοηθήσει . Ευχαριστώ.
Κ από μένα Χώρα χωρίς δεύτερη σκέψη! Την πρώτη φορά έμεινα Αιγιάλη κ ταλαιπωρηθήκαμε καθώς ο δρόμος της επιστροφής από Χώρα δεν είναι ότι καλυτερο για βράδυ. Την 2η μείναμε Χώρα και το ευχαριστηθηκαμε! Απλά έχει πολύ λίγα δωμάτια.

Σχετικά με το μεταφορικό μέσο. Η Αμοργός είναι από τα νησιά που παλευεται η κατάσταση με λεωφορείο κατά την άποψη μου.
 

Labrinik

Member
Μηνύματα
19
Likes
11
Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Είναι τελικά πολύ δύσκολο να βρεις κάτι αρκετά καλό μέσα στην χώρα και να μην είναι ισόγειο. Θα το προσπαθήσω απ οτι κατάλαβα θα αξίζει. Να στε καλα !
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.316
Likes
1.793
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Είναι τελικά πολύ δύσκολο να βρεις κάτι αρκετά καλό μέσα στην χώρα και να μην είναι ισόγειο. Θα το προσπαθήσω απ οτι κατάλαβα θα αξίζει. Να στε καλα !
Είναι πολύ δύσκολο να βρεις κατι γενικά στη Χώρα.
Το ισόγειο είναι το τελευταίο που πρέπει να σε προβληματίζει. Η εμπειρία είναι υπέροχη.
Δε θα ξεχάσω τη πρώτη φορά που πήγα κι έμεινα σε παραδοσιακό κυκλαδίτικο σπίτι με αυλή. Ότι καλύτερο μου χει τύχει ίσως σε διαμονή.

Βασικός κανόνας: μη βασίζεσαι στην αναζήτηση μόνο μέσω διαδικτύου, ή δε θα βρεις ή ότι βρεις θα είναι πολύ ακριβό. Ξεκίνα να παίρνεις τηλέφωνα.
 

Labrinik

Member
Μηνύματα
19
Likes
11
Είναι πολύ δύσκολο να βρεις κατι γενικά στη Χώρα.
Το ισόγειο είναι το τελευταίο που πρέπει να σε προβληματίζει. Η εμπειρία είναι υπέροχη.
Δε θα ξεχάσω τη πρώτη φορά που πήγα κι έμεινα σε παραδοσιακό κυκλαδίτικο σπίτι με αυλή. Ότι καλύτερο μου χει τύχει ίσως σε διαμονή.

Βασικός κανόνας: μη βασίζεσαι στην αναζήτηση μόνο μέσω διαδικτύου, ή δε θα βρεις ή ότι βρεις θα είναι πολύ ακριβό. Ξεκίνα να παίρνεις τηλέφωνα.
Ναι πάντα με τηλέφωνο κλείνω κάτι.
Εχω δυο μερες που ψάχνω και τα καλά είναι ακριβά. Ή τουλάχιστον μου φαίνονται εμένα ακριβά γιατί το μπάτζετ μου είναι μαζί με Κουφονήσια μέσα. Σε ευχαριστώ πολύ !!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Εχω δυο μερες που ψάχνω και τα καλά είναι ακριβά. Ή τουλάχιστον μου φαίνονται εμένα ακριβά γιατί το μπάτζετ μου είναι μαζί με Κουφονήσια μέσα.
Όλα είναι ακριβά την υψηλή σεζόν, αν όχι ακριβά σίγουρα παραπάνω από το μέσο όρο, κάτι που δεν είναι περίεργο αν αναλογιστείς την υψηλή ζήτηση και τα λίγα καταλύματα.
Δεν είναι το μόνο νησί των Κυκλάδων που συμβαίνει κάτι ανάλογο δυστυχώς.
Θέλει πολύ ψάξιμο κι ακόμα περισσότερο το Κουφονήσι, η εκδρομή όμως θα ναι όνειρο. ;)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.048
Αν δεν βρεις τίποτα στη Χώρα πάντως, μην αλλάξεις την επιλογή για Αμοργό είναι τοπ νησί. Αν έχετε αυτοκίνητο κοίτα και Αιγιάλη. Έχει μέρη να φας, να βγεις, να πιεις ποτό εκεί, αν κάποιο βράδυ δεν θέλετε να οδηγήσετε. Τις άλλες μέρες πάτε με το αυτοκίνητο Χώρα κλπ.

Επίσης υπάρχει ένας ωραίος οικισμός(αλλά δεν ξέρω αν κι εκεί είναι εύκολο να βρεις κατάλυμα) στο Ξυλοκερατίδι στα Κατάπολα. Ρομαντικός οικισμός με ωραία ηλιοβασιλέματα. Είναι το πιο γραφικό σημείο στα Κατάπολα. Δες την ιστορία του @hydronetta .
 

Labrinik

Member
Μηνύματα
19
Likes
11
Παιδιά ειλικρινά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Βρήκα και Κουφονήσια και τελικά Αμοργό χώρα και σε πολύ πολύ λογική τιμή που σχεδόν δεν την πίστευα για τέλος Ιουλίου αρχές Αυγούστου που το ήθελα. Εύχομαι να έχουμε ενα ήσυχο καλοκαίρι. Και καλές διακοπές σε όλους!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Βρήκα και Κουφονήσια και τελικά Αμοργό χώρα και σε πολύ πολύ λογική τιμή που σχεδόν δεν την πίστευα για τέλος Ιουλίου αρχές Αυγούστου
Πολύ ωραία, χαίρομαι ιδιαίτερα που τα κατάφερες. Δεν είναι πολύ νωρίς για ψάξιμο στα συγκεκριμένα νησιά , ωστόσο έτσι όπως είναι η κατάσταση λογικά θα έχει ευκαιρίες.
Να επανέλθεις να μας γράψεις εντυπώσεις, όταν με το καλό.;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.651
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom