Αυστρία Βέλγιο Ολλανδία Τσεχική Δημοκρατία Πράγα, Βιέννη, Άμστερνταμ, Βρυξέλλες, Μπέρδεμα τα φώτα σας!

Virgi

Member
Μηνύματα
35
Likes
15
Γεια σας παιδιά. Έχω ένα δίλημμα και πιστεύω μπορείτε να βοηθήσετε. Έχω ψάξει και έχω διαβάσει πολλά για Πράγα, Βιέννη, Άμστερνταμ και Βρυξέλλες, καθώς είναι ταξίδια που θα ήθελα να πραγματοποιήσω, αν όχι όλα σιγουρα 1-2 από αυτά. Το θέμα είναι ότι στο τόσο χαμό και τις πληροφορίες για αυτά κάπου έχω χαθεί. Μπορεί κάποιος που ξέρει έστω για κάποια από αυτές τις πόλεις να μου περιληπτικά και συνοπτικά τι αξίζει από αυτές ( 'η κατά τη γνώμη του όποια είναι η ομορφότερη;) Ευχαριστώ όπως και να έχει για το χρόνο σας!
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Καλημέρα!
Από τις πόλεις που αναφέρεις έχω πάει μόνο στην Πράγα δυο φορές και συγκεκριμένα Χριστούγεννα την πρώτη το 2014 με γκρουπ και την δεύτερη πέρυσι για δυο μέρες αρχές Δεκέμβρη!Η Πράγα είναι μαγική και Παραμυθένια τις γιορτές και είναι ένα υπαίθριο μουσείο.Την πρώτη φορά που πήγα,η ξεναγός μας έκανε ξεναγηση και στην παλιά πόλη και στην νέα,στην Καστρουπολη,πήγαμε κρουαζιερα στο ποτάμι,πήγαμε μαύρο θέατρο και σε παραδοσιακή ταβέρνα!Επισης πήγαμε και δυο μονοήμερες στο Κάρλοβι Βάρι και στο Τσεσκυ Κρουμλοφ που ήταν φανταστικά!Μπορεις εάν θελεις να πας χωρίς γκρουπ και απλά να βρεις κάποιον ξεναγό εκεί για να σου δείξει τα κυριότερα και να μην χάσεις πολύ χρόνο.Ωραίο πρακτορείο που έχει έδρα την Πράγα είναι αυτό www.travel2Prague.cz.
Την δεύτερη φορά πήγα χωρίς γκρουπ και πήγαμε μόνο σε συγκεκριμένα πράγματα όπως στο ιστορικό κέντρο και στην Καστρουπολη (μπορείς να διαβάσεις εάν θελεις την ιστορία μου εδώ https://www.travelstories.gr/commun...-ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ-και-στην-Παραμυθένια-ΠΡΑΓΑ.64268/ και να δεις κάποια πράγματα! Όποτε την Πράγα την συστήνω ανεπιφύλακτα για ταξίδι!Ειναι από τις πόλεις που πρέπει να δεις οπωσδήποτε για εμένα! Ελπίζω να σε βοήθησα λιγο!Και για ότι άλλο χρειαστείς μην διστάσεις!
Γεια σας παιδιά. Έχω ένα δίλημμα και πιστεύω μπορείτε να βοηθήσετε. Έχω ψάξει και έχω διαβάσει πολλά για Πράγα, Βιέννη, Άμστερνταμ και Βρυξέλλες, καθώς είναι ταξίδια που θα ήθελα να πραγματοποιήσω, αν όχι όλα σιγουρα 1-2 από αυτά. Το θέμα είναι ότι στο τόσο χαμό και τις πληροφορίες για αυτά κάπου έχω χαθεί. Μπορεί κάποιος που ξέρει έστω για κάποια από αυτές τις πόλεις να μου περιληπτικά και συνοπτικά τι αξίζει από αυτές ( 'η κατά τη γνώμη του όποια είναι η ομορφότερη;) Ευχαριστώ όπως και να έχει για το χρόνο σας!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Γεια σας παιδιά. Έχω ένα δίλημμα και πιστεύω μπορείτε να βοηθήσετε. Έχω ψάξει και έχω διαβάσει πολλά για Πράγα, Βιέννη, Άμστερνταμ και Βρυξέλλες, καθώς είναι ταξίδια που θα ήθελα να πραγματοποιήσω, αν όχι όλα σιγουρα 1-2 από αυτά. Το θέμα είναι ότι στο τόσο χαμό και τις πληροφορίες για αυτά κάπου έχω χαθεί. Μπορεί κάποιος που ξέρει έστω για κάποια από αυτές τις πόλεις να μου περιληπτικά και συνοπτικά τι αξίζει από αυτές ( 'η κατά τη γνώμη του όποια είναι η ομορφότερη;) Ευχαριστώ όπως και να έχει για το χρόνο σας!
Πρόσθεσα τις πόλεις στον τίτλο για να χτυπάει στο μάτι το θέμα σου και να πάρεις πολλές απαντήσεις.

Θα σου γράψω συνοπτικά τη γνώμη για τις τέσσερις αυτές πόλεις - τις έχω επισκεφθεί όλες (2 φορές για Βιέννη και Πράγα).
  1. Πράγα: καλοδιατηρημένη και ωραία η παλιά πόλη, σκοτεινή και φορτωμένη με μύθους και θρύλους, πολύ προσανατολισμένη στον τουρισμό, πολύ λίγα μουσεία, για βόλτες κυρίως και με λίγες μέρες την βλέπεις. Μάλλον η πιο οικονομική από τις 4.
  2. Βιέννη: τακτοποιημένη και όμορφη πόλη, ιδανική για βόλτες και με πολλά μουσεία που αξίζουν.
  3. Άμστερνταμ: ιδιαίτερη (λόγω του υγρού στοιχείου κτλ) ωραία πόλη, ιδανική για βόλτες, όπως και η Βιέννη, και με πολλά μουσεία που αξίζουν, πολλές οι ημερήσιες εκδρομές που μπορούν να γίνουν.
  4. Βρυξέλλες: όμορφη συνολικά δεν τη λες, urban βόλτες πάντως βρίσκεις να κάνεις, έχει μουσεία που αξίζουν και μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως βάση για εκδρομές σε Μπριζ, Γάνδη κτλ.
 
Μηνύματα
117
Likes
159
Έχω πάει και στις τέσσερις...

1. Πράγα: παραμυθένια...πόλη-όνειρο...
2. Βιέννη: μου φάνηκε αδιάφορη (ίσως επειδή έπεσα σε κακό καιρό...βροχή και αέρας)
3. Άμστερνταμ: μαγεία...τα περπατήματα δίπλα στα κανάλια είναι εμπειρία ζωής...
4. Βρυξέλλες: Αδιάφορη...(όπως ειπώθηκε, κατάλληλη για εξορμήσεις σε Μπρυζ-Γάνδη κτλ.)
 
Last edited:
Μηνύματα
201
Likes
195
Πράγα: παραμυθένια με μεσαιωνική ατμόσφαιρα. Ωραία βόλτα στο ποτάμι. Βιέννη: πανέμορφη αριστοκρατική πολη, με όμορφα κτίρια και παλατια, ιδανική για Χριστούγεννα. Μπορεί να συνδυαστεί με το Σάλτσμπουργκ (επίσης πανέμορφο) αν έχεις μέρες Άμστερνταμ: γραφικό με πολλά κανάλια, ιδανικό για ποδήλατο, με νυχτερινή ζωή. Βρυξέλλες: προσωπικά δεν μου άρεσε αυτή η πόλη. Δεν θα την επέλεγα σε σχέση με τις υπόλοιπες. Μπορείς να τη συνδυάσεις όμως με Μπρυζ και Γάνδη που πραγματικά αξίζουν και είναι γραφικές. Ιδιαίτερα η Μπρυζ είναι παραμυθένια πολη.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
καθώς είναι ταξίδια που θα ήθελα να πραγματοποιήσω, αν όχι όλα σιγουρα 1-2 από αυτά. Το θέμα είναι ότι στο τόσο χαμό και τις πληροφορίες για αυτά κάπου έχω χαθεί. Μπορεί κάποιος που ξέρει έστω για κάποια από αυτές τις πόλεις να μου περιληπτικά και συνοπτικά τι αξίζει από αυτές ( 'η κατά τη γνώμη του όποια είναι η ομορφότερη;)
Έχω επισκεφθεί τις 3 από τις 4. Δεν έχω πάει Βρυξέλλες.
Επειδή οι συμφορουμίτες που απάντησαν νωρίτερα νομίζω κάλυψαν το θέμα της ομορφιάς, θα σου πω το εξής. Ότι οι τρεις πόλεις έχουν διαφορετικό στυλ. Θεωρώ και τις τρεις όμορφες αλλά διαφορετικά όμορφες.. Συνεπώς αν μπορείς, πήγαινε σε όλες!. Η καθεμιά έχει να σου δώσει διαφορετικά πράγματα....
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Έχω πάει στις τρεις από τις τέσσερις. Δεν έχω πάει Άμστερνταμ. Και στις τρεις πήγα Χριστούγεννα.
Η Βιέννη υπέροχη, ωραία καφέ και καταπληκτικά μουσεία και παλάτια. Έμεινα 4 μέρες και πήγα πολύ εύκολα και μονοήμερη Σάλτσμπουργκ. Από Βιέννη πήρα το τρένο, που μου κόστισε σχεδόν τσάμπα 14 ευρώ νομίζω κλεισμένα από ίντερνετ και πήγα Πράγα για 3 μέρες. Ονειρεμένη. Αν δεν είσαι του μουσείου προτίμησε την από τη Βιέννη αλλά μπορείς να κάνεις το ταξίδι μαζί. Και οι δυο υπέροχα στολισμένες .
Πέρυσι πήγα Μπριζ, Γάνδη, Βρυξέλλες. Έμεινα 2 μέρες Μπριζ και 2 Βρυξέλλες. Μετάνιωσα που δεν έμεινα βράδυ Γάνδη. Οι Βρυξέλλες πέραν της υπέροχης πλατείας της που τα Χριστούγεννα είναι μαγικά ίσως να μη σου τραβήξει το ενδιαφέρον όσο οι άλλες πόλεις, όμως η Μπριζ και η Γάνδη είναι ξεχωριστές. Αυτό το ταξίδι μπορείς να το συνδυάσεις με Άμστερνταμ. Γενικά τα μέρη που θες να δεις γίνονται σε δυο ταξίδια άνετα.
 

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
Αν ήταν να επιλέξω να ξαναπάω σε μία από τις τέσσερις, θα διάλεγα τις Βρυξέλλες .Σε όποια πρωτεύουσα όμως και αν πας ,θα τα περάσεις υπέροχα ,γι'αυτό μακροπρόθεσμα καλό είναι να τις επισκεφθείς όλες,χωρίς να γνωρίζω το πότε και το πόσο στο ερώτημά σου. Μου άρεσε ο τρόπος που απρόβλεπτα παντρεύεται η σύγχρονη αρχιτεκτονική με την παλιά πόλη των Βρυξελλών ,αλλά το βασικό είναι η διαμονή στο Μπριζ και τη Γάνδη. Την Πράγα τη θεωρώ υπερτιμημένη ,οργανωμένη και συγκεντρωμένη με τέτοιο τρόπο ,ώστε να αφήνει την εντύπωση ότι είναι η ωραιότερη πρωτεύουσα της Ευρώπης (κάτι που δεν ισχύει). Είναι όμως πιο budget friendly και ένα 3ήμερο αρκεί να σε ικανοποιήσει.Για παραπάνω θα πρόσθετα μια μέρα στη Δρέσδη ,αντί για Κάρλοβι βάρι ή Τσέσκι Κρουμλοβ. Ομοίως Άμστερνταμ ,3-4 μέρες είναι σχετικά καλά και στη (μέτα)κορωνοϊού εποχή δε βλέπω το λόγο να μην είναι υπέροχη εκδρομή. Τέλος ,η Βιέννη είναι αρχοντική ,μαζεμένη και ίσως κατάλληλη για πρώτο ταξίδι .Αν όχι εκδρομή στο Σάλτσμπουργκ , μπορείς να μείνεις μια-δυο μέρες Μπρατισλάβα,οπότε και εδώ κάνεις 2 χώρες σε 1 ταξίδι .
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Γεια σας παιδιά. Έχω ένα δίλημμα και πιστεύω μπορείτε να βοηθήσετε. Έχω ψάξει και έχω διαβάσει πολλά για Πράγα, Βιέννη, Άμστερνταμ και Βρυξέλλες, καθώς είναι ταξίδια που θα ήθελα να πραγματοποιήσω, αν όχι όλα σιγουρα 1-2 από αυτά. Το θέμα είναι ότι στο τόσο χαμό και τις πληροφορίες για αυτά κάπου έχω χαθεί. Μπορεί κάποιος που ξέρει έστω για κάποια από αυτές τις πόλεις να μου περιληπτικά και συνοπτικά τι αξίζει από αυτές ( 'η κατά τη γνώμη του όποια είναι η ομορφότερη;) Ευχαριστώ όπως και να έχει για το χρόνο σας!
καλησπερα!

1) Βρυξελλες δεν μπορω να πω πως ξετρελαθηκα ,αλλα για ενα 4ημερο και να συνδυάσεις και Μπριζ αξιζει!!

2) Πραγα -Βιεννη εκανα ενα 8ημερο και στις δυο πολεις .. Η Πραγα ηταν φανταστικη , με το ποταμι , με τις βολτες και τον παραμυθενιο ναό της Παναγίας (Τυν) .. Η Βιέννη ηταν πεντακαθαρη και πανεμορφη!! αλλα ηθελα το κατι παραπανω ισως επειδη στο μυαλο μου την ειχα ανωτερη απο την Πραγα! ολα αυτα βεβαια αποψεις ειναι!!
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Η κάθε μία πόλη έχει διαφορετικό στυλ και ποια θα επιλέξεις εξαρτάται από την εποχή, τα ενδιαφεροντα που έχεις, τις ημέρες που θα έχεις διαθέσιμες και τα χρήματά που θέλεις να ξοδέψεις. Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να τις επισκεφτεις όλες και σου προτείνω να ξεκινήσεις από τις Βρυξέλλες με ημερήσιες σε Γάνδη, Μπρυζ και Αμβέρσα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ό,τι είπαν οι από πάνω, αν και δε θα ήμουν τόσο επικριτικός για τις Βρυξέλλες. Από τις ημερήσιες από κει σίγουρα Η Γάνδη ήταν κορυφή, πολύ διαφορετική η Αμβέρσα, η Μπρυζ είχε αυτό το κουκλιστικο τουριστικό κουραστικό, αλλά σίγουρα είναι όμορφη.

Στη Βιέννη έχω ζήσει, φοβερή πόλη αλλά κάπως "βαριά " ιδανική για χειμώνα θα έλεγα, αλλά εκτός εορτών που πάει και η μισή Ελλάδα.

Πράγα πάρα πολύ εντυπωσιακή παλιά πόλη, δύστροποι ντόπιοι, κακο φαγητό, αλλά η Τσεχία προσφέρει και πάρα πολλά όμορφα μέρη να πας, οπότε εύκολα προσθέτεις κι άλλες μέρες.

Το Άμστερνταμ είναι ακριβότερο από τις άλλες τρεις (η Βιέννη με λίγο ψάξιμο δεν είναι τόσο ακριβή), έχει ωραίες βόλτες, περίεργο χαρακτήρα με τα φανάρια, την τέχνη και τους μπαφους, σίγουρα αξίζει.

Μου προκαλεί εντύπωση που δεν έβαλες και τη Βουδαπέστη στην εξίσωση. Πάντως όλες οι πόλεις έχουν και πάρα πολλές επιλογές για εκδρομές.
 
Last edited:

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Εξαρταται τι σου αρεσει! Εχω παει και στις 4 αλλα Βιεννη και Βρυξελλες μικροτερος, πρεπει να ξαναπαω για να εχω πιο σωστη αποψη. Εμενα το αγαπημενο μου απο τις 4 ειναι το Αμστερνταμ. Η Πραγα μαλλον εχει την πιο καρτποσταλικη ομορφια απ' ολες. Σαν μουσεια δεν λεει και τιποτα ! Στο Αμστερνταμ απο μουσεια μου αρεσε περισσοτερο η πινακοθηκη του Βαν Γκογκ. Αν το κριτηριο σου ειναι η νυχτερινη διασκεδαση Αμστερνταμ προκρινεται αλλα και Πραγα που ειναι και πιο οικονομικη! Αν ειναι το φαι νομιζω στο Αμστερνταμ ειναι το χειροτερο φαι που εχω φαει απ' οπουδηποτε αλλου. Πραγματικα δεν τρωγεται τιποτα. Πιο ανοστο κρεας δεν εχω φαει ποτε... Στην Πραγα εμενα μου αρεσε το φαι σχετικα σε κατι εστιατορια που μου ειχαν προτεινει εξω απο το κεντρο. Αλλα αν βεβαια σου αρεσουν οι σουπες, αν δεν εισαι και πολυ φαν της σουπας ενταξει μετριο ειναι ισως και πιο κατω. Στις αλλεσ δυο πολεις ημουν πιο μικρος δεν θυμαμαι το φαι. Θυμαμαι πως οι Βρυξελλες δεν ηταν τοσο ωραιες οσο οι αλλες τρεις! Μπορει ομως να εχουν ομως ενδιαφερον που σαν παιδι που ειχα παει να μην το καταλαβα!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.690
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom