Τσεχική Δημοκρατία Πράγα- Ημερήσια Karlovy Vary

Giotap17455

Member
Μηνύματα
95
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καλημέρα σε όλους!
Αρχές Δεκέμβρη πάω Πράγα ατομικά και θέλω να ρωτήσω αν είναι εύκολο να πας ημερήσια σε Karlovy Vary ή σε Chesky Krumlov. Έχει πάει κανείς με πρακτορείο από εκεί ή με λεωφορεία? Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!!
Ευχαριστώ πολύ
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Καλημέρα σε όλους!
Αρχές Δεκέμβρη πάω Πράγα ατομικά και θέλω να ρωτήσω αν είναι εύκολο να πας ημερήσια σε Karlovy Vary ή σε Chesky Krumlov. Έχει πάει κανείς με πρακτορείο από εκεί ή με λεωφορεία? Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!!
Ευχαριστώ πολύ
τον περσινό σεπτέμβριο ταξίδεψα με τον άντρα μου στην πράγα, μονοι μας χωρίς γκρούπ.αφού προσγειωθήκαμε στο αεροδρομιο της πρ'αγας και πηγαίνοντας για την έξοδο,πέσαμε επάνω σε έλληνες ταξιδιώτες.τους έιχε στειλει καποιο πρακτορείο και περίμεναν την ξεναγό.μέχρι να πούμε δυό κουβέντες,ήρθε η ξεναγός...της είπα οτι εμείς είμαστε μεμονομένοι ταξιδιώτες αλλα θα ήθελα αν μπορούσε να μας παρει και εμας μαζι με το γκρουπ που είχε στο karlovy vary.δέχτηκε,περασε απο το ξενοδοχειο μας, μας πήρε, ενσωματωθήκαμε στο γκρούπ και περάσαμε μια ευχάριστη μέρα χωρις ταλαιπωρία.έχε λοιπόν το νου σου στο αεροδρόμιο όταν φτάσεις,μηπως σου τύχει κάτι,αλλιως υπαρχουν στο κέντρο της πόλης διάφορα stand που προσφέρουν τετοιές εκδρομές.το karlovy vary ειναι περιπου 2 ώρες οδικώς και το άλλο που δεν πήγα καπου 3-4 ώρες αν δεν κάνω λαθος.τα χρήματα που δώσαμε ήταν 100 ευρώ με φαγητό.
 

AMELIA

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Καλημέρα σε όλους!
Αρχές Δεκέμβρη πάω Πράγα ατομικά και θέλω να ρωτήσω αν είναι εύκολο να πας ημερήσια σε Karlovy Vary ή σε Chesky Krumlov. Έχει πάει κανείς με πρακτορείο από εκεί ή με λεωφορεία? Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!!
Ευχαριστώ πολύ

Καταρχάς η Πράγα είναι μία κούκλα. Υπέροχη!!!!:clap:
Είχα πάει πριν πέντε χρόνια περίπου στην Πράγα. Είχαμε πάει Karlovy Vary με λεωφορείο. Αν θυμάμαι καλά κάναμε 3 ωρίτσες και ήταν πολύ ωραία εμπειρία.

Ήταν πολύ εύκολο και υποθέτω τώρα θα είναι ίσως ακομή πιο εύκολο.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
κάρλοβι βάρι & μαριενμπαντ

Καλημέρα σε όλους!
Αρχές Δεκέμβρη πάω Πράγα ατομικά και θέλω να ρωτήσω αν είναι εύκολο να πας ημερήσια σε Karlovy Vary ή σε Chesky Krumlov. Έχει πάει κανείς με πρακτορείο από εκεί ή με λεωφορεία? Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!!
Ευχαριστώ πολύ
τον αύγουστο κλείσαμε μεσω του ξεν/χείου απο κάποιο προσπεκτ που είχε με 2100 κορώνες που μεταφράστηκε στην πιστωτικη σε 89€ (κατ΄άτομο) ημερήσια στο καρλοβι βαρι κι απο εκεί στο μαριεν μπαντ. στην τιμή είχε και γεύμα, το minibus μας πήρε από την είσοδο του ξεν/χείου. το κ. βάρι μας άρεσε πάρα πολύ και αρκετά καλο ήταν το μάριεν μπάντ. τελικά καταλήξαμε να συμφωνήσουμε ότι θα έπρεπε να είχαμε πάρει μόνο κ.βάρι μιας και ο χρόνος δε μας έφτασε στο κ.β. και στην άλλη πόλη μείναμε πολύ λίγο και δεν το ευχαριστηθήκαμε όσο θα θέλαμε, αν σε όλα αυτά βάλεις κι ότι το κάρλοβι βάρι χώρις άλλο συνδιασμό κοστιζει και πιο φθηνά (-20€ κατ΄άτομο) τότε το συνιστώ ανεπιφύλακτα. το μόνο που δε ξέρω να σου πω είναι αν μπορείς να βρεις την εκδρομή φθηνότερα γιατί αυτές οι τιμές είναι λίγο τσουχτερές.τομ προσπέκτ είχε πολλές εκδρομές και με συνδιασμούς.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Καταρχήν η Πράγα εκτός από το ιστορικό κέντρο έχει τα χάλια της... Η μιζέρια στον υπέρτατο βαθμό... Κάνε τον κόπο να βγεις έξω από το ιστορικό κέντρο να δεις που και πως ζει ο κόσμος... Έχει πραγματικά ενδιαφέρον.

Με λιγότερο από 10 ευρώ θα πάρεις ωραιότατα το λεωφορείο από τον κενρικό σταθμό και θα πας στο Κάρλοβι Βάρι... Η λουτρόπολη τώρα τον χειμώνα είναι μέτρια, το καλοκαίρι σαφώς καλύτερη... Υπολόγιζε 2 περίπου ώρες... Μην κάνεις το ατόπημα και πάρεις οργανωμένη ξενάγηση... και θα σε γδύσουν οικονομικά και η πόλη δεν χρήζει ιδιαίτερης ξενόγησης...

Η γνώμη μου είναι να προτιμήσεις το Krumlov... Λίγο μακρύτερα σε απόσταση μα απείρος καλύτερο σα μέρος... Πραγματικά αξίζει... Θα πας με τον ίδιο ακριβώς τρόπο...
Τα λεωφορεία super... Κανένας κίνδυνος...
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ki εμένα το Krumlov μου άρεσε πιο πολύ (Είναι βέβαια πιο μακριά, κοντα 200χλμ)
Εκτος απ τα λεωφορεια πάνε και τραινα που επίσης ειναι αρκετά φτηνά (Ο σταθμος αποβιβασης ειναι σε γειτομική πολη- δεν θυμάμαι ονομα, κι απο κει πας με αστικό)
 

Giotap17455

Member
Μηνύματα
95
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.. Βλέποντας και κάνοντας μάλλον..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.231
Μηνύματα
884.397
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom