Τσεχική Δημοκρατία Πράγα - Πρωτοχρονιά 2008/2009

taxidevonoeros

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπουένος Άιρες
Τι σας πιάνει και πηγαίνετε ταξίδια μέσα στο χειμώνα; Μπρρρρ.

Έπειτα τα δέντρα στην Τσεχία (μην ακούσω κανέναν αδαή να την πει "Τσεχική Δημοκρατία") είναι φυλλοβόλα και το χειμώνα είναι σαν μαδημένα.
 

vasilis mou

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
πραγα για χριστουγεννα !
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
ετοιμαζομαστε για χριστουγεννα με τα παιδια μας... με το κρυο τοσο πολυ ??????????τι γινεται?? να μας προβληματιση ?? να το σκεφτουμε καλυτερα??? θα μπορουμε να κυκλοφορουμε η θα ειμαστε μεσα και θα πινουμε να ζεσταθουμε???? τα παιδια θα περασουν καλα στην πραγα τα χριστουγεννα γινονται πραγματα για αυτα ??
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
ετοιμαζομαστε για χριστουγεννα με τα παιδια μας... με το κρυο τοσο πολυ ??????????τι γινεται?? να μας προβληματιση ?? να το σκεφτουμε καλυτερα??? θα μπορουμε να κυκλοφορουμε η θα ειμαστε μεσα και θα πινουμε να ζεσταθουμε???? τα παιδια θα περασουν καλα στην πραγα τα χριστουγεννα γινονται πραγματα για αυτα ??

τα παιδιά είναι μικρής ηλικίας ? εγω καλοκαίρι εχω πάει αλλα πολλοι που έχουν πάει χειμώνα μιλούν για θερμοκρασίες -υπο αν ο χειμώνας της πράγας είναι σαν της βιέννης τοτε μιλάμε για πολύ κρύο !!!!!!!!!!!.

με ισοθερμικα εσώρουχα και καλό ντυσιμο πάντως δεν πιστέυω να έχετε ιδιαίτερο πρόβλημα ...εκτος αν κάνει τοσο κρύο που θα αναγκάζεστε να μπαινοβγαινετε στα καφέ της πόλης για να πινετε ζεστό καφε με γλυκάκια :haha::haha:
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πραγματοποιήθηκε :D
Όταν πήγα εγώ, φέτος τον Ιανουάριο ήταν, είχε πααααααρα πολυ κρύο.Και τις 5 ημέρες που έκατσα η θερμοκρασία ήταν γύρω στους -9.Στο Κάρλοβυ Βάρυ είχε φτάσει τους -15. Η αλήθεια είναι ότι κρύωνα παααρα πολυ ιδίως στα άκρα των ποδιών!!Φορούσα καλτσόν από μέσα και δυο ζευγάρια κάλτσες και παρ' όλα αυτά υπήρχαν φορές που ενώ ήμουν κάπου κ έβλεπα κάποιο αξιοθέατο, έψαχνα σαν τρελή ένα καφέ να μπω μέσα, ένιωθα τα πόδια μου να έχουν κρυσταλλιάσει. Ίσως να τα λέω και υπερβολικά,αλλα πργματικά έτσι ένιωθα, είμαι και κρυουλιάρα. :p Όπως λέει κ ο Χρήστος αν μπαινοβγαίνετε στα καφέ για κάτι ζεστό δεν θα αντιμετωπίσετε πρόβλημα,αλλά γενικά κάνει πολύ κρύο. Είναι υπέροχη πόλη, ειδικά χιονισμένη, είναι μαγεία. Αν τα παιδια είναι μεγαλούτσικα νομίζω δεν θα έχετε πρόβλημα. Αν είναι μικρά, δεν ξέρω...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Όταν πήγα εγώ, φέτος τον Ιανουάριο ήταν, είχε πααααααρα πολυ κρύο.Και τις 5 ημέρες που έκατσα η θερμοκρασία ήταν γύρω στους -9.Στο Κάρλοβυ Βάρυ είχε φτάσει τους -15. Η αλήθεια είναι ότι κρύωνα παααρα πολυ ιδίως στα άκρα των ποδιών!!Φορούσα καλτσόν από μέσα και δυο ζευγάρια κάλτσες και παρ' όλα αυτά υπήρχαν φορές που ενώ ήμουν κάπου κ έβλεπα κάποιο αξιοθέατο, έψαχνα σαν τρελή ένα καφέ να μπω μέσα, ένιωθα τα πόδια μου να έχουν κρυσταλλιάσει. Ίσως να τα λέω και υπερβολικά,αλλα πργματικά έτσι ένιωθα, είμαι και κρυουλιάρα. :p Όπως λέει κ ο Χρήστος αν μπαινοβγαίνετε στα καφέ για κάτι ζεστό δεν θα αντιμετωπίσετε πρόβλημα,αλλά γενικά κάνει πολύ κρύο. Είναι υπέροχη πόλη, ειδικά χιονισμένη, είναι μαγεία. Αν τα παιδια είναι μεγαλούτσικα νομίζω δεν θα έχετε πρόβλημα. Αν είναι μικρά, δεν ξέρω...

αυτό που λές για την πράγα το πάθαμε εμείς το πρώτο βράδυ στην βιέννη περσι με -2 βαθμούς το πρώτο βράδυ που φτάσαμε και βγήκαμε χαλαροί για μια πρώτη βόλτα στο κέντρο ......παγώσαμε κυριολεκτικά ....τα άκρα των ποδιών δεν τα νοιώθαμε ..την επομένη που ημασταν σωστα ντυμένοι κανένα πρόβλημα αν και γνωστοί μου λένε οτι ο χειμώνας της Πράγας είναι βαρύτερος της Βιέννης :):)
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πραγματοποιήθηκε :D
Δεν έχω παει στην Βιέννη, :( δεν ξέρω, αλλα πραγματικά το κρύο δεν παιζόταν στην Πράγα!!Θέλαμε να βγάλουμε φωτογραφίες,και αναγκαστικά βγάζαμε το γαντι, και μετά το χέρι ήταν κόκαλο!!
Αλλα ειδικά τα ακρα των ποδιών, και μονο που το θυμάμαι κρυώνω!!:bleh: Εν τω μεταξύ την πρώτη ημέρα που κατεβήκαμε από το αεροπλάνο, δεν είχαμε ντυθεί τόσο χοντρά από την Αθήνα γιατί δεν ξέραμε τι μας περιμένει...και κατεβαίνουμε εκεί, βγαίνουμε έξω,αρχίζω και παγώνω (φορούσα τα απλά χειμωνιάτικα ρούχα που φοράμε στην Ελλάδα, χωρίς καλτσόν,χωρίς διπλές κάλτσες κτλ..) και πραγματικά περπατούσα και ευχόμουν να γίνει κάτι και να βρεθώ δια μαγείας στο ζεστό δωμάτιο του ξενοδοχείου.:shock:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
!Θέλαμε να βγάλουμε φωτογραφίες,και αναγκαστικά βγάζαμε το γαντι, και μετά το χέρι ήταν κόκαλο!!
Την επόμενη φορά σε παρόμοιες συνθήκες, δοκίμασε να φοράς τα μισά γάντια.
Τα άκρα των δαχτύλων είναι ελεύθερα και η υπόλοιπη παλάμη προστατευμένη και ζεστή.
Βοηθούν αρκετά.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Την επόμενη φορά σε παρόμοιες συνθήκες, δοκίμασε να φοράς τα μισά γάντια.
Τα άκρα των δαχτύλων είναι ελεύθερα και η υπόλοιπη παλάμη προστατευμένη και ζεστή.
Βοηθούν αρκετά.

σωστο αυτό με τα κομμένα γάντια στα δάχτυλα και επίσης ισοθερμικές κάλτσες και ασε να κάνει οσο κρύο θέλει :D
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πραγματοποιήθηκε :D
:clap:Tώρα που ετοιμάζομαι για Φινλανδία θα προσέξω καλύτερα τον εξοπλισμό μου!!
Ευχαριστώ :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.589
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom