Τσεχική Δημοκρατία Πράγα απορίες...

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Παιδιά οι τοποθεσίες είναι 10-15 λεπτά περπάτημα. Και ακόμη και εκεί που είναι και τα 2 ξενοδοχεία δεν είναι άσχημες. Οκ, μπορεί να μην είναι οι πιο χαρακτηριστικές της Πράγας, αλλά άσχημες δεν τις λες επουδενί, και είναι σε περπατήσιμη απόσταση από αυτές.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Και τα 2 ξενοδοχεία που ρωτάς είναι σε καλή τοποθεσία αλλά του πρώτου (Cloister Inn) είναι καλύτερη (κι ας μην είναι στην "παλιά πόλη" - όπως την ορίζει η expert Vegerazaros). Και είναι καλύτερη η τοποθεσία γιατί είναι δίπλα σ' αυτά που θα κινηθείς (πιο κοντά απ' ότι το δεύτερο) και θα μπορείς πιο εύκολα να τα κάνεις ποδαράτα αφενός αλλά κι αν χρειαστείς ΜΜΕ θα είναι όλα μπροστά σου (μετρό, τραμ). Μην αγχώνεσαι τόσο για το location λοιπόν και κλείσε στο ξενοδοχείο που γουστάρεις περισσότερο.

Να κάνω και μια πρόταση για φαγητό κι εγώ [όλοι προτείνουν ό,τι αυτοί γουστάρουν - το τι θα επιλέξεις (αν επιλέξεις) εξαρτάται από τα δικά σου γούστα και μόνον]:

Αν ενδιαφέρεσαι για αυθεντικό Τσέχικο περιβάλλον, με εξαιρετική μπύρα και φαγητό και καθόλου (ή ελάχιστους τουρίστες) δες αυτό:

http://www.pivovarskydvur.cz/?lang=en

Είναι σ' ένα χωριουδάκι περίπου μισή ώρα έξω από την Πράγα, μπορείς να πας με ΜΜΕ αλλά δεν είναι πολύ συχνή η συγκοινωνία και πρέπει να επιστρέψεις νωρίς. Καλύτερα να πας με ΙΧ (ταξί). Αν το επιλέξεις για την παραμονή Πρωτοχρονιάς, θα κανονίσεις σίγουρα με ταξί.

Driving directions

Μπορεί να μην είναι σαν τα γκουρμέ εστιατόρια που σου έχουν προτείνει αλλά το σίγουρο είναι ότι 1) δεν θα ξεπαραδιαστείς 2) θα απολαύσεις φαγητό και μπύρα (μπορεί να έχουν και έξτρα μενού για την περίσταση) 3) Θα βρίσκεσαι σ' ένα αυθεντικό, ζεστό, γιορταστικό περιβάλλον (τι διάολο, οι Τσέχοι δε γιορτάζουν την Πρωτοχρονιά; )
Αν γουστάρεις τα παραπάνω, βουρ!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Εεεε... εννοείται ότι εννοώ ΜΜΜ και όχι ΜΜΕ! :)
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Εεεε... εννοείται ότι εννοώ ΜΜΜ και όχι ΜΜΕ! :)
Ε ναι ρε συ....το καταλαβα αυτο μην αγχωνεσαι!!
Ξενοδοχεια τσεκαρω ακομη...
Βρηκα δυο καλα και νομιζω οτι ειναι ακριβως εκει που πρεπει..
Το ενα ειναι το hotel Rott και το αλλο εομαι το U Tri Bubnu...
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ε ναι ρε συ....το καταλαβα αυτο μην αγχωνεσαι!!
Ξενοδοχεια τσεκαρω ακομη...
Βρηκα δυο καλα και νομιζω οτι ειναι ακριβως εκει που πρεπει..
Το ενα ειναι το hotel Rott και το αλλο εομαι το U Tri Bubnu...
Ναι αυτά είναι δίπλα ακριβώς από την πλατεία της Παλιάς Πόλης.

Προσωπικά βέβαια, επειδή δε μπορώ τις καταστάσεις υπερβολικής πολυκοσμίας, χαιρόμουν που είχα λίγο περπάτημα από την καρδία του τουριστικότερου μέρους της πόλης από το ξενοδοχείο μου (Intercontinental).
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
επιση
υπερπολυτιμο το σχολιο σου.... ;)
Επισης Να προσεξεις στα ανταλλακτηρια χρεωνουν οσο θελουν προμηθεια απο καθολου εως και 30% και ουτε που το καταλαβαινεις καλλίτερα να παιρνεις χρηματα απο ΑΤΜ και στα εστιατορια εχουν ενα προσθετο για σερβισ απο 15-25% παραπανω απο τις τιμες κατολογου... Το γραφουν ολοι οι τιμοκαταλογοι στο τελος ποσο ειναι..αναλογα το εστιατοριο

και αν υπαρξει καποιο προβλημα που δεν το εύχομαι..να ξερεις οτι υπαρχει Ελληνικο Προξενειο και ο προξενος ειναι πολυ εξυπηρετικός
 
Last edited by a moderator:

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Ήταν ακόμα ένας παχουλός και ένας ψηλός στο προξενείο;

τρέχαμε τελευταία μέρα για την ταυτότητα της κοπέλας μου που έχασε..Αλλά τους πετύχαμε στο κλείσιμο μάλλον και ψιλοβιαζόντουσαν να μας ξεφορτωθούν :) Ωραία περιοχή όμως διάλεξαν οι άτιμοι!
 
Last edited by a moderator:

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
επιση

Επισης Να προσεξεις στα ανταλλακτηρια χρεωνουν οσο θελουν προμηθεια απο καθολου εως και 30% και ουτε που το καταλαβαινεις καλλίτερα να παιρνεις χρηματα απο ΑΤΜ και στα εστιατορια εχουν ενα προσθετο για σερβισ απο 15-25% παραπανω απο τις τιμες κατολογου... Το γραφουν ολοι οι τιμοκαταλογοι στο τελος ποσο ειναι..αναλογα το εστιατοριο
να σου πω την αληθεια απο θεμα χρηματων δεν προκειται ουτε να σηκωσω ουτε να χρειαστω..με το που φυγω απο το σπιτι μου εδω θα ειμαι κομπλε απο θεμα λεφτων..εχω την τυχη να αλλαζω λεφτα καπου σε καλυτερη τιμη απ ολους(το γιατι δεν μπορω να το πω).οποτε δεν τιθεται να αλλαξω εκει νομισμα!

@Vegerazaros κοριτσι εισαι??και εγω νομιζα αγορι !!!!!
 
Last edited by a moderator:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
τελεια!!..και η κορη μου εχασε την ταυτοτητα "με ολο το πορτοφολι" αλλα τελικα μας τα βρηκαν μια μερα πριν φυγουμε ... εννοειτε χωρις χρηματα μεσα αλλα με ολα τα χαρτια διπλωματα κλπ.... ευτυχώς!! Να πουμε οτι και χωρις ταυτοτητα πετας πισω για Ελλαδα δείχνοντας στο αεροδρομιο το χαρτί Απώλειας που σου εχουν δωσει απο τη καταθεση στην Αστυνομια

@Vegerazaros κοριτσι εισαι??και εγω νομιζα αγορι !!!!!
και μεγαλο κοριτσι μαλιστα :p
 
Last edited by a moderator:

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
και μεγαλο κοριτσι μαλιστα :p
να τα 100στησεις μανα μου...δεν στο ειχα παντως!!!χαχαχα ;) με την καλη την εννοια!!!

Α για Staromestska ειναι το μετρο που παιρνω παιδια για κεντρο ε?ο @greg_thess εδωσε ρεσιταλ παλι..τελικα τις μειωσα τις μερες φιλες και φιλοι..αφου με πρηξατεεε!!!5 βραδια και την 6η φευγουμε!!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.289
Μηνύματα
886.784
Μέλη
38.955
Νεότερο μέλος
alex_07

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom