Τσεχική Δημοκρατία Πράγα απορίες...

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Επίσης αν υπάρχει ένα καλό εστιατόριο άλλης εθνικότητας σε μια χώρα,δεν θα το σνομπάρω ντε και καλά επειδή δεν σερβίρει ντόπια κουζίνα.Δηλαδή ο Ιάπωνας traveller θα έβριζε έναν συμπατριώτη του αν ερχόταν στην Ελλάδα κι έτρωγε στο Matsuhisa;
Έχεις δίκιο maltakias, o τύπος που ξεκίνησε το ποστ είχε στο νου του το ΒΑΡΟΥΛΚΟ και ρώταγε αν έχει υποκατάστημα στην Πράγα...

Και για να μιλήσουμε σοβαρά. Καλά Ελληνικά εστιατόρια δεν υπάρχουν καλά καλά στην Ελλάδα εσείς ψάχνεται να τα βρείτε στο εξωτερικό? Ο ΜΥΛΟΣ στη Ν.Υ και το εστιατόριο του Κολομπάρη στη Μελβούρνη ξεχωρίζουν και άντε να είναι και 2-3 άλλα...

Όσον αφορά το παράδειγμα που έφερες... εάν ερχόταν κάποιος Γιαπωνέζος στην Αθήνα και έπρεπε να του προτείνω 2-3 εστιατόρια για να φάει, να είσαι σίγουρος ότι δεν θα τον έστελνα στο Matsuhisa και μάλιστα θα τον έκραζα αν πήγαινε εκεί... δεν θα τον έστελνα όχι γιατί δεν είναι καλό, αλλά γιατί πιστεύω ότι περισσότερο ενδιαφέρον θα είχε για την γαστριμαργική του παιδεία να δοκιμάσει κάποια αξιόλογα εστιατόρια με ντόπια κουζίνα... ψιλά γράμματα θα μου πεις, την στιγμή που εδώ μιλάμε για φραπέδες και πίτσες, αλλά πρέπει κάποια πράγματα να μπαίνουν στη θέση τους...
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Λοιπόν θα πω κι εγώ τη γνώμη μου με τη σειρά μου. Επέστρεψα πριν 2 μέρες από Πράγα και από φαγητό τρώγαμε αποκλειστικά macdonalds, κρέπες και πίτσες. Και οι δυο μας είμαστε περίεργοι στο φαγητό από την άποψη ότι δεν δοκιμάζουμε καινούργια πράγματα, κυρίως εγώ, κι έτσι δεν μπήκαμε στον πειρασμό να δοκιμάσουμε τπτ από την τοπική κουζίνα. Απ'ότι είδα στους καταλόγους των εστιατορίων παίζει πολύ η πάπια που και να με πλήρωναν δεν θα δοκίμαζα όπως και οτιδήποτε άλλο. Σίγουρα η κουζίνα κάθε τόπου είναι μέρος του ταξιδιού και της εμπειρίας που μπορεί να σου προσφέρει. Δεν είμαστε όλοι το ίδιο όμως, κάποιοι είναι πιο εύκολοι με το φαγητό και δοκιμάζουν νέες γεύσεις και κάποιοι άλλοι όπως εγώ δεν δοκιμάζουν με αποτέλεσμα να ψάχνουν να φάνε αυτό που ξέρουν σίγουρα ότι θα τους αρέσει χωρίς να μείνουν νηστικοί.. Σίγουρα σε αυτούς που ξέρουν να τρώνε, θα δοκιμάσουν πολλά πράγματα στην Πράγα. Αυτό που δοκiμασα και μου άρεσε πολύ είναι το γλυκό trdelnik, όποιος σκοπεύει να παει, μην το χάσει!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
εγω παλι και μιλαω για μενα το θεωρω τραγικο να πας σε μια ξενη χωρα και να μη θες να δοκιμασεις την κουζινα τους.ποτε δεν το καταλαβα το ''ειμαι δυσκολος στο φαγητο''...φανταζομαι δεν τρωνε και σκουπιδια στις αλλες χωρες ουτε κατι αλλο μη το πω!

εχει αναλυθει πολλακις αλλα δεν στεκει αυτο το πραγμα.πατε εξω και ψαχνετε για πιτσες για mac κτλ γιατι υποτιθεται δεν αντεχετε να δοκιμασετε διαφορετικα φαγητα λες και στην Πραγα τρωνε σκαθαρια!αλλα η αληθεια ειναι καπου στη μεση.μπορει να μην εχετε την περιεργεια η επιθυμια να φατε την ντοπια κουζινα μιας χωρας αλλα δεν αντεχει και η τσεπη πολλων.το καλο κοστιζει.διαφορετικα μια χαρα θα πηγαινατε στα τοπικα καλα εστιατορια να φατε εκπληκτικα.και δεν θα λεγατε δεν αντεχω να φαω τα φαγητα τους.

δεν κατακρινω κανεναν τη γνωμη μου λεω.και θα ξαναπω οπως εχω πει παλιοτερα,μη θιγεστε.γραφουμε δημοσια και κρινουμε αλλα και κρινομαστε γιαυτα που γραφουμε.
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Όπως είπες κι ο ίδιος ο καθένας μιλάει για τον εαυτό του, και φυσικά εδω μέσα που είμαστε και γράφουμε δημόσια και κρίνουμε και κρινόμαστε. Αυτό που για κάποιον φαίνεται παράλογο, για κάποιον άλλο μπορεί να είναι φυσιολογικό. Κάποιος ο οποίος τρώει γενικά και δοκιμάζει, φυσικά και θα το βλέπει τρελό να υπάρχει άνθρωπος ο οποίος δεν δοκιμάζει όπως ισχύει και για τόσα άλλα πράγματα. Δυστυχώς το διαφορετικό που μπορεί να έχει κάποιος άλλος άνθρωπος σε σχέση με μας δεν μπορούν να το χωνέψουν κάποιοι. Φιλικά;)
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Λοιπόν θα πω κι εγώ τη γνώμη μου με τη σειρά μου. Επέστρεψα πριν 2 μέρες από Πράγα και από φαγητό τρώγαμε αποκλειστικά macdonalds, κρέπες και πίτσες. Και οι δυο μας είμαστε περίεργοι στο φαγητό από την άποψη ότι δεν δοκιμάζουμε καινούργια πράγματα, κυρίως εγώ, κι έτσι δεν μπήκαμε στον πειρασμό να δοκιμάσουμε τπτ από την τοπική κουζίνα. Απ'ότι είδα στους καταλόγους των εστιατορίων παίζει πολύ η πάπια που και να με πλήρωναν δεν θα δοκίμαζα όπως και οτιδήποτε άλλο. Σίγουρα η κουζίνα κάθε τόπου είναι μέρος του ταξιδιού και της εμπειρίας που μπορεί να σου προσφέρει. Δεν είμαστε όλοι το ίδιο όμως, κάποιοι είναι πιο εύκολοι με το φαγητό και δοκιμάζουν νέες γεύσεις και κάποιοι άλλοι όπως εγώ δεν δοκιμάζουν με αποτέλεσμα να ψάχνουν να φάνε αυτό που ξέρουν σίγουρα ότι θα τους αρέσει χωρίς να μείνουν νηστικοί.. Σίγουρα σε αυτούς που ξέρουν να τρώνε, θα δοκιμάσουν πολλά πράγματα στην Πράγα. Αυτό που δοκiμασα και μου άρεσε πολύ είναι το γλυκό trdelnik, όποιος σκοπεύει να παει, μην το χάσει!

Αφού πάτε και τρώτε σε λαικά ταχυφαγεία ,γράψτε τουλάχιστον τις διευθύνσεις να τις βλέπουν και αυτοί που θέλουν να τρώνε τα ίδια και να μην ανοίγουν για χιλιοστή φορά τα ίδια θέματα περί φραπέ πίτσας και Mcdonalds

ΥΓ. Το γλυκό πού προτείνεις το δοκίμασες άρα
αν είχες δοκιμάσει και φαγητό ( που αν είσαι κρεατοφάγος θα σου αρέσε )
τωρα θα είχες άποψη και για αυτό .
Είναι κρίμα να πηγαίνει κάποιος ταξίδι και να μην προσπαθεί τουλάχιστον να δοκιμάσει 2-3 διαφορετικές γεύσεις ;)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.985
Ρε παιδιά, εγώ όλο κότσι και σνίτσελ έτρωγα, τι το "εξωτικό" έχουν αυτές οι γεύσεις; Επίσης σε ένα φοβερό μαγαζί στην Οδό Hybernska Hybernia, Πράγα - Κριτικές εστιατορίων - TripAdvisor έβρισκα ωραιότατη τοπική κουζίνα για μεσημέρι, με φοβερή μια σούπα λαχανικών σερβιρισμένη σε σουπιέρα από ψητό ψωμί (με τα χερουλάκια της, την έτρωγες κι όλας). Τί "εξωτικό" έχει μια σούπα; Για να είμαι ειλικρινής, δεν είχα προσέξει ότι υπήρχε πίτσα ή Μακντόναλντς. Ό,τι ψάχνεις βρίσκεις.
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Ναι το γλυκό που ανέφερα το δοκίμασα προφανώς γιατί γλυκά θα δοκιμάσω γενικά και το συγκεκριμένο μου είχε σπάσει τη μύτη με τη μυρωδιά του γι'αυτό και το πήρα. Συμφωνώ ότι είναι κρίμα να πηγαίνει κάποιος ταξίδι και να μην δοκιμάζει την τοπική κουζίνα, αλλά λέω για εκατοστή φορά ότι αυτά είναι για ανθρώπους που τους αρέσει το φαγητό γενικά και σε αυτούς δεν ανήκω εγώ και κάποιοι άλλοι. Ταξίδι πάμε για να κάνουμε πράγματα που μας αρέσουν και όχι για να υποβάλουμε τον εαυτό μας σε δοκιμασίες τύπου ''θα προσπαθήσω να φάω κάτι'' , ή το τρώς ή όχι ,δεν υπάρχει προσπαθώ και με το ζόρι, απλά και μόνο για να πω ότι το έκανα κι εγώ. Απόψεις είναι αυτές και ως γνωστόν οι απόψεις διίστανται :)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Εμένα η γνώμη μου είναι ότι δεν είναι θέμα χρημάτων... όποιος δεν εχει λεφτά, λογικό είναι να μην πάει σε ένα καλό εστιατόριο, αλλά σίγουρα μπορεί να φάει φτηνά και ανθρωπινά σε ένα τοπικό μαγειρίο... το θέμα λοιπόν είναι άλλο, πως έχει μάθει να τρώει κανείς... χωρίς να θέλω να μειώσω την συνφορμίτισα, θα πω ότι είναι απίστευτο κάποιος να καταντάει εθισμένος στα Mc Donalds και στα συναφή ταχυφαγεία... είμαι σίγουρος ότι και το φαγητό που τρώει στην Ελλάδα θα είναι ανάλογο...

Το θέμα ασφαλώς ξεφεύγει από το ταξιδιωτικό κομμάτι αλλά η δικαιολογία, είμαι δύσκολος στο φαγητό, μου φαίνεται κωμική... όχι γιατί ειναι απίθανο να είναι κάποιος δύσκολος στο φαγητό, αλλά γιατί χρησιμοποιόντας αυτό το επιχείρημα πηγαίνει και τρώει τρώει αηδίες... σας πληροφορώ ότι εγώ πρώτος από όλους, είμαι τρομερά δύσκολος με το φαγητό και αυτό το θέμα με απασχολεί πάντα στα ταξίδια μου... πως το λύνω? Πριν ταξιδέψω κάνω μια έρευνα και ξέρω από πριν που θα φάω... ελάχιστες φορές πάω αδιάβαστος και όταν αυτό συμβει βραχυκυκλώνω... δεν απορρίπτω τα ταχυφαγεία από σνομπισμό, τα απορρίπτω συνειδητά, γιατί το φαγητό τους και κακό γευστικά είναι και κακής ποιότητας με αποτέλεσμα να με πειράζει στο στομάχι...

Τέλος πάντων δεν θα γίνουμε παιδαγωγοί διατροφής εδώ μέσα, απλά το γεγονός ότι υπάρχουν άνθρωποι που θεωρούν νόστιμο το φαγητό των ταχυφαγείων με ξενίζει...
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Ρε παιδιά, εγώ όλο κότσι και σνίτσελ έτρωγα, τι το "εξωτικό" έχουν αυτές οι γεύσεις; Επίσης σε ένα φοβερό μαγαζί στην Οδό Hybernska Hybernia, Πράγα - Κριτικές εστιατορίων - TripAdvisor έβρισκα ωραιότατη τοπική κουζίνα για μεσημέρι, με φοβερή μια σούπα λαχανικών σερβιρισμένη σε σουπιέρα από ψητό ψωμί (με τα χερουλάκια της, την έτρωγες κι όλας). Τί "εξωτικό" έχει μια σούπα; Για να είμαι ειλικρινής, δεν είχα προσέξει ότι υπήρχε πίτσα ή Μακντόναλντς. Ό,τι ψάχνεις βρίσκεις.
Σούπες δεν τρώω ούτε εδώ τουλάχιστον με ευχαρίστηση, πόσο μάλλον λαχανικών, κότσι επίσης.. Δεν είναι κάτι το ''εξωτικό'' όπως λες απλά δεν μπήκαμε στην διαδικασία να δοκιμάσουμε, έφαγα και κοτόπουλο στο Cesky Krumlov, δεν λέω, αλλά σε γενικές γραμμές την βγάλαμε με αυτά που ανέφερα. Μαγκιά σας εσείς που τα τρώτε και καλά κάνετε;)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ρε παιδιά, εγώ όλο κότσι και σνίτσελ έτρωγα, τι το "εξωτικό" έχουν αυτές οι γεύσεις; Επίσης σε ένα φοβερό μαγαζί στην Οδό Hybernska Hybernia, Πράγα - Κριτικές εστιατορίων - TripAdvisor έβρισκα ωραιότατη τοπική κουζίνα για μεσημέρι, με φοβερή μια σούπα λαχανικών σερβιρισμένη σε σουπιέρα από ψητό ψωμί (με τα χερουλάκια της, την έτρωγες κι όλας). Τί "εξωτικό" έχει μια σούπα; Για να είμαι ειλικρινής, δεν είχα προσέξει ότι υπήρχε πίτσα ή Μακντόναλντς. Ό,τι ψάχνεις βρίσκεις.
Μα συμφωνώ απόλυτα... ασφαλώς και η Πράγα δεν είναι γαστριμαργικός παράδεισος... μονότονο κρέας, σούπα άντε και κανένα φουα γκρά... η χώρα στο θέμα εστίασης είναι πολύ πίσω και τα εστιατόρια που αξίζουν είναι λίγα... άλλο αυτό όμως και άλλο να καταντά να πάει κανένας σε αηδή ταχυφαγεία και να τρώει πίτσα στο χέρι...
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Εμένα η γνώμη μου είναι ότι δεν είναι θέμα χρημάτων... όποιος δεν εχει λεφτά, λογικό είναι να μην πάει σε ένα καλό εστιατόριο, αλλά σίγουρα μπορεί να φάει φτηνά και ανθρωπινά σε ένα τοπικό μαγειρίο... το θέμα λοιπόν είναι άλλο, πως έχει μάθει να τρώει κανείς... χωρίς να θέλω να μειώσω την συνφορμίτισα, θα πω ότι είναι απίστευτο κάποιος να καταντάει εθισμένος στα Mc Donalds και στα συναφή ταχυφαγεία... είμαι σίγουρος ότι και το φαγητό που τρώει στην Ελλάδα θα είναι ανάλογο...

Το θέμα ασφαλώς ξεφεύγει από το ταξιδιωτικό κομμάτι αλλά η δικαιολογία, είμαι δύσκολος στο φαγητό, μου φαίνεται κωμική... όχι γιατί ειναι απίθανο να είναι κάποιος δύσκολος στο φαγητό, αλλά γιατί χρησιμοποιόντας αυτό το επιχείρημα πηγαίνει και τρώει τρώει αηδίες... σας πληροφορώ ότι εγώ πρώτος από όλους, είμαι τρομερά δύσκολος με το φαγητό και αυτό το θέμα με απασχολεί πάντα στα ταξίδια μου... πως το λύνω? Πριν ταξιδέψω κάνω μια έρευνα και ξέρω από πριν που θα φάω... ελάχιστες φορές πάω αδιάβαστος και όταν αυτό συμβει βραχυκυκλώνω... δεν απορρίπτω τα ταχυφαγεία από σνομπισμό, τα απορρίπτω συνειδητά, γιατί το φαγητό τους και κακό γευστικά είναι και κακής ποιότητας με αποτέλεσμα να με πειράζει στο στομάχι...

Τέλος πάντων δεν θα γίνουμε παιδαγωγοί διατροφής εδώ μέσα, απλά το γεγονός ότι υπάρχουν άνθρωποι που θεωρούν νόστιμο το φαγητό των ταχυφαγείων με ξενίζει...
Δεν με μειώνεις καθόλου traveller,δεν έχω τέτοια προβλήματα, πάντως όχι δεν είμαι εθισμένη σε κανένα macdonalds κλπ και εδώ ναι τρώω αρκετές φορές φαγητό απ'έξω αλλά δεν έχω και κανένα πρόβλημα να φάω σε ταβέρνες,εστιατόρια κλπ. Στο εξωτερικό έχω μόνο αυτό το θέμα και αυτό γιατί είναι διαφορετικός ο τρόπος που μαγειρεύουν τα φαγητά σε σχέση με εδώ ,ένα άλλο μπαχαρικό ένα άλλο λαχανικό είναι αρκετό για να με αφήσει νηστική.. Μην μου πεις ότι εσένα δεν σου φαίνονται νόστιμα τα φαγητά τύπου goodys ή αποιουδήποτε ''βρώμικου'' που έχουμε στην Ελλάδα. Οι περισσότεροι τρώνε και ναι τους φαίνονται νόστιμα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.985
Στο εξωτερικό έχω μόνο αυτό το θέμα και αυτό γιατί είναι διαφορετικός ο τρόπος που μαγειρεύουν τα φαγητά σε σχέση με εδώ ,ένα άλλο μπαχαρικό ένα άλλο λαχανικό είναι αρκετό για να με αφήσει νηστική.. Μην μου πεις ότι εσένα δεν σου φαίνονται νόστιμα τα φαγητά τύπου goodys ή αποιουδήποτε ''βρώμικου'' που έχουμε στην Ελλάδα. Οι περισσότεροι τρώνε και ναι τους φαίνονται νόστιμα.
Πάντως, σκέφτομαι ότι η περιέργεια στις καινούργιες γεύσεις είναι και θέμα "εκπαίδευσης" από την οικογένεια. Υπάρχουν σπίτια στα οποία μπαίνουν διαφορετικές γεύσεις, χωρίς απαραίτητα το φαγητό να είναι κάτι πανάκριβο. Απλά αντιμετωπίζεται ως απόλαυση, όχι ανάγκη. Δεν κρίνω κανέναν για τη στάση του, αλλά νιώθω τυχερή που "εκπαιδεύτηκα" να τρώω τα πιο απίθανα όπου πάω.
Δεν κρύβω δε το καμάρι μου που φέτος στην Αγγλία το Βλαστάρι μου έφαγε με χαρά ταϊλανδέζικο και περσικό φαγητό. Το ινδικό και το γιαπωνέζικο το "ξεπετάξαμε" πέρσι, στο νηπιαγωγείο :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.266
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom