Τσεχική Δημοκρατία Πράγα απορίες...

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου και μόνο,θα πω ότι στο πρώτο μου ταξίδι στην Ιταλία είχα τόσο περιορισμένο budget που έτρωγα μια εβδομάδα σε φαστφουντάδικα.Σκορβούτο κόντεψα να πάθω.

Παρόλα αυτά θα θυμάμαι πάντα με νοσταλγία το πρώτο μου αυτό ταξίδι κι ας έτρωγα σκουπίδια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
εγώ σου πρωτινά να πας μαύρο θέατρο και ρώτα που οργανώνεται κέλτικη βραδιά(νάνους φίδια, φωτιές ,γκάιντες)θα ταξιδέψεις σε άλλη εποχή !
Εντάξει, είναι θέμα γούστου, αλλά μπορεί να συγκριθεί με μια επίσκεψη στην Όπερα της πόλης ή σε κάποια απίστευτα κλαμπάκια με Jazz;
 

dimitristhiva

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
κωσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
κωσταντινουπολη
Θα πρέπει να καταλάβεις ότι το φόρουμ είναι δημόσιο και οι πληροφορίες και οι απόψεις που κυκλοφορούν διαβάζονται από πολύ κόσμο και όχι μόνο από αυτόν που ρωτάει... αν λοιπόν κάποιος ενδιαφέρεται πραγματικά να βοηθήσει ΟΦΕΙΛΕΙ να πει δημόσια το εξής απλό... Στην Πράγα πας ρε Καραμήτρο και εκεί δεν πας ούτε για να πιεις φραπέ, ούτε να πας να φας πίτσα στο Mustek, ούτε να δεις φίδια και νάνους σε Κέλτικες βραδιές... το επισημαίνεις λοιπόν με όλους τους τρόπους και από εκεί και μετά ο καθένας κάνει ότι γουστάρει...ο καμένος βέβαια πάντα φραπέ, πίτσα και φίδια θα ζητάει, αλλά κάποιος που αρχίζει τώρα τα ταξίδια σίγουρα θα προβληματιστεί και θα μάθει να ξεχωρίζει τα αξιόλογα από τις tourist traps...
Επειδή πολύ απλά λέμε τις εμπειρίες μας ,καλό είναι μην κατακρίνεις ότι προτείνουμε κύριος έτσι? καλή σου μέρα και εσύ μην πίνεις φραπεδάκι πειράζει……
 

dimitristhiva

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
κωσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
κωσταντινουπολη
Εντάξει, είναι θέμα γούστου, αλλά μπορεί να συγκριθεί με μια επίσκεψη στην Όπερα της πόλης ή σε κάποια απίστευτα κλαμπάκια με Jazz;
Ναι συμφωνώ, απλά θυμήθηκα μια βραδιά που πέρασα είχε πολύ γέλιο …
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου και μόνο,θα πω ότι στο πρώτο μου ταξίδι στην Ιταλία είχα τόσο περιορισμένο budget που έτρωγα μια εβδομάδα σε φαστφουντάδικα.Σκορβούτο κόντεψα να πάθω.

Παρόλα αυτά θα θυμάμαι πάντα με νοσταλγία το πρώτο μου αυτό ταξίδι κι ας έτρωγα σκουπίδια.
Αν υποψιαστώ ότι έτρωγες σε Mc Donalds θα σκίσω το βιβλίο του Παδούρα!!

Σκουπίδια μπορείς να φας, αλλά τουλάχιστον φάε κλασάτα σκουπίδια... στην Ιταλία φάε πανίνι ρε αδερφέ και στην Τσεχία σαβούρωσε κανένα λουκάνικο...


Επειδή πολύ απλά λέμε τις εμπειρίες μας ,καλό είναι μην κατακρίνεις ότι προτείνουμε κύριος έτσι? καλή σου μέρα και εσύ μην πίνεις φραπεδάκι πειράζει……
Σώπα ρε μεγάλε που θα μας πεις τι θα κάνουμε... καμιά εμπειρία σου δεν είπες, απλά πρότεινες σαχλαμάρες... ε αυτές οι σαχλαμάρες που προτείνεις δεν μπορούν να μείνουν ασχολίαστες γιατί θα πάρεις στο λαιμό σου και άλλο κόσμο... εσύ πήγαινε στην Πράγα πίνε φραπέδες , τρώγε πίτσες και βλέπε νάνους... τα γράφεις, λες την γνώμη σου, καλά κάνεις... το γιατί τσαντίζεσαι που τα σχολιάζουμε δεν καταλαβαίνω...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλέ μου φίλε, ελπίζω να είσαι στην Πράγα , είναι ένα παραμύθι ,έτσι απλά ,περί φαγητού και φραπέ σε κάλυψαν τα παιδιά εγώ σου πρωτινά να πας μαύρο θέατρο και ρώτα που οργανώνεται κέλτικη βραδιά(νάνους φίδια, φωτιές ,γκάιντες)θα ταξιδέψεις σε άλλη εποχή !το απόγευμα θα σου στείλω και την δνση του μαγαζιού αυτού !
Η κελτικη βραδια τι σχεση εχει με την πραγα?

Εχω χασει κανενα επεισοδιο?

Επισης,αλλο να εχεις περιορισμενο μπατζετ και να θες να φας σε φαστφουνταδικα,αλλα και εδω το ''παροδοσιακο'' φαστφουνταδικο,ειναι φθηνοτερο του δυτικου τυπου και αλλο να λες απλα οτι θες να φας πιτσες και να πιεις φραπε.

Και γω περιορισμενο μπατετ ειχα τωρα στη βουδαπεστη και ελιωνα με τα φαγητα τους στην κεντρικη αγορα.
1000 φορες αυτο,απο το να ετρωγα σε mac και τα σχετικα.

Αλλα η σωστη συμβουλη εχει να κανει με το τι πρεπει να δοκιμασεις εκει.
Ε και ο φραπες και η πιτσα δεν ειναι αυτα για τα οποια ταξιδευει κανεις στην πραγα.

Αλλο λοιπον η σωστη πληροφορια και αλλο το προσωπικο γουστο του καθενος.

Και φυσικα αλλο το να λεει μετα ο καθενας οτι ''καλα τι βλακεια καφε εκαναν στην πραγα'' και ''χαλια ηταν,ουτε ενα σωστο φραπε δεν ηπια''.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Γεια σας και απο μενα!
Την αλλη εβδομαδα, εαν δεν αλλαξει κατι βεβαια, θα επισκευτω κι εγω την Πραγα, για 7 ημερες. Εχω διαβασει αρκετα εδω και πολλα απο αυτα θα μου φανουν πολυ-πολυ χρησιμα!
Εχω καποιες μικρο-αποριες, αν καποιος/α ξερει, ας με..διαφωτησει:
Το νερο στην Πραγα, απο την βρυση, πινεται; Απο φαγητο, επειδη γενικα ειμαι 'δυσκολος' ακομα και με την ελληνικη κουζινα, ξερετε αν εκει υπαρχει κατι σε στυλ...ελληνικο; Ή εστω καποια καλη πιτσαρια; Διαβασα οτι υπαρχουν πολλα καφε, υπαρχει κανενα απο αυτα που να σερβιρει φραπε; Χμμμ και κατι ακομα: εχει παει κανεις στο κονοπιστε ή σε καποιο απο τα καστρα που βρισκονται κοντα στην Πραγα; Γνωριζετε κανενα γραφειο που να κανει την μεταφορα και ξεναγηση στα ελληνικα;
χαχα, ειλικρινα μου εφτιαξες τη μερα με τις αποριες σου! Μηπως να πας στην Πάργα καλύτερα?? Πάντως, αληθεια , μακαρι να πας , να δοκιμασεις και αλλαξεις γνωμη! Ταξιδια κανουμε για να διευρυνουμε τους οριζοντες μας, ακομα και τους γευστικους.....και μουσακα να φας, το ιδιο νομιζεις θα'ναι? με τσεχικο κολοκυθακι, μοσχοκαρυδο και γαρυφαλλο? Ελπιζω να γυρισεις εχοντας δοκιμασει κατι νεο , να το προτεινεις και σε μενα που θα παω σε λιγο καιρο!!
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
με τσεχικο κολοκυθακι, μοσχοκαρυδο και γαρυφαλλο?
Γιατί,εδώ είναι Ελληνικά;
Το πολύ πολύ να'ναι το κολοκυθάκι.

Συμφωνώ γενικώς ότι καλό είναι να δοκιμάζουμε την τοπική κουζίνα,αν όχι καθημερινά,τουλάχιστον κάποιες φορές.Με χαλάει όμως να είμαστε απόλυτοι.Για παράδειγμα,σε μέρη που η κουζίνα δεν μου "κάθεται" θα ψάξω κάτι πιο κοντά στα γούστα μου κι ας μην είναι τοπικό.

Επίσης αν υπάρχει ένα καλό εστιατόριο άλλης εθνικότητας σε μια χώρα,δεν θα το σνομπάρω ντε και καλά επειδή δεν σερβίρει ντόπια κουζίνα.Δηλαδή ο Ιάπωνας traveller θα έβριζε έναν συμπατριώτη του αν ερχόταν στην Ελλάδα κι έτρωγε στο Matsuhisa;

Προσωπικά,όταν ταξιδεύω δεν τρώω μόνο τοπική κουζίνα.
Αλλά δεν ψάχνω και για φραπέ!Είναι κι αυτό τραβηγμένο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
και μουσακα να φας, το ιδιο νομιζεις θα'ναι? με τσεχικο κολοκυθακι, μοσχοκαρυδο και γαρυφαλλο?
Άσχετο, αλλά ο μουσακάς δε γίνεται με μελιτζάνα και πατάτα; Και το γαρύφαλλο στο φαγητό δεν το κάνει να μυρίζει σαν μπακλαβάς :lol:;
Σόρι για το οφ τόπικ... Στην Πράγα τρως πολύ ωραία φαγητά, αρκεί να μη φας στα τουριστικά μαγαζιά των κεντρικών δρόμων. Λείπουν τα λαχανικά, επικρατεί το κρέας αλλά ο μουσακάς δεν σου λείπει εύκολα.
Και μια απορία: όταν πήγα ένα βράδυ σ' ένα μπαράκι, to L' Efer Rouge είδα να παίζει στις παραγγελίες αψέντι; Έχει σχέση με το γνωστό παραισθησιογόνο; Προσωπικά δεν το τόλμησα.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ναι έχει σχέση.
Είναι αψέντι.

Μόνο που η παραισθησιογόνος ουσία που το κάνει τέτοιο -η θυϊόνη- περιορίζεται βάσει ευρωπαϊκής οδηγίας σε αβλαβή επίπεδα.Οπότε καταλήγεις να πίνεις ένα θεόπικρο ποτό,με τεράστια περιεκτικότητα αλκοόλ και χωρίς να μαστουρώνεις.
Δε λέει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom