Τσεχική Δημοκρατία Πράγα απορίες...

christosk_7

Member
Μηνύματα
106
Likes
162
Επειδή ειμαι σε φάση να κλείσω απο τωρα ολες μου τις δραστηριοτητες-εκδρομες στην Πράγα, θα ήθελα παλι την βοήθεια σας. Μου προτείνετε να κλείσω απο τωρα εισητήρια για τρένα/λεωφ ή θα μπορέσω να επικοινωνίσω στους σταθμους ; Το λέω καθαρά λόγο αγγλικής γλώσσας και επικοινωνίας.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Τρένα και λεωφορεια μπορείς να κλεισεις νωριτερά (μερικά έχουν προσφορες οσο πιο νωρίς). Tours, επιτοπου
 

christosk_7

Member
Μηνύματα
106
Likes
162
Καλησπέρα σας. Απο αεροδρόμιο προς κέντρο Πράγας, τι προτείνεται; Ταξί ή καποιο λεωφορείο ;
 
Μηνύματα
410
Likes
1.351
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Καλησπέρα ,
όσοι έχετε παει Πραγα για το μοναστηρι του strahov αλλα και τη βιβλιοθηκη του clementinum ,ειναι αναγκαιο να γινει κρατηση ηλεκτρονικα,γιατι κατι τετοιο εχω διαβασει μονο με οργανωμενη ξεναγηση οτι γινεται ,η παω απλα με ενα απλο εισητηριο εκει και τις βλεπω?ειναι τεραστιες οι ουρες?το ιδιο συμβαινει και με τις συναγωγες στην εβραικη συνοικια?

Επισης μια ακυρη ερωτηση και ας φαινεται και κουλη ,στις πιο γνωστες μπιραριες-εστιατορια του κεντρου τυπου lokal ,u fleku κλπ κλπ μπορω να καθησω μονο πχ για μπιρα χωρις να παραγγειλω καποιο πιατο ή η λογικη στην Πραγα ειναι οπως και στις ταβερνες ,εστιατορια εδω,που πρεπει να παρεις και κατι φαγωσιμο.

*εννοειται θα φαω φουλ και τσεχικη κουζινα,απλα ρωταω επειδη κατα τη διαρκεια της μερας θελω να εστιασω κυριως σε οσες περισσοτερες γνωστες μπιραριες ,χωρις να χρειαζεται να φαω κατι αν δεν εχει ερθει η ωρα μεσημεριανου-δειπνου.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Καλησπέρα ,
όσοι έχετε παει Πραγα για το μοναστηρι του strahov αλλα και τη βιβλιοθηκη του clementinum ,ειναι αναγκαιο να γινει κρατηση ηλεκτρονικα,γιατι κατι τετοιο εχω διαβασει μονο με οργανωμενη ξεναγηση οτι γινεται ,η παω απλα με ενα απλο εισητηριο εκει και τις βλεπω?ειναι τεραστιες οι ουρες?το ιδιο συμβαινει και με τις συναγωγες στην εβραικη συνοικια?

Επισης μια ακυρη ερωτηση και ας φαινεται και κουλη ,στις πιο γνωστες μπιραριες-εστιατορια του κεντρου τυπου lokal ,u fleku κλπ κλπ μπορω να καθησω μονο πχ για μπιρα χωρις να παραγγειλω καποιο πιατο ή η λογικη στην Πραγα ειναι οπως και στις ταβερνες ,εστιατορια εδω,που πρεπει να παρεις και κατι φαγωσιμο.

*εννοειται θα φαω φουλ και τσεχικη κουζινα,απλα ρωταω επειδη κατα τη διαρκεια της μερας θελω να εστιασω κυριως σε οσες περισσοτερες γνωστες μπιραριες ,χωρις να χρειαζεται να φαω κατι αν δεν εχει ερθει η ωρα μεσημεριανου-δειπνου.
εγώ πάντως είχα πιεί σκέτες μπύρες σε αρκετές μπυραρίες ανεβαίνοντας προς το κάστρο. Μία άλλη στο καρακέντρο που θυμάμαι, λεγόταν Σβέικ.
Αν ήθελες έπαιρνες και κανένα σάντουιτς ή μια σαλάτα, δεν ήταν ανάγκη να παραγγείλεις κανονικό φαγητό.
 
Μηνύματα
410
Likes
1.351
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Σε αρκετα μερη παντως που βλεπω οτι εχουν εξαιρετικη μπιρα ,το φαγητο τυχαινει να μου φαινεται πολυ τουριστικο και μετριο οποτε για αυτο το λογο θα το προτιμησω για τον πρωτο λογο.
Επειδη θα παω και σε ενα μηνα προτασεις για μερη με καλη μπιρα αλλα και προτασεις για φαγητο καλοδεχουμενες
 

christosk_7

Member
Μηνύματα
106
Likes
162
Πριν λιγες μερες επέστρεψα απο 6 μερες Πραγα-Καροβι Βαρι-Κρουμλοβ και εχω να πώ οτι βρηκα τις τιμες ιδιαιτερες ακριβες στην πρωτευσουσα - βεβαια στα μερη κοντα στο κεντρο. Στα δε Χριστουγεννιάτικα σπιτάκια απαπαπαπαπα.Κρουμλοβ μοναδικό με πολύ όμορφες εικονες και Καρλοβι Βαρι αδιαφορο, που χωρις τα Χριστουγεννιάτικα στολίδια & σπιτάκια θα ήταν μια απλα συνηθησμένη πόλυ-χωριο.
Παρακατω εχω εντοπίσει καποια μερη για φαγητό & καφέ με πολύ προσιτες τιμες.
1. Prague Beer Museum - Smetanovo nábř. 205, 110 00 Staré Město, Τσεχία (δοκιμάστε Beer testing οπωσδήποτε)
2. Lokal U Bile Kuzelky - Míšeňská 12, 110 00 Malá Strana, Τσεχία (δεν μπορεις να κάνεις κράτηση και ισως χρειαστεί να περιμένεις εως 1-2ωρες)
3. Parlor Cafe - Křižíkova 197/37, 186 00 Karlín, Τσεχία (λιγο μακρια απο τα φωτα της δημοριότητας, αλλα πολύ προσιτες τιμες και πολύ ιδιαίτερη διακόσμιση)
4. Pupp στο Καρλοβι Βαρι - Mírové nám. 2, 360 01 Karlovy Vary, Τσεχία (μην σας ξεγελάσει η χλυδή και το ξενοδοχείο, το Pupp cafe εχει ιδιαίτερη ατομόσφαιρα και πράγματικά πολύ καλες τιμες)
5. Krcma Satlava - Šatlavská 157, 381 01 Český Krumlov, Τσεχία (τρομερά ψητά σε ενα μαγαζί που θυμίζει σπηλιά ή σπίτι των Hoobit)
6. Drunken Coffee - Šatlavská 157, 381 01 Český Krumlov, Τσεχία (ωραιο μικρό καφέ λιγα μετρα μακρια απο την κεντρική πλατεία της πόλης)
Ελπίζω να βοήθησα !!!!!!!
 

Traveler koko

Member
Μηνύματα
147
Likes
691
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Καλησπέρα Τα Χριστούγεννα 24 και 25 Δεκεμβρίου στα πλαίσια ενός roadtrip θα είμαι Πράγα και θα ήθελα να ρωτήσω εάν τα εστιατόρια είναι ανοιχτά εκείνες τις μέρες.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.769
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Καλησπέρα Τα Χριστούγεννα 24 και 25 Δεκεμβρίου στα πλαίσια ενός roadtrip θα είμαι Πράγα και θα ήθελα να ρωτήσω εάν τα εστιατόρια είναι ανοιχτά εκείνες τις μέρες.

Εάν δεν είναι τα εστιατόρια ανοιχτά στη Πράγα τα Χριστούγεννα που είναι κατεξοχήν χριστουγεννιάτικος προορισμός τότε πότε θα είναι;

Όλα ανοιχτά κανονικά :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.924
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα Τα Χριστούγεννα 24 και 25 Δεκεμβρίου στα πλαίσια ενός roadtrip θα είμαι Πράγα και θα ήθελα να ρωτήσω εάν τα εστιατόρια είναι ανοιχτά εκείνες τις μέρες.
Σίγουρα αυτά στο ιστορικό/τουριστικό κέντρο. Παραέξω θέλει λίγο ψάξιμο.
 

NIKELEN_2012

Member
Μηνύματα
36
Likes
6
Καλημέρα:
Αρχές Δεκέμβρη πηγαίνω Πράγα με τη σύζυγο για 3 ημέρες και έχω αρχίσει να προσπαθώ να φτιάξω ένα πρόγραμμα.Θα μείνουμε στη περιοχή Mala Strana. Οποιαδήποτε συμβουλή για μέρη για ποτό και φαγητό είναι ευπρόσδεκτη. Έχει κάποιος άποψη για τον αξίζει μια βραδιά στο Μαύρο Θέατρο της Πράγας; Επίσης διαβάζω για κάτι μεσαιωνικές βραδιές που διοργανώνονται (Το Κελάρι Της Αράχνης) με φαγητό και ποτό.Αξίζει;
Επίσης με τις πληρωμές τι γίνεται;Χρησιμοποιούμε κάρτα και έχουμε κάνει και συναλλάγμα κορώνες;
Ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.622
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom