Τσεχική Δημοκρατία Πράγα απορίες...

Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Καλημέρα:
Αρχές Δεκέμβρη πηγαίνω Πράγα με τη σύζυγο για 3 ημέρες και έχω αρχίσει να προσπαθώ να φτιάξω ένα πρόγραμμα.Θα μείνουμε στη περιοχή Mala Strana. Οποιαδήποτε συμβουλή για μέρη για ποτό και φαγητό είναι ευπρόσδεκτη. Έχει κάποιος άποψη για τον αξίζει μια βραδιά στο Μαύρο Θέατρο της Πράγας; Επίσης διαβάζω για κάτι μεσαιωνικές βραδιές που διοργανώνονται (Το Κελάρι Της Αράχνης) με φαγητό και ποτό.Αξίζει;
Επίσης με τις πληρωμές τι γίνεται;Χρησιμοποιούμε κάρτα και έχουμε κάνει και συναλλάγμα κορώνες;
Ευχαριστώ

Kαλημέρα φίλε μου,
στην πιο γραφική περιοχή της Πράγας έκλεισες .Εισαι τοσο ηρεμα το βραδυ ωστε να νιωσεις την μεσαιωνικη της ατμοσφαιρα αλλα και ενα κλικ κυριολεκτικα με ποδια απο το χαος και την ζωη της παλιας πολης,μια γεφυρα του Καρολου σας χωριζει μονο.

Αφου θα ειστε mala strana και θελετε πιο ψαγμενες επιλογες επισκεφτειται το μοναστηρι της Loretta ειναι πανεμορφο και αμεσως αν κατηφορισετε απο εκει θα βρειτε το Νovy svet ενα πολυχρωμο χωριο με στενα σοκακια που και ομως βρισκεται λιγα μετρα μακρυα απο το καστρο.


Για φαγητο στην mala strana κοντα στο john lennon wall εμεις κατσαμε στο U glaubicu πολυ καλη μπιραρια με πολυ καλο τσεχικο φαγητο.

Επισης στην mala strana διπλα στη γεφυρα του Καρολου βρισκεται η πιο γνωστη μπιραρια της πολης το Lokál .Ειναι αλυσιδα και εχει σε πολλα αλλα σημεια της πολης.Ειναι αρκετα τουριστικο και εχει αρκετη αναμονη αλλα παρολα αυτα το φαγητο του ειναι πολυ νοστιμο ,οι μεριδες μεγαλες και ειναι αρκετα οικονομικο.Σπεσιαλιτε του το παναρισμενο του τυρι.Η μπιρα ειναι top καποιοι λενε οτι εχει την γευστικοτερη pilsner της πολης.Εμας επειδη μας επιασε γερη βροχη στη γεφυρα μπηκαμε κατευθειαν να φαμε στο Lokál U Bílé kuželky που ειναι στη mala strana διπλα στου Καρολου.


Επισης για beer tasting και πιο περιεργες μπιρες περα απο τις 2-3 kozel και urquell που εχουν τα πιο πολλα εστιατορια ,να πατε στο prague beer museum.

Ωραια θεα στο ρολοι και την πλατεια εχει και η ταρατσα του Terasa U Prince .Πολυ τουριστικο δεν εχει καλη ποιοτητα φαγητου ,για ενα καφεδακι και θεα ομως ειναι οκ.

Μπορεις ανετα να πληρωνεις σχεδον παντου με καρτα οπως Ελλαδα ,συμφερει η revolut ωστε να μην εχεις θεμα με προμηθειες .Παρολα αυτα μην εισαι και με μηδεν μετρητα γιατι καπου θα σου χρειαστουν σε μικροτερα μαγαζια,καποιο ταξι .Μεγαλη προσοχη στα ανταλλακτηρια ειναι το νουμερο ενα scam της πολης .Εμεις αλλαξαμε στο exchange στην παλια πολη ειναι ασφαλη.Ασε τις συμβουλες τυπου οτι και ευρω δεχοντουσαν παντου ,σε κατακλεβουν και δεν ξερεις τι ρεστα οτι να ναι σου γυρνανε.Για μενα στην χωρα που πας να πληρωνεις στο νομισμα τους.

Μαυρο θεατρο αν και εχω ακουσει καλα λογια δεν πηγα ,οπως αντιστοιχα και στη μεσαιωνικη ταβερνα που λες.Κατι Ελληνες που πετυχα μου ειπανε οτι το show ειναι πολυ ωραιο εμενα μου ειχε φανει λιγο ακριβο και αποφασισα να μην παω.
 
Last edited:

NIKELEN_2012

Member
Μηνύματα
36
Likes
6
Kαλημέρα φίλε μου,
στην πιο γραφική περιοχή της Πράγας έκλεισες .Εισαι τοσο ηρεμα το βραδυ ωστε να νιωσεις την μεσαιωνικη της ατμοσφαιρα αλλα και ενα κλικ κυριολεκτικα με ποδια απο το χαος και την ζωη της παλιας πολης,μια γεφυρα του Καρολου σας χωριζει μονο.

Αφου θα ειστε mala strana και θελετε πιο ψαγμενες επιλογες επισκεφτειται το μοναστηρι της Loretta ειναι πανεμορφο και αμεσως αν κατηφορισετε απο εκει θα βρειτε το Νovy svet ενα πολυχρωμο χωριο με στενα σοκακια που και ομως βρισκεται λιγα μετρα μακρυα απο το καστρο.


Για φαγητο στην mala strana κοντα στο john lennon wall εμεις κατσαμε στο U glaubicu πολυ καλη μπιραρια με πολυ καλο τσεχικο φαγητο.

Επισης στην mala strana διπλα στη γεφυρα του Καρολου βρισκεται η πιο γνωστη μπιραρια της πολης το Lokál .Ειναι αλυσιδα και εχει σε πολλα αλλα σημεια της πολης.Ειναι αρκετα τουριστικο και εχει αρκετη αναμονη αλλα παρολα αυτα το φαγητο του ειναι πολυ νοστιμο ,οι μεριδες μεγαλες και ειναι αρκετα οικονομικο.Σπεσιαλιτε του το παναρισμενο του τυρι.Η μπιρα ειναι top καποιοι λενε οτι εχει την γευστικοτερη pilsner της πολης.Εμας επειδη μας επιασε γερη βροχη στη γεφυρα μπηκαμε κατευθειαν να φαμε στο Lokál U Bílé kuželky που ειναι στη mala strana διπλα στου Καρολου.


Επισης για beer tasting και πιο περιεργες μπιρες περα απο τις 2-3 kozel και urquell που εχουν τα πιο πολλα εστιατορια ,να πατε στο prague beer museum.

Ωραια θεα στο ρολοι και την πλατεια εχει και η ταρατσα του Terasa U Prince .Πολυ τουριστικο δεν εχει καλη ποιοτητα φαγητου ,για ενα καφεδακι και θεα ομως ειναι οκ.

Μπορεις ανετα να πληρωνεις σχεδον παντου με καρτα οπως Ελλαδα ,συμφερει η revolut ωστε να μην εχεις θεμα με προμηθειες .Παρολα αυτα μην εισαι και με μηδεν μετρητα γιατι καπου θα σου χρειαστουν σε μικροτερα μαγαζια,καποιο ταξι .Μεγαλη προσοχη στα ανταλλακτηρια ειναι το νουμερο ενα scam της πολης .Εμεις αλλαξαμε στο exchange στην παλια πολη ειναι ασφαλη.Ασε τις συμβουλες και ευρω δεχοντουσαν παντου ,σε κατακλεβουν και δεν ξερεις τι ρεστα οτι να ναι σου γυρνανε.Για μενα στην χωρα που πας να πληρωνεις στο νομισμα τους.

Μαυρο θεατρο αν και εχω ακουσει καλα λογια δεν πηγα ,οπως αντιστοιχα και στη μεσαιωνικη ταβερνα που λες.Κατι Ελληνες που πετυχα μου ειπανε οτι το show ειναι πολυ ωραιο εμενα μου ειχε φανει λιγο ακριβο και αποφασισα να μην παω.
Σε ευχαριστώ πολύ. Απίστευτα κατατοπιστικός. Να είσαι καλά.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.082
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Σε ευχαριστώ πολύ. Απίστευτα κατατοπιστικός. Να είσαι καλά.
Το μαύρο θέατρο εμένα μου άρεσε πολύ! Βέβαια η αίθουσα γεμάτη τουρίστες. Είδαμε την Αλίκη στη χώρα των θαυμάτων, πολύ εντυπωσιακο
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Ψάχνω παράσταση μαύρου θεάτρου για να ενταχθεί σε πρόγραμμα σχολικής εκδρομής τον Μάρτιο (ηλικίες Β' - Γ' Γυμνασίου). Βρίσκω να υπάρχουν πολλά θέατρα και παραστάσεις. Ποιο θεωρείται πιο χαρακτηριστικό; Διαβάζω σωστά ότι το Image είναι το πιο παλιό;
 

NIKELEN_2012

Member
Μηνύματα
36
Likes
6
Καλημέρα,
την αλλη βδομάδα πηγαίνω Πράγα και ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την επισκεψή μας στο Κάστρο και στον ναο του Αγ. Βιττο. Χρειάζεται απο τώρα να κλεισω τα εισιτηρια και αν ναι, παρατήρησα οτι υπάρχουν διάφορες εταιρείες που προσφέρουν εισιτήρια. Υπάρχει κάποιος -α που να έχει άποψη;
Ευχαριστώ.
 

vangelis69

Member
Μηνύματα
155
Likes
193
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή - Παταγονία
Καλημέρα,
την αλλη βδομάδα πηγαίνω Πράγα και ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την επισκεψή μας στο Κάστρο και στον ναο του Αγ. Βιττο. Χρειάζεται απο τώρα να κλεισω τα εισιτηρια και αν ναι, παρατήρησα οτι υπάρχουν διάφορες εταιρείες που προσφέρουν εισιτήρια. Υπάρχει κάποιος -α που να έχει άποψη;
Ευχαριστώ.
Μπορείς να τα αγοράσεις και επί τόπου. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει διαφορά στην τιμή
 

NIKELEN_2012

Member
Μηνύματα
36
Likes
6
Καλημέρα.Την Πεμπτη παμε Πραγα και βλέπω, οπως ηταν αλλωστε αναμενομενο, οτι αυτη τη στιγμη εχει χιονι και πολυ χαμηλες θερμοκρασιες.Καποιος που να εχει παει τετοια εποχη θα μπορουσε να μου πει αν με τετοιες καιρικες συνθηκες μπορεις να την περπατησεις.Συμβουλες για ρουχισμο;Με το χιονι ειναι εφικτο να μετακινηθεις;
Ευχαριστω
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλημέρα.Την Πεμπτη παμε Πραγα και βλέπω, οπως ηταν αλλωστε αναμενομενο, οτι αυτη τη στιγμη εχει χιονι και πολυ χαμηλες θερμοκρασιες.Καποιος που να εχει παει τετοια εποχη θα μπορουσε να μου πει αν με τετοιες καιρικες συνθηκες μπορεις να την περπατησεις.Συμβουλες για ρουχισμο;Με το χιονι ειναι εφικτο να μετακινηθεις;
Ευχαριστω
Πέμπτη πετάω και γω μια χαρά ζωαρα, χιόνι και χριστουγεννιάτικες αγορές, τι καλύτερο;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.476
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom