Τσεχική Δημοκρατία Πράγα απορίες...

Μηνύματα
21
Likes
1
Καλησπέρα. Αν έχω καταλάβει καλά τα γραφόμενα σου,
α) φαντάζομαι πετάτε με ryan. 1 ώρα ανάμεσα στις πτήσεις στο Μιλάνο είναι πολύ λίγος χρόνος για να περάσετε ξανά από έλεγχο και να καλύψετε τυχόν μικροκαθυστερήσεις. Για μεγάλη καθυστέρηση, δεν το συζητώ καν.
β) Εισιτήρια τρένου από το επίσημο: https://www.cd.cz/en/default.htm
δεν χρειάζεται να φάτε το καπέλο του άλλου. Επίσης κοιτάξτε και την επιλογή λεωφορείου, μπορεί να βρείτε καλή προσφορά.
γ) Για Πράγα διαβάζεις το παρόν θέμα, αλλά και από αυτά: https://www.travelstories.gr/community/forums/Ευρώπη.19/?prefix_id=44
και από αυτές τις ιστορίες https://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=44
θα βρεις πολλές πληροφορίες για ό,τι θέλεις.


Ραινερ Φτάνουμε Μιλάνο 13:50 μπεργκαμο Και 4 Και 10 πετάμε Για Πράγα νομίζω πως προλαβαίνουμε στις ώρες
Όσο για τα τρένα έκλεισα απο goeuro με 25 ευρώ το άτομο ενώ είχα βρει 14 από το site που σας προανέφερα αλλά δεν είχε PayPal οπότε και δε ρίσκαρα για 10 ευρώ να τρέχουμε Τελευταία στιγμή δεν απαντούσε και κάνεις.. όσο για την ώρα με τις αλλαγές αεροπλάνου είμαστε καλά?
 
Μηνύματα
21
Likes
1
Δηλαδή ειναι μεγάλο αεροδρόμιο και μπορεί να μην προλάβουμε; μεσα σε 1μιση ώρα; εχει βγεί τωρα και αλλη μια πτήση με 18 ευρώ στις 5και 40 με wizz να ρισκάρω ή να κλεισω και αυτά....
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μπορεί να έχει καθυστέρηση η πρώτη, οπότε μπορεί να χάσεις τη δεύτερη. Ακόμα και με 6 ώρες αναμονή ανάμεσα στις πτήσεις μπορεί να συμβεί αυτό. Προσωπικά θα ήθελα περισσότερο χρόνο, αλλά δικιά σου είναι η επιλογή.
 

tzotzos

Member
Μηνύματα
23
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
λισαβονα
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλια,νεα υορκη
καλησπερα, εχω κλεισει ταξιδι στην Πραγα 19-24/02 και ξενοδοχειο το " BOUTIQUE HOTEL SEVEN DAYS" στην οδο zitna 200 μ.απο το εθνικο μουσειο της Πραγας. Ηθελα να ρωτησω: 1)αν συμφερει να παω απο αεροδρομιο με ταξι στο ξενοδοχειο? 2)αν οντως ειναι σε καλη τοποθεσια 3)αν υπαρχει προβλημα εγκληματικοτητασ επειδη θα ταξιδεψω με την κοπελα μου? 4) που να αλλαξω τα χρηματα μου και αν πληρωνεις μς καρτα γενικα και 5) σε ποια μερη μας προτεινετε να παμε? ευχαριστω εκ των προτερων.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
καλησπερα, εχω κλεισει ταξιδι στην Πραγα 19-24/02 και ξενοδοχειο το " BOUTIQUE HOTEL SEVEN DAYS" στην οδο zitna 200 μ.απο το εθνικο μουσειο της Πραγας. Ηθελα να ρωτησω: 1)αν συμφερει να παω απο αεροδρομιο με ταξι στο ξενοδοχειο? 2)αν οντως ειναι σε καλη τοποθεσια 3)αν υπαρχει προβλημα εγκληματικοτητασ επειδη θα ταξιδεψω με την κοπελα μου? 4) που να αλλαξω τα χρηματα μου και αν πληρωνεις μς καρτα γενικα και 5) σε ποια μερη μας προτεινετε να παμε? ευχαριστω εκ των προτερων.
1. Συμφέρει αν είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις πολλά περισσότερα απ'όσα θα ξοδέψεις με τα μέσα μεταφοράς. Λεωφορείο και μέτρο, έφτασες στάση Museum και μετά από ολιγόλεπτη ωραία βόλτα εφτασες.

2. Μια χαρά είσαι.

3. Όχι κανένα.

4. Παντού με κάρτα, αν θες βγάζεις λίγα από κάποιο atm τράπεζας για τα ψιλά.

5. Έχει μπόλικες πληροφορίες το φόρουμ, ψάξε και κάνε το πρόγραμμα σου. Αν δεν καταλάβεις κάτι εδώ είμαστε.
 

tzotzos

Member
Μηνύματα
23
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
λισαβονα
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλια,νεα υορκη
1. Συμφέρει αν είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις πολλά περισσότερα απ'όσα θα ξοδέψεις με τα μέσα μεταφοράς. Λεωφορείο και μέτρο, έφτασες στάση Museum και μετά από ολιγόλεπτη ωραία βόλτα εφτασες.

2. Μια χαρά είσαι.

3. Όχι κανένα.

4. Παντού με κάρτα, αν θες βγάζεις λίγα από κάποιο atm τράπεζας για τα ψιλά.

5. Έχει μπόλικες πληροφορίες το φόρουμ, ψάξε και κάνε το πρόγραμμα σου. Αν δεν καταλάβεις κάτι εδώ είμαστε.
σε ευχαριστω πολυ να σαι καλα
 

maraki86

Member
Μηνύματα
168
Likes
102
καλησπερα, εχω κλεισει ταξιδι στην Πραγα 19-24/02 και ξενοδοχειο το " BOUTIQUE HOTEL SEVEN DAYS" στην οδο zitna 200 μ.απο το εθνικο μουσειο της Πραγας. Ηθελα να ρωτησω: 1)αν συμφερει να παω απο αεροδρομιο με ταξι στο ξενοδοχειο? 2)αν οντως ειναι σε καλη τοποθεσια 3)αν υπαρχει προβλημα εγκληματικοτητασ επειδη θα ταξιδεψω με την κοπελα μου? 4) που να αλλαξω τα χρηματα μου και αν πληρωνεις μς καρτα γενικα και 5) σε ποια μερη μας προτεινετε να παμε? ευχαριστω εκ των προτερων.

Καλησπέρα,
1) Καλό θα είναι να πάρεις το λεωφορείο 119 από αεροδρόμιο και θα κατέβεις στην Nadrazi Valaslavin και από εκει να πάρεις την πρασινη γραμμη του μετρο. Σε συμφέρει περισσότερο. Το ταξι θα κοστίσει 20 ευρω και μπορεί και παραπάνω αν εχεις βαλίτσες.
2) Το ξενοδοχείο που θα μείνετε είναι στο κεντρο οπότε όλα είναι πολύ κοντά με τα πόδια.
3) Εγκληματικότητα δεν υπάρχει αλλά καλό θα ήταν να προσέχετε. Όπου υπάρχουν πολλοί τουριστες υπάρχουν και πορτοφολάδες. Να προσέχεις από Vaclavske Namesti μέχρι την Γέφυρα του Καρόλου γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει. Επίσης ιδιαίτερη προσοχή στα ΜΜΜ ειδικά τις ώρες αιχμής.
4) Γενικά μπορείς να πληρώσεις με κάρτα. Αλλά αν θέλεις να κάνεις συνάλλαγμα θα σου πρότεινα να πας στο exchange8. Είναι κοντά στο σταθμό του μετρό Staromestska (Πράσινη γραμμή Α). Σου βάζω λινκ με το ανταλλακτήριο https://www.exchange8.cz/en/ . Το καλό είναι οτι δεν κρατάει προμήθεια. Αλλά να είσαι προσεχτικός με τα ανταλλακτήρια και να προσέχεις το πόσο αγοράζει το καθένα.
5) Οπωσδήποτε να πάτε στο Κάστρο και στον Λόφο του Πετριν. Η θέα είναι καταπληκτική. Επίσης να πάτε στο μουσείο του Κάφκα, στο Kampa, στο Vysehrad. Η Πράγα προσφέρει απίστευτες ευκαιρίες για περπάτημα. Μόνο ο καιρός να είναι καλός γιατί τις τελευταίες μέρες ο καιρός είναι αρκετά κρύος εδω!! Ότι αλλό θελήσεις εδώ είμαστε για να βοηθήσουμε!!! :)
 

tzotzos

Member
Μηνύματα
23
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
λισαβονα
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλια,νεα υορκη
Καλησπερα ξανα και απο μενα. Θα μεινω 5 και μιση μερες Πραγα και εχω βγαλει ενα προγραμμα και θελω την αποψη σας.
Πρωτη μερα φθανουμε απογευμα οποτε και κανουμε βολτα στην νεα πολη οπου και μενουμε.
Δευτερη μερα Παλια Πολη και Εβραικη συνοικια και απογευματακι παλι Νεα Πολη οπου μενουμε κιολας.
Τριτη Μερα Μικρη Συνοικια ,Καστρο και Χρατσανι
και τις υπολοιπες δυο μερες εντελως ελευθεροι να ξαναπαμε οπου μας αρεσει.Πως το βλεπετε?
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Καλησπερα ξανα και απο μενα. Θα μεινω 5 και μιση μερες Πραγα και εχω βγαλει ενα προγραμμα και θελω την αποψη σας.
Πρωτη μερα φθανουμε απογευμα οποτε και κανουμε βολτα στην νεα πολη οπου και μενουμε.
Δευτερη μερα Παλια Πολη και Εβραικη συνοικια και απογευματακι παλι Νεα Πολη οπου μενουμε κιολας.
Τριτη Μερα Μικρη Συνοικια ,Καστρο και Χρατσανι
και τις υπολοιπες δυο μερες εντελως ελευθεροι να ξαναπαμε οπου μας αρεσει.Πως το βλεπετε?
Γιατί δεν σκέφτεστε τις ημέρες που είναι ελεύθερες να πάτε μια βόλτα στο Κάρλοβυ Βάρυ ή ακόμα καλύτερα στο Τσέσκυ Κρούμλοβ.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλησπερα ξανα και απο μενα. Θα μεινω 5 και μιση μερες Πραγα και εχω βγαλει ενα προγραμμα και θελω την αποψη σας.
Πρωτη μερα φθανουμε απογευμα οποτε και κανουμε βολτα στην νεα πολη οπου και μενουμε.
Δευτερη μερα Παλια Πολη και Εβραικη συνοικια και απογευματακι παλι Νεα Πολη οπου μενουμε κιολας.
Τριτη Μερα Μικρη Συνοικια ,Καστρο και Χρατσανι
και τις υπολοιπες δυο μερες εντελως ελευθεροι να ξαναπαμε οπου μας αρεσει.Πως το βλεπετε?
Θα βαρεθείτε 5,5 μέρες στην Πράγα!! Πόσες φορές να πας και να έρθεις την γέφυρα του Καρόλου και να δεις την μία και μοναδική όμορφη πλατεία της! Βάλτε και το μουσείο φυσικής ιστορίας μέσα στο πρόγραμμα εάν θέλετε να δείτε ένα κτήριο με εντυπωσιακή αρχιτεκτονική εσωτερικά!! Από εκθέματα βέβαια δεν με συγκίνησε και όλες οι πινακίδες ήταν στα τσέχικα.
Επίσης, επειδή το κάστρο όλο δε θέλει πάνω από 3 ώρες, μπορείτε να συνδυάσετε την επίσκεψη σε αυτό με επίσκεψη στο Μοναστήρι του Στράχοβ για να δείτε την εντυπωσιακή βιβλιοθήκη του (που δυστυχώς δεν πρόλαβα να δω...). Πηγαίνετε με το τραμ 22 και κατεβαίνετε πρώτα στη μονή και μετά στο κάστρο.
Συνεπώς, προτείνω και εγώ οπωσδήποτε 1 ημερήσια εκδρομή στο πανέμορφο Κάρλοβυ Βάρυ ή/και στο Τσέσκυ Κρούμλοβ που είναι λίγο μακριά.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.370
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom