Τσεχική Δημοκρατία Πράγα απορίες...

vana23kara

Member
Μηνύματα
74
Likes
34
Να δούμε μαύρο θέατρο;;;έχετε δει κάτι που να αξίζει όντως;;;με έχουν μπερδεψει τα σχόλια γενικότερα
 

kpv

Member
Μηνύματα
29
Likes
17
καλησπερα παιδια , θα παμε στην πραγα στης 21 με 25 νοεμβριου , την αλλη βδομαδα δηλαδη και θα ηθελα να σας ρωτησω αν μπορειτε να δωσετε λιγα πραγματα που θα πρεπει να δουμε οπωσδηποτε στις 4 μερες που θα χουμε . σας ευχαριστω πολυ..
 

vana23kara

Member
Μηνύματα
74
Likes
34
καλησπερα παιδια , θα παμε στην πραγα στης 21 με 25 νοεμβριου , την αλλη βδομαδα δηλαδη και θα ηθελα να σας ρωτησω αν μπορειτε να δωσετε λιγα πραγματα που θα πρεπει να δουμε οπωσδηποτε στις 4 μερες που θα χουμε . σας ευχαριστω πολυ..
23-26 θα μαστε κ μεις. Λοιπόν εγώ από αυτά που διάβασα θα κάνουμε βόλτα στην πλατεία με το ρολόι. Θα περπατήσουμε την γέφυρα Καρόλου να πάμε στην καστρουπολη. Θα ανέβουμε στο τσέχικο πύργο σαν του Άιφελ .θα πάμε βόλτα με τα καραβάκια ,ίσως δούμε μαύρο θέατρο. Θα θελα μεσαιωνικη βραδιά αλλά πολύ ακριβή βρε παιδί μ. Έχω δει στη Βουδαπέστη. Θα πάμε ίσως στο μουσείο illusions. Στην πλατεία wesnsclas κάπως έτσι δεν πολυθυμαμαι. Θα φάμε καμινάδα. Θα χουν ανοίξει 2-3 Χριστούγεννιστικες αγορές. Έχει κ ένα τύπου παζάρι λαϊκή με οικονομικά σουβενίρ λένε. Θα φάμε σε 2-3 εστιατόρια.

Αυτά. Αλλά θέλω να ακούσω κ άλλες προτάσεις.
 

kpv

Member
Μηνύματα
29
Likes
17
23-26 θα μαστε κ μεις. Λοιπόν εγώ από αυτά που διάβασα θα κάνουμε βόλτα στην πλατεία με το ρολόι. Θα περπατήσουμε την γέφυρα Καρόλου να πάμε στην καστρουπολη. Θα ανέβουμε στο τσέχικο πύργο σαν του Άιφελ .θα πάμε βόλτα με τα καραβάκια ,ίσως δούμε μαύρο θέατρο. Θα θελα μεσαιωνικη βραδιά αλλά πολύ ακριβή βρε παιδί μ. Έχω δει στη Βουδαπέστη. Θα πάμε ίσως στο μουσείο illusions. Στην πλατεία wesnsclas κάπως έτσι δεν πολυθυμαμαι. Θα φάμε καμινάδα. Θα χουν ανοίξει 2-3 Χριστούγεννιστικες αγορές. Έχει κ ένα τύπου παζάρι λαϊκή με οικονομικά σουβενίρ λένε. Θα φάμε σε 2-3 εστιατόρια.

Αυτά. Αλλά θέλω να ακούσω κ άλλες προτάσεις.
ποιος ειναι ο τσεχικος πηργος ?εμεις λεμε τα ιδια συν το μαυρο θεατρο που λεγεται ta fantasika και μηπως παμε και μια μονοημερη στην δρεσδη με το τρενο
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Η απομίμηση του Άιφελ, είναι ο πύργος στο λόφο του Petrin, που όντως αξίζει ως επίσκεψη για να δεις τη θέα (ή ό,τι μπορείς δηλαδή, αναλόγως και την ομίχλη).
Τα βασικά πρέπει να έχουν αναλυθεί και σε κάποιο άλλο θέμα, κάστρο, vysehrad, petrin, πύργος τηλεόρασης και στο πάρκο στη letna για να δείτε το μετρονόμο (προσοχή στην ανάβαση αν έχει χιόνια).

Εγώ θα προτείνω κι ένα ανώμαλο "αξιοθέατο". Πηγαίνετε με το μετρό στη Namesti Miru να δείτε τη μεγαλύτερη κυλιόμενη της ΕΕ. :p Βγαίνοντας από το σταθμό υπάρχει η εντυπωσιακή St. Ludmila. Και για να μην πείτε ότι πήγατε τσάμπα, εκεί απέναντι υπάρχει και το Prague Beer Museum για δοκιμή μπύρας και φτηνή σούπα σερβιρισμένη σε ψωμί.
 

kpv

Member
Μηνύματα
29
Likes
17
Η απομίμηση του Άιφελ, είναι ο πύργος στο λόφο του Petrin, που όντως αξίζει ως επίσκεψη για να δεις τη θέα (ή ό,τι μπορείς δηλαδή, αναλόγως και την ομίχλη).
Τα βασικά πρέπει να έχουν αναλυθεί και σε κάποιο άλλο θέμα, κάστρο, vysehrad, petrin, πύργος τηλεόρασης και στο πάρκο στη letna για να δείτε το μετρονόμο (προσοχή στην ανάβαση αν έχει χιόνια).

Εγώ θα προτείνω κι ένα ανώμαλο "αξιοθέατο". Πηγαίνετε με το μετρό στη Namesti Miru να δείτε τη μεγαλύτερη κυλιόμενη της ΕΕ. :p Βγαίνοντας από το σταθμό υπάρχει η εντυπωσιακή St. Ludmila. Και για να μην πείτε ότι πήγατε τσάμπα, εκεί απέναντι υπάρχει και το Prague Beer Museum για δοκιμή μπύρας και φτηνή σούπα σερβιρισμένη σε ψωμί.
σε ευχαριστω πολυ , η ανωμαλη :haha: ιδεα σου πολυ με εψησε.... εμεις φτανουμε 21 νοεμβρη μεσημερη και φευγουμε 25 απογευμα , αξιζει λες να παμε και μια ονοημερη στην δρεσδη ?
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Δεν έχω πάει Δρέσδη η αλήθεια είναι για να το απαντήσω με μεγαλύτερη σιγουριά αυτό.
Αν πάτε μονοήμερη πρακτικά θα έχετε 2 φουλ μέρες, ένα πρωινό κι ένα απόγευμα στην Πράγα. Εικόνα της πόλης θα πάρετε και με τόσο αλλά απ' αυτά που αναφέρονται κάτι δε θα το προλάβετε, ειδικά αν ενδιαφέρεστε και για μουσεία.
Δε θα το συνέστηνα νομίζω σε κάποιον που πάει πρώτη φορά. Ας σας βγει πιο χαλαρή στην τελική μια μέρα κι ας αρχίσετε τις μπύρες από νωρίτερα. :p
 

mar s

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Kαλησπέρα σας!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει το μαύρο θέατρο ή είναι εντελώς τουριστικό και τόσο αποκρουστικό και βαρετό όσο διαβαζω σε διαφορα sites;;;. Αν έχει καποιος να προτείνει και κάποιο έργο πολύ ευχαρίστως!
 

kpv

Member
Μηνύματα
29
Likes
17
Τελικά διαβάζοντας πολύ στο φόρουμ καταλήγω ότι πιο ωραίος μονοήμερος προορισμός είναι το κρουμλοβ. Το θέμα είναι αξίζει να αφιερώσουμε μια μέρα από τις 3,5 που έχουμε για να πάμε; και αξίζει 6 ώρες ταξίδι για να κάτσεις 5 ώρες εκεί ;
 

lekond

Member
Μηνύματα
85
Likes
418
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
@kpv Ε παίζουν πολλά ρόλο σε αυτό. Κάποιος που έχει αρκετά γρήγορους ρυθμούς και θέλει να βλέπει πολλά διαφορετικά πράγματα σε ένα ταξίδι, μπορεί να το τολμήσει. Τώρα για κάποιον που πάει πρώτη φορά Πράγα, κι έχει ούτε 4 μέρες για να την εξερευνήσει, εγώ δε θα το συνιστούσα..
 

kpv

Member
Μηνύματα
29
Likes
17
@kpv Ε παίζουν πολλά ρόλο σε αυτό. Κάποιος που έχει αρκετά γρήγορους ρυθμούς και θέλει να βλέπει πολλά διαφορετικά πράγματα σε ένα ταξίδι, μπορεί να το τολμήσει. Τώρα για κάποιον που πάει πρώτη φορά Πράγα, κι έχει ούτε 4 μέρες για να την εξερευνήσει, εγώ δε θα το συνιστούσα..
Φτάνουμε 21 Νοεμβρίου το μεσημέρι και φεύγουμε 25 απόγευμα, έχουμε 4 διανυκτερεύσεις αλλά στην ουσία είναι 3 μέρες ολόκληρες και 2 μισές, δεν θα βαρεθούμε στην Πράγα λες ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom