Πρέπει να πληρώνει πάντα ο άντρας γιατί αλλιώς δεν είναι άντρας;

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Είχαμε μια συζήτηση με 3 φίλες μου και με βγάλανε όλες άκυρο γιατί είπα ότι δεν είναι λογικό εφόσον ζούμε στην εποχή που υπάρχει ισότητα ανάμεσα στα 2 φύλα να απαιτεί η γυναίκα να πληρώνει ΠΑΝΤΑ ο άντρας αυτά που τρώει και πίνει αυτή όταν βγαίνουν έξω.

Θεωρώ λογικό αν ο άντρας δουλεύει και η γυναίκα όχι να πληρώνει αυτός η να πληρώνει τις περισσότερες φορές αυτός αν το εισόδημα του είναι πολύ μεγαλύτερο από αυτής η το να πληρώσει στο πρώτο ραντεβού η και σε κάποια άλλα, αλλά θεωρώ παράλογο να απαιτεί η γυναίκα να πληρώνει ο άντρας ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ την στιγμή που έχουν πάνω κάτω το ίδιο εισόδημα.

Μου είπαν ότι αν δεν το κάνει αυτό θεωρείται τσιγκούνης και δεν είναι πραγματικός άντρας.( Ενώ η γυναίκα βέβαια που δεν θέλει να πληρώνει τίποτα δεν είναι τσιγκούνα και είναι large)

Ποια η γνώμη σας;Με ενδιαφέρει επίσης να πείτε τι συνηθίζεται σε άλλες πόλεις αλλά και χώρες πέρα από την Θεσσαλονίκη που ζω εγώ.
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν με απασχολησε ποτε το θεμα γιατι παντα πληρωνα στις εξοδους με γυναικες. Το εκανα ομως οχι γιατι ηταν υποχρεωτικο αλλα γιατι με ευχαριστουσε και επιπλεον θεωρουσα προσβολη να μην κερασω (οπως θεωρω προσβολη να μην κερασω ανθρωπο παντως τυπου που βγαινω μαζι του και δεν εχει δικο του εισοδημα).
Αν ομως καταλαβαινα πως μια γυναικα απαιτει κερασμα θα την πηγαινα στο πιο ακριβο μαγαζι, θα την προετρεπα να παραγγειλει ο,τι πιο ακριβο και στο τελος θα την αφηνα να πληρωσει τα δικα της. Αν μια γυναικα βγαινει μαζι σου για να την κερνας δεν αξιζει μια. Θα την κερασεις ενα βραδι, θα περασεις καλα μαζι της και το επομενο πρωι θα την αφησεις οπως θα εκανες με καθε αλλη πουτανα. Για μενα ειναι λογος χωρισμου να αγαπαει καποια το πορτοφολι μου. Ειναι ο τυπος της γυναικας που οικτιρω για την καταντια και τον εξευτελισμο της. Καλυτερα να γαμιοταν για χρηματα. Θα 'λεγα ειναι το επαγγελμα της, καπως πρεπει να ζησει.

Αρα και ο αντρας κερνα χωρις να κοιτα αν η γυναικα βγαζει και ποσα και η γυναικα δεν απαιτει. Αν ο αντρας μαλιστα δεν εχει ή τα βγαζει περα δυσκολα θεωρω υποχρεση της να προσφερεται και να επιμενει να πληρωσει.

Στο Παρισι εμαθα πως το να κερνας μια γυναικα δεν ειναι σωστο γιατι την υποτιμας εκτος κι αν ειναι ευθεια προταση για πηδημα. Αλλοι νομοι, αλλοι κανονες. Βεβαια αν ειστε καιρο μαζι δεν παρεξηγειται και μπορεις να βγαλεις τα καβουρια απο την τσεπη αν θελεις.
Παντως συνηθιζεται να πληρωνει ο καθενας τα δικα του. Και το βλεπεις ακομα και σε μερικα παντρεμενα ζευγαρια. 10€ το ποτο σου, 12€ της γυναικας σου; 10€ θα πληρωσεις εσυ και 12€ η γυναικα σου! ROFLMFAO που λενε και στα chatrooms!
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
To αν το απαιτεί βέβαια είναι λίγο δύσκολο κάποιες φορές να το καταλάβεις. Αν δεν κάνει ποτέ κίνηση να πληρώσει σίγουρα εκεί είναι ξεκάθαρο αλλά πολλές από ότι κατάλαβα και από αυτά που μου είπαν οι φίλες μου ίσως να κάνουν την κίνηση μόνο για το φαίνεσθαι αλλά κατά βάθος το απαιτούν.
Το άλλο απίστευτο που άκουσα είναι ότι φίλη μου βγήκε ραντεβού με κάποιον και πλήρωσε αυτός αλλά παρεξηγήθηκε γιατί κοίταξε την απόδειξη!!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν εχει σημασια αν κανει κινηση ή οχι. Μπορει να μην κανει κινηση αλλα να μην εχει απαιτηση ή να κανει κινηση και να σε βγαλει τσιγκουνη αν τυχει να αφησεις να πληρωσει.
Θεωρω κι εγω ακομψο να κοιταει την αποδειξη οταν ξερει πως δεν θα πληρωσει. Την προσβαλει. Ειναι σαν να κοιταει ποια ειναι τα κερδη της για την εξοδο που σου χαρισε. Αν το κανει κατι λαθος ή επειδη προτιθεται να πληρωσει ή γιατι η αποδειξη ειναι μπροστα στα μουτρα της ειναι αλλο θεμα, κανενα προβλημα.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
To αν το απαιτεί βέβαια είναι λίγο δύσκολο κάποιες φορές να το καταλάβεις. Αν δεν κάνει ποτέ κίνηση να πληρώσει σίγουρα εκεί είναι ξεκάθαρο αλλά πολλές από ότι κατάλαβα και από αυτά που μου είπαν οι φίλες μου ίσως να κάνουν την κίνηση μόνο για το φαίνεσθαι αλλά κατά βάθος το απαιτούν.
Το άλλο απίστευτο που άκουσα είναι ότι φίλη μου βγήκε ραντεβού με κάποιον και πλήρωσε αυτός αλλά παρεξηγήθηκε γιατί κοίταξε την απόδειξη!!!
Με περιεργες γυναικες κανεις παρέα !
Ποιος κοιταξε την αποδειξη ; Ο αντρας που πληρωσε ή η τσαμπατζου ? :cry:
και ποιος παρεξηγηθηκε ;
σε εχασα σε αυτο το σημειο :lol:
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Νόμιζα,οτι αυτά,έχουν ξεπεραστεί απο αυτήν την γενιά.Στην προηγούμενη,τέτοιες κινήσεις αβροφροσύνης ήταν υποχρεωτικές,ασχέτως εισοδημάτων...όπως να ανοίγει την πόρτα ο άντρας και να περνάει,πρώτα η γυναίκα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
... θεωρουσα προσβολη να μην κερασω (οπως θεωρω προσβολη να μην κερασω ανθρωπο παντως τυπου που βγαινω μαζι του και δεν εχει δικο του εισοδημα).

Αρα και ο αντρας κερνα χωρις να κοιτα αν η γυναικα βγαζει και ποσα και η γυναικα δεν απαιτει. Αν ο αντρας μαλιστα δεν εχει ή τα βγαζει περα δυσκολα θεωρω υποχρεση της να προσφερεται και να επιμενει να πληρωσει.
Ακριβώς έτσι..Συμφωνώ με τα παραπάνω, για κάθε φύλο!
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Στο 2016 ζούμε. Άλλο να θες να την κεράσεις από ευγένεια και ευχαρίστηση οπως θα έκανες με εναν φίλο,και αλλο να πληρώνει συνεχεια ο άντρας. Τοτε ειναι σκέτη εκμετάλλευση :p
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Χμμμ, εγω (που ανηκω στο γυναικειο φυλο) οι μονες φορες που αναμενω ο αλλος να κερασει (γενικα, απο το γκομενο μεχρι τη μανα μου) ειναι οταν επιμενει να παμε καπου που γνωριζει εξ αρχης οτι δεν το σηκωνει τσεπη μου. Αλλα κι εγω αντιστοιχα οταν θελω να μοιραστω κατι πολυ με καποιο συγκεκριμενο ατομο που ξερω ομως οτι δεν το αντεχει οικονομικα θα του το προτινω με δεδομενο οτι θα πληρωσω εγω και τα δικα του. Επισης οταν δεχτω ενα ακριβο για μενα κερασμα θα φροντισω να κερασω μια επομενη φορα σε κατι που ειναι στα μετρα μου.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Δεν το διευκρίνισα καλά αυτό με το θέμα της απόδειξης :)
Η κοπέλα παρεξηγήθηκε επειδή ο άντρας πλήρωσε μεν (όπως πάντα) αλλά κοίταξε την απόδειξη( ο άντρας).Το θεώρησε προφανώς ένδειξη ματζιριάς και γυφτιάς. Δεν θα έπρεπε να ασχοληθεί καθόλου με αυτό το θέμα. Σαν να σου λέει ότι :εφόσον είσαι μαζί μου δεν θα πρέπει να σε απασχολεί το πόσο θα ξοδέψεις και μόνο το γεγονός ότι σκέφτηκες πόσα ξόδεψες για εμένα είναι κάτι που με προσβάλει!!!

Οι 3 γυναίκες είναι 34,38 και 23.Αυτή που παρεξηγήθηκε για την απόδειξη ήταν μια 4η γύρω στα 20 και κάτι τότε αλλά και τώρα βέβαια που είναι κοντά στα 30 έχει τα ίδια μυαλά:)

panpan στην Ισπανία τι γίνεται με αυτό το θέμα;

tripakia στην υπόλοιπη Γαλλία;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν το διευκρίνισα καλά αυτό με το θέμα της απόδειξης :)
Η κοπέλα παρεξηγήθηκε επειδή ο άντρας πλήρωσε μεν (όπως πάντα) αλλά κοίταξε την απόδειξη( ο άντρας).Το θεώρησε προφανώς ένδειξη ματζιριάς και γυφτιάς. Δεν θα έπρεπε να ασχοληθεί καθόλου με αυτό το θέμα. Σαν να σου λέει ότι :εφόσον είσαι μαζί μου δεν θα πρέπει να σε απασχολεί το πόσο θα ξοδέψεις και μόνο το γεγονός ότι σκέφτηκες πόσα ξόδεψες για εμένα είναι κάτι που με προσβάλει!!!

Οι 3 γυναίκες είναι 34,38 και 23.Αυτή που παρεξηγήθηκε για την απόδειξη ήταν μια 4η γύρω στα 20 και κάτι τότε αλλά και τώρα βέβαια που είναι κοντά στα 30 έχει τα ίδια μυαλά:)

panpan στην Ισπανία τι γίνεται με αυτό το θέμα;

tripakia στην υπόλοιπη Γαλλία;
Αυτη η φιλη σου μεντιουμ ψαχνει; Πως θα ξερει ο ερμος τι να πληρωσει αν δεν δει αποδειξη;
Φερε κατα δω τις φιλες σου για κανα μαθημα.
Δεν ξερω τι γινεται στην υπολοιπη Γαλλια αλλα υποθετω το ιδιο.

Λιγο ασχετο αλλα μιας και μιλαμε για πληρωμες στη Γαλλια οταν καποιος εχει γενεθλια διαλεγει και κλεινει μαγαζι, καλει οσους φιλους θελει και τον λογαριασμο στο τελος τον πληρωνουν οι καλεσμενοι. Οπως γινεται στα δικα μας τα bachelor με τη διαφορα πως ολα τα κανονιζει ο εορταζων. Οι αλλοι μονο πληρωνουν. Να χαιρεσαι να 'χεις γενεθλια ρε παιδι μου.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.868
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom