Πρέπει να πληρώνει πάντα ο άντρας γιατί αλλιώς δεν είναι άντρας;

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

LULLU

Member
Μηνύματα
3.528
Likes
7.819
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Αυτο δειχνει στην καλυτερη δειχνει ελλειψη σιγουριας και αποφασιστικοτητας, στην χειροτερη ανικανοτητα να κανεις απλες μαθηματικες πραξεις γρηγορα. Σιγα μη βγαλει και κομπιουτερακι να υπολογισει τα ρεστα.

Μ' αρεσει εν τω μεταξυ που πολλες πεφτετε απο τα συννεφα που υπαρχουν γυναικες που κυνηγουν το χρημα. Εδω υπαρχουν γκομενες που βγαινουν το βραδι με στοχο να βρουν καποιον να τις κερασει το ποτο.
Το χρημα το κυνηγουν και ανδρες και γυναικες, αλλα να πιστευεις οτι ο ανδρας πρεπει να πληρωνει για να ειναι ανδρας οπως λεει και ο τιτλος του ποστ ε παραπαει..
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Χμμμ, εγω (που ανηκω στο γυναικειο φυλο) οι μονες φορες που αναμενω ο αλλος να κερασει (γενικα, απο το γκομενο μεχρι τη μανα μου) ειναι οταν επιμενει να παμε καπου που γνωριζει εξ αρχης οτι δεν το σηκωνει τσεπη μου. Αλλα κι εγω αντιστοιχα οταν θελω να μοιραστω κατι πολυ με καποιο συγκεκριμενο ατομο που ξερω ομως οτι δεν το αντεχει οικονομικα θα του το προτινω με δεδομενο οτι θα πληρωσω εγω και τα δικα του. Επισης οταν δεχτω ενα ακριβο για μενα κερασμα θα φροντισω να κερασω μια επομενη φορα σε κατι που ειναι στα μετρα μου.
Με κάλυψες !:lol:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το χρημα το κυνηγουν και ανδρες και γυναικες, αλλα να πιστευεις οτι ο ανδρας πρεπει να πληρωνει για να ειναι ανδρας οπως λεει και ο τιτλος του ποστ ε παραπαει..
Οντως υπαρχουν και αντρες που ψαχνουν χρημα, ειναι λιγοι ομως αυτοι που το ψαχνουν στη γυναικα. Ενω υπαρχουν παρα πολλες γυναικες που μπορουν να γινουν πουτανες με αμοιβη μονο ενα γευμα.
Απο κει και περα αν το αντεχει η τσεπη του αντρα το θεωρω αυτονοητο να το κανει με την καρδια του. Δεν κοιτας αν εχει τη δυνατοτητα και η γυναικα να πληρωσει τα δικα της..
Αν μπορεις και θεωρεις πως και η γυναικα πρεπει να βαλει το χερι στην τσεπη επειδη κι αυτη μπορει ή επειδη βγαζει περισσοτερα, τοτε υπαρχει προβλημα. Δεν μιλαμε για τον ανδρα που δεν μπορει, τον ανεργο, τον φοιτητη κλπ.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
Θα σε συμπαθούσαν οι φίλες μου τελικά tripakia :)
Και αυτές εννοείται ότι δεν μιλάνε για τον άνεργο η τον φοιτητή.Με αυτόν δεν θα ξεκινούσαν ποτέ κάτι μάλλον.

Το θέμα έγκειται πιστεύω στο ότι υπάρχει μια νοοτροπία από την εποχή που δεν μπορούσαν να βγάλουν οι γυναίκες τα δικά τους χρήματα και ορισμένες την κρατάνε ακόμη θεωρώντας την σαν δόγμα την στιγμή που τα πράγματα έχουν αλλάξει.

Οι φίλες μου πχ. δεν είναι τσιγκούνες η συμφεροντολόγες .Με τις 2 ειδικά που κάνω παρέα χρόνια, με έχουν κεράσει κάποιες φορές γνωρίζοντας ότι είμαι δύσκολα οικονομικά και δεν είχαν ποτέ την απαίτηση να πληρώσω για αυτές. Αλλά σίγουρα δεν θα θέλανε με τίποτα να ξεκινήσουν σχέση με κάποιον που έχει τις απόψεις μου η την οικονομική μου κατάσταση. Όπως το έχω καταλάβει θα ήταν μια προδοσία στις αξίες τους.
 
Last edited:

alice~

Member
Μηνύματα
716
Likes
1.169
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Αυτο δειχνει στην καλυτερη δειχνει ελλειψη σιγουριας και αποφασιστικοτητας, στην χειροτερη ανικανοτητα να κανεις απλες μαθηματικες πραξεις γρηγορα. Σιγα μη βγαλει και κομπιουτερακι να υπολογισει τα ρεστα.

Μ' αρεσει εν τω μεταξυ που πολλες πεφτετε απο τα συννεφα που υπαρχουν γυναικες που κυνηγουν το χρημα. Εδω υπαρχουν γκομενες που βγαινουν το βραδι με στοχο να βρουν καποιον να τις κερασει το ποτο.
δεν καταλαβαίνω που κολλάει η έλλειψη σιγουριάς. Μπορεί ο σερβιτόρος να μπερδεύτηκε και να έδωσε λάθος τα ρέστα. Για να φανεί αντρακλας ο άλλος δηλαδή δεν πρέπει να τσεκάρει την απόδειξη;
Τέλος πάντων,χαίρομαι που βλέπω οτι στην γενιά μου ξεφεύγουμε σιγά σιγά απο αυτά τα στερεότυπα. Ας πούμε,αυτο που λέει η kabamarou απο πάνω οτι κάποια δεν θα ήθελε να κάνει σχέση με κάποιον που δεν έχει χρήματα,δεν το παρατηρώ τόσο. Έτσι και αλλιως,όλοι και όλες στην ίδια οικονομική κατάσταση βρισκόμαστε.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Η συμπεριφορα που περιγραφείς είναι κλασικά συμφεροντολογας. Αυτό που λένε οι αμερικανοί gold diggers, εάν ψαξεις στο YouTube με αυτό σαν λέξη κλειδί θα δεις κάποια πράγματα που θα σε προβληματίζουν, τουλάχιστον.
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εγώ στα 34 μου χρόνια έχω γνωρίσει ελάχιστους άνδρες στην ηλικία μου και πέριξ με την ίδια πάνω κάτω οικονομική κατάσταση που να πληρώνουν πάντα όταν βγαίνουν με γυναίκες. Και εννοώ και φίλους μου, όχι μόνο γκομενικά. Και το θεωρώ απολύτως φυσιολογικό. Νομίζω ότι αυτές είναι συνήθειες παλαιότερων εποχών, όταν οι γυναίκες δεν δούλευαν. Επίσης θεωρώ πάρα πολύ υποτιμητικό για τη γυναίκα να έχει την απαίτηση να πληρώνει πάντα ο άντρας (εκτός κι αν είναι παντρεμένοι και έχει ο άντρας το πορτοφόλι του σπιτιού). Αλλά συνήθως αυτές που έχουν αυτές τις απαιτήσεις έχουν και άλλες "περίεργες" ιδέες για τις σχέσεις οπότε διαφωνώ γενικά.
Ο μόνος άντρας που έχω την "απαίτηση" να πληρώνει όταν βγαίνουμε είναι ο μπαμπάς μου!!! Και το ευχαριστιέται κιόλας. :lol::lol:
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
740
Likes
1.969
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Πιστευα οτι τη νοοτροπια που εχουν οι 3 φιλες, τη βρισκουμε πια σε μεγαλες ηλικιες γυναικων. Μια γνωστη μου λεει: Ειμαι παλαιας κοπης νομισμα και θελω να πληρωνει παντα ο αντρας.
Δεν περιμενα οτι θα εχουν τετοια νοοτροπια και μικροτερης ηλικιας γυναικες.
Ερωτηση Kabamarou προς τις φιλες σου : μετα απο 2-3 φορες που θα βγουν με καποιον και θα ....τις πληρωσει, θα εξακολουθουν νοιωθουν ελευθερες να επιλεξουν εαν θελουν να προχωρησουν μαζι του; Δεν θα αισθανονται υποχρεωμενες να ....προσφερουν κι αυτες κατι;;;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Αν πατήσεις πάνω στην φωτό,ανοίγει ένα παραθυράκι,που,συνήθως,τα μέλη γράφουν το φύλο τους....ούτε και οι παλαιότεροι τους γνωρίζουν όλους
παράδειγμα ο υποφαινόμενος... την έχουν πατήσει ουκ ολίγες φορές
kabamarou δεν είναι γιαπωνέζικο μάνγκα?
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom