Πρέπει να πληρώνει πάντα ο άντρας γιατί αλλιώς δεν είναι άντρας;

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Αυτή ήταν πραγματικά τραυματική εμπειρία ρε @Yorgos, χειρότερα απο κλωτσιά στο καλάμι...
Και εμένα αυτό θα με τσακιζε , να είσαι τόσο μακριά να εχεις ΙΟΝ και να τις τρωει κρυφά ο γκόμενος ! Και οχι δεν κάνω πλάκα , ειμαι σοκολατομανης και πάντα παιρνω μαζι μου σοκολατες ειδικα οταν ειμαι Κουβα που δεν βρισκεις ευκολα .
Αλλωστε "απο τσιγκουνη παιρνεις , απο φαγά δεν παιρνεις "
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Γιωργο αυτά που γραφεις για οταν συγκατοικεις ειναι τα περισσοτερα σωστά , αλλά αλλο να μενεις μαζι καποιους μηνες και άλλο γαμος για χρόνια. Δεν μπορεις να πηγαινεις πάντα μαζι σουπερ μαρκετ και να ψωνιζει ο καθενας τα δικά του , ειναι χρονοβορο και αβολο και κατανταει και "αστείο".
Απλα οταν είσαι σε γάμο και δουλευουν και οι δυο υπαρχουν τροποι να μοιραζονται τα εξοδα για να μην υπαρχουν προστριβες αλλά χωρις να φτανουμε σε υπερβολες .
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Φυσικα και ειναι πιο δικαιος ο λογαριασμος που κανουν τα ξενα ζευγαρια. Μηπως ομως τελικα βγαζουμε ετσι απο μεσα μας τον αυθορμητισμο και τη χαλαροτητα - ελα μωρε ενταξει, την αλλη φορα πληρωνεις εσυ. Η - πανω κατω τα ιδια φαγαμε, 2 ευρω πανω 2 κατω δε χαλασε ο κοσμος- που ομως δινει αλλη ποιοτητα στη ζωη μας;
Μηπως με το να μετραμε τα παντα και να τα χωριζουμε ολα δικαια οταν ειμαστε με τις παρεες μας, φερνουμε και στην προσωπικη μας ζωη τον επαγγελματισμο και την αυστηροτητα των πιο απομακρων σχεσεων;
Μου εχει τυχει και μενα να βγω με μεγαλη παρεα και οταν ηρθε ο λογαριασμος, 3 ατομα που ειχαν ερθει μαζι, τον πηραν, κοιταξαν ποσο κανουν αυτα που εφαγαν -κυρια πιατα και κανα δυο ορεκτικα που ειχαν παραγγειλει αυτοι- εβγαλε ο ενας τα λεφτα, διπλωμενα και πιασμενα με λαστιχακι, και αφησε το ...μεριδιο τους. Οι αλλοι μοιραστηκαμε τον υπολοιπο λογαριασμο.
Σαν εικονα δε μου αρεσε....
Οπως δε μου αρεσει να δινει ο καθενας στο σερβιτορο στην καφετερια π.χ. το 5ευρω και να λεει: απο δω κρατησε 2,5 ευρω, η απο δω κρατησε 4....
Ασχημα περιστατικα εχουν συμβει σε ολους μας, απλως επιλεγεις να μην ξανακανεις παρεα με ατομα τα οποια βλεπεις οτι στην τελικη κοιταζουν πως να εκμεταλευτουν ανθρωπους και καταστασεις.
Εγω συντασσομαι με αυτες τις αποψεις. Σορι αν προσβαλλω καποιους αλλα τη διασκεδαση της εξοδου μου να την καταστρεψω μιρλιαζοντας επειδη θα πληρωσω 5-10 ευρω παραπανω δεν μπορω. Καλο και το συστημα "πληρωνει ο καθενας τα δικα του" αλλα δεν θα χαλαστω αν πληρωσω κατι παραπανω απο αυτο που μου αναλογει. Ουτε πιο φτωχος θα γινω , ουτε πιο πλουσιος πληρωνοντας ή οχι τετοια ευτελη ποσα.

Οταν προκειται για αγαπημενα προσωπα (σοβαρη σχεση, οικογενεια, αληθινους φιλους) δεν το συζητω πως δεν με ενδιαφερει ακομη κι αν πληρωνω παντα και τα παντα εγω.

Κι ενα στορι: Η γυναικα μου καταγεται απο οικογενεια πολυ υψηλου οικονομικου επιπεδου, μεγαλωμενη με ο,τι ηθελε. Καποια στιγμη πριν δεσμευτουμε για να κανουμε οικογενεια της ζητησα να χωρισουμε επειδη εβλεπα πως δεν θα μπορουσα να της προσφερω και πολυ περισσοτερο δεν θα μπορουσα να προσφερω στα παιδια μας αυτα που της προσεφεραν οι γονεις της. Η απαντηση της ηταν ιδιαιτερως ανακουφιστικη "Σ' αγαπησα γιατι με κανεις να γελαω και ευτυχισμενη καθε μερα! Αν δεν ηθελα να κανω οικογενεια μαζι σου νομιζεις πως θα ημουν ακομα εδω;". Στην ερωτηση της βεβαια εγω απαντησα "Γιατι που θα πηγαινες; Ποιος αλλος θα γυρνουσε να σε κοιταξει;" και αρχισε ενα μικρο καβγαδακι.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τώρα που το θίγεις αυτό το θέμα, είναι ιδέα μου ή οι Γάλλοι (και οι Γερμανοί) δεν πολυτρώνε;
Δεν ξερω για τους Γερμανους αλλα για τους Γαλλους ειναι ιδεα σου. Τρωνε πολυ αλλα ιδιαιτερως μικρες μεριδες σε συγκριση με τις δικες μας και ξοδευουν παρα πολλα λεφτα στο φαγητο.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.107
Ρε δε πα να πληρώσετε κανά ΕΝΦΙΑ λέω εγώ? Θέματα που έχει λύσει η Ευρωπη απο την δεκαετία του 70-80, εδώ στο Ελλάδα ακόμα τα συζητάμε..
Αποφευγεις να απαντησεις.... ισως γιατι ο Γκιουλιβερ ακομα (το) "πληρωνει" που επελεξε(??) να ειναι συνταξιδιωτης σου...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ρε δε πα να πληρώσετε κανά ΕΝΦΙΑ λέω εγώ? Θέματα που έχει λύσει η Ευρωπη απο την δεκαετία του 70-80, εδώ στο Ελλάδα ακόμα τα συζητάμε..
Διπλωματικη απαντηση με κυβερνητικο δακτυλο.
 

Action

Member
Μηνύματα
117
Likes
411
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Ήμουν κι εγώ με Γερμανίδα και το έβρισκα υγιές... Εντάξει, παιδιά και πάνες δεν είχαμε, αλλά ένας υπολογισμός γινόταν για όλα
Ήσουν παντρεμένος με Γερμανίδα;;; και ζούσατε όπως το προαναφερόμενο Γερμανικό ζευγάρι, με ταμπέλες στα ντουλάπια της κουζίνας ‘’προσοχή σκύλος δαγκώνει – κάνε ότι απλώνεις θα στο κόψω από τη ρίζα’’ και τα ονόματά σας στις σχάρες του ψυγείου προς αποφυγήν παρεξηγήσεων;;; Πλάκα κάνω!!! Τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά στη συγκατοίκηση από το γάμο, κατά τη δική μου ταπεινή γνώμη. Σίγουρα στη συγκατοίκηση αποφασίζεις να ‘’πορευτείς’’ και να συνυπάρξεις με ένα άλλο άτομο στο ίδιο σπίτι, άρα σίγουρα θα υπάρχει και κοινός τρόπος πλεύσης όσον αφορά τα πρακτικά θέματα του σπιτιού. Μα η διαφορά της συγκατοίκησης με το γάμο είναι ότι στο γάμο μοιράζεσαι όχι μόνο το σπίτι σου, το κρεβάτι σου και τα βασικά έξοδα, αλλά τη ζωή σου ολόκληρη και δημιουργείτε από κοινού ένα νέο πυρήνα που ονομάζεται οικογένεια. Είναι πολύ εύκολο να πορευτείς λοιπόν με κάποιον ‘’λογικά’’ , εσύ τον διαλέγεις αν θέλεις στην ίδια οικονομική επιφάνεια με εσένα και μοιράζεστε τα πάντα δια δύο και να έχεις στην άκρη και κάτι για τα έξτρα σου και τη δική σου ζωή, τη προσωπική. Είναι πολύ δύσκολο όμως να ΕΡΩΤΕΥΘΕΙΣ κάποιον στην ίδια οικονομική επιφάνεια με εσένα, σχεδόν αδύνατο. Κάποιος θα βγάζει περισσότερα κάποιος θα βγάζει λιγότερα. Η εμπειρία που έχω εγώ τουλάχιστον ήταν να ενώνουμε ότι είχε ο καθένας μας στις κοινές μας εξόδους ή στις διακοπές μας και να απλώνουμε όσο φτάνουμε. ΜΑΖΙ όμως θα τρώγαμε τοστ και παγωτό χωνάκι στο παγκάκι, αγναντεύοντας τη θάλασσα και χαζεύοντας τους περαστικούς και ΜΑΖΙ θα τρώγαμε γαριδομακαρονάδες και θαλασσινά. Η φίλη σου από το Μεντεγίν πώς το μπορούσε να αφήνει τη καρδούλα σου να κρυώνει στο έδαφος, ενώ αυτή έκανε το κέφι της με τις φίλες της στον αέρα; Εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα της έλεγα : ‘’… και αν δεν έμαθες ποτέ σου να δίνεις, δε θα μάθεις ποτέ πως είναι να χαμογελά κάποιος εξαιτίας σου…’’ και θα τη παρατούσα … με τις φίλες της!!! Όσο για τις σοκολάτες σου κάποτε είχα διαβάσει ένα καλό: ‘’αγάπη είναι να μου κλέβεις τις σοκολάτες και εγώ να τις κρύβω ξανά στο ίδιο μέρος’’ … :)
 

Chrelefs

Member
Μηνύματα
64
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΝΕΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΙΕΤΝΑΜ ΚΑΜΠΟΤΖΗ
ονειρα θερινης νυκτος καθε πικραμενου............. παντως οπου ακους πολλα κερασια κρατα μικρο καλαθι. Αφου δεν μπορουσε να βρει γκομενα στα 30 και 40 σιγα μην βρει τωρα........
ΚΡΙΤΣΙ ΚΡΙΤΣΙ.......Κ Ρ ΑΤΣΑ
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ήσουν παντρεμένος με Γερμανίδα;;; και ζούσατε όπως το προαναφερόμενο Γερμανικό ζευγάρι, με ταμπέλες στα ντουλάπια της κουζίνας ‘’προσοχή σκύλος δαγκώνει – κάνε ότι απλώνεις θα στο κόψω από τη ρίζα’’ και τα ονόματά σας στις σχάρες του ψυγείου προς αποφυγήν παρεξηγήσεων;;; Πλάκα κάνω!!! Τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά στη συγκατοίκηση από το γάμο, κατά τη δική μου ταπεινή γνώμη. Σίγουρα στη συγκατοίκηση αποφασίζεις να ‘’πορευτείς’’ και να συνυπάρξεις με ένα άλλο άτομο στο ίδιο σπίτι, άρα σίγουρα θα υπάρχει και κοινός τρόπος πλεύσης όσον αφορά τα πρακτικά θέματα του σπιτιού. Μα η διαφορά της συγκατοίκησης με το γάμο είναι ότι στο γάμο μοιράζεσαι όχι μόνο το σπίτι σου, το κρεβάτι σου και τα βασικά έξοδα, αλλά τη ζωή σου ολόκληρη και δημιουργείτε από κοινού ένα νέο πυρήνα που ονομάζεται οικογένεια. Είναι πολύ εύκολο να πορευτείς λοιπόν με κάποιον ‘’λογικά’’ , εσύ τον διαλέγεις αν θέλεις στην ίδια οικονομική επιφάνεια με εσένα και μοιράζεστε τα πάντα δια δύο και να έχεις στην άκρη και κάτι για τα έξτρα σου και τη δική σου ζωή, τη προσωπική. Είναι πολύ δύσκολο όμως να ΕΡΩΤΕΥΘΕΙΣ κάποιον στην ίδια οικονομική επιφάνεια με εσένα, σχεδόν αδύνατο. Κάποιος θα βγάζει περισσότερα κάποιος θα βγάζει λιγότερα. Η εμπειρία που έχω εγώ τουλάχιστον ήταν να ενώνουμε ότι είχε ο καθένας μας στις κοινές μας εξόδους ή στις διακοπές μας και να απλώνουμε όσο φτάνουμε. ΜΑΖΙ όμως θα τρώγαμε τοστ και παγωτό χωνάκι στο παγκάκι, αγναντεύοντας τη θάλασσα και χαζεύοντας τους περαστικούς και ΜΑΖΙ θα τρώγαμε γαριδομακαρονάδες και θαλασσινά. Η φίλη σου από το Μεντεγίν πώς το μπορούσε να αφήνει τη καρδούλα σου να κρυώνει στο έδαφος, ενώ αυτή έκανε το κέφι της με τις φίλες της στον αέρα; Εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα της έλεγα : ‘’… και αν δεν έμαθες ποτέ σου να δίνεις, δε θα μάθεις ποτέ πως είναι να χαμογελά κάποιος εξαιτίας σου…’’ και θα τη παρατούσα … με τις φίλες της!!! Όσο για τις σοκολάτες σου κάποτε είχα διαβάσει ένα καλό: ‘’αγάπη είναι να μου κλέβεις τις σοκολάτες και εγώ να τις κρύβω ξανά στο ίδιο μέρος’’ … :)
Συμφωνώ με όλα αλλά διαφωνώ καθετα με τη φράση για τις σοκολάτες ! (εκτος και αν συμβαινει στην Ελλαδα οποτε και να τις σουφρωσει θα βρω αμεσως άλλες )
Δεν κάνω πλάκα αμα ειμαι σε παραξενες χωρες ως προς τη ανευρεση σοκολάτας εννοειται ότι τις" κρυβω "αφου τις εχω κουβαλησει απο την Ελλαδα για οταν με χτυπησει ο εθισμος μου .Το ταιρι ας φαει ενα άλλο γλυκό, τις ΙΟΝ πρεπει να φαει ;
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.288
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom