Πρέπει να πληρώνει πάντα ο άντρας γιατί αλλιώς δεν είναι άντρας;

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Nektarios P.

Member
Μηνύματα
62
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Ryanairtrip
Ταξίδι-Όνειρο
ταφρος μαριανων
Εμενα μου φαινεται πως το να εισαι ιεροδουλη ειναι πιο εντιμο και αξιοπρεπες. Ακομη και σκοπο να πληρωσω να εχω, με αυτη την ξεδιαντροπη νοοτροπια δεν πα να σαι και η τζολι, ευχαριστω μα δε θα παρω
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εννοουσα να μας κερνατε τα παντα οταν βγαιβουμε εξω και φυσικα να μη μας χαλατε χατιρια στα ψωνια.. δεν εννοω να δουλευουμε οπωσδηπιτε στις δουλειες των αντρων μας. νομιζω δεν ειναι αναγκη να δουλευουμε εμεις. εχουμε να κοιταξουμε την εμφανιση μας γι αυτο ειμαστε το ωραιο φηλο και φυσικα την οικογενεια οταν θελυσουμε να κανουμε
Good job troll! Keep entertain us!
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Δεν είναι τρολ, είναι γυναικεία σχολή. Εχει θιασώτες και από τις δύο μεριές τις τελευταίες δεκαετίες και έχει τη μορφή της χορηγίας, όπως ακριβώς το ονόμασε το μέλος ivana.
Διαφορές με το αρχαιότερο επάγγελμα δεν μπορεί να διακρίνει κάποιος που ζει μέσα στο comfort zone του ή στα αποδεκτά στερεότυπα, ακριβώς εξ αυτών των λόγων, υπάρχουν όμως και είναι τεράστιες και σε ανθρώπινο και σε επίπεδο τεχνικών λεπτομερειών, με μεγαλύτερη αυτή της επιλογής.
Η επιχειρηματολογία βλέπω δυστυχώς θέλει πολύ χρόνο, οπότε πάρτο σαν άποψη.
Πως θα χαρακτήριζε κανείς αυτή τη συμπεριφορά ή νοοτροπία είναι δικό του θέμα αλλά έχει το χαρακτήρα του take it or leave it ή take it and live it. Το δεύτερο είναι και μότο ευκατάστατων και μια χαρά αντρών, που πιθανόν αδιαφορούν για την τυχόν αφέλεια ή το βεληνεκές γενικότερα των συνοδών τους, .
Κηρύγματα στυλ ηθοφυλοστυλίστικα δεν προσφέρουν τίποτε, τα ίδια είχαμε και με τους ομοφυλόφιλους. Ουσία έχουν σχόλια τύπου paeftstra: 1)βρήκες τίποτε και 2) σε 20-30 χρόνια?
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.541
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ε τρολ είναι, στο άλλο θέμα θέλει να πάει στη Τζέντα με μπικίνι. Ο τράβελερ ορκίζεται ότι δεν είναι αυτός πάντως...
Από την στιγμή που δύο άτομα μπαίνουν σε μια ένωση τέτοιου τύπου εκτός από τα δικαιώματα έχουν και κάποιες υποχρεώσεις, όπως συντήρηση σπιτιού, λογαριασμούς, ψώνια .. Οπότε και το ταμείο είναι "κοινό" σε αυτήν την περίπτωση.
΄Ναι, σλλά στο σούπερ μάρκετ ψωνίζεις και προσωπικά πράγματα. ΄Στο δικό μας σπίτι ο καθένας από τους γονείς μου είχε από τον κοινό προϋπολογισμό ένα ξεχωριστό "χατζηλίκι" για τα δικά του γούστα/ψυχαγωγία κλπ. Δηλαδή αν η μητέρα μου ήθελε να αγοράσει ρούχα για τον εαυτό της, έβγαινε από το χατζηλίκι της, όταν ο πατέρας μου έβγαινε με τους φίλους του από το στρατό, από το δικό του κλπ. Ομοίως όταν πάω εγώ στο σούπερ μάρκετ και ψωνίσω βαράκια δε θα τα αφαιρέσω από τον κοινό προϋπολογισμό όπως θα έκανα με το χαρτί υγείας, είναι έξοδο για το δικό μου γούστο, όπως είναι το make up της κοπέλας μου.

Έχεις απόλυτο δίκιο για τον απαράδεκτο όρο που χρησιμοποίησα.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ε τρολ είναι, στο άλλο θέμα θέλει να πάει στη Τζέντα με μπικίνι. Ο τράβελερ ορκίζεται ότι δεν είναι αυτός πάντως...

΄Ναι, σλλά στο σούπερ μάρκετ ψωνίζεις και προσωπικά πράγματα. ΄Στο δικό μας σπίτι ο καθένας από τους γονείς μου είχε από τον κοινό προϋπολογισμό ένα ξεχωριστό "χατζηλίκι" για τα δικά του γούστα/ψυχαγωγία κλπ. Δηλαδή αν η μητέρα μου ήθελε να αγοράσει ρούχα για τον εαυτό της, έβγαινε από το χατζηλίκι της, όταν ο πατέρας μου έβγαινε με τους φίλους του από το στρατό, από το δικό του κλπ. Ομοίως όταν πάω εγώ στο σούπερ μάρκετ και ψωνίσω βαράκια δε θα τα αφαιρέσω από τον κοινό προϋπολογισμό όπως θα έκανα με το χαρτί υγείας, είναι έξοδο για το δικό μου γούστο, όπως είναι το make up της κοπέλας μου.

Έχεις απόλυτο δίκιο για τον απαράδεκτο όρο που χρησιμοποίησα.
Κοντεύει να αναστηθεί ο φιδέλ και ακόμα μια κουβέντα δεν μας είπες, τα είπατε με τον τσίπρα? είδα αυτό τώρα και μάρεσε γιαυτό και επεμβαίνω οφ τόπικ
http://www.lifo.gr/articles/travel_articles/123722
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.541
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κοντεύει να αναστηθεί ο φιδέλ και ακόμα μια κουβέντα δεν μας είπες, τα είπατε με τον τσίπρα? είδα αυτό τώρα και μάρεσε γιαυτό και επεμβαίνω οφ τόπικ
http://www.lifo.gr/articles/travel_articles/123722
Είμαι σε πολύμηνο ταξιδάκι εκτός πατρίδας, εξ ου και το τόσο ίντερνετ...
Από δύο που είδαν τον Τσίπρα από κοντά (γυναίκες και οι δύο) είχα το ίδιο σχόλιο: ωραία τα είπε, αλλά τι άσχημος που είναι!
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
΄Στο δικό μας σπίτι ο καθένας από τους γονείς μου είχε από τον κοινό προϋπολογισμό ένα ξεχωριστό "χατζηλίκι" για τα δικά του γούστα/ψυχαγωγία κλπ.
Αυτό εξυπακούεται, άλλωστε και το κοινό ταμείο από κάπου πηγάζει και η πηγή δεν πρέπει να μένει ποτέ άδεια, είναι κανόνας ;)

@thanosth πέθανα :haha:
:haha::haha::haha:
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Το συγκεκριμένο, αποτελεί τεράστιο θέμα συζήτησης. Είναι ταυτόχρονα αρκετά πολύπλοκο μιας και οι μεταβλητές που το επηρρεάζουν είναι αρκετές. Θα παραθέσω την προσωπική μου άποψη:

Προέλευση: Το κέρασμα γενικότερα, ανέκαθεν αποτελούσε κριτήριο από το οποίο οι Έλληνες ξεχώριζαν έναντι πχ των Ευρωπαίων. Όσον αφορά το κέρασμα στις γυναίκες ίσως προέρχεται από τη λογική που επικρατεί σε αρκετά Αραβικά κράτη σύμφωνα με την οποία, η γυναίκα δεν έχει δικαιώματα, είναι στο σπίτι κτλ . Δεν είναι μακριά η εποχή που και στην Ελλάδα επικρατούσε η συνήθεια να είναι η γυναίκα στο σπίτι, νοικοκυρά, να μεγαλώνει τα παιδιά κτλ. Ίσως, θα πρόσθετα, έχει ρίζες από Ανατόλη καθότι είναι εμφανώς σημάδι που απουσιάζει σαν κουλτούρα απο τη Δύση και υπάρχει ακόμα στην Ανατολή. Μα θα πει κάποιος εμείς δεν ανήκουμε στη Δύση? Σ αυτό το ερώτημα απαντώ ότι η Ελλάδα είναι η δυτικότερη γεωγραφικά, ανατολική χώρα του πλανήτη.....

Τοπικές κοινωνίες: Ακόμα και εντός Ελλάδας η ιδέα του κεράσματος διαφέρει από περιοχή σε περιοχή. θυμάμαι όταν ήμουν μικρός στο κάφενείο του χωριού του πατέρα μου στη Κρήτη να ηχεί το "κερασέ τσι" ΄μολις μπαίναμε μέσα...Ισως όμως να είναι όμοια παντού, η ιδέα του να κεράσει ο άντρας στο πρώτο ραντεβού πχ. Απο εκεί και μετά τα πράγματα αλλάζουν. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό να συμβαίνει μιας και συνήθως ό αντρας ζητάει την συνάντηση (αν και αυτό δεν αποτελεί πανάκεια στις μέρες μας πλέον).

Άντρες: Οι άντρες δέχονται να πληρώνουν για τις γυναίκες που βρίσκονται μαζί τους για διάφορους λόγους. Ίσως , το τραγικότερο σενάριο, να νιώθουν ότι έτσι τις εξουσιάζουν-ελέγχουν οπότε τις έχουν του χεριού τους (σαν νοοτροπία ή επειδή έτσι θεωρούν ότι θα τις "ρίξουν"). Ίσως από συναισθηματικό ¨κόλλημα¨με κάποια γυναίκα. Άλλος λόγος μπορεί να είναι ότι αντιλαμβάνονται οικονομικές στενότητες και επιθυμούν να βοηθήσουν την κατάσταση, όχι απαραίτητα με σκοπό να νιώθουν "αφεντικά" αλλά καλοπροαίρετα.

Γυναίκες: Αρκετές γυναίκες καλοπροαίρετα δέχονται ένα κέρασμα. Πολλές φορές μετά από επαναλήψεις οριμένες γυναίκες , σωστότατο για μένα , δυσανασχετούν με την έννοια ότι δεν υπάρχει κάποια λογική σ αυτό. Ένα μικρό ποσοστό φτάνει στο άλλο άκρο, λανθασμένα κατ εμέ, να μη δέχεται το παραμικρό όυτε καν στην αρχή, σε σημείο που να υπάρχει παρεξήγηση επειδή θεωρεί ότι προσβάλεται σαν προσωπικότητα. Υπάρχουν και αυτές όπως προείπαμε που αποδέχονται και πολλες φορές απαιτούν κάτι τέτοιο. Το θέμα είναι ότι όσο είναι εμφανίσιμες - νέες κτλ θα έχουν πιθανόν κάποιον να το κάνει αυτό. Αν όμως τα δεδομένα αλλάξουν τί γίνεται ....? Προσωπικά θεωρώ ΤΡΑΓΙΚΟ να υπάρχουν γυναίκες οι οποίες απαιτούν να τις κερνούν συνεχώς ή ακόμη χειρότερα αποδέχονται κάποιον μόνο και μόνο επειδή τους καλύβει αυτή την "ανάγκη"....Πλέον οι γυναίκες είναι ανεξάρτητες, έχουν την δουλειά και εισόδημα τους και σε καμία περίπτωση δε θα έπρεπε να λειτουργούν διαφορετικά. Είναι και λίγο θέμα αξιοπρέπειας (μιας και στη μόδα αυτή η λέξη). Ακόμη και όταν τα οικονομικά είναι σε στενότητα θα έπρεπε να είναι κόκκινη γραμμή....


Χημεία-Συννενόηση: Πολλοί ανέφεραν τι συμβαίνει σε διάφορες χώρες με τα ζευγάρια κτλ. Εδώ στις ΗΠΑ που διαμένω εγώ τα παντρεμένα ζευγάρια, κατά πλειοψηφία, έχουν κοινούς λογαριασμούς και μοιράζονται τα έξοδα (αυτό συμβαίνει βέβαια και για λόγους καπιταλιστικούς- φορολογικούς :p ). Το θέμα είναι πάντα να υπάρχει μια λογική σκέψη, μια ολοκληρωμένη αντίληψη και μια ώριμη αντιμετώπιση. Όπως προείπε κάποιος, δεν χρείαζεται να κάνεις δώρο ένα χρυσό ρολόι στο πλούσιο φίλο σου επειδή αυτός έχει τη δυνατότητα να το κάνει. Το θέμα είναι να υπάρχει κατανόηση και εκτίμηση από τις δύο πλευρές... Είναι αδιαμφισβήτητα θέμα χαρακτήρα να δέχεσαι να σε κερνάνε συνεχώς χωρίς να προσφέρεις τίποτα ποτέ. Αυτό ισχύει και σε παρέες έξω. Εννοείται ότι κάποιος που ήρθε στο τέλος δεν πρέπει να πληρώσει. Πρέπει να βρεθεί ό ένας στη παρέα να το πεί όμως . Αυτός που θα το κάνει είναι σίγουρα άνθρωπος που δεν θα ανήκε στη κατήγορια του να μη προσφέρει ποτέ τίποτα...

Συνοψίζοντας, θεωρώ ότι η κάθε περίπτωση χρήζει μεμονομένης εξέτασης για να εκπονηθεί πόρισμα του τι είναι σωστό και τι οχι, όσον αφορά το κέρασμα της γυναίκας από τον άντρα.... Αυτο που σίγουρα εγώ ΑΠΟΚΛΕΙΩ κατηγορηματικά απευθείας , είναι οι γυναίκες που έχουν την μοιρολατρική τάση να αποδέχονται κάτι τέτοιο μόνιμα .... Όχι επειδή θα ήμουν "κορόιδο" αλλά επειδή δεν εκτιμώ τις γυναίκες με χαμηλό δείκτη αυτοσεβασμού....
 
Last edited:

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.373
Όσον αφορά το κέρασμα στις γυναίκες ίσως προέρχεται από τη λογική που επικρατεί σε αρκετά Αραβικά κράτη σύμφωνα με την οποία, η γυναίκα δεν έχει δικαιώματα, είναι στο σπίτι κτλ .
Έχω την εντύπωση ότι στα αραβικά κράτη η θέση της γυναίκας καθορίζεται από την θρησκεία και όχι από κάποια λογική.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.541
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Άντρες: Οι άντρες δέχονται να πληρώνουν για τις γυναίκες που βρίσκονται μαζί τους για διάφορους λόγους. Ίσως , το τραγικότερο σενάριο, να νιώθουν ότι έτσι τις εξουσιάζουν-ελέγχουν οπότε τις έχουν του χεριού τους (σαν νοοτροπία ή επειδή έτσι θεωρούν ότι θα τις "ρίξουν"). Ίσως από συναισθηματικό ¨κόλλημα¨με κάποια γυναίκα. Άλλος λόγος μπορεί να είναι ότι αντιλαμβάνονται οικονομικές στενότητες και επιθυμούν να βοηθήσουν την κατάσταση, όχι απαραίτητα με σκοπό να νιώθουν "αφεντικά" αλλά καλοπροαίρετα.
Νομίζω ότι οι δυο κυριότεροι λόγοι είναι:
α) μην τους κακολογίσουνε
β) επειδή τους κάνει και νιώθουν και πολύ άντρες να' ούμε, και τις μπάλες μέσα

Πιο ενοχλητικό από όλα τα βλαχοκεράσματα για μένα είναι αυτό μεταξύ αγνώστων. Τελειώνουμε μια δουλειά, ας πούμε ένα συνέδριο και λέει κάποιος "πάμε να φάμε όλοι μαζί". Δεν ξέρεις τι οικονομική δυνατότητα έχει ο άλλος που είναι απέναντί σου, παραγγέλνεις εσύ ο άρχοντας "πιάσε και μια από κεινα" και μετά πληρώνουν όλοι ισόποσα. Συμβαίνει πολύ συχνά και δεν αναλογίζεσαι το πόσο στριμωγμένος είναι ο απέναντι που μπορεί να κάνει την πρακτική του, να πήρε διαζύγιο ή να είναι άνεργος και γι αυτό παρήγγειλε μόνο μια σαλάτα.

Ακόμη πιο συχνά συμβαίνει σε ταξίδια, είχα παιδιά νεόνυμφα που με το που προσγειώθηκαν μου είπαν "το ταξίδι μας το πλήρωσαν οι συγγενείς, έχουμε δυσκολίες, έχουμε μόλις 240 ευρώ για όλη την εβδομάδα, σε παρακαλούμε ό,τι τιπς έχεις για να τη βγάλουμε φτηνά, δε θέλαμε να χάσουμε την ευκαιρία να έρθουμε". Και στο πρώτο γεύμα ο σατράπης της παρέας άρχισε να παραγγέλνει αστακούς και κρασάκια, θεωρώντας πως επειδή το ταξίδι είναι ακριβό όλοι θα έχουν από ένα σαραντάρι να σκάσουν στο τσακίρ κέφι. Κοιτούσα τα παιδάκια κι είχαν αλλάξει 5 χρώματα, μόλις ήρθε ο λογαριασμός μου τον έφεραν εμενα που μιλάω τη γλώσσα, είπα "λοιπόν οι αστακοί ειναι 25, τα μακαρόνια κάνουν 8", με διακόπτουν 2-3 και λένε "έλα ρε, τι ναι αυτές οι γυφτιές, στη Νορβηγία είμαστε; Βάλε να ουμε να πληρώσουμε όλοι και δώσε και 15% στα παιδιά που μας σέρβιραν". Κανένας συλλογισμός στο ότι τα 10-15 ευρώ παρπαπάνω που θα πληρώσει ο άλλος του λείπουν πραγματικά. Εκεί τι κάνεις; Κατανοώ τους νεόνυμφους που δεν είπαν τίποτε, ντράπηκαν να πουν ότι είναι μπατίρηδες στην πρώτη επαφή με τους υπολοίπους. Δυστυχώς συμβαίνει πάρα πολλές φορές και οι περισσότεροι άνθρωποι ντρέπονται μπροστά σε "άγνωστο" κοινό να πουν κάτι και πληρώνουν την αρχοντιά και τον αντινορβηγισμό των "αρχοντανθρώπων".
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Έχω την εντύπωση ότι στα αραβικά κράτη η θέση της γυναίκας καθορίζεται από την θρησκεία και όχι από κάποια λογική.
΄Εχεις δίκιο, απλά το ανέφερα επιγραμματικά για να δείξω ότι έρχεται εξ ανατολής..

Νομίζω ότι οι δυο κυριότεροι λόγοι είναι:
α) μην τους κακολογίσουνε
β) επειδή τους κάνει και νιώθουν και πολύ άντρες να' ούμε, και τις μπάλες μέσα

Πιο ενοχλητικό από όλα τα βλαχοκεράσματα για μένα είναι αυτό μεταξύ αγνώστων. Τελειώνουμε μια δουλειά, ας πούμε ένα συνέδριο και λέει κάποιος "πάμε να φάμε όλοι μαζί". Δεν ξέρεις τι οικονομική δυνατότητα έχει ο άλλος που είναι απέναντί σου, παραγγέλνεις εσύ ο άρχοντας "πιάσε και μια από κεινα" και μετά πληρώνουν όλοι ισόποσα. Συμβαίνει πολύ συχνά και δεν αναλογίζεσαι το πόσο στριμωγμένος είναι ο απέναντι που μπορεί να κάνει την πρακτική του, να πήρε διαζύγιο ή να είναι άνεργος και γι αυτό παρήγγειλε μόνο μια σαλάτα.

Ακόμη πιο συχνά συμβαίνει σε ταξίδια, είχα παιδιά νεόνυμφα που με το που προσγειώθηκαν μου είπαν "το ταξίδι μας το πλήρωσαν οι συγγενείς, έχουμε δυσκολίες, έχουμε μόλις 240 ευρώ για όλη την εβδομάδα, σε παρακαλούμε ό,τι τιπς έχεις για να τη βγάλουμε φτηνά, δε θέλαμε να χάσουμε την ευκαιρία να έρθουμε". Και στο πρώτο γεύμα ο σατράπης της παρέας άρχισε να παραγγέλνει αστακούς και κρασάκια, θεωρώντας πως επειδή το ταξίδι είναι ακριβό όλοι θα έχουν από ένα σαραντάρι να σκάσουν στο τσακίρ κέφι. Κοιτούσα τα παιδάκια κι είχαν αλλάξει 5 χρώματα, μόλις ήρθε ο λογαριασμός μου τον έφεραν εμενα που μιλάω τη γλώσσα, είπα "λοιπόν οι αστακοί ειναι 25, τα μακαρόνια κάνουν 8", με διακόπτουν 2-3 και λένε "έλα ρε, τι ναι αυτές οι γυφτιές, στη Νορβηγία είμαστε; Βάλε να ουμε να πληρώσουμε όλοι και δώσε και 15% στα παιδιά που μας σέρβιραν". Κανένας συλλογισμός στο ότι τα 10-15 ευρώ παρπαπάνω που θα πληρώσει ο άλλος του λείπουν πραγματικά. Εκεί τι κάνεις; Κατανοώ τους νεόνυμφους που δεν είπαν τίποτε, ντράπηκαν να πουν ότι είναι μπατίρηδες στην πρώτη επαφή με τους υπολοίπους. Δυστυχώς συμβαίνει πάρα πολλές φορές και οι περισσότεροι άνθρωποι ντρέπονται μπροστά σε "άγνωστο" κοινό να πουν κάτι και πληρώνουν την αρχοντιά και τον αντινορβηγισμό των "αρχοντανθρώπων".
Yorgo έχεις απόλυτο δίκιο. Δεν έθεσα αυτό το θέμα πριν γιατί είχα πολλά να γράψω για το κέρασμα του "να ουμε" άντρα που λες και συ και ξεχάστηκα...

Μου έχει τύχει και μένα αυτό όπως φαντάζομαι σε πολλούς...Βρισκόμαστε λοιπόν σε μια κατάσταση που όπως είπες δε θέλει κανείς να κακοχαρακτήριστεί ή τον πουν τσιγγούνη, και το παίζει λάρτζ... Εννοείται ότι αυτά είναι ελληνικά φαινόμενα μόνο, καθότι έξω απ' όσο έχω δει τουλάχιστον από τα μέρη που έχω επισκεφτεί, οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους...Όσες φορές έχω βρεθεί έξω με παρέα και μας φέρνουν 5-6 μεμονομένους λογαριασμούς, νιώθω περίεργα, έχοντας γαλουχηθεί και μεγαλώσει με την ελληνική πραγματικότητα. Γιατί στην Ελλάδα με την παρέα μου πάντα μοιραζόμασταν το λογαριασμό πάντα (αφού όλοι τρώγαμε σαν τα βόδια :p ) .
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom