Γενικά Πρακτικη ασκηση στο εξωτερικο!

Μηνύματα
6
Likes
0
Γεια σας. Ειμαι φοιτητης στο Τει Πειραια στο τμημα ηλεκτρολογιας και θελω να κανω την πρακτικη μου ασκηση στο εξωτερικο (μεσω lifelong learning programme του erasmus). Εχω κανει τα χαρτια μου στη σχολη αλλα δεν εχω επιλεξει χωρα. Σαν πρωτη σκεψη ειχα την Δανια αλλα απ' οτι ακουω ειναι αρκετα ακριβη. Εχω την δυνατοτητα να παω σε ολες τις χωρες της Ε.Ε. και την Τουρκια. Τα κριτηρια μου ειναι:
1. Καλη εργασιακη εμπειρια στο τομεα μου (εναλλακτικες μορφες ενεργειας).
2. Χαμηλο κοστος (δεν παιζουν πολλα μονα για να παρω μαζι).
3. Ξερω μονο αγγλικα οποτε μια χωρα που να μιλανε.
Μπορω να κανω αιτηση σε δυο χωρες. Ποια χωρα να προτιμησω;

Ευχαριστω προκαταβολικα, ωραια δουλεια εχετε κανει στο φορουμ!
 

Kerveros

Member
Μηνύματα
53
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Cercedilla, Spain
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Γεια σας. Ειμαι φοιτητης στο Τει Πειραια στο τμημα ηλεκτρολογιας και θελω να κανω την πρακτικη μου ασκηση στο εξωτερικο (μεσω lifelong learning programme του erasmus). Εχω κανει τα χαρτια μου στη σχολη αλλα δεν εχω επιλεξει χωρα. Σαν πρωτη σκεψη ειχα την Δανια αλλα απ' οτι ακουω ειναι αρκετα ακριβη. Εχω την δυνατοτητα να παω σε ολες τις χωρες της Ε.Ε. και την Τουρκια. Τα κριτηρια μου ειναι:
1. Καλη εργασιακη εμπειρια στο τομεα μου (εναλλακτικες μορφες ενεργειας).
2. Χαμηλο κοστος (δεν παιζουν πολλα μονα για να παρω μαζι).
3. Ξερω μονο αγγλικα οποτε μια χωρα που να μιλανε.
Μπορω να κανω αιτηση σε δυο χωρες. Ποια χωρα να προτιμησω;

Ευχαριστω προκαταβολικα, ωραια δουλεια εχετε κανει στο φορουμ!
Καλησπέρα. Μιας και το αντικείμενο μου ήταν η Ενέργεια μέχρι πριν λίγα χρόνια θα σου απαντήσω.

Καταρχάς πρέπει να σκεφτείς για ποιο λόγο θες να πας για πρακτική εκτός. Θα πρέπει να πας για ώστε να δεις τι ακριβώς συμβαίνει σε χώρες όπου δουλεύουν με βάση το state-of-the-art και μπορεις πέρα από γνώσεις να αποκτήσεις και χρήσιμες εμπειρίες.
Οπότε θα προτεινα αυτό να είναι το βασικό σου κριτήριο και όχι αν μια χώρα είναι όμορφη.

Θα σου έδινα πολύ καλύτερη εικόνα αν μου έλεγες για ποιον κλάδο της ενέργειας ενδιαφέρεσαι. Τότε θα μπορούσα να σου προτείνω και συγκεκριμένα τμήματα σε κάθε χώρα.

Με τις λίγες πληροφορίες που μας έχεις δώσει σου προτείνω:
1) Δανία (εστιάζουν πολυ στην αιολική ενέργεια)
2) Σουηδία (εστιάζουν σε όλα τα ήδη παραγωγής ενέργειας και είναι από τους πρωτοπώρους σε energy management και energy technoeconomics. Εδώ μιλάω φυσικά από ιδρύματα για το KTH και το Chalmers)
3) Γερμανία (εστιάζουν στα φωτοβολταϊκά αλλά από κατασκευαστική σκοπιά. Αν σε ενδιαφέρει το materials engineering Πήγαινε. Φυσικά είναι πολύ καλοί και σε energy management)

Αυτές οι 3 επιλογές είναι πολύ καλές.
Δεύτερη επιλογή Ισπανία αλλά υπάρχει κορεσμός εκεί. Να το χεις στο μυαλό σου

Τώρα μίλησες για κόστος. Το κόστος του πανεπιστημίου καλύπτεται από το Erasmus. Άρα μένει το κόστος ζωής.
Δεν ξέρω φυσικά τις οικονομικές σου δυνατότητες αλλά θα έλεγα πως επειδή είσα σε κρίσιμο σημείο να προσπαθήσεις να κάνεις το σκατό σου παξιμάδι προκειμένου να καταφέρεις να βρεις μια καλή ευκαιρία που θα σου ανοίξει μια πόρτα.

Για το λόγο αυτό ξέχνα την Τουρκία. Η διαμονή σου εκεί δε θα έχει δυνατό Impact στο βιογραφικό σου. Αν δούλευες σε άλλο κλάδο (π.χ. machine learning) θα σου έλεγα να πας αμέσως Τουρκία και σ εσυγκεκριμένο ίδρυμα. Όχι όμως για τον τομέα ενέργειας,

Για τη γλώσσα μην ανησυχείς. Όλα τα παραπάνω προσφέρουν στα αγγλικά μαθήματα. Εξαίρεση η Γερμανία που είναι έτσι κι έτσι. Αλλά μη σε ανησυχεί η γλώσσα. Τo Erasmus αν ζητήσεις πληρώνει για εντατικά μαθήματα της γλώσσας στο πανεπιστήμιο διαμονής σου. Να το κάνεις οπωσδήποτε όπου πας.

Και τώρα θα σου πω την καλύτερη επιλογή που μπορείς να κάνεις μιας και προέρχεσαι από ΤΕΙ. Τι σκοπό έχεις? Προφανώς η πρακτική στο εξωτερικό να σε βοηθήσει να βρεις μια καλή δουλειά.

Για το λόγο αυτό σου προτείνω με κλειστά τα μάτια Νορβηγία. Ασχολούνται και με υδρουλεκτρικά και με Αιολικά, και με offshore energy systems και με συμβατικές μονάδες παραγωγής και με intelligent grids και με microgrids και με τα πάντα.

Και το πιο σημαντικό. Έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ έλλειψη προσωπικού. Ζητούν απεγνωσμένα άτομα και πληρώνουν καλά. 6 μήνες εκεί για πρακτική είναι με μαθηματική ακρίβεια σίγουρο πως θα σου επιτρέψει να βρεις άμεσα δουλειά εκεί με πολύ καλά λεφτά.
Η StatoilHydro είναι ένα τεράστιο χωνευτήρι προσωπικού.
ΣΚέψου το. Είναι μεγάλη ευκαιρία. Έχει το κόστος της Δανίας αλλά πραγματικά είναι επένδυση για το μέλλον.

Αν πεις πιο λεπτομερώς με τι ακριβώς θέλεις να ασχοληθείς ή θες περισσότερες πληροφορίες για συγκεκριμένα ιδρύματα, εδώ είμαστε. Στειλε μήνυμα.

Χαιρετώ σε
 

Kerveros

Member
Μηνύματα
53
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Cercedilla, Spain
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Ωραίος Kerveros. Σε ευχαριστώ πολύ.
 
Μηνύματα
6
Likes
0
Θα σου έδινα πολύ καλύτερη εικόνα αν μου έλεγες για ποιον κλάδο της ενέργειας ενδιαφέρεσαι. Τότε θα μπορούσα να σου προτείνω και συγκεκριμένα τμήματα σε κάθε χώρα.

Δεν εχω αποφασισει τον κλαδο που θελω να ασχοληθω οποτε πιστευω οτι ειμαι ανοιχτος σε ολα.



Τώρα μίλησες για κόστος. Το κόστος του πανεπιστημίου καλύπτεται από το Erasmus. Άρα μένει το κόστος ζωής.
Δεν ξέρω φυσικά τις οικονομικές σου δυνατότητες αλλά θα έλεγα πως επειδή είσα σε κρίσιμο σημείο να προσπαθήσεις να κάνεις το σκατό σου παξιμάδι προκειμένου να καταφέρεις να βρεις μια καλή ευκαιρία που θα σου ανοίξει μια πόρτα.

Για τη γλώσσα μην ανησυχείς. Όλα τα παραπάνω προσφέρουν στα αγγλικά μαθήματα. Εξαίρεση η Γερμανία που είναι έτσι κι έτσι.


Το μοναδικο μου προβλημα για την Γερμανια αυτο ειναι. Η γλωσσα.


Και τώρα θα σου πω την καλύτερη επιλογή που μπορείς να κάνεις μιας και προέρχεσαι από ΤΕΙ. Τι σκοπό έχεις? Προφανώς η πρακτική στο εξωτερικό να σε βοηθήσει να βρεις μια καλή δουλειά.

Και οχι μονο, θελω να ψαχτω να βρω και κανενα μεταπτυχιακο να κανω.


Για το λόγο αυτό σου προτείνω με κλειστά τα μάτια Νορβηγία. Ασχολούνται και με υδρουλεκτρικά και με Αιολικά, και με offshore energy systems και με συμβατικές μονάδες παραγωγής και με intelligent grids και με microgrids και με τα πάντα.

Και το πιο σημαντικό. Έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ έλλειψη προσωπικού. Ζητούν απεγνωσμένα άτομα και πληρώνουν καλά. 6 μήνες εκεί για πρακτική είναι με μαθηματική ακρίβεια σίγουρο πως θα σου επιτρέψει να βρεις άμεσα δουλειά εκεί με πολύ καλά λεφτά.
Η StatoilHydro είναι ένα τεράστιο χωνευτήρι προσωπικού.
ΣΚέψου το. Είναι μεγάλη ευκαιρία. Έχει το κόστος της Δανίας αλλά πραγματικά είναι επένδυση για το μέλλον.

Θα το ψαξω ακουγεται καλη ιδεα, αν και ειναι αρκετα βορεια.

Εσυ με τι ασχοληθηκες αν επιτρεπεται;
 

Kerveros

Member
Μηνύματα
53
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Cercedilla, Spain
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Εσυ με τι ασχοληθηκες αν επιτρεπεται;
Εγώ αρχικά είχα ασχοληθεί με ενσωμάτωση αιολικής ενέργειας σε μη διασυνδεδεμένα συστήματα.
Από εκεί πέρασα σε energy management οπότε είχα και τις πρώτες επαφές με Σουηδία και Νορβηγία.

Εκεί χρησιμοποιήσαμε artificial intelligence τεχνικές για energy management.

Ε και απο κει άλλαξα αντικείμενο. Πιάστηκα από την τεχνητή νοημοσύνη και δούλεψα σε εφαρμογές της σε teleccommunication networks.

Και από κει πέρασα σε Multiagent systems για business informatics και information marketing

Σε έμπλεξα ε?:lol::lol::lol::lol:

Έχω περάσει από διάφορα μετερίζια προτού φτάσω εδώ που είμαι:p
 
Μηνύματα
6
Likes
0
Μαλιστα αλλαξες αρκετους κλαδους, για αυτο και εγω δεν ειμαι ακομη σιγουρος. Εσυ απο Νορβηγια τι εμπειριες εχεις;
 

Kerveros

Member
Μηνύματα
53
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Cercedilla, Spain
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Θα λάβεις μηνυμα μου το ΣΚ γιατι δε θελω να αναφερω δημοσια καποια πραγματα :D
 

godfather21

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα παιδια,ειμαι τελειοφοιτος φοιτητης του ΤΕΙ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ καβάλας εαν εχετε ακουστα και τον σεπτεμβρη προκειται να κανω την πρακτικη μου στο εξωτερικο και αναρωτιομουν εαν μπορουσατε να με συμβουλεψετε.Ευχαριστω προκαταβολικα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.396
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom