Κούβα Πρακτορείο για Κούβα?

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα σε όλους!

Ενδιαφερόμαστε για ταξίδι Κούβα για τέλη Νοέμβρη ή αρχές Δεκέμβρη με την κοπέλα μου.
Λέμε για πρώτη φορά να πάμε με πρακτορείο λόγω της ιδιαιτερότητας του προορισμού αλλά και επειδή είναι το πρώτο μας ταξίδι εκτός Ευρώπης.

Έχουμε βρει ένα πακέτο στο versus με 7 διανυκτερεύσεις, 4 Αβάνα, 1 Τρινιδάδ και 2 Βαραδέρο και ένα στο palmos travel για 10 διανυκτερεύσεις, 5 Αβάνα, 2 Σινφουέγκος και 3 Βαραδέρο.
Το versus το γνωρίζουμε και έχουμε ακούσει καλά λόγια από γνωστούς που το έχουν χρησιμοποιήσει για Κούβα (για ταξίδι 16 ημερών όμως), ωστόσο μας προβληματίζει ότι 7 ημέρες μας φαίνονται πολύ λίγες για ένα ταξίδι στην άλλη άκρη του κόσμου! Έχουμε ρωτήσει και δεν υπάρχει δυνατότητα επέκτασης. Ούτε για 1-2 ημέρες.

Από την άλλη το palmos travel μας είναι τελείως άγνωστο. Δεν γνωρίζουμε αν το διοργανώνουν οι ίδιοι ή αν είναι με την αιγίδα κάποιου άλλου πρακτορείου, δεν βρήκαμε όμως αντίστοιχο πρόγραμμα στα μεγάλα πρακτορεία της ελληνικής αγοράς!
Έχουμε δει και κάποια άλλα γνωστά πρακτορεία και έχουν προγράμματα παρόμοια με του versus, το maximum για 8 διανυκτερεύσεις για τις ημερομηνίες που θέλουμε.

Το ερώτημα μας είναι αν έχει χρησιμοποιήσει κανείς το συγκεκριμένο πρακτορείο και πως σας φάνηκε. Επίσης για όσους έχουν πάει, πείτε καμιά γνώμη, 7 ημέρες δεν είναι πολύ λίγες για ένα τέτοιο ταξίδι?
Τέλος αν μπορεί κάποιος να προτείνει κάποιο άλλο καλό πρακτορείο για Κούβα.

Σας ευχαριστούμε!!
Αξιόπιστα πρακτορεία ξέρω ότι είναι το versus, το cosmorama, το pyramis, το boutros και το joy. (προσωπική καλή εμπειρία υπάρχει με versus, pyramis & boutros).
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Και Κανών, Θεσσαλονίκη. Αλλά Κούβα δεν έχω δει να πηγαίνει
Συμφωνώ αλλά πρέπει να πουλήσεις νεφρό για να πας με αυτούς. Έχουν τα καλύτερα προγράμματα πάντως. Αν χρήματα δεν είναι θέμα (λέμε τώρα), είναι οι καλύτεροι από άποψη σχεδίασης προγράμματος.
 
  • Like
Reactions: Pel

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!!

Αν αυτό μπορεί να αναφερθεί εδώ... Γνωρίζετε ποια πρακτορεία οργανώνουν τα ίδια εκδρομή για Κούβα? Και ποια κλείνουν θέσεις υπό την αιγίδα άλλων?
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Δεν ξέρω. Το Versus πάντως κάνει τα δικά του.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!!

Αν αυτό μπορεί να αναφερθεί εδώ... Γνωρίζετε ποια πρακτορεία οργανώνουν τα ίδια εκδρομή για Κούβα? Και ποια κλείνουν θέσεις υπό την αιγίδα άλλων?
Versus & Cosmorama νομίζω έχουν δικά τους. Για το Joy δεν ξέρω καθόλου. Boutros & Pyramis έχουν δικά τους σίγουρα για Αφρικανική ήπειρο που ειδικεύονται. Για τους άλλους προορισμούς δεν ξέρω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.616
Likes
50.264
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τσ μόνα που κάνουν την εκδρομή είναι Versus, Cosmorama, Manessis, Travel Latino. Ο,τι άλλο βλέπεις το παίρνει από κάποιον από τους 4. Από τους 4 το ένα έχει το 55% της αγορας, άλλο περίπου 25% και τα δύο είναι μικρότερα, ονόματα δε λέμε. Αλλά ουσιαστικά αυτά τα 4 κοιτάς.
 

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
@Yorgos σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!

Τα έχουμε δει αυτά τα προγράμματα αλλά δεν έχουν για τις ημερομηνίες που θέλουμε, εχουν είτε πιο αργά είτε πιο νωρίς! (Μάλλον επειδή μόνο ενα βρήκαμε να έχει σχεδόν κάθε εβδομάδα ;))

Το πρόγραμμα του palmos travel δεν το βρήκαμε σε κανένα από αυτά!!
Υπάρχει περίπτωση να κλείνουν τις θέσεις σε πρακτορείο του εξωτερικού? Συνηθίζεται αυτό με ελληνικά πρακτορεία??
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.616
Likes
50.264
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
@Yorgos σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!

Τα έχουμε δει αυτά τα προγράμματα αλλά δεν έχουν για τις ημερομηνίες που θέλουμε, εχουν είτε πιο αργά είτε πιο νωρίς! (Μάλλον επειδή μόνο ενα βρήκαμε να έχει σχεδόν κάθε εβδομάδα ;))

Το πρόγραμμα του palmos travel δεν το βρήκαμε σε κανένα από αυτά!!
Υπάρχει περίπτωση να κλείνουν τις θέσεις σε πρακτορείο του εξωτερικού? Συνηθίζεται αυτό με ελληνικά πρακτορεία??
Ειδικά για την Κουβα αυτό που λες απαγορεύεται κιόλας.
 

evripidis4

Member
Μηνύματα
75
Likes
458
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Tο καλοκαίρι πήγαμε Κούβα με πρακτορείο (Manessis) με το πρόγραμμα των 7 διανυκτερεύσεων. Αν βλέπεις πολλά πράγματα και παίρνεις μια καλή ιδέα για την χώρα;;;; Σίγουρα ναι.. Αν θα ήθελα περισσότερες μέρες;;; Οπωσδήποτε... Τουλάχιστον μία ελεύθερη μέρα ακόμα στην Αβάνα, ίσως μια διανυκτέρευση στο Βινιάλες και περισσότερο χρόνο στο Σιενφουέγκος το οποίο είναι τόσο διαφορετικό από τις υπόλοιπες πόλεις και τόσο όμορφο...Τέλος θα θέλαμε άλλη μια μέρα στο Βαραδέρο στο εξαιρετικό ξενοδοχείο που μείναμε με την φανταστική παραλία και τα υπέροχα νερά για να απολαύσουμε τις παροχές και να ξεκουραστούμε από το τρέξιμο των προηγούμενων ημερών.. αλλά για το τελευταίο thats us που λέμε και στο χωριό μου...
Τις εντυπώσεις μου για το πρακτορείο όποιος χρειαστεί σε pm..
Από αυτά που διαβάζουμε κατά καιρούς εδώ, προ covid, το πρόγραμμα ίσως να άξιζε να ήταν διαφορετικό...δυστυχώς πλέον λείπουν πολλά πράγματα που κάνουν ένα τέτοιο ταξίδι ακόμα πιο μαγευτικό.... με τα σημερινά δεδομένα, όπως τα έζησα προσωπικά χωρίς να κάνω τον ξερόλα που λένε και κάποιοι, το πρακτορείο είναι η ενδεδειγμένη λύση.. αλλά και πάλι thats just me... μακάρι τον χειμώνα τα πράγματα να είναι πολύ καλύτερα για τον λαό εκεί και την εμπειρία των επισκεπτών ακόμα πιο μοναδική...
Την καλησπέρα μου..
 

Ariana

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
@Yorgos σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!

Τα έχουμε δει αυτά τα προγράμματα αλλά δεν έχουν για τις ημερομηνίες που θέλουμε, εχουν είτε πιο αργά είτε πιο νωρίς! (Μάλλον επειδή μόνο ενα βρήκαμε να έχει σχεδόν κάθε εβδομάδα ;))

Το πρόγραμμα του palmos travel δεν το βρήκαμε σε κανένα από αυτά!!
Υπάρχει περίπτωση να κλείνουν τις θέσεις σε πρακτορείο του εξωτερικού? Συνηθίζεται αυτό με ελληνικά πρακτορεία??

7 μέρες είναι πάρα πολύ λίγες , η Κούβα θέλει 15 μέρες το ελάχιστο για να νιώσεις την κουλτούρα της...
Μπορείς να κλείσεις με το palmos και να κάνεις επέκταση. Να έχεις την ασφάλεια στην αρχή που δεν ξέρεις να δεις και όλο το πολύ τουριστικό κομμάτι και μετά να κανεις επιλογες. Δλδ να είσαι το 7ημερο μαζί τους και μετά μόνοι σας. Μια χαρά θα τα οργανώσεις όλα αν είσαι εκεί.
 

EMILY9

Member
Μηνύματα
26
Likes
15
Το καλοκαίρι ταξίδεψα με versus για Κούβα , πρώτο υπερατλαντικό ταξίδι και πρώτη μου φορά οργανωμένο ταξίδι . Σαν γραφείο το συνιστώ ανεπιφύλακτα . Όσο για την ξεναγο μας ότι καλύτερο ! Οι 7 μέρες πιστεύω είναι λίγες και είναι κρίμα να ξοδέψεις τόσα χρήματα και τόσες ώρες στα αεροπλάνο για μόνο 7 μέρες .
Όσο για το Varadero εμείς το ευχαριστηθήκαμε πολύ και χαλαρώσαμε πριν πάρουμε την πτήση της επιστροφής . Ωραίες παράλιες αλλά δεν θυμίζει σε τίποτα Κουβα και για 7 μέρες μονο που είναι το ταξίδι δεν αξίζει να μείνεις σε ένα 5* ξενοδοχείο όταν έχεις τόσα να ανακαλύψεις .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.576
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom