ΗΠΑ Προβληματα με αμερικανικη βιζα???

Μηνύματα
266
Likes
119
Καλή τύχη και πες μας τι έγινε αφού μάθεις.
Off topic, αλλά οι αδερφές σου πιθανόν να μπορούν να σας προσκαλέσουν για μετανάστευση στις ΗΠΑ, διαδικασία που διαρκεί περίπου δέκα χρόνια. Ακόμα και αν δεν θέλετε τώρα να μεταναστεύσετε στις ΗΠΑ, ίσως είναι φρόνιμο να γίνει η πρόσκληση διότι ποιος ξέρει σε δέκα χρόνια τι γίνεται.. ειδικά αν έχετε μικρά παιδιά.
 

Powder

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ν.ΥΟΡΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ-ΜΠΟΡΑ
Καλή τύχη και πες μας τι έγινε αφού μάθεις.
Off topic, αλλά οι αδερφές σου πιθανόν να μπορούν να σας προσκαλέσουν για μετανάστευση στις ΗΠΑ, διαδικασία που διαρκεί περίπου δέκα χρόνια. Ακόμα και αν δεν θέλετε τώρα να μεταναστεύσετε στις ΗΠΑ, ίσως είναι φρόνιμο να γίνει η πρόσκληση διότι ποιος ξέρει σε δέκα χρόνια τι γίνεται.. ειδικά αν έχετε μικρά παιδιά.
Σας ευχαριστώ πολυ για την καλή τύχη, θα τη χρειαστώ! Εγώ θα πάρω ότι μπορώ μαζί μου ώστε να αποδείξω οτι τουλάχιστον οικονομικά δεν βρίσκομαι σε κλίμακα "υψηλού κινδύνου" για τα δεδομένα τους.

θα σας πώ τα νέα μου όταν με το καλό γίνει το interview! Break a leg δεν λένε στην Αμερική?
 

Powder

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ν.ΥΟΡΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ-ΜΠΟΡΑ
θα σας πώ τα νέα μου όταν με το καλό γίνει το interview! Break a leg δεν λένε στην Αμερική?

Καλησπέρα!

Όλα καλά πήγαν, δεν χρειάστηκε να πώ τίποτα περισσότερο απο το ότι θέλω να πάω να δώ τις αδερφές μου για λίγες μέρες! Με ρώτησε το ετήσιο εισόδημα μας και αν οι αδερφές μου είναι us citizens, που είναι! Την τρίτη θα μου στείλουν το διαβατήριο με την βίζα σπίτι!:D

Τώρα βούρ για διάβασμα στο φόρουμ! :clap:

Ευχαριστώ!!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Μπράβο , πολυ χαιρομαι !!
Σου ευχομαι να περασεις πολυ όμορφα και να απολαυσεις τη παρεα με την οικογενεια σου ....
 

Powder

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ν.ΥΟΡΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ-ΜΠΟΡΑ
Μπράβο , πολυ χαιρομαι !!
Σου ευχομαι να περασεις πολυ όμορφα και να απολαυσεις τη παρεα με την οικογενεια σου ....

Σ'ευχαριστώ πολύύύ KIKI!! Περιμένω να ξυπνήσει η Αμερική να τις ενημερώσω!! :D
 

boinky

Member
Μηνύματα
24
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Για πολλούς ή λύση είναι ένα ημερήσιο ταξιδάκι στον Καναδά ή στο Μεξικό, πριν τη λήξη του επιτρεπόμενου χρόνου...
αυτό ισχύει ή είναι ραδιο αρβύλα? νομίζω πως δεν είναι τόσο εύκολο όποιοσ μπορεί ας δώσει πληροφορίες με ενδιαφέρει :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 
Μηνύματα
266
Likes
119
αυτό ισχύει ή είναι ραδιο αρβύλα? νομίζω πως δεν είναι τόσο εύκολο όποιοσ μπορεί ας δώσει πληροφορίες με ενδιαφέρει :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Ραδιο αρβύλα. Σϋμφωνα με το Code of Federal Regulations, μετά από ταξίδι στο Μεξικό ή στον Καναδά δικαιούσαι μόνο το υπόλοιπο του χρόνου που σου απομένει.
 

boinky

Member
Μηνύματα
24
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Ραδιο αρβύλα. Σϋμφωνα με το Code of Federal Regulations, μετά από ταξίδι στο Μεξικό ή στον Καναδά δικαιούσαι μόνο το υπόλοιπο του χρόνου που σου απομένει.
Αν το ταξίδι είναι στην Κούβα; Σε στέλνουν σπίτι σου να υποθέσω;; Ποιο υπόλοιπο και αηδίες Χαχαχαχα !!!! :rolleyes:
 

mourmar

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ο defkalion μίλησε παραπάνω από σωστά. Και συνεχίζω λοιπόν για να μάθετε όλοι πόσο ανυπέρβλητα δύσκολο είναι για έναν Έλληνα σήμερα να μεταβεί στις ΗΠΑ. Μόλις την προηγούμενη Παρασκευή ο σύζυγός μου πήγε για την συνέντευξη προκειμένου να πάρει τη Β1 Βusiness and Pleasure visa. Ο ίδιος είναι ελεύθερος επαγγελματίας τα τελευταία 3 χρόνια με ατομική επιχείρηση. Πληρούσε όλες τις προϋποθέσεις για αυτού του είδους βίζα: Σπίτι στο όνομά του, σύζυγος η οποία θα έμενε Ελλάδα να τον περιμένει, εταιρία στο όνομά του, άδεια εξαγωγής από το Ελληνικό Εμπορικό Επιμελητήριο κτλ.
Οχι μόνο ΔΕΝ πήρε τη βίζα, αλλά υπέστη τεράστια προσβολή όταν ο πρόξενος στο τέλος της δίωρης !!!!! συνέντευξης δεν ήξερε πια τι άλλο χαρτί να ζητήσει από τον άντρα μου (ο οποίος τα είχε όλα, ήταν καλά προετοιμασμένος) του είπε απλά αυτό: "Sir, for me self-employment equals unemployment", και του έκλεισε τη γυάλινη θυρίδα γυρίζοντάς του την πλάτη!!! Πιο πριν από εκείνον είχαν δώσει μόνο μία βίζα σε δύο φοιτητές. Η απάντηση είναι απλή: Για τους Αμερικανούς κάθε Έλληνας είναι εν δυνάμει μετανάστης, γι' αυτό είναι πάρα πολύ δύσκολο να πάρεις βίζα για ΗΠΑ (εκτός κι αν είσαι εργαζόμενος, φοιτητής, πλούσιος επενδυτής ή έχεις ιατρικό θέμα). Περαστικά μας.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Και συνεχίζω λοιπόν για να μάθετε όλοι πόσο ανυπέρβλητα δύσκολο είναι για έναν Έλληνα σήμερα να μεταβεί στις ΗΠΑ.
Συγγνώμη αλλά για κάποιον Έλληνα που απλώς θέλει να μεταβεί στις ΗΠΑ τα πράγματα όχι μόνο δεν είναι ανυπέρβλητα δύσκολα αλλά σχεδόν πανεύκολα, αφού ισχύει η διαδικασία ESTA για τους κατόχους ελληνικού διαβατηρίου. Τώρα για συγκεκριμένου τύπου βίζες ίσως απαιτούνται άλλες προϋποθέσεις που δεν γνωρίζω. Η συμβολή του diavatirio.com σίγουρα θα βοηθούσε!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Οχι μόνο ΔΕΝ πήρε τη βίζα, αλλά υπέστη τεράστια προσβολή όταν ο πρόξενος στο τέλος της δίωρης !!!!! συνέντευξης δεν ήξερε πια τι άλλο χαρτί να ζητήσει από τον άντρα μου (ο οποίος τα είχε όλα, ήταν καλά προετοιμασμένος) του είπε απλά αυτό: "Sir, for me self-employment equals unemployment", και του έκλεισε τη γυάλινη θυρίδα γυρίζοντάς του την πλάτη!!! Πιο πριν από εκείνον είχαν δώσει μόνο μία βίζα σε δύο φοιτητές. Η απάντηση είναι απλή: Για τους Αμερικανούς κάθε Έλληνας είναι εν δυνάμει μετανάστης, γι' αυτό είναι πάρα πολύ δύσκολο να πάρεις βίζα για ΗΠΑ (εκτός κι αν είσαι εργαζόμενος, φοιτητής, πλούσιος επενδυτής ή έχεις ιατρικό θέμα). Περαστικά μας.
την ίδια αντιμετώπιση έχω κάθε φορά που πάω στην Πρεσβεία της Ελλάδος στην Βαρσοβία
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Από τότε που η ελλάδα είναι μέλος του visa waiver, η χορήγηση τουριστικής βίζας από την πρεσβεία είναι δύσκολη και γι αυτό το λόγο δεν συνιστάται σε όσους δικαιούνται ταξίδι με το visa waiver.

Όποιος κάνει αίτηση για τουριστική βίζα αυτή τη στιγμή ενώ μπορεί να ταξιδέψει και χωρίς βίζα αντιμετωπίζει τον κίνδυνο της απόρριψης και δυσκολίας μετά σε επόμενα ταξίδια στις ΗΠΑ ακόμα και με το visa waiver.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.437
Μέλη
38.921
Νεότερο μέλος
ArisSophie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom