Ινδία Προβλημα με βιζα για την Ινδια!!!

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Νικολάκηηηηηηηηηηη!!!!!!! Και στα δικά σου!!!
Χαίρομαι που περνάς τέλεια, καλή συνέχεια σου εύχομαι (έχεις ακόμα κανά τρίμηνο, θυμάμαι καλά?)
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Κώστα η βίζα βγαίνει στο αεροδρόμιο, τουλάχιστον πριν από ένα μήνα τη βγάλαμε στα σύνορα Ινδίας-Νεπάλ χωρίς κανένα πρόβλημα. Να έχεις μαζί σου όμως φωτογραφίες (2 χρειάζονται, έχε 4 για σιγουριά). 25 δολάρια κάνει η multiple entry 15 ημερών. Επίσης καλό είναι να γνωρίζεις τη διεύθηνση του ξενοδοχείου που θα μείνεις για να τη συμπληρώσεις στο immigration form και να έχεις μαζί σου τα εισητήρια της επιστροφής (φωτοτυπία αν είναι e-ticket) και πάλι για παν ενδεχόμενο μη πέσεις σε κανά στραβόξυλο, που και πάλι τελικά θα στη δώσει.

Για το χρονικό διάστημα που θα μείνετε δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα. Προληπτικά για την ελονοσία θα μπορούσατε να πάρετε malaron τα οποία τα παίρνεις από το ασφαλιστικό σου ταμείο, τα ξεκινάς μια μέρα πριν βρεθείς εκεί και τα συνεχίζεις και για άλλες 4 αφού γυρίσεις. Πάντως αν και χωρίς σημαντικές αντεδείξεις σε σχέσει με άλλα χάπια ελονοσίας (π.χ. lariam) είναι και αυτά βαριά φαρμακα (π.χ. δεν πρέπει να μείνεις εγκυος για 6 μήνες μετά). Από αντικουνουπικό θα χρειαστείς κάποιο με το συστατικό deet.
Ενημερώθηκα,αλλά έχουν αρκετές παρενέργειες κ λέω να τα αποφύγω. Σαν οπαδός της ομοιοπαθητικής θα συμβιβαστώ με κάτι καραμελίτσες που μου έδωσε ο γιατρός μου. Ευχαριστώ πάντως και καλά ταξίδια.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Σκαω απο ζηλια!!!!
Ακου τριμηνο!!!!!!
Να περνας καλα!!!:clap:
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Geia sas paidia,edo Kashmir-Ladack, sygekrimena kargil. An k monos pernao teleia. Piga se ena gamo ,emeina se houseboat sto srinagar kai aurio tha pao se ena sxolio edo sto Kargil na didaxo fotografia!Epomeno stathmos Leh, se 2-3 meres. Kala taxidia se olous
PS;Sorry gia ta greeklies, den ginetai omos allios!
Προς όλα τα μέλη του φόρουμ:
Εάν κάνετε να με 'ακούσετε' καιρό, μην ανησυχήσετε....Η ψυχοθεραπεία που άρχισα μετά το τελευταίο ποστ του Νίκου προβλέπεται πολύμηνη...Ο γιατρός μου διατείνεται πως μετά την 157η συνεδρία θα είμαι σε θέση να προφέρω τη λέξη που αρχίζει από 'Κασ' και τελειώνει σε 'μίρ' χωρίς να κλαίω γοερά και χωρίς να κουκουλώνομαι με τον ταξιδιωτικό μου υπνόσακκο....

υ.γ. Να περνάς καλά, βρε Χιώτη, εκεί στο Κασ...στο Κασμ....εκεί στα ψηλά, τέλος πάντων...!!!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.501
Likes
8.020
Geia sas paidia,edo Kashmir-Ladack, sygekrimena kargil. An k monos pernao teleia. Piga se ena gamo ,emeina se houseboat sto srinagar kai aurio tha pao se ena sxolio edo sto Kargil na didaxo fotografia!Epomeno stathmos Leh, se 2-3 meres. Kala taxidia se olous
PS;Sorry gia ta greeklies, den ginetai omos allios!

Τι είναι τούτο και δεν το πήρα χαμπάρι?
Καλά να περνάς!!! Και στέλνε μας ανταποκρίσεις όποτε μπορείς! :)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Προς όλα τα μέλη του φόρουμ:
Εάν κάνετε να με 'ακούσετε' καιρό, μην ανησυχήσετε....Η ψυχοθεραπεία που άρχισα μετά το τελευταίο ποστ του Νίκου προβλέπεται πολύμηνη...Ο γιατρός μου διατείνεται πως μετά την 157η συνεδρία θα είμαι σε θέση να προφέρω τη λέξη που αρχίζει από 'Κασ' και τελειώνει σε 'μίρ' χωρίς να κλαίω γοερά και χωρίς να κουκουλώνομαι με τον ταξιδιωτικό μου υπνόσακκο....

υ.γ. Να περνάς καλά, βρε Χιώτη, εκεί στο Κασ...στο Κασμ....εκεί στα ψηλά, τέλος πάντων...!!!
Κουραγιο καλη μου κουραγιο! Θα ερθει εκεινη η ημερα που λεγαμε θα ερθει που θα παει. Μην κανεις ετσι. Θα ξημερωσει ασπρη μερα και για μας!
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Κουραγιο καλη μου κουραγιο! Θα ερθει εκεινη η ημερα που λεγαμε θα ερθει που θα παει. Μην κανεις ετσι. Θα ξημερωσει ασπρη μερα και για μας!
Θα ανεβούμε στις ραχούλες, Έρση μου, θα ανεβούμε, ακόμα και με μαγκούρες! Σαν τη βιονική γιαγιά από το 'Μαδαγασκάρη 2'....Θα βλέπουμε το γιέτι και θα του φωνάζουμε 'Κακό γκατί'!!! Να μου το θυμηθείς!!!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Κώστα η βίζα βγαίνει στο αεροδρόμιο, τουλάχιστον πριν από ένα μήνα τη βγάλαμε στα σύνορα Ινδίας-Νεπάλ χωρίς κανένα πρόβλημα. Να έχεις μαζί σου όμως φωτογραφίες (2 χρειάζονται, έχε 4 για σιγουριά). 25 δολάρια κάνει η multiple entry 15 ημερών. Επίσης καλό είναι να γνωρίζεις τη διεύθηνση του ξενοδοχείου που θα μείνεις για να τη συμπληρώσεις στο immigration form και να έχεις μαζί σου τα εισητήρια της επιστροφής (φωτοτυπία αν είναι e-ticket) και πάλι για παν ενδεχόμενο μη πέσεις σε κανά στραβόξυλο, που και πάλι τελικά θα στη δώσει.quote]

χρειαζονται οπωσδηποτε τα δολλαρια? και η διευθυνση ξενοδοχειου? εισιτηρια επιστροφης απο ινδια για ελλαδα και καλα οτι σιγουρα θα πας πισω? στο γυρισμο για ινδια δεν αντιμετωπισες καποιο προβλημα με την ινδικη βιζα ελπιζω...sorry για το πληθος ερωτησεων αλλα πλησιαζει ο καιρος και καλο ειναι να ξερω!!! επισης στο νεπαλ κινηθηκες με λεωφορεια και ποια η κατασταση τους γιατι με εχουν τρομαξει και σκεφτομασταν μονο τουριστικα λεωφορεια που κανουν γυρω στα 15 ευρω....καθε συμβολη χρησιμη!!!
Επισης η βιζα της ινδιας γνωριζει καποιος ποσες μερες χρειαζεται για να βγει? Αν παω 20 μερες πριν ειναι αρκετες ελπιζω...:)
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
χρειαζονται οπωσδηποτε τα δολλαρια? και η διευθυνση ξενοδοχειου? εισιτηρια επιστροφης απο ινδια για ελλαδα και καλα οτι σιγουρα θα πας πισω? στο γυρισμο για ινδια δεν αντιμετωπισες καποιο προβλημα με την ινδικη βιζα ελπιζω...sorry για το πληθος ερωτησεων αλλα πλησιαζει ο καιρος και καλο ειναι να ξερω!!! επισης στο νεπαλ κινηθηκες με λεωφορεια και ποια η κατασταση τους γιατι με εχουν τρομαξει και σκεφτομασταν μονο τουριστικα λεωφορεια που κανουν γυρω στα 15 ευρω....καθε συμβολη χρησιμη!!!
Επισης η βιζα της ινδιας γνωριζει καποιος ποσες μερες χρειαζεται για να βγει? Αν παω 20 μερες πριν ειναι αρκετες ελπιζω...:)
Όχι δεν χρειάζονται ούτε δολάρια ούτε η διεύθυνση ξενοδοχείου. Και τα ευρώ μια χαρά περνάνε, και φυσικά το τοπικό νόμισμα. Διεύθηνση ξενοδοχείου (και τα εισητήρια επιστροφής) μόνο θα σε βοηθήσει αν φάει κανα κόλημα ο υπάλληλος, δεν χρειάζεται και αυτή. Ούτε πρόβλημα αντιμετώπισα με τη βίζα στην Ινδία στην επιστροφή. Η βίζα που θα βγάλεις είναι multiple entry άρα μπαίνεις και βγαίνεις Ινδίας για όσες φορές έλεις μέσα στο διάστημα των 6 μηνών για το οποίο έχει ισχύ η Ινδική βίζα. 20 μέρες φτάνουν αλλά μην το τραβήξεις κι άλλο, για παν ενδεχόμενο. Γενικά 3-4 εργάσιμες χρειάζονται για να σου τη βγάλουν.
εμείς είχαμε πάει μεγάλη παρέα και κινηθήκαμε με ιδιωτικό βανάκι. Τα τοπικά λεωφορεία... είναι εμπειρία, μπορεί να βρεθείς να κάθεσαι και στην οροφή. Πήγαινε και βλέπεις...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
χεχε...θα παρω τισ δραμαμινες μου και θα το διασκεδασω με τα λεωφορεια....!!αρκει να επιστρεψω σωα...!οσο για τη βιζα αποφασισα να παω καλυτερα απο βδομαδα μιας και εχουμε και ενα προβληματακι, για τη μιση παρεα που ειναι απο κυπρο μας ζητησαν μυρια χαρτια απο τραπεζες, σχολες, εργασια για να αποδειξουν οτι δε πανε εκει για να δουλεψουν.....!!!!!! συν εξτρα χρηματα για βιζα...!
 

nikolaschios

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ινδια, νεπαλ...θιβετ?
Loipon,loipon eimai pali sto politismo meta apo 6 meres kopiastikou treking sto zanskar! Poly kryo, poly ypsometro, apisteutes eikones,aperigrapta synaisthimata.
Molis irtha sto Leh k sxediazo ta epomena mou vimata
Sto kasmir ola kala, an exereseis oti egine mia 2pli dolofonia apo to strato kai ginontan siadiloseis epi mia evdomada sto srinagar, tis opoies den exasa
Exoun perasei 2 evdomades akrivos, opoios thelei na to dokimasei, eite monos eite me parea. Monos einai kaneis mono otan to thelei.
Filia apo to Ladakh-Leh!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
τελεια....αυτα ειναι ζωντανη ανταποκριση απο κασμιρ! καλη συνεχεια!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom