Προβλημα με booking

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ποτε αλλαξε τοσο η booking ουτε που καταλαβα. Εως προπερσι οτι τυχαινε διευθετούνταν και δεν ενιωθες ξεκρέμαστος. Εχω αποσυρει τις περισσοτερες κρατησεις μου απο περυσι, αντε δυο τελευταιες εμειναν να χαιρετησθουμε σταυρωτα.
Η booking τοσα χρονια κρατουσε μια πολιτικη υπερ των καταναλωτων αφηνοντας ξεκραμμαστους τους ξενοδοχους σε πολλες περιπτωσεις. Αυτη η συμπεριφορα αλλα και η μεγαλη προμηθεια που πληρωνουν τους εκαναν να βρουν τροπους ωστε να την παρακαμπτουν κανοντας καλυτερες τιμες απο αυτες που ειχαν αναρτημενες στην πλατφορμα της booking. Η booking προκειμενου να περιορισει τη χασουρα (και αφου καταδικαστηκε σε πολλες χωρες με υπερογκα προστιμα για την απαγορευση που επεβαλε στα ξενοδοχεια να πουλουν τα δωματια τους σε χαμηλοτερες τιμες απο αυτες στην σελιδα της) προεβει σε καποιες ενεργειες. Μια ηταν να επιβραβευσει τους πιστους της πελατες με 10% εκπτωση και οι αλλη να ενταξει παμπολα καταλυματα χωρις κανενα ελεγχο για τη νομιμοτητα τους (αυτο εγινε για να ανταγωνιστει και την airbnb) ή τη συνεπεια τους. Στον αχταρμα που δημιουργηθηκε υπαρχουν και απατεωνες αλλα και πολλες περιπτωσεις λαθους (ειναι πολλες φορες που θες να κανεις μια ενεργεια στο συστημα της και κολλαει). Στα λαθη αυτα πλεον δεν φαινεται διατεθειμενη να υπερασπιστει τους πελατες των ξενοδοχειων αφου μαλλον καταλαβε πως ειναι σημαντικοτερο να χασει εναν πελατη που θα κανει κρατηση 1-3 φορες το χρονο και απο τον οποιο θα κερδισει λιγα ευρω παρα ενα ξενοδοχειο που της αφηνει καθημερινα δεκαδες , εκατονταδες ή χιλιαδες ευρω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Στα λαθη αυτα πλεον δεν φαινεται διατεθειμενη να υπερασπιστει τους πελατες των ξενοδοχειων αφου μαλλον καταλαβε πως ειναι σημαντικοτερο να χασει εναν πελατη που θα κανει κρατηση 1-3 φορες το χρονο και απο τον οποιο θα κερδισει λιγα ευρω παρα ενα ξενοδοχειο που της αφηνει καθημερινα δεκαδες , εκατονταδες ή χιλιαδες ευρω.
Αν συνεχισει ετσι, ας μεινουν οι ξενοδοχοι να νοικιαζουν δωματια ο ενας στον αλλον, γιατι δεν ειναι η μονη πλατφορμα αναζητησης.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν συνεχισει ετσι, ας μεινουν οι ξενοδοχοι να νοικιαζουν δωματια ο ενας στον αλλον, γιατι δεν ειναι η μονη πλατφορμα αναζητησης.
Τον ξενοδοχο δεν τον ενδιαφερει αν θα πας σε αλλη πλατφορμα αφου πιθανοτατα θα τον βρεις κι εκει. Αν και μεταξυ μας η booking ξοδευει απιστευτα μεγαλα ποσα για διαφημιση οποτε και να χασει μερικους πελατες κερδιζει πολλους περισσοτερους. Ειναι σαν να περιμενεις να ανοιγουν στην κοκα κολα τα μπουκαλια και να τα πινουν μονοι τους επειδη σταματησες να τα αγοραζεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Τον ξενοδοχο δεν τον ενδιαφερει αν θα πας σε αλλη πλατφορμα αφου πιθανοτατα θα τον βρεις κι εκει. Αν και μεταξυ μας η booking ξοδευει απιστευτα μεγαλα ποσα για διαφημιση οποτε και να χασει μερικους πελατες κερδιζει πολλους περισσοτερους. Ειναι σαν να περιμενεις να ανοιγουν στην κοκα κολα τα μπουκαλια και να τα πινουν μονοι τους επειδη σταματησες να τα αγοραζεις.
Ειναι καποιο ρισκο να γυρισει το προιον της σε σαπακια, γιατι οση δουλεια κανει η διαφημιση, αλλη τοση κανει κι η δυσφημιση απο πελατες που "δεν την ενδιαφερουν" και που πλεον μιλανε σε μεγαλυτερη εμβελεια απο οτι η γειτονια τους.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Η συγκεκριμένη υπηρεσία (το booking), κατά τη γνώμη μου, έχει απαξιωθεί απ' τη στιγμή που επιτρέπει όλες αυτές τις refundable κρατήσεις χωρίς καμιά ποινή με αποτέλεσμα να μπαίνει και η κουτσή Μαρία που δεν ήξερε από ίντερνετ και ταξίδια, να κάνει καμιά δεκαριά κρατήσεις μερικούς μήνες πριν κατά προτίμηση με άδεια χρεωστική, να τις ακυρώνει μια βδομάδα πριν το ταξίδι και μετά να κλείνει αλλού. Σαν αποτέλεσμα το booking έχει αυξήσει τις τιμές, δύσκολα βρίσκεις τις παλιές προσφορές, έχει μαζευτεί πολύ σαβούρα στο inventory που έτσι κι αλλιώς λόγω χαμηλών αξιολογήσεων έχουν ανοίκιαστα κρεβάτια και επιπλέον δεν υποστηρίζει τους πελάτες όταν προκύπτουν αδικαιολόγητες ακυρώσεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Σχτικα με το προβλημα μου στη booking, για να ειμαι ον τοπικ
Η κρατηση μου ειναι ακομη ενεργη. Δεν εχω αντιπροταση ακομη, ουτε απειλησαν με ακυρωση. Ακομη αναρωτιεμαι πως επι μηνες μου ειχαν εισπραξει το ποσό απο το δωματιο και τωρα ισχυριζονται οτι δεν ηξεραν πως η τιμη ειναι λαθος. Αντε να δουμε τι θα βγει, διοτι ακομη δεν εχω απαντηση
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Και μολις πηρα τηλεφωνικα την εξης απαντηση: Το λαθος ειναι της booking η οποια εκανε προεισπραξη του ποσου και ακομη δεν εχει αποδωσει τα χρηματα στον ξενοδοχο- κακως θεωρησα δικη του την πρωτοβουλια για αλλη τιμη. Θα με μεταφερουν σε αλλο δωματιο με επιβαρυνση της booking καθως ωφειλαν τοσους μηνες να ελεγξουν αν η τιμη ειναι η ορθη. Τον ειπα και αλητη τον κακομοιρη το ξενοδοχο ενω απο την booking εγινε η κοτσαναρα....
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Και μολις πηρα τηλεφωνικα την εξης απαντηση: Το λαθος ειναι της booking η οποια εκανε προεισπραξη του ποσου και ακομη δεν εχει αποδωσει τα χρηματα στον ξενοδοχο- κακως θεωρησα δικη του την πρωτοβουλια για αλλη τιμη. Θα με μεταφερουν σε αλλο δωματιο με επιβαρυνση της booking καθως ωφειλαν τοσους μηνες να ελεγξουν αν η τιμη ειναι η ορθη. Τον ειπα και αλητη τον κακομοιρη το ξενοδοχο ενω απο την booking εγινε η κοτσαναρα....
Το τηλεφώνημα έγινε από την booking; Κάνει η booking προεισπράξεις; Πρώτη φορά το ακούω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Το τηλεφώνημα έγινε από την booking; Κάνει η booking προεισπράξεις; Πρώτη φορά το ακούω.
Εγω τους πηρα τωρα, γιατι ουτε μειλ μου εστειλαν με αντιπροταση στην μη αποδοχη της συμφωνιας ουτε ακυρωθηκε η κρατηση μου (εγω δεν την ακυρωνω γιατι θα εχω και penalty αφου προπληρωσα!). Η υπαλληλος επεμενε οτι ο ξενοδοχος δεν εχει λαβει την πληρωμη και οτι ξεφυγε απο την booking το θεμα. Κι εγω δεν ξερω τι να πιστεψω πλεον.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εγω τους πηρα τωρα, γιατι ουτε μειλ μου εστειλαν με αντιπροταση στην μη αποδοχη της συμφωνιας ουτε ακυρωθηκε η κρατηση μου (εγω δεν την ακυρωνω γιατι θα εχω και penalty αφου προπληρωσα!). Η υπαλληλος επεμενε οτι ο ξενοδοχος δεν εχει λαβει την πληρωμη και οτι ξεφυγε απο την booking το θεμα. Κι εγω δεν ξερω τι να πιστεψω πλεον.
Αν μιλάς με το ξενοδοχείο, πολύ ύποπτα σου τα λένε. Οι πληρωμές γίνονται στα ξενοδοχεία όχι στη booking. Άστους να στο ακυρώσουν αυτοί.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Με το ξενοδοχειο δεν μιλαω, δεν εχω λογο. Ειπαν οτι θα μου προσφερουν αλλο δωματιο με χρεωση της booking καθως ειναι πολυ το διαστημα για να δικαιολογηθει αβλεψια και εχω κλεισει αεροπορικα κλπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom