Προβλημα με booking

tripakias

Member
Μηνύματα
8.030
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σιγα μην της δωσουν να μιλησει και με τον Παπα. Δεν εχω καταλαβει τι εχει γινει αλλα αφου επικοινωνησε και της ειπαν πως δεν ειναι δικο τους θεμα, ξερουν τι λενε. Αν νομιζει πως καταστρατηγουνται οι οροι του συμβολαιου το μονο που μπορει να κανει ειναι να απευθυνθει στην τραπεζα. Η booking δεν ασχολειται και δε φερει καμια ευθυνη για χρεωσεις καρτων.
 

annabaloo

Member
Μηνύματα
59
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
μυκονος
Ταξίδι-Όνειρο
ξανά Κούβα!!
τους φόρους τους έχω υπολογίσει.τα €35 είναι η επιπλέον χρεωση μετά το 15%.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.030
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η ισοτιμια που δινει η booking ειναι ενδεικτικη και οχι απαραιτητα η σωστη. Πως καταλαβες οτι το ξενοδοχειο σε χρεωσε απ' ευθειας σε ευρω;
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Για να καταλαβω:εσυ εβαλες τον αριθμο της καρτας σου στο booking και η συμφωνια ηταν να γινει χρεωση σε γουαν.Συμφωνησες σε τιμη με προπληρωμη.Εκανες τσεκ,στην αναληψη απο την καρτα σου και ειδες οτι σε χρεωσαν σε ευρω,βεβαια,αλλα θεωρεις οτι η ισοτιμια την συγκεκριμενη μερα ηταν πιο συμφερουσα για σενα.Αυτο εγινε?
quote]
εγιναν όπως τα λές. όμως η κράτηση και η χρεωση εγιναν την ίδια μέρα και με συναλλαγματική ισοτιμία που επέλεξε το ξενοδοχειο (0,1189 το booking 0,1246 το ξενοδοχειο) με αποτέλεσμα επιβάρυνση για μενα 35€ σε σύνολο ποσού €585.
το θέμα είναι όμως ότι το booking ενώ λέει χρεωση σε γουαν η κάρτα μου χρεώθηκε απευθείας σε ευρώ.
άσε που όταν ζήτησα να μιλήσω με προϊστάμενο μου είπαν ότι δεν γίνεται γιατί δεν μιλάει ελληνικά.
Το νομισμα μας προς το παρον ειναι το ευρω,δεν αμφιβαλλω ομως,ετσι οπως παμε, οτι μπορει στο μελλον να γινει ...γουαν!!:bleh:Σε ευρω θα σε χρεωσει η καρτα.Ποτε,ακριβως εγινε η κρατηση?
 

annabaloo

Member
Μηνύματα
59
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
μυκονος
Ταξίδι-Όνειρο
ξανά Κούβα!!
το βλέπω στην αναλυτική που μου στέλνει η κάρτα, αλλά εννοείται ότι πήρα και τηλέφωνο. κανονικά έπρεπε να γίνει η χρέωση σε γουαν και μετά η τράπεζα να τα γυρίσει σε ευρώ, όπως είχε γίνει και σε αναλογες αγόρες και σε άλλες χώρες που δεν έχουν ευρώ, όπως στο Ντουμπαι
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.030
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Με την τραπεζα σου επικοινωνησες; Τι σου ειπαν; Νομιζω πως ειναι οι μονοι που μπορουν να λυσουν το προβλημα σου. Η ευθυνη ειναι του ξενοδοχειου.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
εγιναν όπως τα λές. όμως η κράτηση και η χρεωση εγιναν την ίδια μέρα και με συναλλαγματική ισοτιμία που επέλεξε το ξενοδοχειο (0,1189 το booking 0,1246 το ξενοδοχειο) με αποτέλεσμα επιβάρυνση για μενα 35€ σε σύνολο ποσού €585.
το θέμα είναι όμως ότι το booking ενώ λέει χρεωση σε γουαν η κάρτα μου χρεώθηκε απευθείας σε ευρώ.
άσε που όταν ζήτησα να μιλήσω με προϊστάμενο μου είπαν ότι δεν γίνεται γιατί δεν μιλάει ελληνικά.
Για όλους τους παραπάνω λόγους τον τελευταίο καιρό προτιμώ μηχανές κράτησης στις οποίες γνωρίζεις πόσα θα χρεωθείς σε ευρώ πριν δώσεις τα στοιχεία της κάρτας σου και η κράτησή σου έχει τη μορφή κουπονιού με τυπωμένη επάνω τη συνολική αξία. Με αυτόν τον τρόπο δεν μπλέκεις με τις ισοτιμίες του ξενοδοχείου ούτε με το booking το οποίο σε παραπέμπει στο ξενοδοχείο σε περίπτωση διαφωνίας. Κοίτα λοιπόν και άλλες μηχανές στο επόμενο ταξίδι σου όπως otel, olotels κτλ. (οι οποίες γενικά προσφέρουν και πιο ανταγωνιστικές τιμές απ' το booking).
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Σιγα μην της δωσουν να μιλησει και με τον Παπα. Δεν εχω καταλαβει τι εχει γινει αλλα αφου επικοινωνησε και της ειπαν πως δεν ειναι δικο τους θεμα, ξερουν τι λενε. Αν νομιζει πως καταστρατηγουνται οι οροι του συμβολαιου το μονο που μπορει να κανει ειναι να απευθυνθει στην τραπεζα. Η booking δεν ασχολειται και δε φερει καμια ευθυνη για χρεωσεις καρτων.
Δεν της είπα να μιλήσει με τον παπά αλλά να το κυνηγήσει με το booking. Όταν είχα κάποιο μπλεξιμο με χρέωση ξενοδοχείου, δεν μπορούσαν να βγάλουν άκρη στη εξυπηρέτηση πελατών κ με έστειλαν στο ανώτερο τμήμα τους, κ ναι μίλησα μαζί τους στα αγγλικά.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Σιγα μην της δωσουν να μιλησει και με τον Παπα.
Είπαμε όλοι οι πελάτες είναι 'κακοί' και τα ταξιδιωτικά έχουν δίκιο. Και σιγά μην έχει και την απαίτηση να μιλήσει με κάποιον απ' το booking επειδή τους έσκασε μια 600άρα και τη χρέωσαν μερικές δεκάδες ευρώ παραπάνω...
 

vasiliseva

Member
Μηνύματα
30
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μίλησε με την τράπεζά σου απ ευθείας.. η booking δεν φέρει ευθύνη. Η ισοτιμίες παίζουν πάρα πολύ και αυτή που αναγράφει η booking είναι ενδεικτική. Πάντα ή σχεδόν πάντα υπάρχει μία απόκλιση όταν κάνεις κράτηση σε ξενοδοχείο με διαφορετικό νόμισμα από το ευρώ.
 

periigitis

Member
Μηνύματα
116
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΔΑΓΑΣΚΑΡΗ...
Αν η κάρτα σου είναι χρεωστική κάνε αμφισβήτηση της συναλλαγής και ακύρωση της κάρτας! Αν πάλι είναι πιστωτική κάνε ένα τηλεφώνημα στην εξυπηρέτηση πελατών και κάνε αμφισβήτηση της συναλλαγής εξηγώντας τον λόγο! Στην πρώτη περίπτωση είναι πάρα πολύ πιθανόν να την γλυτώσεις! Στην δεύτερη εξαρτάται από την τράπεζα σου!


Αυτό θα το κάνεις στην περίπτωση που είσαι σίγουρος πως έχεις δίκιο!
·

Ντροπή μου που δίνω τέτοιες συμβουλές! Χαχαχ :p
 

periigitis

Member
Μηνύματα
116
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΔΑΓΑΣΚΑΡΗ...
Το θέμα με την ισοτιμία σε συναλλαγές που γίνονται μέσω πλαστικού χρήματος αφορά αποκλειστικά και μόνο την τράπεζα και τον πελάτη της! (χρηστη της κάρτας).
Όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα φυσικά και φέρει ευθύνη και η Booking. Εξαλλου μέσω της ιστοσελίδας της καταχωρήθηκαν τα στοιχειά της κάρτας.
Επίσης την ισοτιμία μπορείς να την μάθεις εύκολα είτε με ένα τηλεφώνημα στην τράπεζα σου είτε μπαίνοντας στο site της visa πχ αν η κάρτα σου είναι Visa! Αυτή ορίζει την ισοτιμία! Σε ελάχιστες περιπτώσεις και η τράπεζα σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom