Προβλημα με booking

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.715
Likes
12.595
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μάλλον δεν είδες σωστά τι λέω! Το κράτησαν και αντί να το επιστρέψουν το τράβηξαν όλο το ποσό! Έγινε κανονικά χρέωση και όχι δέσμευση!!
Μια χαρά είδα. Μπορείς να ξεχωρίσεις αν είναι χρέωση ή αν είναι δέσμευση?
 

agmi

Member
Μηνύματα
510
Likes
2.456
Μηπως ειναι κρατηση σε πολυ χαμηλη τιμη ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΚΥΡΩΣΗΣ; Γιατι μια κρατηση εχει διαφορες τιμες! Μια με δικαιωμα ακυρωσης με πχ €10, μια αλλη με δικαιωμα ακυρωσης πχ 20 η 30 μερες πριν με €8 και την αλλη με χ €6 χωρις δικαιωμα ακυρωσης/μεταβολης κλπ.
Παντως το ποσο που χρεωνουν ειναι τραβουν €1 πχ 5, 10, 30 μερες πριν ή αγκαζαρουν/δεσμευουν ενα ποσο 1-2 μερες και σου επιστρεφεται, εφ οσον η συναλλαγη γινει με την παρουσια σου/η δεν θελουν πιστ. καρτα, για να δουν την φερεγγυοτητα της καρτας σου! Για να χρεωσουν εφ'οσον δεν κανεις NO SHOW!
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.965
Likes
6.426
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Μηπως ειναι κρατηση σε πολυ χαμηλη τιμη ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΚΥΡΩΣΗΣ; Γιατι μια κρατηση εχει διαφορες τιμες! Μια με δικαιωμα ακυρωσης με πχ €10, μια αλλη με δικαιωμα ακυρωσης πχ 20 η 30 μερες πριν με €8 και την αλλη με χ €6 χωρις δικαιωμα ακυρωσης/μεταβολης κλπ.
Παντως το ποσο που χρεωνουν ειναι τραβουν €1 πχ 5, 10, 30 μερες πριν ή αγκαζαρουν/δεσμευουν ενα ποσο 1-2 μερες και σου επιστρεφεται, εφ οσον η συναλλαγη γινει με την παρουσια σου/η δεν θελουν πιστ. καρτα, για να δουν την φερεγγυοτητα της καρτας σου! Για να χρεωσουν εφ'οσον δεν κανεις NO SHOW!
Λες να μην ξέρω αν έχω δωρεάν ακύρωση η όχι ? :D

 

panpan

Member
Μηνύματα
6.907
Likes
27.076
Έχω μια απορία.Από την στιγμή που κάνει κάποιος κράτηση στην booking,γιατί όποιες απορίες
υπάρχουν δεν τις διευκρινίζουμε με την booking;
Η booking είναι αυτή που μας πρόσφερε το δωμάτιο,αυτή θα μας δώσει λύσεις-διευκρινίσεις.
Ούτε το ξενοδοχείο,ούτε ένα φόρουμ που μπορεί κάποιος να δώσει έστω και καλοπροαίρετα
λάθος συμβουλή.
Γενικά μιλάω και όχι επί του συγκεκριμένου.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.965
Likes
6.426
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Έχω μια απορία.Από την στιγμή που κάνει κάποιος κράτηση στην booking,γιατί όποιες απορίες
υπάρχουν δεν τις διευκρινίζουμε με την booking;
Η booking είναι αυτή που μας πρόσφερε το δωμάτιο,αυτή θα μας δώσει λύσεις-διευκρινίσεις.
Ούτε το ξενοδοχείο,ούτε ένα φόρουμ που μπορεί κάποιος να δώσει έστω και καλοπροαίρετα
λάθος συμβουλή.
Γενικά μιλάω και όχι επί του συγκεκριμένου.
Δίκιο έχεις εννοείται! Εγώ έχω πάρει πολλές φόρες την Booking τηλ! Και η βοήθεια ήταν γρήγορη! Απλα στο συγκεκριμένο θέμα δεν φοβάμαι ότι θα χάσω τα λεφτά μου απλά δεν μου άρεσε η όλη κίνηση!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.907
Likes
27.076
Κάθε ξενοδοχείο έχει την πολιτική της.Αν ακυρώσεις θα στα βάλουν άμεσα πίσω.Κάπου είχα διαβάσει
ότι έχουν δικαίωμα να πάρουν τα χρήματα.Τώρα δεν θυμάμαι και καλά.Με την πρώτη ευκαιρία που θα δω
κάποιον εργαζόμενο της booking θα τον ρωτήσω.Θα δω σύντομα.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.965
Likes
6.426
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Κάθε ξενοδοχείο έχει την πολιτική της.Αν ακυρώσεις θα στα βάλουν άμεσα πίσω.Κάπου είχα διαβάσει
ότι έχουν δικαίωμα να πάρουν τα χρήματα.Τώρα δεν θυμάμαι και καλά.Με την πρώτη ευκαιρία που θα δω
κάποιον εργαζόμενο της booking θα τον ρωτήσω.Θα δω σύντομα.
Στο συγκεκριμένο η Booking γράφει πως δεν θα γίνει καμία χρέωση απλά μπορεί να γίνει κάποια δέσμευση! Εδω έγινε χρέωση!
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.965
Likes
6.426
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Μόλις μίλησα με το ξενοδοχείο και μου ζήτησαν χίλια συγγνώμη για ότι έγινε και πως έχω δίκιο και ότι αντί να γίνει δέσμευση έγινε χρέωση και ότι πως σε 2-3 μέρες τα λεφτά θα είναι πίσω!
 

Dimitra2009

Member
Μηνύματα
12
Likes
5
Καλησπερα.Ειχα κανει μια κρατηση μεσω booking στη Ρωμη σε ενα ξενοδοχειο που ειχε ακυρωτικα 90 ευρω.Εδωσα χρεωστικη καρτα γιατι δεν καταλαβα οτι θελουν πιστωτικη και τη βγαλανε ακυρη.Το αφησα λοιπον και εκλεισα αλλου που δεχτηκαν τη χρεωστικη μου καρτα ομως μεσω booking για να γινει ακυρωση του πρωτου καταλυματος μου ζητανε να πληρωσω τα ακυρωτικα!πως θα πληρωσω ακυρωτικα εφοσον δε δεχτηκαν την καρτα μου?ρωτησα τη booking και μου ειπαν οτι πλεον ειναι θεμα καταλυματος.Υπαρχει καποιος με παρομοια κατασταση?
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλησπερα.Ειχα κανει μια κρατηση μεσω booking στη Ρωμη σε ενα ξενοδοχειο που ειχε ακυρωτικα 90 ευρω.Εδωσα χρεωστικη καρτα γιατι δεν καταλαβα οτι θελουν πιστωτικη και τη βγαλανε ακυρη.Το αφησα λοιπον και εκλεισα αλλου που δεχτηκαν τη χρεωστικη μου καρτα ομως μεσω booking για να γινει ακυρωση του πρωτου καταλυματος μου ζητανε να πληρωσω τα ακυρωτικα!πως θα πληρωσω ακυρωτικα εφοσον δε δεχτηκαν την καρτα μου?ρωτησα τη booking και μου ειπαν οτι πλεον ειναι θεμα καταλυματος.Υπαρχει καποιος με παρομοια κατασταση?
Αφού η χρεωστική δεν έγινε δεκτή δεν έγινε καμία κράτηση, οπότε τι να ακυρώσεις;Και εγώ τις πρώτες φορές που δεν ήξερα είχα φάει πολλές τέτοιες ακυρώσεις αλλά δε μου ζήτησε κάποιος κάτι.Σου ζητάει η booking κάτι;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.617
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom