Προβλημα με booking

fotast

Member
Μηνύματα
9.451
Likes
14.457
Καλησπερα.Ειχα κανει μια κρατηση μεσω booking στη Ρωμη σε ενα ξενοδοχειο που ειχε ακυρωτικα 90 ευρω.Εδωσα χρεωστικη καρτα γιατι δεν καταλαβα οτι θελουν πιστωτικη και τη βγαλανε ακυρη.Το αφησα λοιπον και εκλεισα αλλου που δεχτηκαν τη χρεωστικη μου καρτα ομως μεσω booking για να γινει ακυρωση του πρωτου καταλυματος μου ζητανε να πληρωσω τα ακυρωτικα!πως θα πληρωσω ακυρωτικα εφοσον δε δεχτηκαν την καρτα μου?ρωτησα τη booking και μου ειπαν οτι πλεον ειναι θεμα καταλυματος.Υπαρχει καποιος με παρομοια κατασταση?
Σου ζητάνε να πληρώσεις πως;Δίνοντας άλλη κάρτα;Ποιός σου το ζήτησε;Το ξενοδοχείο;' Εκαναν κάποια χρέωση ήδη;
 

Dimitra2009

Member
Μηνύματα
12
Likes
5
Σου ζητάνε να πληρώσεις πως;Δίνοντας άλλη κάρτα;Ποιός σου το ζήτησε;Το ξενοδοχείο;' Εκαναν κάποια χρέωση ήδη;
Μου ζηταει η booking να κανω ακυρωση της κρατησης αλλα γινεται μονο με ακυρωτικα 90 ευρω ασχετως που βγαλανε ακυρη την καρτα μου.Φυσικα και δεν το δεχομαι

Αφού η χρεωστική δεν έγινε δεκτή δεν έγινε καμία κράτηση, οπότε τι να ακυρώσεις;Και εγώ τις πρώτες φορές που δεν ήξερα είχα φάει πολλές τέτοιες ακυρώσεις αλλά δε μου ζήτησε κάποιος κάτι.Σου ζητάει η booking κάτι;
Μου ζηταει να πληρωσω την ακυρωση 90 ευρω χωρις τονιζω να εγινε αποδεκτη η καρτα μου και οταν τους ειπα οτι δεν πληρωνω για κατι που δεν εγινε αποδεκτο,μου ειπαν να επικοινωνησω με το καταλυμα

Σου ζητάνε να πληρώσεις πως;Δίνοντας άλλη κάρτα;Ποιός σου το ζήτησε;Το ξενοδοχείο;' Εκαναν κάποια χρέωση ήδη;
Το ξενοδοχειο μου εστειλε επιβεβαιωση κρατησης και αμεσως μετα εβγαλε ακυρη την καρτα και ειπε η booking να ενημερωσω την καρτα για να συνεχισει να ισχυει η κρατηση.Φυσικα εφοσον δεν δεχτηκαν την καρτα μου εκλεισα αλλου που τη δεχτηκαν
 
Last edited by a moderator:

fotast

Member
Μηνύματα
9.451
Likes
14.457
Φυσικά και δεν θα το δεχθείς.Για τυπικούς λόγους επικοινώνησε με το ξενοδοχείο και εξήγησε τους γιατί δεν δέχεσαι.Και κάνε κοινοποίηση και στην booking.Και σε περίπτωση που χρεωθεί η κάρτα σου(που δεν έγινε δεκτή!!) να αμφισβητήσεις την συναλλαγή με την τράπεζα σου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.194
Likes
41.645
Το ξενοδοχειο μου εστειλε επιβεβαιωση κρατησης και αμεσως μετα εβγαλε ακυρη την καρτα και ειπε η booking να ενημερωσω την καρτα για να συνεχισει να ισχυει η κρατηση.Φυσικα εφοσον δεν δεχτηκαν την καρτα μου εκλεισα αλλου που τη δεχτηκαν
Τα ακυρωτικα πως τα ζητανε; Με εμβασμα;
Η κρατηση φαινεται ενεργη στο προφιλ σου στη booking?
 

Dimitra2009

Member
Μηνύματα
12
Likes
5
Τα ακυρωτικα πως τα ζητανε; Με εμβασμα;
Η κρατηση φαινεται ενεργη στο προφιλ σου στη booking?
Η κρατηση φαινεται ενεργη και γραφει απο κατω ακυρωση κρατησης 90 ευρω
Δεν μου γραψανε τροπο πως να τα πληρωσω απλα οτι το καταλυμα και καλα δε δεχτηκε δωρεαν ακυρωση και πρεπει να τα πληρωσω

Φυσικά και δεν θα το δεχθείς.Για τυπικούς λόγους επικοινώνησε με το ξενοδοχείο και εξήγησε τους γιατί δεν δέχεσαι.Και κάνε κοινοποίηση και στην booking.Και σε περίπτωση που χρεωθεί η κάρτα σου(που δεν έγινε δεκτή!!) να αμφισβητήσεις την συναλλαγή με την τράπεζα σου.
Εκανα αιτημα δωρεαν ακυρωσης στο καταλυμα και μου εστειλε mail η booking οτι δε δεχεται δυστυχως το καταλυμα δωρεαν ακυρωση μετα απο επικοινωνια τους μαζι τους
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.194
Likes
41.645
Αν ειναι ενεργη, τοτε θα δυσκολευτεις λιγο.
Υπαρχουν καταλυμματα που δινουν μη ακυρωσιμη κρατηση και ουτε καν ζητανε καρτα (σπανιο) και μου ετυχε. Δεχτηκαν την ακυρωση οταν ειδοποιησα εγκαιρα οτι δεν ερχομαστε για λογους υγειας και δεν ζητησαν τα λεφτα. Αλλα παει καιρος, δεν ξερω τι γινεται τωρα.
Eχει παρελθει η ημερομηνια του ταξιδιου? Εχουν χρονο να δωσουν αλλου το δωματιο;
 

Dimitra2009

Member
Μηνύματα
12
Likes
5
Αν ειναι ενεργη, τοτε θα δυσκολευτεις λιγο.
Υπαρχουν καταλυμματα που δινουν μη ακυρωσιμη κρατηση και ουτε καν ζητανε καρτα (σπανιο) και μου ετυχε. Δεχτηκαν την ακυρωση οταν ειδοποιησα εγκαιρα οτι δεν ερχομαστε για λογους υγειας και δεν ζητησαν τα λεφτα. Αλλα παει καιρος, δεν ξερω τι γινεται τωρα.
Eχει παρελθει η ημερομηνια του ταξιδιου? Εχουν χρονο να δωσουν αλλου το δωματιο;
Ενημερωσα την αμεσως επομενη μερα
Το ταξιδι δεν εχει γινει ακομη
Ειναι για 1/2

Screenshot_20190109-193536.png
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.194
Likes
41.645
Ενημερωσα την αμεσως επομενη μερα
Το ταξιδι δεν εχει γινει ακομη
Ειναι για 1/2
Μιλα με το δωματιο. Εχουν χρονο να το δωσουν αλλου.
Θυηθηκα οτι τις παλιες καλες εποχες που ημουν απειρη εκλεισα κι εγω μη ακυρωσιμο κατα λαθος,μεσολαβησε η booking και τους παρακαλεσε να το ακυρωσουν αυτοι. Τωρα η Booking δεν κανει τετοια χατηρια.
 

Dimitra2009

Member
Μηνύματα
12
Likes
5
Μιλα με το δωματιο. Εχουν χρονο να το δωσουν αλλου.
Θυηθηκα οτι τις παλιες καλες εποχες που ημουν απειρη εκλεισα κι εγω μη ακυρωσιμο κατα λαθος,μεσολαβησε η booking και τους παρακαλεσε να το ακυρωσουν αυτοι. Τωρα η Booking δεν κανει τετοια χατηρια.
Μαλλον αυτο θα κανω τελικα αν και το θεωρω ασκοπο απο τη στιγμη που εβγαλαν ακυρη την καρτα μου.
Απλα δε νομιζω να ξανακλεισω αλλη φορα μεσω booking!Ειναι απλα απαραδεκτοι!!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.194
Likes
41.645
Ομως η κρατηση φαινοταν ενεργη και δεν πηρες βεβαιωση ακυρωσης. Ισως δεν επρεπε να προχωρησεις αμεσως σε αλλο καταλυμμα. Στειλτα στη booking και δες τι θα πουνε. Παντως δεν νομιζω να εστελνα εμβασμα εγω. Αν και δεν ξερω τι συνεπειες θα ειχε. Μηνυση; Δεν νομιζω για 90 ευρω.
 

Dimitra2009

Member
Μηνύματα
12
Likes
5
Ομως η κρατηση φαινοταν ενεργη και δεν πηρες βεβαιωση ακυρωσης. Ισως δεν επρεπε να προχωρησεις αμεσως σε αλλο καταλυμμα. Στειλτα στη booking και δες τι θα πουνε. Παντως δεν νομιζω να εστελνα εμβασμα εγω. Αν και δεν ξερω τι συνεπειες θα ειχε. Μηνυση; Δεν νομιζω για 90 ευρω.
Προχωρησα σε αλλη κρατηση γιατι εβγαλε ακυρη η πρωτη την καρτα μου,οποτε ειπα οκ λογικα ακυρωνεται και η κρατηση
Η booking μου ειπε οτι μετα απο επικοινωνια τους με το καταλυμα,το καταλυμα δεν δεχτηκε δωρεαν ακυρωση.
Φυσικα εγω δεν εχω σκοπο να πληρωσω 90 ευρω τζαμπα για μια κρατηση στην οποια εβγαλαν ακυρη καρτα και τους ειπα οτι ειναι υποχρεωμενοι να το λυσουν αυτοι το θεμα και οχι εγω
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Οταν μια κράτηση έχει κάποιο πρόβλημα με κάρτα συνηθως δινουν 24 ωρες για να ενημερωσεις τα στοιχεια της καρτας σου αλλιως ακυρώνεται αυτοματα. Τωρα δεν ακυρωθηκε απο μονη της?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.321
Μηνύματα
887.898
Μέλη
38.983
Νεότερο μέλος
mulder

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom