• Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Μάιο - Ιούλιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!

Μεξικό Προγραμματίζοντας το Μεξικο

IanBlack

Member
Καλησπέρα σε όλους! :)
Έχω ξεκινήσει να διαβάζω τα "άπαντα" του φόρουμ για το Μεξικό γιατί έχουμε σκοπό να πάμε τον Απρίλιο (3 άτομα), για 15-17 μέρες.

Ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια αξιόπιστα πρακτορεία για να απευθυνθώ (με pm φυσικά για να μην παρεξηγηθούμε) :rolleyes:. Προς το παρόν έχω μιλήσει με 2 αλλά το πρώτο δεν με έπεισε για τη γνώση του ως προς τη χώρα και το δεύτερο καθυστερεί πολύ να μου απαντήσει με αποτέλεσμα να το βλέπω με σκεπτικισμό. o_O

Τέλος πάντων, θα δούμε πως θα πάει. Μέσω αυτού του νήματος, έχω σκοπό να παρουσιάσω/γράψω ότι πληροφορίες βρω ή ότι σκοπεύω να κάνω προκειμένου να βοηθηθούν και οι υπόλοιποι! Άλλωστε τα θέματα που έχω διαβάσει μου έχουν δώσει πολύτιμες πληροφορίες και είμαι σίγουρος ότι θα έρθουν κι άλλες!

IanBlack

Member
Τα πράγματα που έχουμε αποφασίσει μέχρι τώρα και δεν πρόκειται να αλλάξουν είναι τα ακόλουθα:
  • 18/04 είναι η ημερομηνία αναχώρησης
  • 01-04/05 θα πρέπει να είμαστε στο Κανκούν για να παρακολουθήσουμε ένα συνέδριο.
Σιγά σιγά θα διαμορφώσουμε το πρόγραμμα της εκδρομής και θα δούμε που/πως θα μας πάει!

_antonis_

Member
Γιατί δεν το κανονίζεις μόνος σου; Σε τι πρακτορεία έχεις απευθυνθεί, ελληνικά ή τοπικά;

IanBlack

Member
Γιατί δεν το κανονίζεις μόνος σου; Σε τι πρακτορεία έχεις απευθυνθεί, ελληνικά ή τοπικά;
Δεν είναι κάτι που δεν το έχω σκεφτεί, απλά για να πω την αλήθεια δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα αν θα το "κλείσουμε" μέσω γραφείου. Θέλω πρώτα να δω το κόστος και τα μέρη που θα μας προτείνουν και από 'κει και πέρα βλέπουμε. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρει κανένας μας Ισπανικά, οπότε ίσως αυτό να είναι ανασταλτικός παράγοντας.

Πάντως στα Ελληνικά πρακτορεία που απευθύνθηκα δεν μπορώ να πω ότι είμαι και ενθουσιασμένος.

_antonis_

Member
Παίζει ρόλο το σε ποια μέρη θα κινηθείτε, για το αν πρέπει να γνωρίζετε ισπανικά ή όχι, αλλά είναι καλό να ξέρετε λίγα... δεν ξέρετε καθόλου ισπανικά δηλαδή; Εγώ ξέρω κάμποσα, όσα χρειάζεται κανείς για να ταξιδέψει και ήταν όλα εύκολα. Δεν ξέρω αν κάποιος που δεν μιλάει έχει κάνει τέτοιο ταξίδι μόνος του, μήπως μπορεί να βοηθήσει λέγοντας τη γνώμη του.
Τέλος πάντων, πάρτε προσφορές, ανακοίνωσέ τες μας και βλέπουμε...

thanosth

Member
καμία βοήθεια για αεροπορικό οικονομικό τικετ προς Μεξικό?

από μια πρώτη κ πρόχειρη έρευνα στο skyscanner μου έβγαλε κάπου στα 820ε με λουφτχανσα για προς τελη φλεβάρη του 2015
καλή τιμή η έτσι κ έτσι?με ποιες άλλες εταιρίες να ψαχτώ?

Samion

Member
καμία βοήθεια για αεροπορικό οικονομικό τικετ προς Μεξικό?

από μια πρώτη κ πρόχειρη έρευνα στο skyscanner μου έβγαλε κάπου στα 820ε με λουφτχανσα για προς τελη φλεβάρη του 2015
καλή τιμή η έτσι κ έτσι?με ποιες άλλες εταιρίες να ψαχτώ?
Απο Ρωμη-Μιλανο ειναι κατω απο 600. Με ολη τη συμμαχια αλλα και τους γερμανους. Καλυτερα δωσε τη διαφορα απο τα 800 σε 2 (ισως και 1) διανυκτερευσεις στη Ρωμη...αντε κ Μιλανο..

aspa

Member
Καλή μέρα σε όλους.
Αποφάσισα το επόμενο ταξίδι μου να είναι στο Μεξικό.
Θα ταξιδέψω 1-18 Φλεβάρη περίπου εξαρτάται από τα εισιτήρια που θα βρω.
Είναι πολύ μεγάλη χώρα και έχω μπλεχτεί. Θέλω να πάω στο ιστορικό Μεξικό αλλά να συνδυάσω και την Tulum η την Playa del Carmen και το Μέξικο σίτυ.
Μετά από πρώτη αναζήτηση σκέφτηκα 4-5 μέρες Μέξικο σίτυ, 4-5 στο Παλένκε και στα γύρω και το υπόλοιπο στο Κανκούν παραλίες και αρχαιολογικούς χώρους. Σε τόσες μέρες δεν μπορώ να πάω παντού γιατί οι αποστάσεις είναι μεγάλες. Σκέπτομαι να χρησιμοποιήσω όσο μπορώ και το αεροπλάνο για τις εσωτερικές μετακινήσεις. Έρχεται όσο το λεωφορείο σε πολλές περιπτώσεις και είναι πιό ασφαλές.
Έχεται να μου προτείνεται κάτι άλλο?
Το πρόχειρο πρόγραμμα μου :
Από Μέχικο σίτυ Villahermosa αεροπορικώς, με λεωφορείο San cristobal kai Pallenque
Cancun αεροπορικώς, με λεωφορείο Tulum κλπ.
Μήπως θα πρέπει να βάλλω και την Veracruz? η κάποια άλλη πόλη?

koulis

Member
Ασπα κι εγω προγραμματιζω για μεξικο εκεινη ακριβως την περιοδο,οποτε μπορουμε να διασταυρωνουμε πληροφοριες.εμεις βεβαια λεμε να μεινουμε μονο στο Γιουκαταν και να το γυρισουμε με αμαξι.

koulis

Member
εισητηρια αυτες τις μερες κοιταω,για 10-12 μερες που εχουμε εχει πραματα να δεις και να κανεις!

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
30.178
Μέλη
34.746
Νεότερο μέλος
Aleksander97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom