Μεξικό Προγραμματίζοντας το Μεξικο

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.023
Εγω θα'λεγα να φυλαξεις τους παραδες σου και να το επισκεφθείς σαν εχεις περισσοτερες μερες. Με 7 μερες δεν βλεπεις τιποτα, αν παλι το οικονομικο δεν ειναι προβλημα, πηγαινε σε ενα γραφειο να σου κλεισουνε σε κανα 5στερο, all in, και αγοραζεις τις εκδρομες που σου πουλανε! 7 μερες ουτε ο Speedy Gonzales αλλα ουτε και του συχωρεμενου του Θαναση του Βεγγου δε φτανουνε να τα κανει, να τα δει κ'να τα απολαυσει ολα αυτα. 7μερα στην Q. Roo μονο Αμερκανοι κανουνε, φτηνα δεν ειναι και ιδιαιτερως οι τουριστικες περιοχες που θελεις να κινηθεις. Εκτος αν θελεις να προσθεσεις ενα σημαιακι στον χαρτι σου η κανα μαγνητακι στο ψυγειο σου!
Διαφωνω οριζοντια καθετα και διαγωνια
Δηλαδη οσοι εχουμε αδεια συγκεκριμενες/περιορισμενες μερες δεν πρεπει να φευγουμε εκτος Ευρωπης; Ή μηπως ουτε και Ευρωπη; Διακοπες μεχρι το χωριο και τελος;
 

agmi

Member
Μηνύματα
504
Likes
2.448
Περι ορεξεως "κολοκυθοπιτα" η "κολοκυθομπουρεκο" που λενε στο χωριο μου! Αλλο Ευρωπη και αλλο Μεξικο!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.555
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Mια χαρά πράγματα προλαβαίνεις να δεις, δεν είναι για πέταμα μια εβδομάδα, είναι εύλογη διάρκεια.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Αν δεν μπορείς περισσότερες να πας για 7.Καλύτερα 7 από το τίποτα.Κολοκυθομπούρεκο(δεν έχω φαει ποτέ...) και εγώ.... :haha:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Με συγχωρείτε που ενοχλώ ξανά ,αλλά επειδή κανονίζω τις διαμονές και τα εισητήρια , έχοντας διαβάσει και τις ιστορίες θα ήθελα τη βοήθεια κάποιου που έχει παει πρόσφατα :) παραθέτω ξανά τα ερωτήματα μου 😊Για Γιουκαταν σκεφτομουν να μην παμε Μεριδα γτ ειναι αρκετα μακρια καθώς φτανουμε και φευγουμε απο Κανκουν) και να δουμε σε 7 βράδια Τουλουμ, Πλαγια , λιμνη Μπακαλαρ , Βαγιαδολιδ με τις πυραμιδες , μια μερα Χ-Plor , και αλλη μια Isla Mujeres με Contoy...πως σας φαινεται ?Θα θελαμε να νοικιασουμε αμαξι για αν δουμε οσο το δυνατον περισσοτερα μπορουμε . Αν απο τα παραπανω που εγραψα πιστευετε οτι κατι πρεπει να αφαιρεσω γιατι υπαρχει κατι πολυ καλυτερο θα σας ημουν εγνωμων αν μου το λεγατε :)
Αν είστε πάνω από 25 και δε σας ενδιαφέρει να παρτάρετε, δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάτε Playa del Carmen....
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
έχει γίνει τόσο party μέρος?
το 2008 αν θυμάμαι καλά ήταν ακόμα σχετικά καλά. Το Κανκούν ήταν για party.
Στην Playa ήταν για να ποιείς τα ποτακια σου χαλαρά το βραδυ κλπ
φανταστικό μέρος πάντως...τουλάχιστον τότε...k μπορούσες να το είχες σαν ορμητήριο για εκδρομές στην γύρω περιοχή

αχ Ωραίες εποχές.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
έχει γίνει τόσο party μέρος?
το 2008 αν θυμάμαι καλά ήταν ακόμα σχετικά καλά. Το Κανκούν ήταν για party.
Στην Playa ήταν για να ποιείς τα ποτακια σου χαλαρά το βραδυ κλπ
φανταστικό μέρος πάντως...τουλάχιστον τότε...k μπορούσες να το είχες σαν ορμητήριο για εκδρομές στην γύρω περιοχή

αχ Ωραίες εποχές.
 

Eva Bag

Member
Μηνύματα
19
Likes
6
Ειναι πολυ υποκειμενικο το ερωτημα.

Σε μενα, ας πουμε, δεν μου λεει κατι το X-Plor και το Bacalar γι’ αυτο και δεν τα εβαλα.
Αντιθετα, τρελαινομαι για τις αποικιακου ρυθμου πολεις γι’αυτο και εβαλα και Μεριδα και Καμπεσε…

Επισης, με το φυκι που εχει στις παραλιες δεν θα πηγαινα και Τουλουμ και Πλαγια, θα επελεγα μονο μια…. Επελεξα Τουλουμ.

Το Isla Mujeres ναι ΟΚ ηταν μια ευκαιρια να δεις παραλια χωρις φυκια αλλα ηταν λιγο μπασκλας για τα γουστα μου, το ακριβως αντιθετο απο το Τουλουμ.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ :)

Mια χαρά πράγματα προλαβαίνεις να δεις, δεν είναι για πέταμα μια εβδομάδα, είναι εύλογη διάρκεια.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ...σύνολο θα είναι 15 αλλά θελουμε και λίγο Μεξικο σίτυ και Οαχάκα , οποτε το 7 είναι το περισσοτερο που μπορούμε να μείνουμε Q.Roo ..
 

kasiotis

Member
Μηνύματα
117
Likes
165
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip στις Η.Π.Α.
Με συγχωρείτε που ενοχλώ ξανά ,αλλά επειδή κανονίζω τις διαμονές και τα εισητήρια , έχοντας διαβάσει και τις ιστορίες θα ήθελα τη βοήθεια κάποιου που έχει παει πρόσφατα :) παραθέτω ξανά τα ερωτήματα μου 😊Για Γιουκαταν σκεφτομουν να μην παμε Μεριδα γτ ειναι αρκετα μακρια καθώς φτανουμε και φευγουμε απο Κανκουν) και να δουμε σε 7 βράδια Τουλουμ, Πλαγια , λιμνη Μπακαλαρ , Βαγιαδολιδ με τις πυραμιδες , μια μερα Χ-Plor , και αλλη μια Isla Mujeres με Contoy...πως σας φαινεται ?Θα θελαμε να νοικιασουμε αμαξι για αν δουμε οσο το δυνατον περισσοτερα μπορουμε . Αν απο τα παραπανω που εγραψα πιστευετε οτι κατι πρεπει να αφαιρεσω γιατι υπαρχει κατι πολυ καλυτερο θα σας ημουν εγνωμων αν μου το λεγατε :)

Εγώ επέστρεψα πριν λίγες ημέρες. Είχαμε 8 νύκτες διαθέσιμες και νοικιάσαμε αυτοκίνητο στο Κανκούν. Πήγαμε Valladolid, Merida, Campeche και Tulum. Το αυτοκίνητο το συνιστώ, εμάς μας βόλεψε πάρα πολύ. Η Merida αξίζει αν θέλεις να πας Uxmal, που έχει μια αρχαία πόλη βγαλμένη απο ταινία.

Εμένα το Tulum δεν μου άρεσε. Δεν έμεινα στην παραλιακή ζώνη λόγω κόστους. Και το κέντρο είναι ένα απέραντο εργοτάξιο. Γενικά πήγα και Akumal και Playa del Carmen για παραλία και δεν έμεινα ικανοποιημένος, μέτρια παραλία, αρκετά φύκια, και χλιαρά νερά. Ίσως αξίζει αν κάνεις tour με σκάφος. Επίσης η πρόσβαση στις παραλίες είναι περιορισμένη μέσω των ξενοδοχείων, εκτός μικρών σημείων δημόσιας πρόσβασης.

Με βάση το Tulum όμως καραξίζει ο αρχαιολογικός χώρος στο Coba και οι cenotes κοντά σε αυτό. Ήταν μια από τις καλύτερες ημέρες του ταξιδιού (παρόλο που έπνιξα μια GoPro).
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.453
Συμφωνώ κι εγώ ότι Τουλούμ είναι μέτρια με κακή παραλία και επίσης μέτρια αρχαία. Πιο μέσα και πιο νότια είναι τα πραγματικά ωραία.
 

Eva Bag

Member
Μηνύματα
19
Likes
6
Εγώ επέστρεψα πριν λίγες ημέρες. Είχαμε 8 νύκτες διαθέσιμες και νοικιάσαμε αυτοκίνητο στο Κανκούν. Πήγαμε Valladolid, Merida, Campeche και Tulum. Το αυτοκίνητο το συνιστώ, εμάς μας βόλεψε πάρα πολύ. Η Merida αξίζει αν θέλεις να πας Uxmal, που έχει μια αρχαία πόλη βγαλμένη απο ταινία.

Εμένα το Tulum δεν μου άρεσε. Δεν έμεινα στην παραλιακή ζώνη λόγω κόστους. Και το κέντρο είναι ένα απέραντο εργοτάξιο. Γενικά πήγα και Akumal και Playa del Carmen για παραλία και δεν έμεινα ικανοποιημένος, μέτρια παραλία, αρκετά φύκια, και χλιαρά νερά. Ίσως αξίζει αν κάνεις tour με σκάφος. Επίσης η πρόσβαση στις παραλίες είναι περιορισμένη μέσω των ξενοδοχείων, εκτός μικρών σημείων δημόσιας πρόσβασης.

Με βάση το Tulum όμως καραξίζει ο αρχαιολογικός χώρος στο Coba και οι cenotes κοντά σε αυτό. Ήταν μια από τις καλύτερες ημέρες του ταξιδιού (παρόλο που έπνιξα μια GoPro).
Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες και χαιρομαι που περασατε ομορφα . Αυτοκίνητο αν επιτρέπεται απο ποια εταιρεία το νοικιάσατε ; κριμα για την go pro ..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.903
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom